
Фото: Uainfo.org
Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори за новим адміністративно-територіальним устроєм. Обиратимуть депутатів місцевих рад та голів об’єднаних територіальних громад – ОТГ. Ці вибори відбудуться у час карантину та пандемії Covid-19, тому для всіх учасників процесу підготували низку нововведень. Оновленим, до речі, буде й сам бюлетень. Tvoemisto.tv з’ясувало у громадської омбудсменки з захисту виборчих прав мережі «Опора» у Львівській області Ярини Гаєцької-Колотило детальну інструкцію для виборця та про всі зміни, до яких треба бути готовими.
Маска і паспорт
Усім людям, які заходять до приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій, мірятимуть температуру. Для цього голова дільничної комісії, його заступник або секретар має визначити відповідального серед членів комісії. Ця людина також опитуватиме виборців про наявність симптомів гострої респіраторної інфекції. Також протягом роботи дільниці температуру будуть вимірювати усім, хто там працює: поліцейським, представникам закладів, на території яких розміщена дільниця, тощо. На вході мають бути антисептики для рук.
У випадку, коли на дільницю прийде людина із температурою 37,2 градусів і вище, їй порекомендують утриматись від відвідування дільниці та звернутись до лікаря.
Якщо раніше для голосування найважливіше було мати паспорт, то тепер до нього додались захисні маски. Виборці мають дотримуватися дистанції в 1 метр, для чого на всій території дільниці має бути відповідна розмітка. Після голосування рекомендують, відповідно до постанови Кабміну №641, викинути засоби захисту в урни, що на дільницях.
Важливо, що показати паспорт та його сторінки виборець має самостійно. А для того, щоби ідентифікувати особу, члени виборчої комісії можуть попросити зняти маску.
Читайте також: Кандидати на голову Львівської ОТГ. Перелік
Ще одне нововведення у тому, що слід приходити на дільниці зі своїми ручками, хоча раніше все було навпаки: на дільницях під час голосування просили користуватися наявною канцелярією, щоб уникнути фальсифікації бюлетенів або, наприклад, використання чорнил, що зникають.
Батьків просять не брати з собою на виборчі дільниці дітей. Потоки виборців на вхід та на вихід повинні бути розділені. Крім того, у приміщенні рекомендують одночасне перебування не більше трьох виборців на один стіл для видачі бюлетенів.
Новий вигляд бюлетенів
Бюлетень на цих виборах буде дещо іншим. Ліворуч у ньому буде перелік партій, посередині – два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії. Тепер виборець може обирати тих членів партії, яким справді віддає перевагу.
фото з сайту Опора
Скільки бюлетенів отримає виборець
Як повідомляє мережа «Опора», у більшості населених пунктів, зокрема і у Львові, виборець на дільниці отримає 4 бюлетені. За одним обиратимуть голову ОТГ/міського голову, за іншими – депутатів ради ОТГ, районної та обласної ради.
Норма про 4 бюлетені стосується населених пунктів, де кількість виборців становить 10 тисяч і більше за даними реєстру виборців станом на 1 серпня 2020 року.
Де ставити позначки в бюлетені
Обираємо партію. У порожньому квадраті навпроти повної назви організації, яку обрали, ставимо позначку – «галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу. Важливо, що виборчий бюлетень без позначки в цьому квадраті визнають недійсним.
Читайте також: Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
Обираємо депутата. До другого квадрату, який розкреслили у вигляді трафарету, вписуємо номер вподобаного кандидата у депутати у відповідному територіальному списку своєї партії.
Якщо не зробите позначки у квадраті з нанесеним трафаретом, бюлетень все одно вважатимуть дійсним. Голос зарахують на підтримку усього територіального виборчого списку партії.
Якщо зробили помилку
Навіть якщо станеться так, що ви припустилися помилки при заповненні бюлетеня, маєте право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав бюлетень, із проханням видати інший в обмін на неправильно заповнений. Тоді робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається, про що складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний.
Чи можна змінити місце голосування
Подати заяву про тимчасову зміну місця голосування можна було до 10 вересня. Тож тепер виборець може проголосувати лише за місцем своєї реєстрації.
Як голосувати хворим на Covid-19
Виборці з підтвердженим діагнозом «коронавірусна інфекція» мають право звернутися до виборчої комісії із заявою, аби проголосувати за місцем перебування, додавши довідку, що підтверджує стан здоров'я.
Як повідомляв раніше міністр охорони здоров’я Максим Степанов, виборець на самоізоляції може подати відповідну заяву до 20:00 п’ятниці перед виборами, тобто 23 жовтня, щоб до нього додому приїхали члени комісії і він зміг проголосувати удома. Люди, які перебувають в лікарнях, за його словами, будуть голосувати там, також за допомогою виїзних бригад.
Читайте також: Чи безпечно їхати туристам до Львова і на Львівщину
«Але, якщо такий виборець з’явиться на дільниці, то члени комісії не мають права йому відмовити. Єдине, що для таких виборців передбачили окрему кабінку і скринька, наскільки це технічно можливо. Та все ж краще голосувати в такому випадку за місцем перебування», – додає Ярина Гаєцької-Колотило.
Як бути людям поважного віку
Виборче законодавство рекомендує визначити у комісії відповідального за тих, хто має проблеми зі здоров’ям (маломобільні, люди з інвалідністю), зокрема зробити так, щоб вони могли доступно і зручно проголосувати. Літні люди, наприклад, можуть скористатись чиєюсь допомогою, якщо хочуть проголосувати на дільниці, а не вдома. Утім це не має бути хтось із членів комісії, спостерігачів чи кандидатів.
Читайте також: На голову Львівської ОТГ подалися 16 кандидатів. Хто вони?
Також визначать людину, яка скеровуватиме в окрему кабінку виборців з підозрою на коронавірус.
Експертка Ярина Гаєцька-Колотило додає, що важливо, аби виборці попередньо цікавилися кандидатами, читали їхні програми. Це допоможе зробити відповідальний вибір та водночас не сповільнити процес голосування, оскільки він і так затримуватиметься через дистанцію та кількість людей на дільниці. Виборцям радять проводити на виборчій дільниця якомога менше часу.
Tvoemisto.tv також пропонує читачам ознайомитись із аналізом програм кандидатів на голову Львівської ОТГ за ключовими проблемами міста, які бачать члени спільноти «Твого міста»:
Також пропонуємо ідеї кандидатів на голову Львівської ОТГ для вирішення транспортної проблеми у Львові і проблеми сміття та хаотичної забудови.
Ольга Коваль
Вікторія Савіцька
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради
- Що буде із двома найстарішими пологовими будинками Львова?
- «Тепер з 30 співають лише троє дітей. Раніше було навпаки». Інтерв'ю з хормейстеркою
- Як забудовують південну околицю Львова та що не так
- Московський патріархат – це питання національної безпеки, а не релігійної свободи
- Підробляють документи, перепливають річку. Інтерв'ю з прикордонником про ухилянтів
- Якою могла б бути наша кухня, якби не «совок». Інтерв'ю з дослідницею Маріанною Душар
- «Нам поможе святий Юрій». Як Львів позбувався російської церкви
- «Ми вже перемогли... ». Остання розмова з Євгеном Гулевичем
- Сир у багажнику, щоб прилаштувати на визрівання, – звичне явище
- Команда рівних. Яка роль медсестри з розширеними повноваженнями в сучасній медицині
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки