На Львівщині відзначають річницю створення Української головної визвольної ради

553 0
Від ранку відбуваються заходи у Самборі, селах Недільна, Блажів, Воля-Блажівська та Звір.
фото з Facebook

фото з Facebook

У неділю, 11 липня, у селі Сприня Самбірського району відбуваються урочистості з нагоди 77-річчя створення Української головної визвольної ради. Про це повідомляє пресслужба Львівської облради.

Заходи у Сприні розпочалися о 13:00 

У програмі – хода учасників святкування до пам’ятника засновникам УГВР, поминальна панахида за борцями за волю України, урочисте віче, святковий концерт та огляд експозиції зброї часів національно-визвольних змагань у музеї-криївці.

Цього ж дня від ранку відбуваються заходи у Самборі, селах Недільна, Блажів, Воля-Блажівська та Звір.

У Самборі, зокрема, учасники святкування покладають квіти до пам’ятника Степану Бандері, героям Небесної сотні, погруддя Степана Стебельського, Анни Черешньовської (Тетяна), Терентія Піхоцького, Зиновія Тершаковця (Федір), Дмитра Дубаса («Луговий»).

Окрім того, провели поминальну панахиду на могилі Михайла Піхоцького «Бурлака», сотника УПА, начальника охорони Великого Збору УГВР, який похований неподалік с. Недільна Стрілківської ОТГ. Відбудеться також огляд експозиції та тематичний захід у музеї президента УГВР Кирила Осьмака, що розміщений в будівлі Народного дому с. Недільна.

Довідка.

УГВР – Українська Головна Визвольна Рада найвищий керівний орган Українського Народу на час революційної боротьби (протопарламент), аж до створення уряду Української Самостійної Соборної Держави. Орган політичного керівництва українським визвольним рухом, утворений в Україні наприкінці другої світової війни з ініціативи УПА і ОУН (ОУН(б)).

Метою організаторів було створення ширшої суспільно-політичної бази для боротьби збройного підпілля проти німців і більшовиків та притягнення до неї кадрів з-поза ОУН (представників колишніх політичних партій та непартійних діячів).

Установчі збори УГВР відбулися 11-15 липня 1944 року поблизу сіл Недільна та Сприня на Самбірщині під охороною відділів УПА.

Головою УГВР було обрано Кирила Осьмака – діяча УНР, народженого 1890 року на Полтавщині.

Виконавчим органом УГВР був Генеральний Секретаріат, який очолював Головнокомандувач УПА Роман Шухевич, а потім очолював Василь Кук.

В 1944 році УГВР видала Універсал, в якому відзначалось, що до УГВР можуть входити всі справді самостійні і незалежні сили України, не залежно від їх світогляду та політично-групового спрямовання, ті, котрі готові боротися за Суверенну Українську Державу.

УГВР в окупованій Україні, збройною боротьбою керувала через УПА, а через ОУН вела політичну і пропагандистську діяльність.

УГВР підтримувала Українську Греко-Католицьку Церкву проти насильної ліквідації та вела пропаганду серед червоноармійців у Західній Україні.

У 1946 проведено бойкот радянських виборів. У жовтні 1949 року УГВР, УПА й ОУН видали «Звернення Воюючої України до всієї української еміграції» із закликом активізувати визвольну справу за кордоном.

Більшість членів УГВР в Україні загинула або була заарештована. Тоді ж практично УГВР в Україні перестала існувати.

Щорічно у другу неділю липня у селі Сприня Самбірського району на території СТОК «Прикарпаття» відбуваються урочистості з нагоди утворення УГВР.

 Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!