Грибовицьке сміттєзвалище. План «А» Садового

«Воно колись «вистрелить» так, що осоромить нас на всю Європу»...

Усі, хто був дотичним до сміттєзвалища в Грибовичах, розуміли, що рано чи пізно це призведе до екологічної катастрофи. Важко було повірити, що ця катастрофа забере людські життя. Журналісти Tvoemisto.tv спробували дізнатись, а що буде завтра, чи справді вже є гроші на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та який проект із вивезення, сортування та переробки сміття намагається втілити Львівська міська рада

  • dyvys.info

  • dyvys.info

У суботу, 28 травня, на Грибовицькому сміттєзвалищі розпочалася пожежа, яку вдалося ліквідувати через два дні. Першими на місце займання прибули «надзвичайники» – працівники ГУ ДСНС України у Львівській області. Під завалами палаючого сміття опинилися троє з них, а також еколог ЛКП «Збиранка». Пошуки останнього – комунальника Олександра Бутіна тривають. Тіла пожежників знайшли без ознак життя. Правоохоронці відпрацьовують кілька версій причин катастрофи. Поки що вони озвучили дві основні: порушення правил безпеки та службове недбальство.

Трохи історії. Не полігон, а сміттєзвалище.

Звалище твердих побутових відходів (ТПВ) поблизу села Великі Грибовичі (Жовківський район Львівської області) функціонує з 1959 року. Перебуває на балансі Львівської міської ради. Його обслуговуванням займається ЛКП «Збиранка». Термін експлуатації сміттєзвалища мав завершитися через 25 років після створення, однак його продовжували використовувати. За словами Сергія Сала, керівника відділу комунального господарства управління житлового господарства Львівської міськради, щодня сюди вивозять 600–650 тонн сміття. Звалище обслуговує місто Львів, Жовківський район, а ще частково Кам’янко-Бузький, Пустомитівський, Городоцький та Яворівський.

  • prokhasko.files.wordpress.com

  • prokhasko.files.wordpress.com

  • prokhasko.files.wordpress.com

Раніше у розмові з Tvoemisto.tv керівник відділу корпоративних клієнтів компанії «АВЕ-Львів» Юрій Демцьо розповів, що лише їхнє підприємство у середньому за добу вивозило на сміттєзвалище 200 тонн сміття. «Якщо говорити про всіх перевізників разом, то це може бути й 500 тонн за добу. Воно колись «вистрелить» так, що осоромить нас на всю Європу», – розповів Юрій Демцьо, додавши, що Львову потрібен сміттєспалювальний завод.

  • фото надав Богдан Михалусь

  • фото надав Богдан Михалусь

  • фото надав Богдан Михалусь

  • фото надав Богдан Михалусь

  • фото надав Богдан Михалусь

  • фото надав Богдан Михалусь

«Полігон твердих побутових відходів – це інженерна споруда, яку захоронюють через 20–30 років. На цьому ж місці відкривають сквер для відпочинку місцевих жителів. Процедура рекультивації повинна бути передбачена на початковому етапі будівництва полігону. Зрозуміло, що звалище в Грибовичах не є полігоном, адже його ніхто не будував і не проектував у 1950-х роках. Туди просто почали звозити сміття. Відповідно, грошей на його подальшу рекультивацію ніхто не передбачав», – розповіла Tvoemisto.tv Оксана Війтик, начальник управління охорони природних ресурсів та моніторингу Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА. Додамо, що у 2007 році Державна екологічна інспекція у Львівській області визначила це місце «полігоном твердих побутових відходів».

Кредит на рекультивацію та сміттєпереробний завод

Наразі Львів планує отримати кредит у розмірі 40 мільйонів євро від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). Ці кошти мають піти на рекультивацію існуючого полігону та облаштування сміттєпереробного заводу. Як пояснили у міськраді, планувалось, що ці два об’єкти розташовуватимуться поруч. Додамо, що до трагедії у міськраді розглядали варіант розширення Грибовицького сміттєзвалища з рекультивацією його старої частини, облаштуванням нового полігону і будівництвом поруч сміттєпереробного заводу. Натомість, тепер домовитися з Грибовицькою сільрадою буде набагато складніше. Пошуки інших ділянок в області ще не дали результату.

«Проект планують профінансувати в рамках великої урядової програми. Відповідне рішення було прийнято ще в серпні 2015 року. ЄІБ виділив 400 млн євро на різні муніципальні проекти сміттєсортування, оновлення тепломереж тощо. Наш проект із рекультивації сміттєзвалища було включено одним із перших у цей список», – розповіла у коментарі Tvoemisto.tv Ольга Сивак, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій ЛМР.

Йдеться про проект «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України», який спрямовано на покращення інфраструктури житлово-комунального господарства у сферах тепло-, водопостачання, водовідведення, енергоефективності будівель, зовнішнього освітлення населених пунктів та поводження з побутовими відходами. Нині угоду вже ратифіковано Верховною Радою України. Відтак Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України уже надіслало запит у міську раду з вимогою обрати бенефіціара (одержувача визначених вигод, що виникають у результаті реалізації проекту, – прим.), тобто львівське комунальне підприємство, яке буде безпосередньо отримувати цей кредит. Виконком ЛМР пропонує, щоб ним було ЛКП «Львівспецкомунтранс», яке нині займається вивезенням сміття, але цю пропозицію мають ще підтримати на сесії депутати міської ради. До слова, ЛКП «Львівспецкомунтранс» очолює Тарас Стефанишин, член ВО «Самопоміч», кандидат партії у депутати Львівської облради на виборах 2015 року.

фото: city-service.lviv.ua, автор – Дмитро Гаврилов


«30 млн євро має йти на рекультивацію Грибович, а 10 млн євро – на облаштування нового сміттєпереробного заводу. Це має бути кредит терміном на 25 років на вигідних умовах. Відсоткова ставка – 1,5%. Зараз ведуться перемовини з урядом», – заявила у четвер, 2 червня, Ірина Маруняк, голова Сихівської РА, заступник голови міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Львівської міської ради.

«Зараз ми проводимо обстеження двох потенційних земельних ділянок. Обидві – у Львівській області, орієнтовно за 30-40 км від Львова. Одна з них – неподалік від Миколаєва. Звісно ж, будуть проводитись відповідні обговорення з громадою», – додала Ірина Маруняк.

Як розповіла у коментарі Tvoemisto.tv Ольга Сивак, кредит планують повертати із міського бюджету. «Ми почали працювати з консультантами банку ще восени минулого року. Але оскільки цей проект ведеться у двосторонньому порядку – міністерство регіонального розвитку та безпосередньо Європейський інвестиційний банк, наша співпраця доволі повільно розвивалася. Ратифікація відбулася лише в лютому 2016 року», – зазначила Ольга Сивак. Згідно з проектом, період рекультивації сміттєзвалища триватиме до 10 років.

Водночас, як випливає з інформації, розміщеної на веб-сайті Мінрегіону, загальний період погашення позики, яку хоче отримати місто для реалізації проекту рекультивації старого сміттєзвалища та будівництва сміттєпереробного заводу, становить не 25 років – як стверджує Ірина Маруняк – а лише 15 років. Крім того, пільговий період погашення становитиме лише три роки. Натомість, як уточнила для Tvoemisto.tv Ольга Сивак, місто сподівається на отримання кредиту терміном саме до 25 років з пільговим періодом мінімум 5 років.

Чому місто відмовляло інвесторам

Раніше 43 фірми із 14 країн світу зверталися до ЛМР щодо можливості розміщення сміттєпереробного підприємства. Жодна з них не отримала погодження. Перелік цих компаній оприлюднили в березні 2016 року.


За словами Ольги Сивак, за останні десять років до міськради надходило кілька десятків звернень від потенційних інвесторів. «Але їх важко назвати інвестиційними пропозиціями. Коли ми почали вивчати історію компаній, то побачили, що вони не мали досвіду реалізації відповідних проектів, – сказала вона. – Жоден інвестор, який звертався, не хотів здійснювати рекультивацію. Згідно з нашими підрахунками, 20-30 млн євро треба просто «закопати» у землю. Відповідно, ніхто таким не зацікавився».

«Інвестор – це бізнес-проект. Він вкладає свої гроші і через певний час хоче отримати прибуток. Від закриття сміттєзвалища він не отримає прибуток, – пояснила Оксана Війтик. – Ми могли б запропонувати інвестору, що, мовляв, будуючи новий завод, він може частково вкласти і в закриття існуючого сміттєзвалища. Проте, я не чула про жодного інвестора, який би хотів це зробити. Це повністю проблема держави, міста, області».

За словами Ольги Сивак, частина компаній-інвесторів зі списку пропонували лише технології, не маючи коштів на їх запровадження, а інші, попри наявність коштів і хороших проектів, не мали досвіду їх реалізації. Ще частина інвесторів відмовлялась працювати у зв’язку з тарифами, які діють в Україні «Наш тариф на вивіз сміття – 350 грн за тонну. У сусідній Польщі тариф складає 30 євро за тонну. Першою вимогою інвесторів було підняття тарифів до європейського рівня. Ми ж цього зробити не могли», – розповідає Ольга Сивак.

До того ж після ратифікації угоди Верховною радою України, потреба у інвесторі відпала повністю. Як розповіла Ольга Сивак, основний документ з якими нині працюють у міській раді – «Комплексний проект з рекультивації полігону в селі Грибовичі». Його створив Інститут гірничо-хімічної промисловості ПАТ «Гірхімпром». Проект уже пройшов експертизу.

«Поки що ми не потребуємо інвестора. Відповідно до умов, які висуває ЄІБ, він не буде покривати витрати на ПДВ, податки та збори. Отже, ці кошти буде залучено із міського бюджету. Єдине, що ми можемо – оголосити конкурс на підрядника робіт або на постачання обладнання для будівництва сміттєпереробного заводу», – пояснила Ольга Сивак.

План «А». Як перетворити Грибовицьке сміттєзвалище на сучасний екологічний центр

Ще до трагедії на сміттєзвалищі, мешканцям навколишніх сіл презентували комплексний проект із рекультивації, сортування та переробки твердих побутових відходів. У коментарі Tvoemisto.tv Богдан Михалусь, який має міжнародний досвід у сфері поводження з ТПВ та є позаштатним радником міського голови з питань інфраструктури, розповів, що Львову варто вирішувати проблему зі сміттям комплексно, а львів’яни повинні розуміти, що це може зайняти кілька років. «Мова йде і про рекультивацію, і про створення нового полігону та двох сміттєсортувальних комплексів, і про налаштування більш правильного процесу збору та вивезення сміття. Це може тривати 7–8 років», – зазначив він.

За його словами, найвдалішим вирішенням проблеми зі сміттям для Львова є будівництво сучасного полігону. Це має бути «сучасна інженерна споруда з дотриманням усіх екологічних вимог». Поблизу має бути сміттєсортувальний комплекс. У презентації проекту, зокрема, йшлося про перетворення Грибовицького сміттєзвалища на сучасний екологічний центр.

«Сучасний полігон – це найдешевший і водночас найбільш екологічно безпечний варіант. Тут не треба придумувати велосипед. Спосіб його облаштування вже давно напрацьований», – сказав Богдан Михалусь.

Презентацію проекту Богдан Михалусь спільно з представниками міської, обласної рад та депутатами організував мешканцям Грибович. Окрім того, для громади здійснили науково-пізнавальну поїздку до екологічного центру у місті Барич (Польща), аби люди на власні очі побачили, як там виглядає і функціонує полігон та сміттєсортувальний комплекс.


Під час дискусії «Екологічні проблеми у Львові. Швидкі та довгі рішення» Богдан Михалусь розповів, що одним із оптимальних варіантів для Львова є рекультивація Грибовицького сміттєзвалища. «Є багато «за» і «проти». Однією з перешкод є озера з кислими гудронами, які знаходяться дуже близько до селища, але їх можна відкачати», – сказав він.

«Також при певному плануванні і правильних інженерних розрахунках, потенційно на місці гудронових озер можна було би облаштувати ділянку для сучасного полігону, який би міг приймати залишки відсортованого сміття зі сміттєсортувальних комплексів. Гудрони можна нейтралізувати і захоронити вже на ділянці, яка відповідатиме нормам сучасного полігону», – додав він.


Рекультивацію сміттєзвалища радник міського голови пропонує провести у кілька етапів:

  1. вирівнювання схилів за допомогою додаткових ТПВ;
  2. покриття полігону шаром компактованої глини;
  3. будівництво колектора для інфільтратів по всьому периметру сміттєзвалища;
  4. будівництво дегазифікаційної мережі свердловин з горизонтальними відводами, загального колектора, вакуумного мотору та спалювальної свічки;
  5. створення мережі контролю за стічними водами;
  6. покриття геокомпозитом;
  7. покриття шаром родючого ґрунту;
  8. посів трави;
  9. будівництво моніторних свердловин.



Детальніше про дизайн та роботу сучасного полігону ТПВ – на відео.

Так, наприклад, виглядає рекультивований полігон в США: побудований у 1994 році, закритий у 2006 році та рекультивований у 2011 році. На ділянці, площею 35 га, розташовані 7 тисяч сонячних батерей, які забезпечують електроенергією 240 будинків. «Це найбільше у світі герметичне покриття сонячними батереями і перше використання технології як повністю дозволеної остаточної системи закриття полігону ТПВ», – йдеться в презентації.


Згідно з проектом, передбачено два сміттєсортувальні комплекси. Перший розташовуватиметься поблизу полігону, матиме потужність 12-15 тонн на годину або 70 000 тонн на рік. Він сортуватиме зібрану вторсировину. У презентації вказано, що поява цього комплексу створить 50–60 робочих місць. Другий комплекс – це проект на перспективу. Він сортуватиме все сміття. «Його можна було б побудувати на цій же території після проведення тарифної реформи. Ці комплекси є абсолютно різними за вартістю», – додав Богдан Михалусь. Комплекси даватимуть розсортований та спресований кінцевий продукт: макулатуру, картон, алюмінієві банки, кольорові та некольорові вторинні полімери, пластикові пляшки.

Як функціонуватиме перший комплекс – дивіться у відеоролику.



Аби владі порозумітися з мешканцями щодо ділянки, Богдан Михалусь пропонує використовувати досвід країн, які це вже пройшли. За кордоном практикують створення спеціальних комітетівb>, до яких входять мешканці, яким громада довіряє. Цей колектив співпрацює з тими, хто реалізовує проект: займається контролем та посередництвом, а також доносить інформацію до інших людей.

«Люди мають зрозуміти, що це не є процес одного дня, одного місяця чи навіть одного року. Але це все можна зробити у Львові, тут немає нічого суперскладного, – каже Богдан Михалусь, – Для світу – це вже давно нормальна і звична практика. Якщо наші сусіди з Польщі змогли це втілити в життя, невже ми гірші?»

Матеріал підготували:


  • Мар’яна Федина
  • Юлія Сабадишина