7 життів кінотеатру «Київ» у Львові

1315 0
Серед вишуканих фасадів кам’яниць на проспекті Шевченка здаля видніється зовсім не львівська назва «Київ». Це назва одного з найдавніших кінотеатрів Львова, щоправда, сьогодні про нього нагадує лише вивіска та афіша, на якій вже давно не з’являлося кіноновинок. Проте, ще минулого року львів’яни мали змогу переглядати в цьому закладі арт-хаусні фільми та відвідувати кінофестивалі.
фото:photo-lviv.in.ua

фото:photo-lviv.in.ua

Історія кінотеатру «Київ» охоплює більше, ніж сто років.

«Фрашка» («Fraszka»)

Перший кінотеатр тут починає функціонувати у 1912 року в будинку, спорудженому фірмою Івана Левинського на тодішній вулиці Академічній 8. Власницею кінотеатру була Євгенія Сельська, а пізніше – Михалина Роман. Саме тут з’явилася одна з перших світлових реклам у Львові. Це був 20-сантиметровий напис «Fraszka», що мав електричний калейдоскоп для привернення уваги. У 1913 році його було демонтовано через скаргу до магістрату. Проект цієї світлової вивіски, як і інтер’єр зали належить архітектору Альфреду Захаревичу.

«Штука» («Sztuka»)

Новим власником кінотеатру у 1913 році став Йоахим Шаль, який перейменував його на «Sztuka»(у перекладі з польської – «мистецтво»). Однак, ця назва кінотеатру проіснувала менше року.

«Кінетофон Едісона»

У тому ж 1913 році тут почав функціонувати «Кінетофон Едісона». У кінотеатрі почали використовували інноваційний прилад, що поєднував у собі кінопроектор із фонографом. Це було сенсацією для тодішнього Львова. Завдяки кінетофону – розробці Томаса Едісона, вперше став можливий перегляд німих фільмів з додаванням звуку, що звучав з грамофону. Найпершою тут показали стрічку«Галька» – композитора Станіслава Монюшка, зняту польською студією «Космофільм». Так кінетофотон став попередником звукового кіно і отримав надзвичайний попит серед львівських глядачів. Вкладниками кінотеатру було 10 людей, і на момент відкриття капітал закладу становив 150 тис. крон, що було величезною сумою для подібного кінобізнесу.

«Кінотеатр Червоного Хреста»

З 1915 року до кінця Першої світової війни заклад діяв під назвою «Кінотеатр Червоного Хреста» (перейшов у власність товариства). Частина від прибутків закладу йшла на благодійність, а під час війни тут показували ще й новини з фронту, часто перед сеансами йшла воєнна хроніка подій за тиждень.

«Химера» («Chimera»)

У 1919 році кінотеатр змінює назву на «Химера», хоч і далі залишається у власності товариства «Червоного хреста». Під керівництвом Еміля Мікульського кінотеатр стає одним з найкращих у Львові. Тут відбуваються прем’єри фільмів, тематичні сеанси з лекціями, діє кіноклуб «Авангард».

«Стахановець»

Кінотеатр «Химера» у 1940 році радянська влада перейменовує на «Стахановець». Проте під такою назвою він функціонує лише рік. Після приходу німецьких військ у Львів, кінотеатр припиняє роботу.

«Київ»

Під час Другої світової війни кінотеатр зазнав значних руйнувань і потребував відновлення. Після ремонту він постає під назвою «Київ», яку носить й до сьогодні. У радянський період тут відбувалися покази найновіших фільмів, проходили кінофестивалі. Заклад користувався великою популярністю серед львів’ян.

До 2015 року кінотеатр був на балансі міської ради, тут час від часу відбувалися сеанси арт-хаусного кіно.

Сьогодні приміщення кінотеатру у приватній власності, і невідомо, що чекає «Київ» у майбутньому: відродження і колишня слава чи остаточний занепад.

Джерело: photo-lviv.in.ua


Читайте також:
Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар