Львів у минулому і тепер: Личаківський цвинтар. Фото

7797 0
Tvoemisto.tv продовжує знайомити з тим, як виглядали визначні місця міста колись, і який вигляд вони мають зараз.
Джерело: www.panoramio.com, фото: Андрій Гураль. 2012 р.

Джерело: www.panoramio.com, фото: Андрій Гураль. 2012 р.

Личаківський цвинтар розташований при вул. І. Мечнікова, його територія займає Личаківське плато і прилеглі до нього околиці. Сьогодні це – найдавніший збережений цвинтар Львова, який був офіційно відкритий у 1786 р.

Вид з Пагорба Слави на Личаківський цвинтар та місто

1965-1970

Колекція: Леонід Западенко

 Це один із найвідоміших європейських некрополів, який містить велику кількість мистецьких пам'яток, визнаний пам’яткою історії, археології та мистецтва національного значення. Тут розміщені могили багатьох видатних осіб, військові поховання часів Першої та Другої світових воєн тощо.

Вид на Личаківський цвинтар та місто

1965-1970

Колекція: Леонід Западенко

2013 р. Джерело: wikimedia.org. Автор:  Haidamac. Ліцензія

 

Площа цвинтаря становить понад 42 га, на його 86 полях розташовано біля 300 тис. поховань. На цвинтарі розміщені понад 2 тис. гробівців, на могилах встановлено біля 500 скульптур та рельєфів.

Вхід на Личаківський цвинтар з вул. Марка Черемшини

1963

Колекція: Ярослав Янчак

Найдавніші збережені могильні плити датуються 1787 та 1797 рр. Найдавніші поховання Личакова, які збереглися дотепер, розташовані на полях №2, 6, 7, 8, 9, 10, 14.

Головний вхід на кладовище

Головний вхід до кладовища розташований з боку вул. Мечникова. Тут у 1875 р. та у 1901 р. було зведено дві неоготичні брами.

Павільйон трамвайної зупинки на вул. Мечникова

1955-1960

Колекція: Юрій Завербний

Перші такі павільйони з'явилися в місті ще перед І Світовою війною, спочатку на центральній станції біля «Віденської» кавярні, згодом - майже на всіх трамвайних зупинках міста та кінцевих зупинках трамвайних маршрутів. Після ІІ Світової війни довжина ліній міського трамваю суттєво збільшилася, нових павільйонів не виробляли, отже під час змін в русі трамваїв, впровадження чи ліквідації трамвайних маршрутів кількість павільйонів поступово зменшувалася. Вони остаточно зникли в 1970-х роках.

2012 р. Джерело: wikimedia.org. Автор:  Віктор. Ліцензія

Вхід на Личаківський цвинтар

2002 р. Джерело: wikimedia.org. Автор:  VargaA. Ліцензія

Права з них вела до невеликого рондо, навколо якого були розташовані поховання найбільш заслужених львів’ян. На цьому місці проводилися патріотичні маніфестації. При великому рондо Личаківського цвинтаря розташована каплиця Бачевських, а також п’ять родинних каплиць, які належали львівським міщанським родинам: Кшечуновичів і Суходольських, Кисельків, Молендзинських, Адамських, Моровських та Лодинських. Загалом на Личаківському цвинтарі розташована 21 поховальна каплиця львівських аристократичних родин.

Могила Леопольда Левицького

2017 р. Джерело: wikimedia.org. Автор:  Piotrus. Ліцензія

 

Колишній австрійський військовий цвинтар

Вид австрійського військового цвинтаря з боку вулиці Св. Петра (тепер вул. Мєчнікова). У 1915 р., коли російські війська покинули Львів, в північно-східній частині Личаківського кладовища було закладено окремий військовий цвинтар. Серед 520 могил височів пам’ятник з емблемами австрійських і німецьких полків та написом: «Dem Andenken der hier ruhenden tapferen Krieger Gewidmet» — Пам’яті спочиваючих тут солдатів присвячено. Тут було поховано 4783 солдатів та офіцерів: 3663 австрійців, 510 німців, 100 турків та 600 поляків.

1915

Колекція: Володимир Румянцев

1915-1916

Колекція: Ігор Котлобулатов

Вид на місто

2017 р. Джерело: wikimedia.org. Автор:  Piotrus. Ліцензія

Могила Івана Франка

1926

Правове регулювання: Леся Крип'якевич

10 червня 1926 р. у Львові відбулись святкування десятої річниці смерті Івана Франка. Урочистості відбулись з ініціативи товариства «Сокола-Батька». На Личаківському цвинтарі було проведено покладення квітів до могили Франта. Також «Соколами» було висаджено дуб імені І. Франка. На світлині вінки на могилі Франка, покладені товариством «Сокіл-Батько» та іншими українськими організаціями.

1933

Колекція: Ігор Котлобулатов

1964

Колекція: Михайло Цімерман

Пам'ятник Марії Конопницької

1960-1970

Правове регулювання: Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г. Пшеничного

 

Польська поетеса Марія Конопницька (1842-1910) була автором патріотичних поезій, її похорон, що відбувся 11 жовтня 1910 р., став виявом всенародної любові та пошани - на ньому були присутні близько 50 000 львів'ян. М. Конопницьку поховали в гробівці президента міста Міхала Міхальського. Пам'ятник поетесі було споруджено 1922 р., його автором була скульптор Люна Амелія Дрекслерувна (1882-1933), учениця французького скульптора Антуана Бурделя, cестра відомого львівського інженера Ігнація Дрекслера, автора проекту «Великий Львів»

Джерело: photo-lviv.in.ua


Пам’ятник Кароля Шайнохи

1910-1914

Колекція: Ігор Котлобулатов

Автор поезій, новел, драм та історичних праць, зокрема з чеської історії (деякі з них перекладалися чеською мовою). В деяких трактовано й польсько-українські взаємини. Редагував Dziennik Literacki.

Похований Личаківському цвинтарі (поле № 57).

Джерело: zbruc.eu

 

Могили

2009 р. Джерело: wikimedia.org. Автор: M.Bucka. Ліцензія

Щоб більше дізнатися про інші визначні місця Львова, варто клікнути на посилання, що є на цій карті.

Інформація та фото lvivcenter.org, photo-lviv.in.ua

Марія Стахів


Читайте також: