
Фото: З відкритих джерел
Від сьогодні, 1 лютого, розпочинається кампанія зі щеплення дітей від поліомієліту. Її перший етап охопить дітей віком від 6 місяців до 6 років, які пропустили вакцинацію за Національним календарем, і триватиме три тижні.
Читайте також: Вірус поліомієліту може паралізувати на все життя. Як захиститися від паралічу
За словами заступниці генерального директора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Марії Озірковської, згідно з рекомендаціями ВООЗ, бажаний рівень охоплення дитячого населення вакцинацією складає 95%. В Україні ж дитяче населення охоплено на 53%, а дитяче населення Львівщини віком до першого року життя – на 73,9%. Такі цифри свідчать, що є передумови для поширення вірусу.
Минулого року в Україні вже зафіксували випадок захворювання дітей на поліомієліт у Рівненській області. Ще один випадок захворювання на поліомієліт зафіксували 24 січня цього року у Закарпатській області. Діти були нещеплені.
Марія Озірковська наголосила, що у грудні минулого року в Україні ухвалили План реагування на спалах поліомієліту, який включає два етапи. Перший етап стартує саме 1 лютого і він передбачає ін’єкційне щеплення інактивованою вакциною впродовж трьох тижнів всіх дітей, які не отримали перше або друге щеплення. На Львівщині таких є 19 736 дітей. Про необхідність щеплення дітей батьків повідомлятимуть сімейні лікарі.
Другий етап передбачає охоплення щепленнями оральною поліомієлітною вакциною всіх дітей віком від 6 місяців до 6 років, навіть якщо вони мають всі щеплення згідно з Національним календарем. В області таких дітей – 126 534.
Довідково
Поліомієліт – дитячий спинальний параліч, важке інфекційне захворювання, яке уражає центральну нервову систему, викликає парези, паралічі та може закінчуватися смертельно.
Джерелом інфекції є хвора людина. Вірус передається через заражені воду та їжу, предмети побуту, а також через слину повітряно-краплинним шляхом. Специфічного лікування цієї хвороби немає. Виникнення навіть одного випадку захворювання на поліомієліт розцінюється як спалах.
У 70% випадків хвороба може протікати у вигляді грипоподібного захворювання, у 10% – викликає невиліковний параліч (тобто, навіть після одужання уражені нерви і м’язи не відновлюються), у 5% – летальні випадки через параліч дихальних та серцевих м’язів. Тому єдиним захистом на сьогодні від цієї хвороби є вакцинація, яка в Україні проводиться інактивованою та оральною поліомієлітними вакцинами.
Отримати щеплення можна безоплатно у сімейного лікаря чи в найближчій амбулаторії.
Відповідно до Національного календаря, дітей щеплюють від поліо 6 разів:
- у 2 та 4 місяці від народження – інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ) (ін’єкції);
- у 6 та 18 місяців, а також у 6 та 14 років – оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ) (краплі).
- Шести доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту на все життя.
Обидві вакцини, ІПВ і ОПВ, формують імунітет до поліомієліту. ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу. ОПВ формує імунітет в кишківнику й у такий спосіб захищає від зараження і запобігає передачі вірусу.
Нагадаємо, що за минулий рік в Україні рівень вакцинації від поліомієліту становив 53%, чого недостатньо для безпеки громадського здоров’я.
Ольга Шведа