Макрон подарував Папі Римському рідкісну книгу, яка колись зникла у Львові

12080 0
Перше видання книги німецького філософа Іммануїла Канта «Задля вічного миру» видане у 1796 році.

Під час візиту у Ватикані 25 жовтня президент Франції Еммануель Макрон подарував Папі Франциску давню книжку німецького філософа, яку могли колись викрасти зі Львова. 

Джерело: Vatican News, Іван Матковський у коментарі Tvoemisto.tv, Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка

Йдеться про працю Іммануїла Канта «Вічний мир: Філософський нарис», видану 1796 р. На печатці власника книги видно, що вона належить першому львівському науковому товариству студентів, заснованому у 1867 р. Спадкоємцем цієї бібліотеки нині є Львівський національний університет ім. Івана Франка. 

Італійські журналісти встигли роздивитися на титульній сторінці печатку власника книги.

«Нею виявилася «Czytelnia Naukowa we Lwowie» – перше львівське наукове товариство студентів, засноване у 1867 р. Спадкоємцем цієї бібліотеки нині є львівський університет ім. Івана Франка. За яких обставин видання потрапило до Макрона – невідомо. Невідомо також, коли його вкрали зі Львова: під час Другої світової чи після 1991 р.», – написав літературознавець, дослідник історії родини Шептицьких Іван Матковський.

Зазначимо, що обурення подарунком Макрона викликав шквал емоцій у Польщі.

«…щонайменше соромно», – написав колишній дипломат Роберт Пщель у Twitter.

Польський історик, керівник польського Інституту міжнародних справ Славомір Дембскі визнав, що справа потребує перевірки.

«Книгу перед Другою світовою війною могли обміняти як дублікат на іншу книгу з фондів якоїсь іншої бібліотеки. Проте німці масово грабували польські бібліотеки (архіви), тож це й досі найбільше та ймовірне джерело походження», – написав Славомір Дембскі у Twitter.

Читайте такожЯкі секрети приховує львівська бібліотека Стефаника

У коментарі Tvoemisto.tv Іван Матковський сказав, що книгу могли вкрасти у 1940-их роках або ж передати у межах обмінів між бібліотеками.

«Польські дипломати пишуть, що львівська бібліотека могла бути пограбована, а саме ця книга – вкрадена. Було би добре, щоб французька сторона пояснила, як книга потрапила у Францію. Бо тут є різні варіанти: книгу могли вкрасти у 1940-их роках або передати у межах обмінів між бібліотеками. Ми знаємо, що книги з історії, філософії німці грабували і вивозили, щось подібне могло відбутися і з цією книгою. У 1941-ому фонди німці вивозили фонди з львівських бібліотек. Таке відбулося зі спадщиною родини Шептицьких. Також ми знаємо про зв’язки Франції з росією, тому не можна виключати той факт, що першодрук Канта міг потрапити до Макрона звідти. Тому було б логічно, якби французька сторона пояснила, звідки книга Канта з львівської бібліотеки потрапила до них: її подарували чи купили», – сказав він.

Читайте також: В архівах Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка знайшли пам‘ятку ХVII ст.

У Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка у коментарі Tvoemisto.tv сказали, що у їх фондах такого видання не було.

«Ніде у нас не зафіксовано жодним чином цього першодруку Іммануїла Канта, немає на обліку. Річ у тім, що частину книг Академічної читальні товариства отримала наша бібліотека, а іншу частину – Львівська національна наукова бібліотека імені Василя Стефаника. Сама ж Академічна читальня – це організація, яка була першим польським студентським науковим товариством, вона діяла у Львові у 1867–1939 рр. До неї належало багато студентів, які пізніше стали відомими діячами науки і політики. У міжвоєнний період членами читальні були майже виключно студенти Університету імені Яна Казимира (сучасного ЛНУ ім. Франка). Члени Академічної читальні мали свою бібліотеку (штамп її ми бачимо на титульній сторінці книги, яку подарував Макрон Папі – ред.), свій статут, вони зберігаються в Центральному державному історичному архіві Львова», – кажуть у бібліотеці.

Водночас за версією журналіста Арно Бедата, цей примірник тривалий час перебуває у Франції. Його придбали за 2,5 тисячі євро в книжковому магазині Hatchuel у Парижі, додає він.

«Приблизно в 1900-х роках він потрапив до книготорговця Люсьєна Бодена в Парижі, на набережній Гран-Огюстен (про це свідчить етикетка на внутрішній стороні обкладинки)», – написав Арно у Twitter.

Tvoemisto.tv звернулося до Центрального державного історичного архіву Львова за додатковою інформацією про бібліотечний інвентар Академічної читальні, щоб відстежити переміщення книги, яка за невідомих обставин опинилася у президента Франції. 

Додамо, що у Міністерстві культури та національної спадщини Польщі також заявили, що проведуть детальний аналіз походження книги, щоб визначити, коли і за яких обставин вона виїхала зі Львова, повідомляє інформагентство РАР.

Нагадаємо, Еммануель Макрон перебуває в Італії для участі у міжнародній конференції, організованій італійською спільнотою святого Егідія. Сьогодні він з Папою спільно закривають конференцію у римському Колізеї.

Ірина Березовська

________________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!