фото: apostrophe.ua

фото: apostrophe.ua

Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон

12913 0
Із початком вакцинації у світі заговорили про так звані Covid-паспорти. Tvoemisto.tv з'ясовувало, що це таке і як може вплинути на можливість пересуватись Європою і світом.

Зараз українці можуть виїхати приблизно до 83-х країн світу на різних умовах, наприклад, з карантином або ПЛР-тестами. З початком вакцинації від Covid-19 деякі держави заявили про намір впускати до себе туристів і потенційних працівників за наявності в них паспортів вакцинації чи довідок про щеплення проти Covid-19. Такі «зелені» паспорти вже, наприклад, має Ізраїль.

Паспорт і сертифікат - у чому різниця?

Суть Covid-паспорту проста: той, хто зробив щеплення, отримує відповідний документ. Він може бути електронним, у вигляді застосунку у смартфоні тощо. Такий паспорт дозволить безперешкодно в'їжджати у країни, які запровадять таку норму і яким передусім ідеться про відновлення туристичної галузі.

Паспорт вакцинації має бути розроблений на глобальному рівні. Зараз це питання обговорюють у Всесвітній організації охорони здоров'я. Потім рішення ухвалюватимуть глави держав та урядів ЄС.

Важливо, що для паспорту щеплення має бути зроблене вакциною, дозволеною ВООЗ: наразі йдеться лише про Pfizer/BioNTech. Китайська вакцина, наприклад, ще не має такого схвалення.

Окремі країни, як-от Ізраїль чи Грузія, вже заявили, що дозволятимуть в’їзд туристам, зокрема і з України, вакцинованим у два етапи і з відповідними документами про це. Для таких подорожуючих не буде жодних обмежень.

Читайте також: Куди українці торік виїжджали найчастіше. Список країн 

Угорщина і Польща тестують спеціальні QR-коди для смартфонів, що будуть подібні на електронні паспорти та підтверджуватимуть вакцинацію від коронавірусу. 

Однак Європейський союз поки що більше схиляється до запровадження «сертифікату вакцинації» для тих, хто отримав щеплення від коронавірусу. Це не буде «паспортом вакцинації».

Читайте також: Як українцям підготуватися до поїздок закордон в умовах епідемії. Роз’яснення МЗС

За словами єврокомісарки з питань охорони здоров'я Стелли Кіріакідес, різниця між ними в тому, що сертифікат – це більше медичний документ і він не даватиме жодних привілеїв, на кшталт можливості вільно подорожувати.

А що в Україні?

Днями в Україні має розпочатись вакцинація від коронавірусу, що проходитиме в чотири етапи – почнуть із медиків та найбільш уразливих до вірусу категорій. Сьогодні, 23 лютого, до України якраз прибула перша партія вакцини виробника Serum Institute India, яку очікували ще від початку місяця.

Спочатку міністр охорони здоров'я України Максим Степанов казав, що українці отримуватимуть паспорти, як і в Європейському союзі.

Читайте також: Українців почнуть вакцинувати від Covid-19 у лютому

«Все, що ви говорите про паспорти, про всі інші документи, які будуть отримувати громадяни Європейського Союзу, так само отримуватимуть й громадяни України», – каже він.

Однак згодом головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко зазначив, що таких документів українцям не видаватимуть – будуть лише міжнародні свідоцтва про вакцинацію.

Як уточнили у коментарі Tvoemisto.tv у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я, в Україні поки що чекають рекомендації від ВООЗ, за якою схемою і як саме будуть працювати паспорти вакцинації. Коли там погодять запровадження таких документів, тоді можна буде говорити про них і для наших громадян.

«Паспорти вакцинації можуть запрацювати лише тоді, коли певна частина населення буде провакцинована. Найближчих два-три місяці цього точно не буде», – додали у пресслужбі. 

Читайте також: В Україні планують запровадити паспорт вакцинації

Головна лікарка 2-ї міської поліклініки у Львові, яку визначили основною точкою вакцинації у Львова, Тетяна Токарєва у коментарі Tvoemisto.tv зазначає, що всіх, кого будуть вакцинувати, вноситимуть в систему Helsi. Тому дані будуть в одній системі. А от щодо паспорту вакцинації поки нічого невідомо.

«Думаю, якщо людина попросить видати таку довідку, то без проблем. Там буде все вказано – коли її вакцинували, якою вакциною, серія, номер, дата випуску. Щодо видачі паспорта вакцинації, наразі не знаємо. У дорожній карті не передбачили видачі довідки чи паспорт вакцинації», – говорить лікарка.

Та, звісно, зміни ще можуть з'явитись.

Якщо вакцинуватись не виходить

Якщо в Україні вакцинуватись не виходить через відсутність препарату або доступу до нього, то для подорожуючих діятимуть вимоги, запроваджені країнами в'їзду, як-от карантин чи ПЛР-тести. Утім, у деяких країнах, де вже почали вакцинацію, наприклад, у Польщі, щеплення зможуть зробити українці, які приїжджають на офіційну роботу – за домовленістю з роботодавцем. Про це у коментарі Tvoemisto.tv розповідає представниця «Львівської консалтингової групи» Оксана Абраменко.

Утім, зараз в Польщі триває нульовий (коли щеплення отримують медики) і перший етапи вакцинації (літні люди, вчителі, працівники силових структур). Вакцинувати українців, які перебувають там легально, але не мають медичної страховки, будуть на третьому етапі. Для цього їм потрібно буде показати паспорт.

Читайте також: Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу

Додамо, що за словами головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, потенційна можливість вакцинації за власний кошт в українців з'явиться у другому півріччі 2021-го року, але це не точно.

Оксана Абраменко також додає, що зараз точаться дискусії стосовно того, чи не стане запровадження паспортів вакцинації в окремих країнах перешкодою для потенційних працівників у влаштуванні на роботу.

«Може вийти так, що той, хто не має коштів і не може вакцинуватися самостійно, або в кого нема доступу до цього, не буде мати шансів отримати роботу. Тому це питання досі обговорюють», – додає вона.

Читайте також: МОЗ створило онлайн-мапу з пунктами тестування на коронавірус

Нагадаємо, що наразі країни Європейського Союзу залишаються закритими для більшості українців, окрім кількох категорій наших громадян. Наприклад, держави-члени ЄС можуть дозволити в'їзд тим, хто їде на навчання, морякам, тим, хто їде через ЄС транзитом, а також висококваліфікованим працівникам, якщо їх зайнятість необхідна з погляду економіки і роботу не можуть відкласти.

Також зберігається дозвіл на в'їзд для членів родин громадян ЄС; тих, хто має посвідку на проживання у ЄС або аналогічний документ, для сезонних працівників, дипломатів тощо.

Міністерство закордонних справ створило інтерактивну онлайн-мапу з інформацією про умови перетину кордону тієї чи іншої держави та обмеження на цих територіях, що постійно оновлюється.

Багато туристичних країн, як-от Туреччина, Єгипет, Шрі Ланка тощо, приймають туристів з України за умови пред'явлення двох, а то й трьох негативних ПЛР-тестів.

Ольга Коваль

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав

Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!