Метеорит вже близько. Чому транспортний колапс у Львові незабаром може стати реальністю

19249 2
Дії та бездіяльність міської влади ведуть до того, що перевізники виставили на продаж майже чверть своїх автобусів і незабаром возити жителів Львова не буде на чому.
Фото: proautobus.blogspot.com

Фото: proautobus.blogspot.com

Заступник міського голови Львова Сергій Бабак не так давно сказав, що колапс у транспортній сфері Львова буде тоді, коли впаде метеорит, а все інше – це «технічні речі». «Метеорит» своїми діями активно закликають чиновники ЛМР, які вирішили переграти всіх, але так захопилися, що й не помітили, як перехитрували самих себе, пише голова ГО «За якісний транспорт» Святослав Товстига.

Для ліпшого розуміння – трошки недавньої історії з транспортної царини міста. У чотирьох перевізників закінчувались договори 31 грудня 2016 і не пізніше, ніж за два місяці до завершення, організатор зобов’язаний був організувати новий конкурс. Його перенесли з огляду на те, що змінилась структура Львівської міської ради. Чиновники обіцяли, що оголосять конкурс на початку січня 2017 року.

Насправді ж це було звичайне затягування – у Ратуші сподівалися, що «Електронтранс» поставить 55 автобусів до кінця січня, щоб їх заявити на конкурс. Але наприкінці грудня 2016 року стало зрозуміло, що цього не станеться і конкурс таки запустили 3 січня 2017 року.

Однак він був дуже непрофесійно підготовлений.  Я намагався допомогти: організував 5 січня 2017 року зустріч із тодішнім начальником управління транспорту і депутатами, під час якої  показав помилки, які можна було виправити протягом 20 днів від моменту оголошення. Йшлося, зокрема, про невідповідність режиму роботи до класу автобуса, відсутність «звичайного режиму» та надто великі лоти.  Однак чиновники не прислухалися до порад. Згодом ці порушення призвели до судів, що тривали весь минулий рік і заважали нормальній роботі галузі.

Читайте також: За що ми тепер платимо 5 гривень у маршрутці

Крім того, були факти «рейдерства» на користь комунального перевізника. Бо як по-іншому назвати те, що в конкурсний лот ЛКП АТП-1 кинули п’ять «жирних» маршрутів ТОВ ФІАКР? Це також потім призвело до судів.

Водночас міська рада з січня 2017-го бавилась в укладення незаконних тимчасових угод, які діють до сьогодні. Одним перевізникам за цими договорами міська влада виплачувала компенсації за пільгові перевезення, а неугодним – ні, що також можна вважати економічним тиском на підприємства.

Може здатися, що ці кошти нічого не означають, але їх брак восени 2017 року призвів до того, що львівські перевізники почали масово виставляти свою техніку на продаж. Вже у березні-квітні цього року на продаж виставили 60 автобусів. А станом на 9 травня їх було 105. Спроби «нагнути» перевізників усіма вищевказаними способами дали зворотній ефект. Реально на продаж виставили майже чверть з того транспортного парку, який зараз курсує у місті: Богдан – 29, БАЗ – 54, ТАТА – 1, MAN  –12, Ikarus – 1, Neoplan –1, ГАЛаз – 6 .

Насправді це тільки початок, бо місто не може оголосити конкурс, поки не зробить паспорти на маршрути. Патрульна поліція вже не перший раз їх завертає із виправленням недоліків. Розберімося, що не може зробити наше управління транспорту.

Паспорт маршруту включає:

- схему маршруту;

- характеристику маршруту, у тому числі відомості щодо усіх залізничних переїздів, через які проходить автобусний маршрут (якщо вони є);

- копію затвердженого організатором розкладу руху автобусів;

- графік режиму праці та відпочинку водіїв;

- таблицю вартості проїзду, затверджену перевізником (для регулярних перевезень);

- відомості про зміни на маршруті.

 

У Львові планують відновити режим роботи «звичайний» замість «маршрутне таксі», тож згідно із законом треба зазначити кожну зупинку, на якій сідатимуть і виходитимуть пасажири.

Читайте також: Чому заміна маршруток великими автобусами нічого не змінить

Це зручно, бо нарешті транспорт матиме значно чіткіший графік руху і люди зможуть краще планувати свої поїздки. Але для такого режиму треба всі зупинки прив’язати до паспортів маршрутів у поліції. А для цього треба привести зупинки у відповідність до чинних вимог, що призведе до нових видатків з бюджету. Наприклад, упродовж останнього десятиріччя зупинки проектували під великі автобуси, із розрахунком 30 відправлень на годину, хоча їх є у кілька разів більше. Це важливий факт, бо від кількості відправлень залежить довжина кишені для заїзду автобусів і платформи зупинки.

Я вже колись наводив у приклад зупинку на вулиці Хімічній. Там кишеня має до 40 метрів, а платформа – 30. Тобто, тут передбачено 30 зупинок автобусів на годину.

Але реалії набагато жорсткіші: насправді на цю зупинку впродовж години припадає понад 100 відправлень. Згідно з нормами, в цьому місці мали б збудувати дві подвійні платформи загальною довжиною 70 метрів.

Мусимо розуміти, що «звичайний режим» – це багато змін, в тому числі й приведення зупинок у відповідність до кількості відправлень. Про це було відомо ще влітку минулого року – громадська рада при управлінні транспорту збиралася і виробила рекомендації. 

Тому маю наступне питання: чому паспорти на погодження дали два місяці тому, хоч їх можна було почати погоджувати ще влітку 2017 року? А зараз склалася така ситуація, що поліція завернула паспорти. І не просто завернула, а проштудіювала тих 50 із чимось паспортів і написала кілька десятків сторінок типових порушень законодавства України, які треба усунути. Абсурдність ситуації в тому, що в одному паспорті усунуть, а в інших  – ні, тож паспорти знову завертають.

За моєю інформацією, ситуація ще більше загострилась, коли представники Львівської міської ради телефонували в поліцію і намагалися тиснути та вмовляти, щоби поліція погодила паспорти без зазначення місць концентрації ДТП та шляхопроводів. Після цього дзвінка можна було спостерігати за дією другого закону Ньютона: що більше міська рада пробувала знайти обхідний шлях в погоджені паспорта, то більш принциповішою ставала поліція в тому, щоб паспорти стали ідеальними і відповідали всім нормам законодавства.

Слідкуючи за розвитком ситуації, приходжу до невтішного висновку, що конкурс на перевезення у Львові оголосять ще не скоро і це призведе до чергової серії продажу автобусів приватними перевізниками. На жаль, в такій системі координат ніхто із перевізників не буде нічого робити, щоб транспорт їздив. Їм простіше поставити автобус під паркан, ніж рятувати ситуацію в той час, коли міські чиновники докладають титанічних зусиль, щоби влітку у Львові таки трапився транспортний колапс.

Напередодні Великодня відбулася спільна зустріч за участі перевізників, депутатів, голови профільного департаменту ЛМР, управління транспорту, громадськості. Однак замість конструктивної розмови ця зустріч стала черговою цирковою виставою, де кожен з учасників думав, як вирвати собі якомога більше, але ніхто не переймався проблемами громади. Хтось просив перевізників, щоби вони погодились перевозити дітей, компанії просили коштів за пільгові перевезення, хтось просив конкурс на перевезення, бо зараз працює нелегально. Протилежна сторона грала в гру «пообіцяй більше – може, поведуться» і обіцяла, що в середині квітня оголосять конкурс. А після конкурсу, якщо будуть на це економічні підстави, розглянуть і перегляд тарифу. Та жодна із сторін не переймалась питаннями безпеки.

Читайте також: Чому проголошена урядом монетизація транспортних пільг є фікцією

Щодо літа, то воно буде складне для пасажирських перевезень, бо з 1 червня набуває чинності постанова про монетизацію пільг за проїзд. ЛМР вже заявила, що грошей немає, тож з боку міської влади знову варто чекати на плачі: «Київ дав пільги, але коштів на це не передбачив». Хоча не потрібно забувати, що через децентралізацію бюджет Львова зріс в декілька разів.

Представники АТП заявили, що з червня нікого безкоштовно возити не будуть, а пільговикам порекомендували оплачувати проїзд, брати квиток і йти з ним до міської влади по компенсацію.

До цього варто додати згаданий вже брак автобусів та водіїв. Так, Львів отримає автобуси в лізинг. Але МАЗи поставлять до Львова десь під кінець року, а «Електрони», скоріш за все, навесні наступного року. Інші автобуси за кредитною угодою надійдуть десь на третій-четвертий квартал 2019 року. Тому ігри іграми, а мешканцям Львова на літо ліпше купувати велосипеди або легковик на «бляхах». Чи, на крайній випадок, ходити  пішки.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 


Читайте також:
23 Травня, 2018 21:10
Петро Ого, яка головна фотографія для фото, просто для люмпенів. А коли це перевізники мали такі ЛАЗи? Давайте на головну фотографію те, що вони виставили на продаж)
23 Травня, 2018 00:05
Антон Легковик навіть не на бляхах зробить ще гірше :(
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!