Фото: Духовна велич Львова
З вересня 2023 року Україна відзначає свята за новим церковним календарем. Відповідно Покрову Пресвятої Богородиці за новим стилем тепер щорічно відзначатимуть 1 жовтня. Його вважають одним із найбільш шанованих у християнстві.
Про храм на Личаківській
В історичній місцевості Львові розташований храм, який у свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначає свій парафіяльний празник – це церква на вулиці Личаківській, 175. Святиня збудована на початку 30-х років минулого століття, й до 1946 року була Костелом Матері Божої Остробрамської, оскільки звели будівлю на виконання обітниці – на вдячність за перемогу поляків в боях з кінармією Будьонного у 1920 році. Правда, лише у 1931 році розпочалась його будова.
20-х – 30-х роки минулого століття був періодом розквіту стилю конструктивізму, тому споруда збудована саме за його ознаками. Зокрема, храм збудований у формі старохристиянської базиліки першого тисячоліття, зведений на природному підвищенні ландшафту. Інтер’єр лаконічний і простий. Вікна засклені «кафедральним склом» пастельних кольорів. У святині може одночасно перебувати до 2200 чоловік.
Посвячена церква була 7 жовтня 1934 року, й відразу стала домінантою східної вежі Львова. Храм виділявся в силуеті міста своїм незвичним виглядом, адже з його північної сторони височіла вежа (висотою до 60 метрів) – унікальна у Львові, збудована на зразок флорентійських дзвіниць, яка до сьогодні прикрашає церковний комплекс. У 1936 році для дзвіниці відлили два дзвони, менший з яких важив 1900 кг, а більший – 3100 кг. (при діаметрі 160 см). Дзвони ці не збереглися, так само як і внутрішнє оздоблення храму.
Спочатку новий храм був гарнізонним – обслуговував розташовану поблизу військову частину, але згодом він був переданий Салезіянському Згромадженню. Отці Салезіяни дбали, щоб при цьому храмі був молодіжний осередок, де б можна було навчати хлопців катехизму, а також ремесла. Відтак, у 1938 році почалося будівництво монастирського будинку із бурсою та ремісничою школою для сиріт і дітей із неблагополучних сімей. Але ці плани перекреслив початок війни.
У повоєнний час, до 1989 року у будівлі церкви розміщувався книжковий склад, а перед храмом поставили пам’ятник – бойовий танк, що стояв на п’єдесталі. Релігійний комплекс отців Салезіян використовували як господарські приміщення.
У 1989 році розпочався процес легалізації УГКЦ, і храми було передано релігійним громадам. За часів незалежності, українські салезіяни, що навчалися в Італії ще перед війною, прибули до Львова і очолили реконструкцію храму. З 1991 року храм отримав статус парафії, а у липні 1994-го відбулася канонічна інавгурація. Того ж року у жовтні (через 60 років від побудови храму) на свято храмового празника Покрови Пресвятої Богородиці відбулася Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив єпископ-помічник львівський Юліан (Ґбур). Він освятив храм Покрову Пресвятої Богородиці – центр українських салезіян східного обряду.
У листопаді 1994 року Блаженніший Кардинал Мирослав Іван Любачівський, Глава УГКЦ, офіційно передав церкву Покрови Пресвятої Богородиці у власність Салезіянського Згромадження, й вона має статус монастирської церкви.
Про свято із історії
За легендою, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я — Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці столиці Візантії у молитві звернулися до Богородиці з проханням про порятунок. І, за оповіданнями, Богородиця з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.
Деякі джерела вказують, що вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами. За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян. Пресвята Богородиця з'явилася мешканцям міста у храмі та прийняла їх під свій захист — покров. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.
Це свято не входить до переліку 12 найбільших церковних торжеств, але в Україні його особливо шанують з давніх часів. Саме в цей період в давнину закінчувалася низка осінніх святкувань, люди починали підраховувати результати літнього сезону. Наші пращури вважали, що саме від Покрови починається так зване зазим'я, коли селяни готуються до зими.
Свято Покрову Пресвятої Богородиці здавна настільки шановане в Україні, що його іменем названо надзвичайно багато українських храмів. У Львові в цей день храмовий празник відзначає вісім церков; дві з них – кафедральні собори:
- Свято-Покровський кафедральний собор Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Грушевського, 2)
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці (Львівсько-Сокальської єпархії) ПЦУ (м. Львів, вул. Величковського, 50/13)
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Клепарівська, 35 (Інститут безпеки життєдіяльності))
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці Львівсько-Сокальської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Сяйво, 14)
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці Львівської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Щирецька, 36)
- Храм Покрови Пресвятої Богородиці Львівської єпархії ПЦУ (м. Львів, вул. Демнянська, 4)
- Храм Покрову Пресвятої Богородиці Львівської Архиєпархії УГКЦ (м. Львів, вул. Личаківська, 175)
- Ім’я Покрову Пресвятої Богородиці носить також каплиця при Львівському геріатричному пансіонаті (м. Львів, вул. Медової Печери, 71).
За матеріалами інтерактивної карти УГКЦ
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.