Львів’ян закликають долучитися до створення «Конституції міста»

2275 0
Львів може стати першим містом із найсучаснішим Статутом територіальної громади. Протягом року над його проектом працювала велика робоча група, а від сьогодні, упродовж півтора місяця триватиме громадське обговорення цього документа.
фото: samoorg.com.ua

фото: samoorg.com.ua

Чому статут міста важливий?
 
Статут територіальної громади  це свого роду конституція міста. Документ закладає рамки і принципи взаємодії громади міста із органами влади, визначає засади їхньої роботи. 
 
Сам проект статуту складається із десяти розділів де описані: 
  • загальні положення, зокрема про територію, символи міста, відзнаки та святкування Дня міста;
  • система місцевого самоврядування;
  • права та обов’язки територіальної громади, хто належить до громади;
  • в які способи громадяни можуть долучатися до управління містом;
  • структура органів влади, їхні повноваження, обов’язки та взаємодія між собою;
  • гарантії прозорості та підзвітності органів влади перед громадою. 
 
До складу робочої групи з розробки Статуту ввійшли науковці, депутати всіх фракцій міськради, представники виконавчих органів, громадські експерти. Документ намагалися ідеально узгодити з усіма законами та Конституцією України, каже депутатка міськради Мар’яна Батюк.
 
Читайте також: Навіщо львів’янам статут міста та як долучитися до його створення. 10 тез
 
«Прийняття такого документа розширить коло гарантій і можливостей для мешканців міста Львова»,  вважає начальник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський. 
 
Що зміниться в новій редакції? 
 
Статут Львова не оновлювався із 2002 року. Тому всі, хто працював над новою редакцією, в першу чергу відзначають, що в документі з’являться найсучасніші інструменти участі громади в управлінні містом: електронні петиції, бюджет участі та місцеві ініціативи.  
 
Ці механізми і так вже працюють, але регулюються положеннями, зміни до яких набагато простіше внести, ніж оновлювати цілий статут міста. Старі інструменти участі громади в управлінні місто також оновилися і деталізувалися.  
 
«Я думаю, що це буде зручно для мешканця, який раніше не брав активної участі у процесах управління, впливу на владу, оскільки всі інструменти тепер будуть йому доступні в одному документі. Статут є визначальнішим, фундаментальнішим, ніж просто положення, тому до нього важче буде приймати зміни»,  прокоментувала представниця руху «Чесно» Оксана Романишин. 
 
 
Крім того у проекті деталізовано процедуру громадських слухань, визначено, що члени територіальної громади можуть входити до складу наглядових рад комунальних підприємств.
 
Окремо в документі визначили поняття громадського простору і особливу увагу приділили  охороні культурно-історичної спадщини. Вносити архітектурні та містобудівні перетворення в історичному центрі міста Статут дозволяє лише з відома Комітету світової спадщини ЮНЕСКО та згідно з комплексним проектом регенерації, ревіталізації та реставрації.
 
«З метою належного закріплення відповідних положень навіть проводилися додаткові консультації з активістами та організаціями, які мають відповідну експертизу. У порівнянні з із попередніми редакціями та проектами, ця редакція статуту – однозначний крок вперед і видається оптимальною на цьому етапі», – зазначив директор Школи права УКУ, керуючий партнер Dexis Partners Іван Городиський.
 
Найбільший блок документу складається із повноважень та обов’язків органів міської влади. Тут додали опис етичних засад роботи депутатів, доповнено текст депутатської присяги, вказано, що депутати мають утримуватися від заяв та дій, що компрометують місто Львів та Україну.
 
«Я пропонувала крім етики депутатів міської ради запровадити етику щодо міського голови, але більшість членів комісії на це не погодилися,  розповіла Мар’яна Батюк.  Якщо депутат порушить норми, які ми виписали, то можливі попередження, внесення до протоколу, або рекомендація міськраді обмежити депутата в праві виступати на засіданнях. Але це може бути лише рекомендація і не передбачає обов’язкового покарання».
 
Статут дає більш чіткі рекомендації і визначає, як має діяти міська рада там, де це чітко не визначено в законі, наголосив представник громадської мережі «Опора» Олександр Неберикут. Наприклад, у проекті Статуту більш чітко регламентований порядок звітування міського голови та інших посадовців перед громадою, закладено принципи підзвітності влади. Але багато в цьому питанні залежить від обопільної активності. 
 
«Дуже залежатиме від того, як влада буде сприймати цей статут: як стандарт, на який ти орієнтуєшся, але можеш виходити за рамки, не в сенсі порушувати, а щоби якісно залучати громадськість до активності. Бо це питання взаємне. Можна казати, що люди не активні, і при цьому нічого не робити, аби їх ангажувати в прийняття рішень та вироблення політик»,  зазначив Олександр Неберикут.
 
Як долучитися до обговорення? 
 
Ознайомитися із проектом статуту можна на сайті lvivrada.gov.ua. Там також розміщено бланк для подання пропозицій. Їх можна надсилати як в електронному вигляді, так і до ЦНАПу в Ратуші на пл. Ринок, 1. 
 
Триватиме обговорення з 24 липня до 11 вересня. За оцінкою Юрія Лукашевського, опрацювання пропозицій завершиться до кінця жовтня. А в останні два місяці року Статут вже може бути ухвалений.
 
Партнерська публікація

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!