Нова фіскальна ера. Чому розділяють митну і податкову служби та що це означає

3722 0
Ми отримали справжній шанс на якісні реформи в податковій сфері, а також сподівання, що невдовзі вони пройдуть і на митниці.
ілюстративне фото: poland2day.com

ілюстративне фото: poland2day.com

У кінці грудня Кабмін розділив Державну фіскальну службу на митну та податкову. Державна податкова служба вже зареєстрована і запрацює впродовж наступних кількох місяців. Натомість для запуску роботи митниці ще потрібно завершити конкурс на її очільника, який наразі заблокований у судах. Навіщо потрібне це розділення та що воно змінить для бізнесу та інших платників податків, пояснює адвокат, партнер юридичної фірми Dexis Partners та директор Школи права УКУ Іван Городиський.

У 2012 році в Україні однією із топ-новин було створення вже легендарного Міністерства доходів і зборів на чолі з Олександром Клименком. Це міністерство стало не просто органом влади, а одним із найодіозніших символів періоду Віктора Януковича. І лише зараз ми підходимо до реальної ліквідації цієї інституції, яка досі існує у вигляді Державної фіскальної служби (ДФС): 18 грудня 2018 року Кабінет міністрів прийняв рішення про її розділення на окремі Державну податкову та Державну митну служби. Це рішення викликало як схвалення, так і іронічні реакції: «Знову по колу». І досі цілі та ефекти цієї реформи для багатьох залишаються незрозумілими.

Другий за впливовістю орган часів Януковича

Міністерство доходів та зборів було де-факто другим за впливовістю урядовим органом того часу – після МВС. Мета об’єднання митниці і податкової в ті часи була очевидною: сконцентрувати основні потоки під єдиним керівництвом в інтересах «сім’ї» та кланів. Аргументи про оптимізацію і реформування були вторинними. Об’єднання мало небагато спільного з інтересами суспільства, яке точно не було зацікавлене у створенні такого органу із суперповноваженнями.

Після Революції Гідності Міндоходів ліквідували, але фактично воно трансформувалося в ДФС. Лише через чотири роки почалася ліквідація цього органу. Діяльність Міндоходів-ДФС довела, що такий орган не може ефективно адмініструвати фіскальну політику. Збори податків та митний контроль є двома різними сферами діяльності, які, до того ж, регулюються різними нормами. А поєднання в одному органі ускладнює як можливості для реформування, так і створює широке коло ризиків: від бюрократичних  до корупційних.

Читайте також: Платити податки інакше. 5 пропозицій, які змінять економіку країни

Тому цей поділ є природним і логічним та дає надію на те, що ми отримаємо по-справжньому сучасні та ефективні інституції в обох сферах. Очікування суспільства та бізнесу від нової реформи є дуже високими.

Чого можна (не) очікувати

Найперше слід сказати про ті очікування, які точно не справдяться. Цей поділ автоматично не призведе до зменшення чи зростання розміру податків та митних зборів, ліквідації системи єдиного податку для ФОП чи змін для власників «євроблях». Це компетенція Кабінету Міністрів і Верховної Ради, рішення ухвалюють вони. Зате ми можемо очікувати, що ці органи стануть тим, чим вони і повинні бути: сервісними службами, а не репресивними установами.

Поділ посилює підзвітність обох структур перед Міністерством фінансів України. Це не варто недооцінювати, оскільки усувається статус ДФС як «фіскального монстра», і, відповідно, знижуються ризики свавільної діяльності податківців та митників у межах власної автономної системи.

Створення нових служб також відкриває можливості для входження в них не просто нових обличь, а справді ефективних і некон’юнктурних фахівців з іншою філософією, ніж виконання показників і «кошмарення» бізнесу. Новообраний голова податкової Сергій Верланов і кандидат на посаду голови митниці Максим Нефьодов є такими людьми. Їхній успіх є підтвердженням, що ці напрямки можуть оновитися не просто косметично, а й у багатьох засадничих речах, зокрема кадрових. Хоча б тому, що в попередні періоди таких людей і близько не підпустили б до цих посад.

Сергій Верланов як пріоритетний крок на своїй посаді розглядає ліквідацію легендарної податкової міліції та створення незалежної Служби фінансових розслідування, що є давнім очікуванням бізнесових кіл. Це забере в податкової головний інструмент тиску на бізнес і переведе стосунки між підприємцями і податківцями в більш паритетний формат.

Читайте також: В Україні змінюються рахунки для сплати Єдиного соціального внеску

І головне очікування: внаслідок поділу і змін обидва органи мають стати сервісними, що відповідає їхній ідеї та інтересам суспільства. Це не означає і не повинне означати, що з’явиться більше можливостей для ухилення від сплати податків або що послабиться податковий чи митний контроль. Проте вони будуть працювати в ефективний та цивілізований спосіб і в інтересах держави, а не окремих груп чи осіб.

Шанс на реформування

Найбільш позитивний ефект поділ матиме для платників податків: тепер шанси на те, що описане втілиться в життя, зростають у рази. Щоправда, наразі лише у випадку податкової служби. Ефективне реформування лише податкової чи лише митної служби в рамках ДФС було неможливим, оскільки єдину систему частково реформувати неможливо.

Водночас, труднощі та блокування конкурсу на голову Державної митної служби яскраво показують, що митний напрям є перехрестям багатьох політичних та економічних інтересів. Тому, на жаль, швидких змін у ньому очікувати не доводиться, а у форматі реформи єдиної ДФС це б блокувало і реформу податкової сфери. Тому принаймні зараз ми отримали справжній шанс на якісні реформи в податковій сфері, а також сподівання, що невдовзі вони пройдуть і на митниці.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!