Куди поїхати на вихідні зі Львова: маловідомий палац у Журавно

33261 1
Tvoemisto.tv пропонує відвідати містечко Журавно на Львівщині, яке було осередком видобутку та обробки алебастру та де уклали Журавненський мир, який завершив польсько-турецьку війну 1673-1676 рр. і зупинив турецьку експансію на українських землях.
фото: Wikimedia Commons

фото: Wikimedia Commons

Де знаходиться Журавно

Містечко Журавно розташовано на півдні Жидачівського району Львівщини в міжріччі Дністра і Свічі. Його назва походить від чорних журавлів, які селилися в тих краях. Документально Журавно вперше зафіксоване у 1435 році, а в актових книгах 1445 року воно вже фігурує, як містечко.

До кінця XV ст. Журавно належало до родини Ходорівських-Журавнінських. У 1468 році у містечку вже був костел, який носив титул Відвідання Пресвятої Діви Марії та святих Войцеха, Валентина, Кузьми, Дем'яна, Катерини, Варвари, Дороти і Маргарити.

Чому це місце унікальне

На початку XVI ст. містечко перебувало в руках родини Реїв, а в другій половині знову повернулося до попередніх власників – Ходорівських-Журавнінських. Магдебурзьке право Журавно отримало у 1563 році. Наприкінці XVI ст. воно знаходилося у володінні Жолкевських, потім перейшло до Сапєгів.

Поселення вигідно розташовувалося посеред річок. Його оточували земляні фортифікації. Їх підсилював замок, який стояв в північно-західній частині над річкою. До міста вели чотири брами. Головною була Стрийська (або Західна) брама. На південь від неї йшла міська стіна, яка продовжувалася єврейською синагогою. Східну браму підсилював мурований костелом з контрфорсами. З півночі місто захищали річка Дністер та стіни жіночого монастиря. Міські укріплення та замок в Журавному зафіксовані на карті Боплана.

картина Романа Постемпського (1808-1878) «Ян ІІІ Собеський підписує в Журавному трактат з турками»

17 жовтня 1676 р., за сім років до перемоги під Віднем, за 23 роки до звільнення від османів Кам'янця, було підписано договір про перемир'я між королем Яном ІІІ Собєським та Османською Портою. В підручники з історії цей акт увійшов під назвою «Журавнівського миру».

Кажуть, ще в кінці ХІХ ст. в Побережжі (мікрорайон Журавна) стояла хата, де Ян ІІІ підписав епохальний документ.

1848 р. власниця містечка Евеліна Хаєцька, обгородила місце підписання миру і встановила там пам'ятний знак-колону. Знак ремонтувався в 1921 і 2004 рр. В кінці ХІХ ст. було зрізано дуб, під яким польський король приймав турецьку делегацію.

Що подивитися

Ратуша

Найвражаючою спорудою центру Журавна є ратуша, збудована на початку ХХ століття. Наврядчи десь у маленьких містечках можна знайти таку потужну споруду магістрату. Місцями вона нагадує оборонну синагогу.

Фото: Wikipedia

На фасадах ратуші й вежі майже немає елементів декору, тому вся будівля виглядає масивною і нагадує невеликий замок або храм оборонного типу. Строгість споруди дещо пом'якшують вікна ратушної вежі. Так над трьома вікнами третього поверху (над головним входом) є три сліпі вікна готичного типу, на рівні четвертого поверху (в отворах для циферблатів годинника) зроблені округлі вікна типу «троянда», а над ними ─ по два «віялові» вікна. Усі ці вікна разом з контрфорсами надають ратушній вежі рис готики.

Палац Скшинських (палац Скшинських-Чарторийських)

Наприкінці XVIII ст. Адам Жебровський збудував у Журавному величний палац у стилі класицизму. Він був у вигляді підкови із симетрично розташованими двома крилами. На території палацового комплексу був зимовий сад і альтанка, обрамлена чавунною балюстрадою. Навколо палацу було закладено ландшафтний парк. Той старий палац згорів у 1904 році.

Того ж року власник Журавного Антоній Скшинський в ста метрах від згорілого палацу збудував новий палац (арх. В. Садловський) у стилі французького неоренесансу. У міжвоєнний період його перебудував останній власник Казимир Чарторийський.

Фото:vmccaskey.livejournal.com

Оточує палац сад, де є цінні породи дерев і кущів, зокрема 300-літнє тюльпанове дерево.

Фото: Wikipedia

За радянської влади в колишньому палаці обладнали протитуберкульозний санаторій. У 2004 році він сильно постраждав від пожежі, і сьогодні стоїть пусткою.

Як туди дістатися

Містечко знаходиться за 70 км від Львова

Від Львова до Журавна прямих поїздів немає. Рекомендуємо поїхати до Ходорова, а вже там, пересівши на електричку Ходорів- Івано-Франківськ, дістатися до Журавна. Але майте на увазі, що станція знаходиться на певній відстані від населеного пункту. Якщо ви не налаштовані на довгу пішу прогулянку, то обирайте автобус. Перевірити розклад руху приміських поїздів, щоб краще спланувати маршрут можна за посиланням.

Крім того, з автостанції, що на площі Двірцевій 1, до Журавна можна доїхати автобусами Львів-Калуш. Детальнішу інформацію можна знайти тут.

До того ж, до Журавна їздить маршрутка 234. Інші варіанти доїзду можна переглянути тут

Автомобілем до містечка можна дістатися приблизно за 2 години. Проте потрібно зважати на стан покриття, який може сповільнити мандрівку.

Координати палацу Скшинських-Чарторийських:   49°15'45"N   24°17'3"E

Інші локації, які Tvoemisto.tv вже радило відвідати, можна переглянути на цій карті: 

За матеріалами: ukrainaincognita.comexplorer.lviv.uaandy-travel.com.uavmccaskey.livejournal.commistaua.com

Підготувала Марія Стахів


Читайте також:
28 Квітня, 2017 14:39
SviatoslavKM Впізнаю свої знимки)))
Але станція Журавно знаходиться за 10 кілометрів від самого Журавно!)))
Доїзд тільки автобусом!
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!