
Фото: Unsplash
Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
Цього тижня у міністерстві культури України повідомили, що культура приготування українського борщу увійде до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Ба більше, далі експерти працюватимуть над тим, щоб українську страву включили до культурної спадщини ЮНЕСКО.
У соцмережах одразу розгорілись дискусії та навіть суперечки на борщову тематику: коли почали готувати борщ, який рецепт є автентичним, чи правильно готує борщ Євген Клопотенко (адже це була його ініціатива), чи зацікавиться ЮНЕСКО борщем і скільки років мине до цього тощо. Tvoemisto.tv вважає, що борщ має об'єднувати, а не роз'єднувати. Тому пропонуємо вам 7 рецептів борщу від відомих львів'ян. Готуймо разом!
Борщ від родини Божиків
Борщ у сім'ї скрипаля-віртуоза Олександра Божика та піаністки Юлії Божик готується за рецептом мами Олександра Іванни. На жаль, її вже немає, але пам'ять про неї зберігається, зокрема і через її переписи.
Для хорошого борщу важливий позитивний настрій, оскільки його приготування – це особливий ритуал. У родині Божиків борщ люблять готувати разом, неспішно спілкуючись. Але, буває, готують поодинці. Так, не лише Юля, але і Олександр з легкістю може сам зготувати борщ. Родина розповідає:
Для початку, ставимо каструлю з водою на вогонь і в неї вкидаємо жменю петрушки, вона дає надзвичайний аромат воді. Коли вода закипіла, кидаємо ребра і варимо 30 хвилин. Поки варяться ребра – ставимо варити буряки і нарізаємо моркву, картоплю, капусту, 2-3 зубчики часнику, цибулю.
Через 30 хвилин викидаємо зелень з бульйону і закидаємо моркву і картоплю. Ставимо пательню розігріватися, а за той час чистимо буряки і нарізаємо їх. Коли пательня розігрілася – наливаємо олію і висипаємо цибулю. Коли вона зготувалась – то виливаємо туди томатну пасту, смажимо ще 3 хвилини і виключаємо.
Читайте також: Смачно і яскраво. Топ-9 страв із осінніх продуктів
Кидаємо капусту, буряк, лавровий листок в борщ і через 15 хвилин переводимо на найменший вогонь. Тоді додаємо зажарку, 1 столову ложку цукру, перець, сіль, приправи, половинку лимону або пів чайної ложечки оцту, дрібно нарізаний часник і кріп. Борщик ще трошки «потомиться» і можна виключати.
Борщ, каже родина Божиків, завжди виходить наваристий і смачний, кількість інгредієнтів коригують залежно від їх розміру. Юля і Олександр люблять борщ в міру густий.
Борщ від Соломії Чубай
Музикантка Соломія Чубай готує борщ «на око». Бере 4 буряки, 2 моркви, 1 велику цибулину і 4 зубчика часнику. Підсмажує цибульку з часничком, потім додає буряк, моркву, трішки тушкує, додає одни болгарський перець.
«Далі додаю воду і м'ясо. Переважно це замаринована телятина у французькій гірчиці з часником», – розповідає Соломія Чубай.
Вона також додає лавровий лист, перець і сіль, а ще все тре на терці.
Борщ від Ігоря Дикого
У родині науковця, полярника, керівника 24-ї української антарктичної експедиції Ігоря Дикого борщ готують за класичним рецептом, розповідає він. Особливостей у приготуванні немає: стандартні інгредієнти, як-от картопля, морква, капуста, цибуля, буряк, зелень. Він тушить буряк на олії і додає вже вкінці до зварених овочів., тоді ще на кінчику чайної ложки трішки лимонної кислоти, аби борщ не втратив кольору, і, звісно, додає приправи до смаку.
Водночас він згадує борщ з особливим смаком дитинства, який варила його бабуся.
«Основа цього борщу полягала в м'ясі, яке було засолене і зберігалося довго в скляних слоїках в холодній пивниці – більше, ніж 2 роки. Воно мало специфічний присмак, який памятаю й досі», – ділиться Ігор Дикий.
Суперборщ від Дмитра Кацала
У родині директора і художнього керівника «Дударика» композитора Дмитра Кацала борщ готують на росолі. Якщо дотримуватись рецепту, отримаєте 8,5 літрів борщу.
Для приготування потрібні: 1 курка (середня, домашня), а ліпше кугут патраний, 400 грам картоплі, 1 склянка квасолі червоної, 1 склянка квасолі білої, 300 грам буряку червоного, 300 грам капусти білої, 1-2 кримських цибулини середніх розмірів, 1 перець болгарський червоний, перець чорний мелений, перець духмяний горошком, сіль, лист лавровий, імбир, паличка кориці, сік половини лимону, цукор, 0,7 літра сметани незбираної, кріп, петрушка – корінь і зелене, часник, олія.
Бобові потрібно замочити у воді на 24 години. Курку обсмалити, помити, залити холодною водою і закипятити, проварити 2-3 хвилини і злити воду. Курку помити ще раз, у чистий баняк дати 5 літрів води джерельної, курку, 3 листочки лаврових, корінь петрушки, перець духмяний, сіль. Варити росіл до готовності курки на малому вогні 1,5-2 години.
Читайте також: Де у Львові поїсти справжньої галицької кухні. Локації, ціни
Готову курку розібрати (забрати тлущ, шкіру і кості), м’ясо подрібнити на середньо і повернути до росолу. Забрати корінь петрушки, лавровий лист і перець горошком. Цибулю почистити нашиткувати перами, обсмажити на олії до золотого і відкласти. Буряк почистити, нашиткувати соломкою, пасерувати до напівготового на цибулевій олії і теж відкласти.
Картоплю потеребити, нарізати великим кубиком, залити водою і відкласти. Капусту посікти на грубо, пересипати з сіллю, перцем і лимонним соком і відкласти. Перець болгарський почистити і нарізати соломкою.
У готовий росіл додати приготовані картоплю, квасолі, цибулю, буряк, капусту, перець болгарський. Варити на малому вогні до готовності квасолі (30 хвилин). На 10 хвилина додати паличку кориці (5 грм) і корінь імбиру (20 грам). Вибрати імбир, лавровий лист і корицю. Борщ заправити сметаною, перед тим додавши 100 мл холодної води. Додати кріп, петрушку і 3-5 зубчиків часнику дрібнонасіченого. Довести до 90 градусів і відкласти. Дати відпочити 10-15 хвилин. Їсти з задоволенням!
Борщ від Петра Радковця
У родині львовознавця Петра Радковця борщ готують зі шпондером і без. Із Tvoemisto.tv він поділився обома рецептами.
Ставимо каструлю на 5 літрів з водою на газ. Чистимо 3-4 картоплі і кидаємо у воду, щоб варилась. Тим часом чистимо цибулю і тремо бурячок – це все смажимо. Одну моркву чистимо, нарізаємо кубиками. Якщо бачимо, що картопля майже готова нарізаємо пів білокачанної капусти. Висипаємо це все у баняк. Нарізаємо 5-6 плястерок шпондера і смажемо на пательні. Висипаємо до борщу. Часник, лавровий лист, спеції – на смак.
Якщо ж варити борщ без шпондера, то додаємо не сирий чи смажений, а варений буряк. До каструлі його висипають уже після нарізаної капусти. Петро Радковець додає, що найсмачніший борщ гарячий і його обов’язково потрібно готувати звечора, а подавати – зранку, щоб набрав смаку. Борщ не заправляється сметаною, а подається на стіл з нею. Також нам столі має бути зелень.
Борщ від Пані Стефи
Дослідниця та гуру галицької кухні Мар'яна Душар (відома як Пані Стефа) найбільш львівським вважає різдвяний борщ з вушками.
Для правдивого Різдвяного борщу потрібні: жменя сушених білих грибів, 2-3 більших бурака, 3-4 картоплини, 1 велика морква, 2 цибулини, пів селери, корінь петрушки, сушена зелень, горошинки чорного перцю, бабковий листок, сіль до смаку.
Гриби з вечора промити і замочити у воді. На ранок – воду злити, ще раз переполокати гриби, кинути у великий баняк, посолити і зварити. Як закипить – зняти піну. За яких 40 хвилин варіння грибів – кинути цибулину в лушпині, корінь пертушки, селеру. Як гриби зваряться – виймити все на тарілочку і ще відлити в горня троха грибового росолу. Цибулю, селеру і петрушку викинути.
Буряки зварити окремо в шкірці. Також буряки можна спекти в рурі. Для того їх треба добре помити, загорнути в фольгу і пекти в не дуже гарячій рурі години з 1,5-2. Потім їх вистудити, почистити і потерти на грубій терці.
Потерти моркву на грубій терці і трошка підсмажити на олії. Кинути в грибовий росіл підсмажену моркву, через 5 хвилин – картоплю, розрізану на чвертки. Посолити трошки. Додати горошинки чорного перцю.
Читайте також: Смачна етнографія. Як пані Стефа стала найвідомішою галицькою господинею в інтернеті
Тим часом одну цибулину дуже дрібно порізати і засмажити до прозорого на олії. Додати чайну ложечку цукру.
Коли картопля буде майже готова – кинути натертий буряк і засмажено цибульку. Як закипить – долити перецідженого бурякового квасу і додати щонайменше 1 чайну ложечку цукру. Квасу – на смак. Має бути не занадто квасним, але квасність має дуже чітко відчуватися на фоні загальної композиції. Також варто пам’ятати, що за якийсь час картопля вбере зайву квасність і смак стане м’якшим.
Як тільки закипить – кинути бібковий листок, сушену або свіжу зеленину, накрити покришкою і вимкнути. Має настоятися бодай кілька годин.
Тим часом можна зліпити вушка. Гриби, які варилися з борщу, змолоти або порізати дрібненько, додати смаженої цибульки, посолити і поперчити. Зробити маленькі варенички і зліпити кутики між собою. Зварити в добре посоленій воді і підсушити на стільниці. Поскладати до миски і трошка зкропити олією, щоб не злиплися.
Борщ від Анастасії Войтюк
Сучасна бандуристка Анастасія Войтюк має свій оригінальний рецепт борщу.
Вранці прокидаєтесь і не перевіряєте месенджер, телеграм, вайбер. Якщо є бажання, робите зарядочку, берете екоторбинки і вирушаєте на привокзальний ринок. Там шукаєте жіночку чи чоловічка, які доброзичливі і які продають бурячки. Купуєте бурячки – це вже пів справи. Потім треба ще у кількох добрих бабусьок купити картопельку, моркву, капусту, часничок, помідорки… Я ще купую кіндзу – приправляю нею борщ замість петрушки. Принагідно можна закупитись ще баклажанами і кабачками, і взяти одну голівку броколі – все таки антиоксидант.
Далі без поспіху ідете додому. Обов’язково встигніть роздивитись людей навколо, нові вивіски, дерева, листя, послухайте, про що шумить і говорить вулиця навколо. Одним словом – відволічіться нарешті від своїх думок – від цього борщ стає смачнішим.
Читайте також: Чим зігритись узимку. Топ-6 напоїв за перевіреними рецептами
Приходите додому, далі ігноруєте всі меседжі і ставити варити бурячок, а в цей час читаєте книжечку про паралельні реальності чи гендерні стереотипи, чи просто улюблені оповідання від Бредбері. Потім відкриваєте інтернет і шукаєте рецепт борщу, який хочете зварити цього разу. Я зазвичай роблю веганський борщ.
Коли будете чистити картоплю, обов’язково наспівуйте Степана Гігу, а коли моркву і капусту – згадайте старі добрі народні пісні. Вони самі прийдуть в голову, якщо розслабитись. Коли закинете усе варити у пропорціях і послідовності рецепту, який знайдете в нетрях інтернету (обов’язково шукайте рецепт українською, і не ведіться на автоперекладені сторінки), тоді можете вже нарешті поглянути у соцмережі, але лише для того щоб сфоткатись на фоні вашого киплячого борщу. Нехай всі лайкають.
Твоє місто
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «На Сихові розвиваємо молодь, яка не знає, чим зайнятись». Як працює центр Young Dovzhenko
- Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри – Садової
- Нам потрібно вижити. Павло Шеремета про руйнування мереж, втрати і бізнес
- Новий бізнес на Львівщині. Які галузі сьогодні є у пріоритеті
- Треба бути оптимістом. Юрій Андрухович та Генрі Марш про війну, творчість і українців
- Люди змінюють час, а не навпаки. Дорж Бату про новий роман «Коко 2.0»
- Знайшли чоловіка через відео на ютубі. Історія родини, яка евакуювалася з Лисичанська до Львова
- Маршрут двоколісним. Що цікавого можна побачити на шляху від Брюховичів до Жовкви
- Як росія створює псевдоукраїнські канали в Телеграмі і чим він небезпечний
- Полтва, можливо, найбрудніша в Україні. Що у нас з річками та чому це важливо для вступу в ЄС
- Як у вишах працюють військові кафедри і що варто змінити
- Проблема з укриттями. Як вчитимуться львівські студенти в умовах війни
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки
- «Вимкнені телефони, є жива черга». Як працює Генконсульство Росії у Львові
- «Мій вітер повідчиняв усі вікна її життя». Історія кохання політв’язня Зеновія Красівського і правозахисниці Олени Антонів
- «Це загальноєвропейська справа». Іноземці, які лишаються у Львові, попри можливе вторгнення Росії
- «Замість страху та паніки моя відповідальність полягає в тому, щоб бути в Україні», – американець про те, чому він не евакуюється у США
- Усе почалось з пані Наді. Як бабусі з пансіонату «створили» власний бренд шкарпеток
- «Кожен має відчути нерв театру, тоді він успішний». Василь Вовкун про прорив у Львівській опері
- У Львові хочуть зберегти віллу «Сонячну» і відкрити тут музичну галерею
- Проректор, пластун та маркетолог. Історії тих, хто вже записався у Львівську тероборону
- Куди полетіти зі Львова. Еґер – вода, вино і соляна гора
- Львів і його райони. Звідки походять назви та де з’явились перші будинки
- Перехворіють усі. Завідувачка Covid-відділення вважає, що коронавірус може перейти в сезонну хворобу
- За два тижні львів'яни зможуть записуватися на військово-медичні навчання
- Як Винниківське озеро стало «басейном»
- «А хіба інші нації теж їдять сало?» Кілька думок про розвиток української кухні
- Раджу сісти і написати свій план. Психологиня про те, як не впадати у відчай через війну
- «Майдан не може вирішити все – ми мусимо вирішувати», – Мирослав Маринович
- «Був зруйнований, наче Троя». Як на Львівщині три родини викупили занедбаний палац і відновлюють його
- Куди полетіти зі Львова. Всі столиці Литви
- У пошуках свого коріння. Як віднайти предків
- «Остап знову збере усіх на Різдво». Як львівський художник гуртував у себе сотні колядників
- Різдво для Давидка. Історія маленького героя, якому вперше в Україні імплантували стимулятор діафрагми
- Він дуже поспішав жити. In memoriam Остап Лозинський
- Три історії львівських підприємств, яким допомогла COVID-19 Бізнес-клініка
- Чи зникне взимку сніг. Розмова із кліматологом
- Як українці святкують Різдво в Кракові. Фоторепортаж
- «Змінилося би все». Чи зможуть українці святкувати Різдво 25 грудня
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- Кожна п’ята дитина відчуває страх, що на неї наїде машина. Як підвищити безпеку біля шкіл
- Їх застануть ще наші правнуки. Чому одноразові підгузки – це погано і як перейти на багаторазові
- «Я тішився, як дитина в Діснейленді, коли відкрив Львів», – власник арткафе Te Amo Lviv
- Перезмінка о 5-ій ранку. Як батьки Юрчика зі СМА борються за життя сина
- «Став серцевиною». Історія першого Гарнізонного храму України
- «Нам треба збільшити рівень очікування до змін у державі», або Чого бракує економіці сьогодні
- Гідність, інклюзивність та рівність. Яким буде America House Lviv і коли його відкриють