Колаж: Твоє місто
росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
Чи справді вже почався переговорний процес між воюючими країнами та на що це вказує? Якою є мета путіна? Чи сиплеться економіка росії? Якими будуть рішення Європи та Америки? В чому помиляються українці та кого недооцінюють? Політолог і виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко спрогнозував, що відбуватиметься в Україні у наступному році, виступивши з презентацією «Україна 2025: прогноз із безліччю невідомих» під час Forum West у Львові 6 грудня. «Твоє місто» подає ключові тези його виступу.
Кількість невідомих на цей момент є великою. І на жаль, з кожним днем їх більшає. Але спробуємо відповісти на ті питання, на які з певного погляду можна дати відповідь. Також спробуємо спрогнозувати ті речі, які здаються зараз складними, але вже видно певні тренди й напрямки.
Вадим Денисенко
Три причини війни в Україні
Почнімо з 24 лютого 2022 року. Є думка, що росія розпочала війну лише для того, щоб захопити Україну. Насправді це вторинна частина причини повномасштабного вторгнення.
Є три головні причини повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022-му.
Перша – росія на той час втратила статус третього полюса світу. Путін вважав, що коротка триденна чи п'ятиденна війна проти України, її захоплення і створення тут маріонеткового режиму дозволить йому повернути цей статус.
Друга – в 2022 році росія втратила можливість виконувати необмежені поліцейські можливості на пострадянському просторі. Прикладів багато.
Після 2022 року росія нічого не змогла зробити у Вірменії (Вірменія просила підтримки в росії, коли були азербайджансько-вірменські зіткнення, але не отримала цього. – Ред.).
Тепер, хоч це й не пострадянський простір, бачимо те, що відбувається в Сирії (27 листопада 2024 року озброєні опозиційні формування захопили великі міста, з країни втік президент. – Ред.).
Також за тиждень чи півтора до повномасштабного вторгнення в Україну російські війська разом із військами ОДКБ (військово-політична міжнародна організація, до якої входять Білорусь, Казахстан, Киргизстан, росія і Таджикистан. Вірменія призупинила свою участь у 2024 році. – Ред.) увійшли до Казахстану, але змушені були піти після того, як Пекін сказав їм вийти.
Путін вважав, що завдяки швидкому захопленню України зможе повернути собі вплив на пострадянському просторі. До речі, багато хто вважає Білорусь повним васалом росії, а це не так, бо вона танцює між двома стільцями – між Пекіном та Москвою. В Білорусі путін не може зробити транзит влади.
І третя причина цієї війни – це боротьба за білу расу. У росії почався процес, який можна умовно назвати деслов’янізацією. До 2046 року, згідно з аналізом і математичною моделлю видання «Ділова столиця», частка слов’ян у росії становитиме 70%, неслов’ян – 30%. До 2100 року це співвідношення зміниться 50 на 50. У Москві національна інверсія почнеться раніше: в 2046 році частка слов’ян зменшиться до 63%. Після цього процеси стануть незворотними.
Війна в Україні була потрібна путіну, щоб отримати ще 30 мільйонів білих людей. Після цього він міг би забрати 7–9 мільйонів білорусів і ще декілька мільйонів білих громадян Казахстану. А отже, міг би спробувати зупинити національну або расову інверсію, яка лише починає формуватися.
Це три основні причини війни, які є базовими для розуміння подальших подій. Дві з них зараз найважливіші: втрата статусу третього полюса світу і неможливість здійснювати необмежені поліцейські функції на пострадянському просторі.
Усі три причини вже неможливо вирішити. Навіть якщо ця війна закінчиться у найгіршому для України сценарії, путін не досягне своїх цілей. Як би ми його не сприймали, він не ідіот і розуміє це. Ось основна психологічна дилема для нього, особливо в контексті майбутніх переговорів.
Проблема та план путіна
Продовження війни робить росію технологічно залежною від Китаю.
Варто зазначити, що сприйняття росії як васала Китаю є хибним. Вона не є і найближчим часом не стане васалом Китаю в політичному сенсі. Між цими країнами є серйозні розбіжності в низці регіонів світу. Наприклад, росія активно розвиває так званий Північний морський шлях – перспективний логістичний маршрут через Арктику, який у зв’язку з глобальним потеплінням стане судноплавним через 30–40 років. Зараз у це вкладають, але росія не має технологій і відмовляється від допомоги Китаю. Останній візит путіна до Сі Цзіньпіня в Пекін не завершився жодним серйозним рішенням. Китай хотів розбудовувати так звані території випереджувального розвитку (рос. – ТОР), але росія їх не виділила і не допускає Китай до Північного шляху.
Ще однією точкою напруги є Африка, зокрема регіон Сахель, де росія фактично утворила пояс із трьох бідних країн: Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі. Нігер володіє 50–60% розвіданих світових запасів урану. Контроль над цими країнами створює проблеми для Китаю, який також претендував на цю територію.
Важливо розуміти, що Китай не зацікавлений у поразці росії чи її розвалі. Йому потрібна ослаблена росія з передбачуваним керівництвом. Китай здійснює технологічну експансію в росію, ввозячи готові вироби, що дозволить контролювати її протягом наступних 10 років.
Водночас Китаю не потрібна поразка України, якщо вона втратить доступ до Чорного моря. Домінування росії в цьому регіоні суперечить інтересам Китаю.
Припинення війни означатиме програш Путіна, що ще більше ускладнює ситуацію для росії. На сьогодні путін не може визначитися, що саме є перемогою. На цей момент всі цілі, яких він прагнув досягти 24 лютого 2022 року, є недосяжними. Ба більше, тепер він у значно гіршій позиції, аніж два роки тому.
На неформальному рівні вже стартували переговори. Наприклад, інтерв’ю американського ведучого Такера Карлсона з міністром закордонних справ росії Лавровим є частиною цього кулуарного початку переговорів.
Якщо говорити про Сполучені Штати Америки, то їхня мета в цій війні доволі проста: попри всі заяви вони не хочуть розпаду російської федерації. Для них вона є частиною системи стримування Китаю. Найважливіше для них – зробити так, щоб росія не стала технологічно, політично чи економічно залежною від Китаю. Це їхня головна стратегія, саме з цього вони виходять.
Головне бажання путіна в цих переговорах – уникнути катастрофи. А його головний страх полягає у втраті контролю. Психологічно його мотивація поки що невідома і складна для аналізу.
Обраний президент США Дональд Трамп на зустрічі з Володимиром Зеленським та Еммануелем Макроном у Парижі 8.12.2024 / ReutersЯкщо говорити про логіку, ключовою метою росії є послаблення санкцій.
Російська економіка почала обвалюватися. Завдяки золоту й продажу нафти вони можуть підтримувати війну впродовж року чи півтора.
Станом на сьогодні Путін ухвалив безпрецедентне рішення про списання боргів тим, хто підпише контракт із 1 грудня цього року. Сума списаних кредитів може сягати понад 90 тисяч доларів, раніше – 20 тисяч доларів. Це дозволить залучити до 200 тисяч осіб, але цього вистачить на 2,5–5 місяців мобілізації.
До березня 2025 року росія змінить систему мобілізації та бронювання.
Можливість нової хвилі мобілізації з’явиться у червні, бо весною це буде складно реалізувати через призов.
Санкції залишаються батогом для росії, а ціни на нафту – критичним інструментом тиску. Собівартість сланцевої нафти в США становить майже 45 доларів за барель, а для росії ціна нижча ніж 50 доларів є критичною.
Піднімати ставки йому більше нічим. Ядерний удар малоймовірний, оскільки це суперечить головній ідеї російської влади – забезпечити тривале й стабільне правління путіна. Основні засоби тиску – удари по українській інфраструктурі, особливо енергетичній.
Усе, що в нього залишилось, це «м’ясні штурми», люди в нього ще є. Тому, на жаль, будуть удари по українській енергетиці. А також запуск російської ракети «Орєшнік» (експериментальна балістична ракета. – Ред.), хоч він був невдалим, вони його «допиляють» і будуть намагатися ще раз бити по Києву.
Отже, путін розуміє, що зупинити зараз війну означає для нього програти, тому максимально зволікає. Але він буде змушений сісти за стіл переговорів. І навіть не тому, що Трамп обіцяє зброю, а тому що нафта по 50 доларів. Він зволікатиме до інавгурації Трампа. А далі в нас буде три-чотири місяці складного і тривалого переговорного процесу, більш-менш публічного, в різній формі.
путін спробує зірвати ці переговори руками України.
Останніми днями бачимо велику кількість повідомлень із офіційних і напівофіційних російських джерел про те, що українська влада є нелегітимною. Росіяни можуть пояснювати, що не можуть вести переговори, поки знають, що Зеленський може балотуватися на наступний термін.
Також вони запустили кампанію в світі, хоч вона й малопомітна в Україні, що Україна – країна-терористка, бо підтримує терористів у Малі та Сирії.
Це все робиться для того, щоб зірвати переговорний процес і звинуватити у цьому Україну.
Що відбувається в інших країнах і чому не тільки Китай та США впливають.
Європа поляризується. Наприклад, у Німеччині праві партії набувають популярності, а у Франції посилюються позиції Марін Ле Пен (ультраправа проросійська французька державна та політична діячка. – Ред.).
Також спостерігаємо тенденцію, коли кожна перемога популістів у Європі, як-от Фіцо в Словаччині, сприймається занадто драматично, хоча ці тренди змінюються досить швидко.
Цікаво, що в Румунії деякі кандидати досягли успіху тільки завдяки TikTok. Це нова російська технологія, яка заслуговує на вивчення. Через рік вже можуть бути наступні позачергові вибори, і тренд знову зміниться.
Наша ж велика проблема в тому, що ми мислимо категоріями сьогоднішнього дня.
Але це велика технологія, яка, як би це дивно не звучало, побудована на комедіях Аристофана. В його комедії «Мир» мовиться про війну в Греції. Там один чоловік каже: «Я виходжу з війни, моє поселення не братиме участі в бойових діях». Це було щось маленьке, навіть не поліс. Він не воював, жив чудово, насолоджувався життям.
Ми бачимо, як Трампа боїться весь світ. Але який вигляд матиме все через рік? Вважаю, що не так однозначно і просто: не буде того натхнення, обіцяних досягнень, почнуться внутрішні конфлікти в команді, звільнення, загалом буде зроблено значно менше.
Америка давно відійшла від ролі глобального поліцейського. Особливо тоді, коли вийшла з Афганістану.
Головна відмінність між сучасною біполярною системою (США–Китай) і ситуацією холодної війни полягає в тому, що тоді були дві країни, які контролювали свої території. Наразі ж ні Китай, ні США не можуть бути поліцейськими навіть у своїх регіонах.
Це збільшує роль регіональних країн, які виконують поліцейські функції через складні домовленості. путін не розуміє, що повернути Радянський Союз неможливо. Він думає, що це реально, але світ змінився. Тепер необхідно домовлятися не лише зі США, а й із Туреччиною, Китаєм і навіть країнами, які росія вважає третьосортними.
Туреччина вже з 2018–2019 років почала реалізовувати свої військові кампанії, як, наприклад, «Оливкова гілка». Їхня мета – створити буферну зону на 30 км уздовж кордону, щоб уникнути проблем із поселеннями.
Натомість Іран обговорює введення військ до Сирії, але це може стати кінцем для нього.
Останні роки путін намагався створити точки напруження, як це було в Сирії у 2015 році, щоб сісти за стіл переговорів. Він тричі намагався це зробити – в Нігерії, Венесуелі та на Близькому Сході, але щоразу зазнавав поразки.
В Молдові стало неочікуваним те, що проєвропейська влада залучить до голосування 300 тисяч молдован з-за кордону.
Грузія є важливим логістичним хабом у коридорі Північ–Південь, який є альтернативою китайському Шовковому шляху. Також Грузія має стратегічне значення для транзиту між Азербайджаном і Туреччиною.
Ми повинні пам’ятати один важливий аспект, психологічний. Після подій на Болотній площі (в москві у 2011 році проходила акція протесту через фальсифікації виборів. – Ред.) і особливо після Революції Гідності (масові протести українців проти розгону акції студентів, яка розпочалася 21 листопада 2013 року як спротив відходу політичного керівництва країни від законодавчо закріпленого курсу на європейську інтеграцію. – Ред.) путін вважав, що маси не мають суб’єктності. Люди не мають жодної суб’єктності, а будь-яка революція, будь-які виступи людей – це інспіровані акції Заходу.
Але що він зрозумів після втечі Януковича? Він зрозумів одну річ: що б не сталося на площі, їх треба задавити. Він відпрацьовував цю тактику в декількох містах.
Перший – раз у Сирії, коли сказав тодішньому президентові Асаду: «Не важливо, що ти вбив 100–300 тисяч людей. Ти повинен їх задавити, у тебе все буде добре». Справді, на той момент їм це вдалося зробити.
Другий раз – із Мадуро у Венесуелі, коли відбулися вибори і виникло двовладдя. Навіть літаки із золотим запасом вилітали до росії. Він сказав Мадуро: «Я тебе підтримую, ми їх перемелемо». І це їм вдалося.
Третій раз – уже без прямої підтримки росії це спрацювало в Білорусі.
Тепер я впевнений, що він сказав прем’єр-міністру Грузії Іванішвілі: «У тебе немає іншого варіанта, аніж робити все те, що ти робиш. Скільки б ти не покалічив людей, це не має значення. Вони все одно здадуться» (у Грузії тривають антиурядові протести. – Ред.).
На жаль, перспектива для Грузії дуже складна. Вірогідність того, що вони зможуть зламати систему Іванішвілі, є, але сьогодні вона дуже мала.
Проблема та ймовірний план України
Щодо України, то головна наша проблема на сьогодні – це управлінська криза. Її неможливо вирішити політичними методами, потрібні системні зміни.
Глибока управлінська криза виникла задовго до 2019 року. Проблема полягає в тому, що ми намагаємося подолати цю кризу політичними методами. А заміна одного міністра іншим чи ротація чиновників у державних органах не є дієвим способом розв’язання системної проблеми.
Управлінські кризи долають тільки управлінськими методами – через зміну системи управління, а не людей. Навіть професіонали, потрапляючи в таку систему, змушені діяти у її рамках і, відповідно, стають її частиною.
Ще одна важлива проблема полягає в тому, що людина, обіймаючи високу посаду, не може одночасно ставити перед собою дві глобальні мети – не можна одночасно вигравати війну і готуватися до виборів. Такий підхід призводить до розфокусування і втрати ефективності. В підсумку зусилля розпорошуються, і жодна мета не досягається вповні.
Найскладніші рішення в політиці, як і в житті, ухвалюють в умовах втоми. Наразі Україна входить у тривалий і складний переговорний процес. Перемогу в ньому здобуде той, хто зможе витримати тиск і не втомитися – як на рівні суспільства, так і на рівні влади. Це вимагає зосередженості на глибинних процесах і стратегічного аналізу, а не лише на тому, що здається приємним у конкретний момент.
Імовірність проведення виборів в Україні у 2025 році можна оцінити як 50 на 50. Якщо відбудеться замороження бойових дій, то через три місяці вибори стануть майже неминучими. Якщо ж конфлікт продовжиться, вибори, найімовірніше, не відбудуться.
Соціологічні дані вказують на те, що суспільство зараз дуже структуроване й поляризоване. Останні заміри свідчать, що 49% громадян хочуть бачити Зеленського у владі, хоча ще два місяці тому цей показник був на рівні 35–37%.
Близько 50% людей прагнуть бачити військових у центральній владі. Проросійський електорат стабільно займає 10–15%.
Останні пів року спостерігається тренд на зростання довіри до власних сил – армії, військово-промислового комплексу тощо. Зменшується надія на підтримку з боку НАТО чи інших міжнародних структур. Це важливий момент, який вказує на зміну стратегічного мислення.
Україна перебуває в складному періоді, коли ключові рішення визначатимуть її майбутнє. Потрібно уникати поверхових підходів і фокусуватися на системних змінах, витримці й довгостроковій стратегії. Лише так можна подолати нинішню кризу та забезпечити стабільний розвиток країни.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
________________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Війна і наступ Росії
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни
- Чи можна буде засудити Росію в Гаазі. Політолог-міжнародник про російсько-українську війну