Чому у Львові занепадає історична колія на Личаків та як її можна відновити. Фото, відео

8031 0
Востаннє її використовувала компанія «Ензим» раз або два на місяць, аби возити певну сировину в цистерні цією колією.
фото тараса бабенчука

фото тараса бабенчука

Найвищим мостом у Львові – між вулицями Богданівською та Кривчицькою дорогою – прокладена колія, яка веде на Личаків зі станції Підзамче. Історично їй понад 100 років, будувати її почали у 1905 році. Тоді вона йшла через Перемишляни до Бережан і Підгайців. Під час Другої світової війни її зруйнували і нині вона залишилася у протяжності близько 7,5 км. Про це йдеться у стрімі Tvoemisto.tv.

«Колись це була траса Львів – Підгайці. У 1901 році постало таке питання: спочатку говорили про те, що лінія має бути реалізована від Парсенківки, що не входила до Львова. Місто запросили в концесію і міськрада поставила умову, що готова ввійти в спілку, якщо збудують на території міста ще один вокзал. Від станції «Личаків» сьогодні залишилася лише вулиця, а замість будівлі вокзалу – житловий будинок. Німіцькі фашисти вважали її небезпечною, такою, що вона допоможе радянським військам швидше наступати на захід», – розповідає член правління ГО «Лінія 102.юа» Віктор Гальчинський.

Це місце є ідеальним для розвитку туризму, додає представник ГО «Львівська історична залізниця» Ярослав Горочук. Перші спроби туристичних поїздок були на початку 2000-х років із тепловозом М-62, а в 2013 році навіть відбулася поїздка на паротязі.

Читайте також: 12 кілометрів до Європи. Як активісти Львова і Перемишля відновлюють занедбану колію

Востаннє її використовувала компанія «Ензим» раз або два на місяць, аби возити певну сировину в цистерні цією колією від Підзамча до самого заводу. Уже понад рік нею не користуються, як пояснюють у компанії, через аварійний стан.

«Про щось подібне на цю колію багато міст мріє або створює з нуля, а Львів має чудову історичну спадщину. Однак тут ніяк не можуть з’єднати зусилля влади, громада і бізнес, щоби її оживити. Вона є дуже добрим транспортним сполученням, можна перекинути транспорт з вулиці Личаківської на Хмельницького, не об’їжджаючи великим колами через Кривчиці. Вона має також освітню ціль – тут, як у Стрийському парку, можна організувати заняття для юних залізничників», – зазначає заступник директора парку «Знесіння» Олександр Завадович.

За словами Віктора Гальчинського, існує три варіанти використання цієї колії. По-перше, як підїзну для «Ензиму» або інших підприємств, однак їх нині тут немає. По-друге, це туристичний потенціал, запуск атракційних туристичних поїздів до Музею народної архітектури і побуту. Пасажири могли б тоді відвідати одразу Шевченківський гай. По-третє, включення його в концепцію міської електрички.

«Тут нічого не бракує, це стандартна колія 1520 мм, яка використовується в нас. Тут може їхати рейковий автобус і створити можливість з Личакова, винниківського лісу заїхати за 25-30 хв до ТРЦ «Форум Львів». Але ці речі будуть реальні, коли буде створений електронний квиток», – додав Віктор Гальчинський.

Читайте також: Рейковий автобус для Львова

Окрім цього, відновлення і ремонт – справа затратна, а сьогодні «Львівська залізниця» має приблизно 30% від потреб на поточне обслуговування цілої мережі залізниць в 7 областях України загалом. Інвестицій внутрішніх вона зробити не може. Також є закон про залізничний транспорт і оренду державного та комунального майна, які категорично забороняють передачу залізничних колій загального користування і всіх споруд у оренду, концесію. Вивести це з власності залізниці інвестор може хіба через Кабмін, що доволі складно.

Віктор Гальчинський додає, що «Львівська залізниця» запевнила, що не планує тут демонтажних робіт. Окрім цього, платить за землю і приносить кошти в міський бюджет.

Нагадаємо, що у Львові вже не перший рік говорять про відновлення залізничного сполучення від станції Підзамче до Личакова та Винників. Детальніше про це читайте у матеріалі.

Ольга Коваль

Фото і відео Тараса Бабенчука


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!