Теракти розраховані на те, аби ми втратили відчуття безпеки, але кожен наш крок після сліз та люті – крок до перемоги

1414 0
Теракти розраховані на те, щоб люди втратили відчуття безпеки, щоб були в паніці, а потім в апатії, не вірили своїм, щоб припинили супротив. Психологиня Світлана Ройз пояснює, як оговтатися після трагічних подій в Україні та чому важливо не втратити сили.
Фото:boomeart/Depositphotos

Фото:boomeart/Depositphotos

1. Коли відбувається щось жахливе, ми одночасно можемо ціпеніти і бути «захопленими» цим. Не можемо відвести погляд від страшних кадрів, відео і повідомлень – подія, трагедія відбулась, а ми знов і знов її відтворюємо та отримуємо «травму свідка», підсилюємо її. Важливо «відвести погляд», відірватись від гортання стрічки і перегляду новин.

2. Коли наш досвід занадто сильний, ми «відтворюємо», відреаговуємо його назовні. Це природно. Для нас це можливість зняти напругу, розділити з кимось наш відчай і біль та «попередити».

У подачі травматичної інформації є правила «екологічності». Наша лімбічна система перезбуджена. Якщо вона отримує інформацію із сильними емоціями, із подробицями, із страшними фото, то вона ще та ще перезбуджується. Потрібно ще більше сил, щоб все це витримати, опрацювати.

Читайте також: 10 кроків до справжнього миру в Україні 

Немає такого терміну, але ми робимо травму свідка «вірусною». Чим трагічніше подія, тим коректніше має бути інформація, яку ми поширюємо. Професійні етичні журналісти знають, що чим більше болю, тим більше акцент на фактах, а не на емоціях (нам важливо мати змогу відреагувати – сама поки думаю, як це робити безпечніше для всіх).

3. Я сьогодні відповідала на питання про медитації під час переживання травматичних подій – при всій повазі до медитативних практик. У гострому стресі нам потрібно зберегти відчуття тілесності. Точніше, повернути його. Будь ласка, не пропонуйте практики без контакту з тілом та реальністю – це ще більше підсилить дисоціацію (нам важливо відчути кордони тіла, відчути стопи, звернути увагу на рухи, на те, як ми торкаємося поверхонь, на відчуття тепла – холоду, нам важливо їсти та пити тепле, «подати голос», нагадати собі про поточні плани).

Читайте також: Не шукайте у тилу російськомовних, або Чому українізація зараз недоречна

4. Теракти розраховані на те, щоб ми втратили взагалі відчуття безпеки. Щоб були в паніці, а потім в апатії, щоб не вірили своїм, щоб припинили супротив. Я сьогодні так багато разів собі повторювала: «Ти не можеш впливати на життя, але ти можеш обрати жити – стільки, скільки відведено. І ти можеш обрати не скоритись». Кожен наш крок після сліз і розпачу, люті, безсилля та страху, коли ми самі чи за допомогою інших підіймаємося і «йдемо», особливо зараз – це крок до Перемоги. Якщо ми здамося і зараз дозволимо собі втратити сили – це буде знецінення всіх 10 місяців і всіх років нашої боротьби. Так, у нашої Перемоги зависока ціна і цінність.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!