Що варто знати, ідучи на вибори

3020 0
Уже завтра, 25 жовтня, українці в чергове повинні зробити вибір. Проте, новий виборчий закон, який працюватиме цього року, суттєво змінює формування місцевих рад. Пропонуємо інформацію, що допоможе зорієнтуватись у нових правилах та визначитися з вибором.
фото: silske.org

фото: silske.org

1. Цьогоріч бюлетень виборця кардинально зміниться. Віднині громадяни не зможуть голосувати за кандидата в депутати, не обравши його партію.

Пропонуємо перелік змін, що стосуються виборчого бюлетеня у 2015 році:

- Перший рядок виборчого бюлетеня – назва партії.

- Другий рядок – ім’я лідера в списку (перший номер виборчого списку) до відповідної місцевої ради, якого буде обрано автоматично в разі подолання партією виборчого бар’єру в 5%.

- Третій рядок – ім’я кандидата від відповідної партії у виборчому окрузі.

Також, ставлячи хрестик або галочку (чи будь-яку іншу позначку) у квадратику бюлетеня, виборець одночасно голосує за партію, лідера списку та відповідного кандидата у депутати в окремому

2. Якщо ви зафіксували порушення, то в онлайн режимі працюватиме електронна система ГІС «Вибори-2015». Тут можна не лише повідомляти про правопорушення, а й дізнатися, на якій стадії розгляду перебуває кожен окремий факт правопорушення. Про порушення можна буде повідомляти одразу правоохоронцям, які забезпечуватимуть охорону виборчого процесу.

Читайте також: Про вибори доступною мовою: інфоргафіка

3. Жителі міста цьогоріч отримають 3 бюлетені. Їм потрібно буде вибрати міського голову, депутатів до міської ради та депутатів до обласної ради.

4. Як голосуватимуть за міського голову? На посаду мера можуть претендувати кандидати як від політичних партій, так і самовисуванці. У містах, які мають кількість виборців до 90 тисяч, міського голову обиратимуть за простою схемою: хто набере відносну більшість голосів – той переміг. У тих містах, де число виборців перевищує 90 тисяч, міського голову обиратимуть за системою абсолютної більшості. Це означає, що переможе той кандидат, за якого проголосують 50% виборців + хоча б 1 голос. Якщо цього не станеться, доведеться обирати мера у другому турі виборів, який буде оголошено не пізніше ніж через три тижні. У повторному голосуванні виборці обиратимуть між двома кандидатам, які наберуть найбільшу кількість голосів під час першого голосування. Щоб стати міським головою, кандидат повинен набрати просту більшість голосів. Більше 50% набирати вже не обов’язково.

5. Вибори до районних, міських та обласних рад. На цих виборах до обласної ради замість 104 депутатів буде 84. У міській раді замість 60 нардепів буде 42. Кількість депутатів від області відповідає кількості округів на території області. Кількість депутатів до міськради рівна кількості округів, утворених у місті. Для вибору місцевих депутатів тепер діятиме зовсім нова система. Раніше в ці ради входили депутати-мажоритарники і депутати, які проходили за списками партій. Тепер до міських, районних, обласних рад кандидатів можуть висувати тільки партії. Самовисуванці або безпартійні кандидати не зможуть балотуватися до цих місцевих рад.

6. Як формуватимуться списки партій у бюлетенях? У бюлетенях після назви партії в дужках буде представлено ПІБ кандидата, який є першим у списку партії. Він не закріплений за жодним округом та буде зазначений у всіх бюлетенях по місту чи області. Далі стоятиме ПІБ кандидата, який є закріпленим партією за відповідним округом (на різних округах, відповідно, буде представлено різних кандидатів). Може бути й така ситуація, що такого кандидата не буде взагалі, тоді в бюлетені буде зазначений лише закріплений кандидат. Отже, депутатський корпус формуватимуть саме партії.

7. Як рахуватимуть результати? Прохідним мінімумом для партій є 5% голосів виборців. Проте, окрім цього потрібно набрати певну кількість голосів, необхідних для отримання 1 мандату. Щоб визначити цю кількість, усі голоси, після того як відбудеться голосування, поділять на кількість депутатів у раді. Може статися так, що партія подолає 5%-ий бар’єр, але не отримає необхідної кількості голосів. У такому разі, її представники не братимуть участі у формуванні рад. Гарантовано прохідним від партії є перша людина у списку партії, яка отримає 5%. Черговість отримання мандату визначатиметься відсотком голосів, які отримав кандидат у власному окрузі.

У результаті може трапитись так, що мандат отримають ті кандидати, які принесли партії менше голосів, але за рахунок низької явки виборців на окрузі, їх результат у відсотках вищий.

Читайте також: У львові на посаду мера претендує 9 чоловіків і 2 жінки

8. Нововведення, особливості, які повинен знати виборець. Кандидат на окрузі може набрати найбільшу кількість голосів, але не стане депутатом, оскільки його партія не подолає 5%-ий бар’єр. Кандидат від округу не є його представником, він не відповідає за цю територію. На деяких округах певні партії можуть взагалі не мати своїх представників. На інших округах може виявитися одразу кілька переможців. Виборці обирають не представника свого округу, а представника певної політичної сили. Від округу може бути не обрано депутата взагалі. Жоден з кандидатів, що закріплені на окрузі, може не стати депутатом. Також від округу може пройти у раду двоє або й більше кандидатів.

9. Що робити, якщо помітили агітацію після 23 жовтня? Якщо агітаційні матеріали будуть у формі листівок, плакатів чи інших роздаткових матеріалів, то необхідно звернутись до КП «Адміністративно-технічного управління» у відділ нагляду за станом благоустрою міста: (032) 244 31 73 ([email protected]). Якщо ж це буде щось на кшталт реклами на білбордах, то треба звертатись безпосередньо до територіальної виборчої комісії міста Львів за телефоном: (032) 260 07 29.

За матеріалами 24tv.ua, Опора.

Опублікувала Наталія Середюк


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!