Топ-20 незвичних пам’ятників Львова

49597 0
Львів щедрий на оригінальні, хоч подекуди й дивні, пам’ятники. Деякі з них взагалі, на перший погляд, складно пов’язати з містом. Наприклад, пам’ятник наплічнику чи пальмі. Пропонуємо вам підбірку незвичних пам’ятників, які можна знати у нашому місті.

Пальма Мерцалова

Біля Головного залізничного вокзалу «росте» копія відомої пальми, що її у 1895 році викував зі сталевої рейки коваль Юзівського заводу Олексій Мерцалов. Робота отримала гран-прі Міжнародної промислової виставки 1900 року у Парижі. Оригінал пальми зберігається у музеї гірничого інституту у Санкт-Петербурзі, натомість по світу, і у Львові теж, є кілька її копій. Львівське 3-метрове дерево встановили у 2003 році, пише видання Фотографії старого Львова.

Побачити пальму можна, вийшовши з вокзалу і повернувши направо. Адреса: площа Двірцева, 1.

Пам’ятник рюкзаку

Металевий рюкзак з’явився у внутрішньому дворику географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка у 2012 році.

Це єдиний пам’ятник наплічнику у світі. Автор ідеї його встановлення – випускник факультету Ігор Дикий. Адреса: вулиця Дорошенка, 41.

Пам’ятник п’яничці

У 2006 році біля ресторану «Прага» з’явився мідний п’яничка. Скульптура зображає дрібного буржуа 20-х років минулого століття, який поєднує і риси пражанина, і львів’янина.

Автори пам’ятника спеціально їздили у Прагу, аби відчути дух міста. Адреса: вулиця Гнатюка, 8.

Пам’ятники Швейку

Бравих вояків Йозефів Швейків у Львові два. Один із найвідоміших і найшанованіших туристами вмостився біля «Віденської кав’ярні», де з’явився у 2002 році (скульптор – Сергій Олешко).

А ще один припаркувався на велосипеді біля ратуші на площі Ринок. Цього Швейка, викуваного львівськими ковалями, встановили члени Клубу велотуристів друзів природи “Рух” під час Міжнародного туристичного фестивалю «Швейк фест Галичина-2007».

Адреса: проспект Свободи, 12, площа Ринок, 1.

Пам’ятник лучнику

Пам’ятник лучнику встановили у рамках 50-го Міжнародного турніру зі стрільби з лука «Золота осінь – 2013».

Скульптуру лучника з металу викували ковалі. Заввишки вона — 2,5 метри, вага – 200 кілограмів. Пам’ятник встановлено симетрично до Швейка. Виготовив його скульптор Мирослав Дидишин.

Адреса: площа Ринок, 1.

Лавочка закоханих

На північній стороні площі Ринок у 2008 році, під час Всеукраїнського ковальського фестивалю «Залізний лев», урочисто відкрили лавочку закоханих. Те, що міська влада вирішила встановити її біля туалетів, не завадило ковальському творінню стати одним із найромантичніших місць Львова.

З часом її облюбували закохані, які забобонно обвішують кованих левів замками, – аби ніколи не розлучатися. Адреса: площа Ринок, 1, біля фонтану Адоніс.

Пам’ятник відунці

Аптека «Під чорним орлом» – найстаріша з існуючих аптек Львова, перетворена на єдиний в Україні музей, де можна оглянути старовинне аптекарське обладнання і зільники, якими користувалися середньовічні аптекарі.

У внутрішньому дворику у 1985 році, до 250-ї річниці аптеки, за проектом скульптора Романа Петрука, встановили пам’ятник відунці або ж знахарці. Скульптура зображує жінку з пучком зілля у лівій руці. На її праву руку намотана змія. З нею жінка ніби розмовляє. Адреса: вулиця Ставропігійська, 1.

Пам’ятник кентавру

Мініатюрний кентавр-п’яниця авторства Богдана Романця прикрашає стіну кафе «Кентавр» на площі Ринок. Щоб не проґавити маленького, піднімайте високо голову.

Адреса: площа Ринок, 34.

Пивний пуп України

У дворику біля ресторану «Королівська пивоварня» торік з’явився «Пивний пуп України». Скульптурна композиція, правда, не знайшла одностайного схвалення львів’ян, але «пупу» це не завадило приваблювати туристів.

Адреса: площа Ринок, 18.

Пам’ятник винолюбу

Гротескний пам’ятник винолюбу біля винарні неподалік площі Ринок уже давно і, мабуть, надовго користується популярністю у туристів.

Адреса: вулиця Друкарська, 6а.

Пам’ятник ченцеві-пивовару

Алкогольну тему продовжує чернець-пивовар, пам’ятник якому з’явився на проспекті Свободи у 2011 році. Його автором є львівський скульптор Володимир Цісарик.

Скульптурна композиція зображає ченця, що несе на своїх плечах барило, на якому вмонтований годинник. Адреса: проспект Свободи, 18.

Пам’ятник усмішці

Мабуть, найвідомішим львівським міні-пам’ятником є пам’ятник усмішці, до того ж він – єдиний у світі.

Усміхнену рибу з людськими долонями замість плавців придумав карикатурист Олег Дергачов. Пам’ятник обіцяють змінювати на новий кожні сім років. Адреса: вулиця Вірменська, 35.

Драбина у небо

Оглянувши пам’ятник усмішці, підніміть голову – на даху будівлі культурно-мистецького центру «Дзиґа» височить драбина у небо. Автор цієї оригінальної ідеї – художник-архітектор Юнія Коваль.

Керівник «Дзиґи» Маркіян Іващишин каже, що драбина – це архітектурний погляд, який символізує сходи у небо, вихід із архітектурного тупика. Адреса: вулиця Вірменська, 35.

Пам’ятник винахідникам гасової лампи

Вулиця Вірменська багата на незвичні пам’ятники. Біля і навіть на кафе «Гасова лямпа» гостей зустрічають винахідники гасової лампи – Ян Зег та Ігнасій Лукасевич. Бронзовий Зег – за столом біля входу у заклад, а Лукасевич виглядає з вікна третього поверху.

Автор скульптурної композиції (2008 рік) – Володимир Цісарик. Адреса: вулиця Вірменська, 20.

Пам’ятник Леопольду фон Захер-Мазоху

Володимир Цісарик є творцем ще одного знакового пам’ятника – уродженцеві Львова, письменникові Леопольду фон Захер-Мазоху.

Бронзового Мазоха заввишки 170 см особливо люблять туристки – через пікантні сюрпризи, що він приховує. На грудях статуї вмонтовано збільшувальне скло, через яке можна побачити еротичні картинки. А через ліву кишеню можна залізти у штани письменника. Пам’ятник з’явився біля «Мазох-кафе» у 2008 році. Адреса: вулиця Сербська, 7.

Пам’ятник сажотрусу

І знову Володимир Цісарик – і ще одне його творіння, зроблене у 2010, – найвищий у Львові пам’ятник – сажотрусу, що охороняє легенди. Адже сидить він на даху ресторану «Дім легенд».

У циліндр сажотруса можна кинути монету на щастя. Монетка через отвір у циліндрі падає у водостічну трубу і нею скочується у скриню. Адреса: вулиця Староєврейська, 48.

Пам’ятник Пікассо

Витвір Володимира Цісарика – пам’ятник художнику Пабло Пікассо.

Його відкрили у 2009 році з нагоди 12-річчя однойменного клубу. Художника зображено з голим торсом, у шортах і босоніж. Він курить цигарку, кінчик якої світиться червоним полум’ям. У клубі кажуть, що Пікассо так сфотографований на багатьох світлинах. Адреса: вулиця Зелена, 88.

Пам’ятник жабі

Є у Львові пам’ятник, про існування якого відомо не всім львів’янам, але про нього точно знають студенти-медики.

Пам’ятник маленькій жабці – «невинній жертві науки від вдячних студентів» – знаходиться на другому поверсі медичного факультету №2 Львівського національного медичного університету – навпроти головного корпусу. Адреса: вулиця Пекарська, 69.

Пам’ятник німфі Мелюзині

Міфологічна фея Мелюзина, дух свіжої води у святих джерелах і річках, з’явилася у Львові торік завдяки скульптору Олегові Давиденку. Встановило її кафе «Рурмайстер», пояснивши, що у давнину на східному боці площі Ринок був водорозподільчий пункт – водойма «Мелюзина». Її прикрашала величезна бронзова статуя німфи. Адреса: площа Ринок, 35.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!