
фото тараса бабенчука
Про те, як явка впливає на майбутню довіру до обраної влади, та чому учора проголосували лише трохи більше третини львів’ян, керівник проєктів у галузі виборів та місцевого самоврядування громадянської мережі «Опора» Тарас Радь.
За інформацією на ранок 26 жовтня явка виборців у Львові становила 36%. Це один із найнижчих показників серед усіх 73-х громад у Львівській області і, напевно, найнижчий за усю історію незалежної України. Приблизно така ж явка була і по Україні, хоча загалом показник Львівської області становить 45%. До прикладу, на місцевих виборах 2015 року середня явка виборців в Україні становила 46,5%.
Читайте також: Назвали район Львівщини, де на вибори прийшло найбільше мешканців
Чому так? Причин є багато, але три основні з них – безпекові виклики, спотворене уявлення про відповідальних за якість життя і нерозуміння змін до виборчого законодавства.
Безпекові виклики – це коронавірус і карантин. Не всі виборці хотіли ризикувати своїм здоров’ям і йти на дільниці.
По-друге, місцеві вибори традиційно мають нижчу явку, аніж національні, де явка в середньому становить 65%. Імовірно, це пов’язано із тим, що виборці не асоціюють місцеві органи влади і представницькі органи на місцях з тими інститутами, які впливають на їхнє життя і добробут. Із цим люди значно більше асоціюють державні інститути – парламент, президента, уряд. Це спотворене уявлення, адже більшість елементарних побутових питань, а також податки – це політика місцевих органів влади.
До того ж, виборці не до кінця розуміють і власну відповідальність за представницькі органи, що вони обирають.
Читайте також: Дебати відіграють роль або Кому дістануться голоси Кошулинського і Рущишина
По-третє, виборчий процес, зміни до виборчого законодавства і дискусія навколо цього створили атмосферу хаосу і недовіри – багато виборців не розуміли, як змінилась виборча система. А люди схильні не довіряти тому, чого вони не знають або не розуміють. Серед багатьох і досі побутує стандартна думка, що «це нічого не змінить», що демотивує частину виборців приходити на дільниці.
Припускаю, що у другому турі явка буде вищою: лише двоє кандидатів, один бюлетень – все очевидно і зрозуміло, не потрібно знати виборчу систему, треба поставити одну галочку.
Другий тур буде цікавішим за перший з точки зору непередбачуваності результатів. І визначати, хто переможе, будуть ті, хто досі не визначився – велика група людей, які голосували за інших кандидатів. Це теж має збільшити явку. У другому турі явка має становити хоча б 50%.
Читайте також: Три тижні на торги або Що вплине на результати другого туру виборів міського голови Львова
Явка виборців є важливою для легітимізації представницьких органів. З точки зору законодавства, низька явка не є проблемою, але факт, що владу обирає не просто меншість, а дуже мала меншість, впливає у довгостроковій перспективі на вотум довіри до цієї влади. Для стабільності органів, що обираються, і для довіри суспільства до них, важливо отримати якнайбільшу підтримку. Тому варто піти на вибори.
Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.