Пижики, несуни і тамагочі. Як створювали сайт про Львів 90-х

14589 0
Центр міської історії разом зі студентами склали словник сленгу 90-х і створили ігри за мотивами першого десятиліття незалежності.

Центр міської історії та студенти Українського католицького університету та інших львівських вишів відкрили тематичний сайт про 90-ті роки минулого століття у Львові – «Вижити в 90-х». Інформаційно-навчальна платформа має три основні розділи: мапасловникігри. Про те, як і для кого робили цей проект, Tvoemisto.tv розповіли його співтворці, студенти-культурологи Марія Козак та Роман Кобрин.  

Усе почалося з виставки польського фотографа Тадеуша Рольке про Львів 90-х. На десятках кадрів із приватного архіву Рольке зафіксоване повсякденне життя міста в епоху змін. У нашому проекті ми теж зосереджуємось на буденних речах, не намагаючись осягнути масштабних політичних явищ.

Спершу ми хотіли зробити настільну гру, але зрозуміли, що не всі діти та школи мали б до неї доступ, та й навряд чи вона вмістила б у себе весь масив інформації про 90-ті, який був у Центру міської історії та інших джерелах. А ще кожен із нас мав власну ідею гри, й усі важко було б поєднати в одній грі. Сайт видався нам зручнішим і ширшим концептом.

Спершу ми планували зробити ядром проекту ігри, але з часом центр тяжіння змінився до словника. Також з’явилась мапа Львова з позначками найбільш культових місць. У розділі «Забавки» кожен може перевірити свої знання тогочасного сленгу або дізнатися, ким би він був у 90-ті.

Грати в гру «Що за торбою?»

Перші місяці роботи весь стіл був завалений ватманами із хмаринками теґів, списками, вирізками, комбінаціями. З листопада до квітня ми збирали інформацію, обробляли та впорядковували її. Кілька разів на тиждень після пар приходили до Центру міської історії, опрацьовували безліч інтерв’ю, говорили з дослідниками, вивчали архіви – від старих каталогів німецького журналу Burda до домашніх фотоальбомів.

Центр міської історії організував серію публічних і закритих лекцій: Василя Расевича, який має феноменальну пам’ять на дрібниці, Богдана Шумиловича, який розповів про особливості мистецького життя 90-х, Маркіяна Іващишина, Олеся Дзиндри, Олеся Пограничного, Ірини Магдиш. Експерти не лише ділилися своїм досвідом і розвідками, а й радили, що почитати, перевіряли коректність визначень у словнику й щоразу згадували якісь нові деталі. За розмовами про євроремонти йшли розповіді про подорожі за путівками, кравчучки, «сонце в бокалі» тощо.

Крім лекцій, ми працювали в форматі інтерв’ю. З деякими експертами ми зустрічалися кілька разів. Якось довго розпитували Василя Расевича про бари, кав’ярні та андеґраунд 90-х. Кожен з учасників проекту мав свою літеру для підготовки словника, і коли запитання закінчились, пан Василь здивувався: чому так мало? Довелося ще раз пройтися за всім списком слів.

Сайт присвячений Львову, хоча речі, про які йдеться, типові для тогочасної України. Якщо йдеться про історію окремого району, ми пояснюємо, що, наприклад, це – барахолка в Рясному. З невеликих речей ми створюємо великі картини: з побуту окремої родини – життя країни, з львівських реалій – ширший контекст.

Читайте також: Teamboys, принцеси, малиновий піджак: як зароджувалась мода часів перебудови

Нашим першим завданням було створити альтернативну платформу для вивчення історії, адресовану старшокласникам. У школі історію 90-х вивчають занадто поверхово, зосереджуючись на ключових політичних подіях. Або взагалі не встигають вивчити, і вчителі залишають цей період учням на самостійне опрацювання. І якщо ми ще трошки жили у 90-х, то наші наступники, які народились уже в нульових, не зможуть використати власний досвід.

«Пижик», перша львівська маршрутка. Чому «пижик», можна дізнатись у словнику

Та, коли ми розробляли маркетингову стратегію, знайшли більше аудиторій, яким це може бути цікаво. 90-ті зараз у тренді, а сайтів про цей період майже немає. В майбутньому на сайті буде кілька розділів, корисних для вчителів та університетських викладачів. Ми також очікуємо на відгуки тих, хто пережив 90-ті, які доповнять і скоригують нашу розповідь. Повну версію презентуємо о 18.30 10 жовтня у Центрі міської історії.

Команда проекту

Катерина Глущенко

Фото з сайту «Вижити в 90-х»

Коментарі (0)

Додати коментар

Міські акценти