
фото: Петро Ткачишин
Нове життя Замарстинівського парку: безпечний для людей, комфортний для зайців. Візуалізація
22-го листопада минулого року комісія Львівської міської ради визначила переможців конкурсу проектів, що фінансуватимуться з громадського бюджету міста 2017 року.
Tvoemisto.tv розпочинає цикл історій, що знайомитимуть львів’ян із проектами-переможцями. Перший з них – відновлення Замарстинівського парку. На нього з міського бюджету витратять майже три мільйони гривень. Про проект відновлення занедбаного парку розповідають його співавторки Оксана Луцко та Мар’яна Олійник.
Де це?
Навіщо оновлювати цей парк?
Замарстинівський парк, що перебуває на балансі ЛКП «Зелений Львів», отримує замале фінансування як на таку велику територію – 33 гектари. Неподалік – житлові масиви вулиць Топольної, Мазепи, Орлика, Миколайчука та Щурата. «Коли я вперше побачила цей парк, то була зачудована тим, що оселилась біля нього, та водночас шокована тим, який він занедбаний, – каже Оксана Луцко. – Ми хочемо, щоб наші діти могли спокійно гуляти й дихати свіжим повітрям. Поруч траса, збоку будівництво, навпроти інструментальний завод. Якщо не відновити парк і не створити хоча б невеличкі облаштовані зони відпочинку, тут не буде чим дихати».
Що тут було раніше?
У вісімдесяті був добре облаштований і доглянутий парк з атракціонами та дитячою залізницею, колесом огляду й дитячим майданчиком.
Закладався він 1978 року на честь 60-річчя СРСР. Робилося все поспіхом, тож територію засадили деревами, які швидко ростуть і швидко помирають. Занехаяли парк іще за радянських часів. Один електричний кабель і бетонний стовп – усе, що залишилось від атракціонів. Два роки тому міська влада поставила в парку кілька лавок.
Є тут оглядовий майданчик, із якого добре видно Високий Замок. Сюди часто приходять на пікнік, залишаючи по собі сміття і згарища від багать. Смітників тут немає. Єдина частина парку, яку доглядають – цвинтар німецьких військовополонених. На прохання Народної спілки Німеччини з догляду за військовими похованнями ним опікуються учні 81-ї школи.
Що вже зроблено?
Почали з толоки, на яку прийшло близько ста людей. Почистили центральну алею, позбирали сміття, обрізали частину гнилих дерев. Учні поближньої школи зробили годівнички для пташок. «Ми ще не знали, чи виграємо, просто вирішили залучити людей до відновлення цього парку й водночас повідомити про наші плани», – розповідає Мар’яна Олійник. Проте без догляду та повноцінного відновлення парк швидко повернеться до занедбаного стану.
З чим найбільше проблем?
Перш за все, необхідно зробити водовідведення. В парку є наземні й підземні води, що стікають із бічного пагорба вниз, на центральну алею. Колись тут був колектор, який зараз повністю знищений – замість нього потрібно будувати новий. Проте на водовідведення коштів із громадського бюджету не стане: трьох мільйонів гривень ледве вистачає на світло, доріжки та облаштування парку. Активісти намагаються домовитись із міською радою про дофінансування, адже потоки води під час дощу можуть змарнувати всю їхню роботу.
Що збираються зробити з зеленою зоною?
Головне завдання – зберегти екосистему парку. Після дослідження дендрологів активісти звернулись до міської ради з проханням включити Замарстинівський парк до переліку тих, де восени треба висадити нові дерева цінних порід: дуб, бук, ялівець, модрину. Зараз 80% дерев у парку старі; багато з них дендрологи визначили як аварійні, й тепер ЛКП «Зелений Львів» повинне їх зрізати. Проте коштів на це в підприємства поки що немає.
Зараз ЛКП «Зелений Львів» шукає прибиральника-озеленювача, що опікуватиметься Замарстинівським парком. Він отримуватиме 3200 гривень за те, що збиратиме сміття, підмітатиме доріжки та згрібатиме листя з газонів. Якщо вас зацікавила ця робота з вільним графіком, телефонуйте 096-461-89-70.
Деякі зони планують залишити недоторканними, щоб тваринам було затишно й комфортно. «У парку дуже багато пташок. Ми бачили зайця, а пан Ігор Астахович казав, що в натуралістичний центр для дітей приносили з парку лисицю», – каже Оксана. Парк із трьох боків оточений житловими кварталами, проте неподалік починається Брюховицький ліс, із якого можуть приходити дикі тварини.
Що збираються зробити з відпочинковою зоною?
По-перше, проведемо електрику. Буде обладнана сцена, де можливо будуть різні заходи – концерти, майстер-класи, фестивалі. «Сюди буде цікаво прийти і старшій людині, і маленькій дитині – для кожного віку буде відповідна зона відпочинку, – розповідає Мар'яна Олійник. – Ми хочемо, щоб парк був цікавим не тільки для мешканців мікрорайону, а щоб люди з усього Львова могли приїжджати сюди відпочити, взяти участь у майстер класі, концерті чи подивитись арт- об'єкти». Якщо в проекті буде вільна площа, на ній можуть розташувати атракціони, зоопарк або мотузковий парк. Обов’язково буде зона для вигулу собак зі спеціальними тренажерами та станції для прибирання за ними.
А як щодо безпеки?
За словами Мар’яни Олійник, усі конструкції, що спорудять у парку, мають бути захищеними від вандалів. «Ми дуже віримо, що мешканці в нашому районі свідомі, але, якщо це буде лавка, то не така, з якої можна буде зняти шматок металу й віддати на металобрухт. У центрі міста, на Площі Ринок, боки від лавок відкручують», – пояснює вона.
Активісти звернуться до поліції з проханням включити парк до зони патрулювання, адже доріжкою, що з’єднуватиме центральну алею та мікрорайон вулиці Щурата та прокладається на прохання мешканців, діти ходитимуть до школи. «Сюди ходять займатись на репетиторство та до музичної школи неподалік. Дітям буде краще пройтися парком, аніж робити коло на транспорті», – каже Мар’яна.
А як щодо велодоріжок?
Велосипедні стійки на обох входах до парку будуть неодмінно. Велодоріжки, скоріш за все, ні – не вистачить коштів.
Хто і як обговорював цей проект?
На першому лекторії у Львівській медіатеці виступали два архітектори, які давно – з проміжком у двадцять сім років – проектували цей парк. Ігор Кузьмак і Михайло Федик розповідали про історію проектування Замарстинівського парку, показували опорний план 1978 року, на якому зображений проектований парк.
Потім була зустріч із місцевою громадою в приміщенні школи №81 на Топольній. Там обговорювали, що можна робити в парку. «Всім сподобалась тема гетьманства. Ця школа має ім’я Петра Сагайдачного, поруч вулиці Мазепи, Орлика, Хмельницького. Тож школярі зможуть приїжджати до парку на екскурсії, де історичні знання будуть поєднані з природою», – розповідає Мар’яна Олійник. Як саме тема гетьманства буде втілена, автори проекту ще не знають – чекають на презентацію роботи проектантів, яка буде вже за 3 тижні.
Що далі?
Топографи розбили Замарстинівський парк на кілька зон. Коли проект відновлення центральної алеї та прилеглих територій буде втілено, активісти подаватимуть на фінансування з громадського бюджету наступних років або на окремі ґранти проекти відновлення інших зон. «Звичайно, є бажання відновити весь парк, – говорить Оксана Луцко. – Ми плануємо зберегти ініціативну групу, можливо, будемо створювати громадську організацію, щоб підтримувати парк і розвивати наступні ділянки».
До групи, що працювала над проектом, окрім Оксани й Мар’яни, входять Олег Пижів, Роман Іванців, Олександра Сільник, проектна група 109 (Маркіян Максим’юк, Володимир Палій, Наталя Мисак і Максим Асафатов), а також TrianglArtGroup (Марко Шманко, Оля Соха і Назар Кобилецький).
Підготувала Олеся Шеремета,
фото Петра Ткачишина,
візуалізацію і старі фото
надали Оксана Луцко та Мар’яна Олійник
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня