Ukraina planuje przekazać w koncesję szereg kluczowych obiektów infrastrukturalnych, wśród których – kompleksy dworców kolejowych w Kijowie, Lwowie i Odessie. Poinformował o tym wicepremier ds. odbudowy Ołeksij Kubrakow podczas wystąpienia na Konferencji ds. odbudowy Ukrainy w Gdańsku.
Chodzi o znaczące rozszerzenie mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego, które rząd planuje zintensyfikować już w 2026 roku. Dworce zostały włączone do wykazu priorytetowych projektów transformacji infrastrukturalnej.
Oprócz dworców, na liście znajduje się kilkadziesiąt obiektów infrastruktury transportowej, portowej i komunalnej. Wśród nich – koncesje terminalu promowego i drugiego terminalu portu Czarnomorsk, centrum intermodalnego „Sknyłiw”, budowa stref serwisowych na trasach międzynarodowych, a także duże korytarze drogowe, w tym M-15 Odessa – Reni i M-07 / M-19 Jagodyn – Kowel – Łuck.
Czytaj także: Strefa 5G powiększyła się: w którym kluczowym miejscu Lwowa testują ultraszybki internet
W planach znajduje się również Północna obwodnica Lwowa, przygraniczne korytarze transportowe oraz modernizacja systemów wodociągowych i oczyszczalni ścieków w szeregu miast, w tym w Dnieprze, Użhorodzie i Chustcie.
Według Kubrakowa, ogółem portfel projektów przekracza 30 inicjatyw o szacunkowej wartości około 5 miliardów dolarów USA.
Koncesja przewiduje przekazanie prywatnemu inwestorowi prawa do zarządzania lub modernizacji państwowego obiektu na określony czas z zobowiązaniem do zainwestowania środków. Właścicielem obiektu pozostaje państwo.
Rząd rozważa ten mechanizm jako jedno z kluczowych narzędzi przyciągania inwestycji w odbudowę infrastruktury.
Przypomnijmy, że w 2025 roku Rada przyjęła ustawę, która ułatwia współpracę państwa i biznesu. Dzięki niej, odbudowywać obiekty państwowe i mienie gmin będzie można nie tylko ze środków budżetowych, ale także z pomocą prywatnych inwestorów i funduszy międzynarodowych.




