У кількох школах на Львівщині виявили перевищений рівень небезпечного газу. Що відомо

1318 0
Радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легенів в Україні.
фото умовне

фото умовне

Нещодавно стало відомо, що у декількох навчальних закладах Львівської області виявили перевищений рівень радону – газу, що має негативний вплив на здоров'я. Заступниця генерального директора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ольга Брезецька у коментарі «Твоєму місту» каже, що такі дослідження почали проводити лише торік, адже раніше в Центрі не було відповідного приладу.

Так, у 2024 році фахівці Львівського ЦКПХ вперше провели моніторингові дослідження потенційно-небезпечних об’єктів, де може накопичуватися радон. Перед цим разом з ОВА вони визначили усі школи та об'єкти, які треба перевірити.

«Радон – це небезпечний газ без кольору та запаху. Він є важчим за повітря і може накопичуватися на перших поверхах будинків, на цокольних поверхах та у підвалах. Наша установа здійснює моніторингові дослідження об’єктів навколишнього середовища, які можуть становити певний ризик для здоров'я населення»,  пояснює вона.

Читайте також: У шести школах на Львівщині виявили перевищення рівня концентрації небезпечного газу

Ольга Брезецька каже, що фахівці складають детальний план досліджень, які планують проводити, і затверджують його у Львівській обласній військовій адміністрації. Вона зазачила, що вже у квітні вони планують досліджувати заклади освіти у Самбірському та Шептицьокму районах.

«Наш план моніторингових досліджень затверджений Львівською обласною військовою адміністрацією, і ми визначили конкретні школи та об'єкти, де будемо надалі їх проводити».

Наразі у Львівській області провели 102 вимірювання рівня радону в одному медзакладі та 23 школах. У шести школах зафіксували перевищення допустимого рівня, керівникам надали рекомендації для покращення ситуації. Також у 10 комунальних укриттях виконали 50 вимірювань – усі показники в нормі.

Також нещодавно через невідомий запах у школі «Джерельце» у Львові дітей відпустили додому, однак Ольга Брезецька пояснила, що цей випадок дуже малоймовірно може бути пов’язаним із радоном, оскільки газ не має ані кольору, ані запаху.

Додамо, що за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, у багатьох країнах Європи, зокрема й в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легенів. Адже його основний шлях надходження до організму людини – інгаляційний, тобто через легені.

Як мінімізувати вплив радону: 

  • регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення; 
  • встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях; 
  • під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів; 
  • герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель.

Анастасія Лаврук

__________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!