
Уже не райцентр. Чи знають у Пустомитах, що з ними буде після втрати статусу
Солонка, Ков’ярі, Липники. Наварія, Малечковичі, Годовиця, Басівка. Села, що поки що належать до Пустомитівського району. Однак скоро це стане історією, оскільки унаслідок адмінреформи район ліквідують, а ці населені пункти стануть частиною Львівського району.
Місцева громада не має одностайності в думках. Чиновники кажуть, що місто отримає тільки плюси, адже стане ще центром ОТГ. А якщо і будуть якісь негативи, то вони не значні і лише спочатку. Мешканці Пустомит та довколишніх сіл навпаки переживають, що тепер доведеться далеко їхати в установи та лікарні. А ще дуже не довіряють владі.
Ламати історію малих містечок нерозумно
Кожне з цих малих містечок, районів чи райцентрів має свою історію, яку не слід змінювати, вважає львовознавець Петро Радковець.
«Дехто жартома каже: "Найбільше місто в Пустомитівському районі – Львів". Звичайно, що довкола Львова є міста-супутники. Їх є багато. І кожне з них має свою історію, свої традиції і тяглість. І ламати це нерозумно», – пояснює він.
А ще, за його словами, є величезна різниця між тим, що називається районом у містечку та у майже мільйонному місті.
«Ну що таке район Луцький? Порівняйте, яке населення в Луцьку і яке у Львові? Чи район Ужгородський? Та ж сам Ужгород менший ніж Сихів у Львові. Тому це не можна порівнювати», – каже він.
Окрім того, за його словами, буде величезна плутанина між якимось районом у Львові та Львівським районом, який створять.
«Люди від цього тільки постраждають», – робить висновок він.
Петро Радковець розповів, що назва містечка утворилась зі слів пусте мито. Пустомити були прикордонним пунктом між Перемиським та Звенигородськими князівствами. Тож за товар, який перевозили через нього, брали мито. Однак пізніше пункт втратив своє стратегічне значення.
Збереглися дані, що 1417 року село Митко продав щирецький війт Іван Нишолек за 300 польських гривень празьких грошів Станіславові Коритку. Пустомити також згадують у 1441 році у Львівській судовій книзі. Впродовж 1448–1454 років фігурувало у коронній метриці як «Мито» або «Пустомити». У 1626 році село спустошили татари.
Львовознавець розповідає, що Пустомити були джерелом мінеральної сірчаної води. Наприкінці XVIII століття там побував французький дослідник Бальтазар Гакет. Після результатів аналізів новий власник Пустомит Лонгін Дунка отримав дозвіл на побудову бальнеологічної лічниці. 15 травня 1882 року Пустомити стали європейським курортом. До 1914 року було модно їздити сюди на води.
Раніше центральна частина Пустомит називалась село Волиця. А сам Пустомитівський район створили у 1959 році. Тоді у нього був статус селища міського типу. А у 1988 році Пустомити стали містом.
«Львів забудує багатоповерхівками усі землі»
Усі ті землі, що перейдуть у власність Львова, забудують багатоповерхівками. Бо у самому місті уже немає місця, ділиться своїми побоюваннями від майбутнього адміністративного переформатування директор «Криївки» Іван Попович, що у селі Басівка (15 кілометрів від Львова). На його думку, це все може привести до екологічної катастрофи у селі, адже частина їхньої території – це ліс, який через «вистотки» можуть вирубати.
Розповідає, що за його життя – це вже друга подібна реформа. Він родом із Закарпаття і за часів Хрущова Вільшанський район, в якому він мешкав, приєднали до Підберегівського. Тоді, каже чоловік, людям стало набагато гірше.
Читайте також: Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
У селі, окрім «Криївки» є ще школа, два магазини, клуб і пам’ятник Тарасові Шевченку.
Загалом у Івана Поповича двояке ставлення до нової адмінреформи. Він тішиться тим, що поліпшиться сполучення зі Львовом. Окрім того, якщо Басівка офіційно стане частиною Львівського району, то «Криївку» можуть приєднати до Львівського історичного музею, або ж до музею Визвольних змагань. Тоді йому буде навіть краще, бо може зрости зарплата та збільшитися штат працівників.
Інші мешканці Басівки з недовірою ставляться до цієї адмінреформи. Одні зазначають, що неодноразово вірили очільникам влади і щоразу розчаровувались, інші – побоюються усе тих же забудовників із їхніми «висотками». Люди не вірять, що Львів будуватиме тут підприємства, де вони зможуть працювати. Наводили також приклади, коли громади об’єднались з центром в Оброшино, де була сільська рада (туди входило чотири села), то в Оброшино з’явилась лікарня, клуб і ресторан, а інші села, такі як Басівка, Годовиця та Ставчани, не отримали нічого.
Вирубувати ліси чи ні – вирішуватиме не Львів, а органи місцевого самоврядування першої ланки, при згоді ОТГ. Такі речі не в компетенції району, пояснює міський голова Пустомит Олег Серняк. Додає, що Львівської райради стосуватиметься стратегічне планування: транспорт, до прикладу.
«Усе що стосуватиметься землі, то компетенція ОТГ на підставі детальних планів територій, на які впливають місцеві мешканці. Сюди ніхто не зможе приїхати і сказати, що ми тут все забудуємо», – наголошує він.
Звичайно, каже Олег Серняк, можуть бути винятки, скажімо, будівництво аеропорту, який є в Сокільниках. Однак і тут будуть старатися враховувати думки усіх.
«Не є велика трагедія» та «не зрозуміло, що в головах у тих чиновників»
Загалом, на думку міського голови, Пустомити отримають від цієї адмінреформи більше позитиву. Адже місто стане центром ОТГ, об’єднає довкола ще дві сільські ради і буде мати нові можливості щодо розвитку освіти, охорони здоров’я, культури, спорту.
Стосовно районів, то, звісно ж, каже він, хотілось би бути центром, але насправді це «не є велика трагедія».
«Можливо, будуть певні втрати з отримання податку з доходів фізичних осіб, але це єдиний мінус, який я бачу. Однак це тільки на початку. Ми думаємо над створенням нових підприємств, розвитком бізнесу, щоб люди мали, де працювати», – пояснює Іван Серняк.
Пустомитівська міська та районна ради
Люди у Пустомитах знову ж таки більше з недовірою ставляться до втрати статусу містом. Щоправда, велика частина з них уникали розмов. Одні посилались на брак часу, інші – зізнавались, що про це навіть не чули, а ще частина – переконані у тому, що від їхньої думки нічого не залежить.
Ті ж, хто говорив, бідкалися, що доведеться далеко добиратися в лікарні чи в якісь установи, а всюди черги і це все коштує. А коли все на місці, тоді можна зробити справу легко і швидко. До того ж усі один одного знають. А так не зрозуміло, що у головах тих чиновників
«А як підеш в лікарню, чи в якусь установу, де кілометрові черги, які треба висидіти. Там всюди треба папери підписувати. А що робити, коли їх забудеш дома. Шо знову вертатись? А де на то всьо взяти гроші? Тому я то всьо не одобряю. Нині, де би ти ся обернув, всюди треба довідку. З роками того стає все більше й більше. Ті всі ксерокси, ідентифікаційні», – каже пан Іван.
А от молода мати Ірина навпаки за реформу. За її словами, в Європі вже давно відбулось такі зміни, тому там все добре.
«Ну дивіться, як люди живуть там. А ми як? Я однозначно за реформи. Я хочу в Європу. Інакше бути не може. Мусить змінюватись усе», – вважає вона.
Читайте також: Коли на Львівщині запрацює нове районування і що буде з колишніми райцентрами
У Пустомитівській районній раді теж за зміни, хоча якими вони будуть, ще не до кінця розуміють. Голова райради Галина Гичка зазначає, що працівники попереджені про можливе скорочення. Частина людей матиме можливість за конкурсом перевестись на інші робочі місця. Щодо майна та зарплати, то деталей вона ще не знає.
«Що буде з майном? Побачимо. Щось перейде до ОТГ, щось в інші райони. Про зарплати на нових місцях сказати не можу. Є тарифна сітка постанови Кабінету міністрів, відповідно до цього і будуть підрахунки», – розповіла вона Tvoemisto.tv.
Для Львова жодних адмінпереваг
Пустомити стануть центром потужної громади та будуть розвиватися. Для Львова ж створення району не дасть жодних адміністративних переваг, переконує директор Агенції регіонального розвитку Львівської області Тарас Баранецький.
«Логіка реформи передбачає, що всі обласні центри стають центрами нових районів, що має позитивно вплинути на функціонування місцевих органів виконавчої влади, які тут розміщені та скоротити дублювання функцій, яке зараз має місце», – пояснює він.
Тарас Баранецький під час дискусії у студії «Твого міста»
Загалом, каже він, переваг у адмінреформи багато, але слід перечекати перехідний період, який зазвичай буває нелегким і для чиновників, і для людей.
Зокрема, буде cформовано абсолютно новий районний рівень. Скажімо, у Львівському районі буде 23 громади, в тому числі 9 громад, нині наявного Пустомитівського району. Після 25-го жовтня почне працювати нова Львівська районна рада. Люди, каже Тарас Баранецький, не матимуть від цього проблем.
Читайте також: Висока планка. Чому Зашків хоче приєднатися до Львова. Репортаж
«Від того, що формально перестане існувати Пустомитівський район, люди не відчують віддалення послуг. Усі послуги, які вони звикли отримувати в районі, вони отримуватимуть в своїх громадах», – пояснює директор Агенції регіонального розвитку.
До того ж є велика ймовірність, що на перехідний період, щоб у людей не було незручностей, «старі» райадміністрації ще будуть функціонувати.
Довідка.
17-го липня Верховна Рада проголосувала за ліквідацію 490 старих районів і утворення 136 нових. На Львівщині це означає, що замість 20 старих районів буде 7 нових: Червоноградський, Золочівський, Львівський, Дрогобицький, Яворівський, Самбірський і Стрийський.
Згідно з планом формування територій громад Львівської області, Кабмін створив 73 ОТГ. До Львівської об’єднаної територіальної громади ввійшли Брюховицька, Рудненська, Винниківська, Грибовецька, Грядівська, Дублянська, Малехівська, Зашківська, Лисиничівська та Рясне-Руська громади.
Марічка Дацко
Фото Марічка Дацко, Криївка-Музей
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Вибір Твого міста
- «Люди самі звикли давати у кишеню?», або Що відбувається у львівській онколікарні
- «Гармати били, а ми наступали…» Історія захисника, який пішов слідами діда-оунівця
- Зустрічаємо Героїв. Як ІТ-компанія ЕРАМ підтримує і допомагає адаптуватися ветеранам
- «Мій тато – герой». Як на Львівщині присвоюють звання
- Дахи Козловського, або Як «Лисиця бореться зі змією»
- На роботу до Львова, на відпочинок – за місто, або Що нам дасть Львівська агломерація
- Район, якому судилося стати популярним, або Як Сихову розвиватися далі
- «Можна мати протез, але... », або Що з роботою для ветеранів
- Ваші діти вчитимуться 12 років. Нехай це не стане несподіванкою!
- Обіцянки vs реальність. Чи ремонт вулиці Пирогова в Києві інклюзивний
- «Продасте одну шкарпетку?» Як у Львові лікують і протезують суперлюдей
- На армію можна, на інфраструктуру – ні? Як обирати, на що виділяти кошти під час війни
- Львів буде розростатися, або Як зробити місто, придатним для життя
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- «Кожен вагон, як вулик». Як працюють контролери у львівських трамваях
- Гіперактивних дітей більшає. Чи беруть їх у звичайні школи?
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- «Мій син каже, що бачив Дублін, Лондон, але жити хоче у Львові»
- Оксана Линів, Ваґнер та «вагнерівці». Що не так і до чого тут Львів
- «Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
- Що зміниться в школах Львівщини. Інтерв'ю з головним освітянином Олегом Паскою
- Віталій Портников: Україна зараз має три важливі пріоритети
- Що зміниться в парку «Знесіння» і до чого тут власники сусіднього готелю
- «Ставте дерево на перше місце». Архітекторка з Литви про міські простори
- «Місць немає, нам дуже шкода…» Як у Львові виник бум на приватні школи
- Як розбудовувати Львів. 10 порад головного архітектора Вільнюса
- «У резюме буде графа «працюю з ШІ». Як діє штучний інтелект та чому він зачепить кожного
- «Наше суспільство обросло міфами щодо виховання дітей»
- Чи стане «Горіховий гай» парком для всіх та через що сперечаються львів'яни
- Індійський «Слон» зайшов у Львів. Як працює заклад, що має кухню, якій тисячі років
- Звідки брати людей, або Чому в школах Львова бракує першокласників
- Що таке екоцид і як змусити росію заплатити за наслідки
- Після 9 років допомоги військовим виселяють з приміщення. Як у Львові працювала волонтерська кухня
- «У Волинській трагедії немає одного винного»
- Чи збільшились на Львівщині випадки кишкових інфекцій і що краще їсти влітку
- Що чекає на Львівський медуніверситет. Інтерв'ю з новим ректором
- Чи зрозумів Папа, що відбувається в Україні? Про візит кардинала у москву, війну, МП
- У Львові збудують муніципальний кампус. Як зміниться один із районів міста
- Львів тестує безготівкову оплату. Як це працює та що з е-квитком
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- «Парк не має стати заднім двором». Що буде з Погулянкою та як її варто змінити
- Інвестиції у завтра. Чому ІТ-освіту не можна ставити на паузу
- Не забудуй берега річки селища свого. Репортаж із підтопленої Східниці
- «Розпад Росії неминучий». Інтерв’ю з Янушем Буґайським та Уляною Супрун
- Везли у багажниках. Як поблизу Львова рятують травмованих під час війни птахів
- А вони відчинені? «Рейд» львівськими укриттями
- Підземний паркінг, або Остання крапля терпіння для ЮНЕСКО
- Замість підсумку шкільного року. Чи працюють у школах Львова басейни та що можна зробити
- «Львову бракує зеленого каркаса». Що не так із повітрям у місті та як це змінити
- «Ми чекали, що буде війна у Львові». Розмова з добровольцем Ярополком Пшиком
- Для України вірогідними є чотири сценарії. Два з них позитивні
- Пікнік на галявині та ніяких «подяк». Якими є випускні за кордоном
- Що не так із реабілітацією військових та чому це стосується кожного
- Привид «Люсії», або Чому у Львові знесли історичну віллу
- У музей або під асфальт. Як Львівщина позбувається радянських пам’ятників
- Гривня за квадратний метр. Що відбувається з комунальним майном Львівської облради
- «Усе буде добре, мамо». Розмова з тими, що втратили синів на війні
- Галина Крук: Коли нас перестануть запитувати, хто наш Достоєвський?
- Складено рейтинг 200 найбільших компаній Львівщини за виторгом за рік
- Місце пам’яті. Як Львів створює нове військове кладовище
- Довга історія короткого моста, або чому Рясне може стати «островом»
- «Король пішов на війну». Як Львів святкуватиме День міста
- «Ми як на пороховій бочці». Як живе Розвадів, де стався витік газу
- «Сьоме питання». Про що Садовий не може домовитись з депутатами
- Молоко, пил і надмірна чистота. Чому в дітей виникає алергія і як боротись
- «ЛКП проїдають мільйони». Чи створять у Львові наглядові ради
- Що буде із двома найстарішими пологовими будинками Львова?
- «Тепер з 30 співають лише троє дітей. Раніше було навпаки». Інтерв'ю з хормейстеркою
- Як забудовують південну околицю Львова та що не так
- Московський патріархат – це питання національної безпеки, а не релігійної свободи
- Підробляють документи, перепливають річку. Інтерв'ю з прикордонником про ухилянтів
- Якою могла б бути наша кухня, якби не «совок». Інтерв'ю з дослідницею Маріанною Душар
- «Нам поможе святий Юрій». Як Львів позбувався російської церкви
- «Ми вже перемогли... ». Остання розмова з Євгеном Гулевичем
- Сир у багажнику, щоб прилаштувати на визрівання, – звичне явище
- Команда рівних. Яка роль медсестри з розширеними повноваженнями в сучасній медицині
- Кому належать готелі у центрі Львова і чи є серед них росіяни
- Операція «Релокація». Як урятувати економіку України
- «Я постійно думав: хто, як не ми». Останнє інтерв’ю Дмитра Пащука
- «Хороша освіта нам потрібна не менше, ніж армія»
- «Далі буде ще дорожче». Скільки коштує житло у Львові
- Як зміниться площа Міцкевича у Львові та хто за це заплатить
- Динамічність у мистецтві. Де у Львові працює унікальний виставковий центр Home of Arts
- «Ходимо вдвох». Як у Львові працюють інспектори з паркування
- У Києві зникає садиба Терещенків. Чи є шанс на порятунок
- Як трамвайне депо у Львові стає креативним простором. Репортаж
- «Ми збирали кошти на відновлення будинку, коли росіяни ще стояли під Києвом»
- В Україні – дефіцит цибулі. Звідки її імпортують та яка ситуація з іншими продуктами
- За що треба платити в Першому ТМО. Розмова з керівництвом лікарні
- «Мене врятувала ікона». Репортаж з будинку у Києві, який постраждав 25 лютого
- «Все складається, щоб навесні ми пішли у контрнаступ», – військовий експерт
- «Хто я в цій війні». Настоятель гарнізонного храму Тарас Михальчук
- «Хто я в цій війні». Хірург Гнат Герич
- Едвард Лукас: «Шансів на розпад російської федерації зараз більше, ніж колись»
- «Виробіть нові документи!» Юрист про повістки, мобілізацію та військовий облік
- Чи потрібен нам День української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят
- «Власта» є частиною історії міста, у цьому ми вбачаємо цінність
- Сам пише казки. Як десятирічний Мартин живе без гаджетів
- Боєць Мирослав Откович: «На передовій життя більше, аніж у тилу»
- Як забудовують Львів та чим зможуть пишатись наші онуки