У Львові від інсульту помер 18-річний студент. Через що може статися інсульт у молодих людей і як запобігти

59405 0
Інсульт може також спричинити вроджена патологія або не діагностоване вчасно захворювання.
Фото: УКУ

Фото: УКУ

У Львові сьогодні зранку, після раптового інсульту та тижневого перебування у комі, помер 18-річний студент 2-го курсу УКУ Артем Овсепян. Про це повідомили у виші.

Лікарка-неврологиня амбулаторно-поліклінічного центру клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Львова Лілія Площанська-Козак у коментарі Тvoemisto.tv зазначила, що якщо інсульт стався у молодому віці, то, ймовірно, у молодої людини була вроджена патологія – або аневризма мозкової судини, або певна аномалія розвитку судин артерії головного мозку, так звана артеріовезона мельформація.

Інсульт може також спричинити не діагностоване вчасно захворювання, що може закінчуватися ішемічними інсультами саме в людей молодого віку.

За її словами, є два види інсульту – геморагічний чи ішемічний. Геморагічні завжди важчі, і як правило закінчуються смертю.

«Ми не знаємо, який інсульт в нього розвинувся, – геморагічний чи ішемічний. Геморагічні завжди тяжчі, і як правило закінчуються смертю. Якщо інсульт стався у молодому віці, треба шукати якусь вроджену патологію – або аневризма мозкової судини, або певна аномалія розвитку судин артерії головного мозку, так звана артеріовезона мельформація. Інсульт може також спричинити не діагностоване вчасно захворювання, що може закінчуватися ішемічними інсультами саме в людей молодого віку», – пояснила лікарка.

Як зазначив у коментарі Тvoemisto.tv директор лікарні швидкої медичної допомоги Олег Самчук, за рік «швидка» привозить у їхню лікарню близько 2,5 тис. таких хворих. З кожним роком інсульт «молодіє» і його виявляють навіть у 25-30-річних. 

«Інсульт – проблема нашого суспільства. Якщо порівнювати з попередніми роками, то зараз хворобу виявляють на 15-20% частіше. Інсульт стається навіть у молодих людей. Маємо пацієнтів 25-ти, 30-ти, 32-х річних», – каже Олег Самчук.

За його словами, головними причинами виникнення інсультів у такому віці перевтома, високо інтелектуальна праця, стреси та відсутність часу на відпочинок.

Від інсульту досить велика й летальність, а все через те, що пацієнти легковажать і не вчасно звертаються за медичною допомогою.

Довідково

Інсульт – захворювання, що розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання ділянки головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки та стискання тканини мозку кров’ю. Наслідком цього є порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що своєю чергою викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від локалізації ураження, можливе порушення мови, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті тощо.

Ознаками інсульту можуть бути: раптова м’язова слабкість, затерпання чи поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги чи однієї половини тіла, раптове ускладнення при розмові або розумінні мови, раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока, надзвичайно сильний головний біль, втрата рівноваги, запаморочення, блювання (у поєднанні з іншими симптомами).

П’ять ознак небезпеки: М – мова (раптове порушення мови), О – обличчя (асиметрія обличчя), З – запаморочення (нудота, втрата рівноваги), О – око (раптове зниження або втрата зору), К – кінцівки (раптова слабкість або оніміння в руці чи нозі).

Щороку в Україні виникає 120-150 тисяч інсультів, але абсолютної більшості з них можна уникнути. Результати наукових досліджень свідчать, що близько 90% всіх інсультів обумовлені 10 факторами ризику, на які ми можемо ефективно впливати.

У світі майже половина всіх інсультів пов'язана з артеріальною гіпертензією, близько 1/3 – з недостатньою фізичною активністю, приблизно 1/4 – з поганим харчуванням, понад 1/4 – з надмірним рівнем холестерину, до 1/5 – з ожирінням, до 1/10 – з курінням та до 1/10 – з миготливою аритмією.

Здоровий спосіб життя, фізична активність та здорове харчування, постійний контроль стану здоров’я, обмеження вживання алкоголю та контроль ваги тіла – це ті чинники, які допоможуть вам запобігти виникненню інсульту і залишатись здоровим.

Юлія Осим, Ольга Шведа

 

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!