Військовослужбовців з трьома і більше дітьми до 18 років звільнять від служби на час воєнного стану

10823 0
Станом на початок мобілізації було масово порушене право багатодітних батьків нести військову службу за власним бажанням.
Фото з відкритих джерел

Фото з відкритих джерел

Верховна Рада України на пленарному засіданні 20 вересня прийняла Закон про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» щодо додаткових підстав звільнення з військової служби під час воєнного стану. Закон в цілому підтримав 331 нардеп, повідомляє LB.ua.

Автори закону, народні депутати Олексій Гончаренко («Європейська солідарність»), Сергій Рахманін («Голос») та Роман Костенко («Голос»), нагадали, що у перші дні повномасштабного вторгнення багатьом багатодітним чоловікам прийшли повістки з військкоматів. Але чіткого роз’яснення щодо того, що вони не підлягають призову, а можуть іти до армії лише за власним бажанням, не було.

Читайте також: Ухилянтів від мобілізації не знімають з військового обліку, вони можуть отримати повістки повторно

«У зв’язку з цим багатодітні чоловіки були мобілізовані до лав ЗСУ. Після багатьох звернень на гарячу лінію Міністерства оборони України щодо незаконної мобілізації ці чоловіки писали рапорти на звільнення з військової служби за сімейними обставинами, посилаючись на Постанову КМУ №413 від 12 червня 2013 року. Їм було відмовлено згідно зі ст. 26 Закону України про звільнення з військової служби», – наголошують автори у пояснювальній записці.

Абз. 4 ч.1 ст. 23 базового Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» містить норму про те, що відстрочка надається від призову на військову службу під час мобілізації деяким особам, а саме: «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, зокрема: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років». Однак у пп. «г» п. 1 ч. 4 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу» написано: «Під час дії особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану)».

«Тобто ці особи можуть призиватись за власним бажанням, але на практиці їх могли призвати й без бажання, або якщо людина свідомо не повідомила, або не знала що не підлягає мобілізації… Станом на початок мобілізації було масово порушене право багатодітних батьків нести військову службу за власним бажанням і тільки за місцем проживання, та за наслідками цього порушення ненадання державою права батькам, які є багатодітними, права звільнятися з лав ЗСУ під час дії воєнного стану», – додають у записці до Закону.

Читайте також: Чи можна відмовитися від повістки та яка за це передбачена відповідальність

Тому виникла необхідність «внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», ст. 26, ч. 4, п. 2, пп. «г». Зокрема, додається категорія сімейних обставин для звільнення від військової служби під час воєнного стану – це наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

Нагадаємо, що напередодні міністр оборони Олексій Резніков заявив, що переважна більшість чоловіків повинні бути готовими воювати, оскільки Збройні Сили також зазнають втрат, частина травмованих бійців також не можуть повернутися у стрій.

Ольга Коваль

___________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!