
Фото: Unsplash
Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
33-річний Сергій недавно втратив батька. Він помер від раку легенів. Сергій розповідає, що в останні кілька тижнів було особливо складно: у тата були сильні болі в грудях, задишка, він кашляв кров'ю – із цим стикається половина хворих з таким діагнозом.
Аби вгамувати біль та полегшити страждання батька, хлопець «діставав» для нього косяк – самокрутку з марихуаною, оскільки в Україні не дозволяють використовувати медичний канабіс у лікарських препаратах для обезболення. Це полегшувало стан хворого чоловіка в його останні дні.
У яких країнах легалізували
Медичний канабіс у препаратах легалізували вже в багатьох країнах Європи – в Англії, Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Нідерландах. У деяких штатах США і в Канаді – теж. Його вирощують за спеціальними умовами на окремих плантаціях.
«У цивілізованому світі медичний канабіс для покращення якості життя хворих з різними патологіями застосують досить давно. Як лікар, я підтримую дозвіл на медичну коноплю у лікуванні хворих», – розповідає Tvoemisto.tv сімейна лікарка Людмила Звір-Мацко.
Читайте також: МОЗ регулюватиме ціни на популярні ліки
Вона також зазначає, що законопроєкт за ініціативи ексочільниці МОЗ Уляни Супрун був дуже детально виписаний, у його створенні брали участь і медики, і юристи. Однак нині це питання стало приводом для політичних маніпуляцій, шантажу та підкупу виборців, хоча його мають вирішувати медики і пацієнти. А ще більше згущує фарби стереотип про те, що медичний канабіс – це наркотик.
Кому допомагає медичний канабіс
Медичний канабіс має доволі широкий спектр застосування. По-перше, він допомагає онкохворим під час курсу хіміотерапії, адже послаблює найгірші неприємні відчуття (нудоту і блювоту), які переживають онкопацієнти, а також біль, що супроводжує весь період їхньої боротьби з раком.
Окрім цього, медичний канабіс застосовують із паліативною метою в госпісах для знеболення тих, хто майже програв боротьбу з раком. Для них – це один з основних знеболюючих засобів до призначення наркотичних ін’єкційних препаратів.
Читайте також: МОЗ регулюватиме ціни на популярні ліки
По-друге, застосування канабісу допомагає пацієнтам із захворюваннями нервової системи, наприклад, з епілепсією (у дітей і дорослих), що не піддається стандартному лікуванню. У такому випадку канабіс можна приймати у вигляді таблеток, спреїв тощо.
«А минулого року, до речі, Канада отримала ліцензію на сироп для лікування важких форм епілепсії в маленьких дітей, що не піддаються звичайній терапії», – додає Людмила Звір-Мацко.
На другому місці: хвороба Паркінсона і розсіяний склероз. Препарати на основі медичного канабісу зменшують спазми м’язів, які супроводжують таких хворих до кінця життя, а у тих, хто має Паркінсона, зменшують специфічний тремор, кількість ускладнень, які виникають через спазм, знімають скутість м’язів (ригідність), що не дає рухатися.
«Мій батько має важку форму Паркінсона, фактично ригідну, тому я маю приклад і розумію: якби в Україні був доступний цей препарат, то він би значно покращив його життя», – ділиться лікарка.
Читайте також: Приватні чи державні. Які лабораторії роблять більше тестів на Сovid-19 Львові
Ще однією галуззю застосування препаратів з медичного канабісу є гастроентерологія. Йдеться про хвороби шлунково-кишкового тракту (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона), для яких характерні інтенсивні гострі болі в животі.
30-річній Катерині, яка страждає від виразкового коліту і має безліч обмежень через це, спробувати канабіс порадили лікарі у Львові. Оскільки медичний тут – недоступний, то лікар пошепки сказав, що можна покурити звичайний раз на два тижні.
39-річний Мартін переїхав до дружини в Україну з Канади. Він страждає на сильні болі в спині. Удома йому лікар виписував рецепт і він купував ліки з канабісом в аптеці. Також їх можна було придбати через спеціальний апарат в супермаркеті. В Україні, за його словами, доводиться час від часу вживати звичайний канабіс. Це краще, каже він, ніж купа таблеток з побічним ефектом.
Яка різниця?
Керівниця благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська каже, що у головах людей досі живуть стереотипи: канабіс – виключно косяк, який курить десь за рогом наркоман. Вони категорично проти, бо не розуміють, що це медичний препарат.
«Знаю близько 20 людей, які постійно вживають у препаратах медичний канабіс через епілепсію, онкохвороби. Деяким його призначили за кордоном, а якщо хтось привозив сюди, то не зізнається. Хоча це звичайний препарат (як фентаніловий знеболювальний пластир, морфін, трамадол, налбуфін, що є в апечках військових), потрібний при конкретних захворюваннях. Його виписує лікар пацієнту, бо є біль і його треба вгамувати, а не терпіти.», – розповідає вона у коментарі Tvoemisto.tv.
Утім пацієнти, які все ж використовують медичний канабіс, не хочуть про це говорити, адже, виходить, перебувають поза законом. Окрім того, їх можуть стигматизувати.
Відмінність медичного і немедичного (або рекреаційного) канабісу, пояснює лікарка Людмила Звір-Мацко, у вмісті канабіноїдів, зокрема тетрагідроканабідіоїдів. Це ті активні речовини, що зв’язуються в мозку зі специфічними опіоїдними рецепторами і викликають стан ейфорії, наркотичного збудження. У рекреаційному канабісі вміст цих речовин сягає 30-40%, у медичному ж – усього 1% або навіть менше.
«Із цим якраз і пов’язана дія медичного канабісу: він не дає наркотичного сп’яніння. Його дія лише зв’язує опіоїдні рецептори і зменшує підвищену активність головного мозку, больові відчуття і больові сигнали, на які ми реагуємо», – каже вона.
Не давати потрібні ліки – це катування
Наталія Ліпська наводить приклад знайомої, яка проходила хіміотерапію і мала сильний рвотний рефлекс унаслідок. Звичайні протиблювотні препарати не діяли. Лікарі спочатку не знали, як допомогти, але порадились і виписали їй медичний канабіс, що вгамував нудоту.
Читайте також: Коли і як правильно пити воду. Уляна Супрун спростувала міф про 8 склянок на день
«Інший приклад – коли жінка лікувала епілепсію у своєї дитини, і їй виписували медичний канабіс у вигляді олійки. Вона тоді й не уявляла, що він буває таким», – додає волонтерка.
На канадських та американських сайтах медичний канабіс можна придбати і в сушеному вигляді, і у вигляді олійок, і навіть – у бомбочках для ванни. Є кілька категорій товарів: від безсоння, для зменшенню болю тощо. Ціни – від 10 до 35 доларів. В Україні за грам звичайного канабісу доведеться віддати приблизно ті ж 10 доларів, але це заборонено законом.
Керівниця благодійного фонду вважає, що коли хворому не дають потрібні ліки і дозволяють терпіти біль – це катування.
«Давайте, якщо ви проти канабісу, то не буде пакувати в аптечки військовим на Схід той же налбуфін, адже це – синтетичний морфін. Насправді у нас є те, що може допомогти хворим», – зазначає вона.
Церква не проти
Референт у справах душпастирства охорони здоров’я Львівської архиєпархії УГКЦ отець Тарас Гадомський каже, що використання медичного канабісу для зменшення болю має право на застосування. Однак такі препарати мають продавати виключно за рецептом, а введення має бути під контролем медиків.
«УГКЦ є проти ідеї легалізації немедичного канабісу, тобто наркотичної речовини, адже це призводить до інтоксикації організму, до стану сп’яніння, в якому людина втрачає здатність розумного мислення та психічну рівновагу. Коли ідеться про терапевтичне використання канабісу, під наглядом лікаря, – це є морально прийнятним, якщо немає іншої альтернативи, іншого препарату і особа застрахована від залежності при тривалому використанні препарату», – говорить отець Тарас у коментарі Tvoemisto.tv.
Також, за його словами, коли наркотичні речовини, зокрема канабіс вживають, щоби полегшити біль важкохворих або зовсім зняти його, то, з погляду людяності та християнського милосердя, це нормально.
Читайте також: Чи будуть стаціонари поліклінік у Львові приймати хворих із Covid-19
Голова Комісії УГКЦ у справах охорони здоров'я сестра Севастіяна Карвацька додає, що медична практика використання таких речовин завжди пов’язана з обмеженням і контролем.
«Як медик, розумію і, думаю, люди теж знають, що всі знеболювальні препарати мають в собі наркотичні складові, але зі своєї практики знаю, що за показаннями чи введенням їх є строгий контроль та відповідальність. Окрім того, рішення про легалізацію медичного канабісу не повинне мати наслідків із поширення самої наркотичної речовини серед тих, хто не є хворим», – зазначає вона.
Сестра Севастіяна говорить, що наше суспільство, коли порушують питання легалізації канабісу в медичних цілях, сприймає його неоднозначно. Люди налякані, стурбовані, особливо ті, у кого в сім'ї є наркозалежні.
«Важливо, щоби турбота про хворих не перетворилася в банальне поширення наркотичних препаратів. І ще раз наголошую, що препарати, які мають в собі наркотичні посередники, можуть бути доступним для пацієнтів, але тільки за призначенням лікаря», – завершує сестра Севастіяна.
Ольга Коваль
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради
- Що буде із двома найстарішими пологовими будинками Львова?
- «Тепер з 30 співають лише троє дітей. Раніше було навпаки». Інтерв'ю з хормейстеркою
- Як забудовують південну околицю Львова та що не так
- Московський патріархат – це питання національної безпеки, а не релігійної свободи
- Підробляють документи, перепливають річку. Інтерв'ю з прикордонником про ухилянтів
- Якою могла б бути наша кухня, якби не «совок». Інтерв'ю з дослідницею Маріанною Душар
- «Нам поможе святий Юрій». Як Львів позбувався російської церкви
- «Ми вже перемогли... ». Остання розмова з Євгеном Гулевичем
- Сир у багажнику, щоб прилаштувати на визрівання, – звичне явище
- Команда рівних. Яка роль медсестри з розширеними повноваженнями в сучасній медицині
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки