
Фото: vynohradivnews
Неймовірно, але факт. Які аналізи стануть безкоштовними в Україні та як це працюватиме
Міністерство охорони здоров’я оприлюднило для публічного обговорення проект постанови про запровадження програми «Безкоштовна діагностика», який передбачає 54 безоплатні для пацієнтів види діагностики: аналізи, рентгени, УЗД тощо.
У проекті постанови ідеться про те, що спочатку програму «Безкоштовна діагностика» запровадять у вигляді пілотного проекту. Він діятиме з 1 липня до 31 грудня 2019 року. Відтак, МОЗ проаналізує, які діагностичні послуги є найбільш затребуваними, скільки вони мають коштувати та складе на 2020 рік повний перелік таких послуг і затвердить тарифи на них. Тоді програма запрацює в повному обсязі.
Як це працюватиме
Для того, щоб програма запрацювала, заклади спеціалізованої амбулаторної допомоги мають з квітня до липня 2019 року укласти відповідні договори з НСЗУ.
«Механізм буде аналогічний тому, як це відбувалось із медичними закладами, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри. НСЗУ оголосить прийом заяв на укладення договорів. Медичні заклади – приватні і комунальні, які будуть відповідати вимогам для укладення договорів, – зможуть підписати договір», – ідеться у відповіді МОЗ на інфомраційний запит Tvoemisto.tv.
За словами керівника управління охорони здоров’я ЛМР Володимира Зуба, усі спеціалізовані амбулаторні заклади Львова відповідають вимогам НСЗУ, що необхідні для підписання договорів.
«Усі заклади охорони здоров’я Львова перетворені в комунальні некомерційні підприємства, всі підписали угоди з НСЗУ про оплату відповідних послуг. Сьогодні це стосується тільки сімейних лікарів, але коли буде запроваджуватись оплата на амбулаторному рівні, то угоду розширять. У нас не так, як на інших територіях, що первинна допомога – це одна юридична особа, а вузькі спеціалісти – інша. У нас і сімейні лікарі, і вузькі спеціалісти працюють в одній установі, і ця установа вже підписала угоду з НСЗУ. НСЗУ, певно, розробить додаток до угоди», – каже він.
Читайте також: Нові правила для лікарів і пацієнтів: що варто знати. Інфографіка
За словами Володимира Зуба, у 2017 році кожне робоче місце сімейного лікаря забезпечили комп’ютером і доступом до інтернету – це близько 270 комп’ютерів за 2,7 млн грн з бюджету міста.
«Щодо вузьких спеціалістів, то в першому кварталі 2019 року за кошти бюджету розвитку планується закупити комп’ютери і для них – хто ще немає. Усі заклади зареєстровані в системі E-Health, усі підключені до електронної системи охорони здоров’я», – додає керівник управління.
На фінансування програми загалом в Україні з державного бюджету виділять 2 млрд грн. Львів отримає субвенцію з державного бюджету у сумі понад 100 млн грн. У МОЗ пояснюють, як відбуватиметься фінансування: кошти за договорами перераховуватимуть напряму медзакладам відповідно до кількості наданих послуг. Для того, щоб почати фінансування, МОЗ збере у медзакладів статистику щодо кількості наданих послуг за перший квартал 2019 року, від якої і відштовхуватиметься. Надалі сума договору коригуватиметься, залежно від реальної потреби.
«Обласні комунальні та державні заклади охорони здоров’я не братимуть участі в пілотному проекті через те, що їхня діяльність спрямована на забезпечення третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги», – наголошують у Міністерстві.
Детальніше з механізмом фінансування можна ознайомитись на сайті МОЗ.
Додамо, що окрім комунальних закладів охорони здоров’я, участь у програмі можуть брати і приватні, а також – фізичні особи-підприємці. Їм потрібно лише укласти договір з НСЗУ і мати змогу надавати відповідні послуги.
Які діагностичні послуги будуть безкоштовними
«За направленням вашого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок», – каже в. о. міністерки охорони здоров'я Уляна Супрун.
Безоплатно, додає вона, означає включно з усіма необхідними супутніми матеріалами: рукавички, шприци, вату чи плівку для рентгену приносити з собою не потрібно – НСЗУ покриває їхню вартість у програмі.
Читайте також: Шлях пробірки: як у Львові роблять аналізи крові. Репортаж
Ідеться про перелік з 54 послуг: 12 нових аналізів – додатково до 8 базових, які вже оплачує НСЗУ сімейному лікарю, терапевту, педіатру; мамографія; п'ять видів рентгену – грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи; ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і два види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи; шість видів УЗД – шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитоподібна і молочні залози; чотири види біопсії під контролем УЗД – щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз; видалення новоутворень – м’яких тканин і шкіри у носі, гортані, вухах.
Також «Безкоштовна діагностика» включатиме ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів. Детальніше про послуги і тарифи на них – у таблиці.
Як пацієнту потрапити на діагностику безкоштовно
Направлення на пілотні послуги має зробити в електронній системі охорони здоров’я лікар, обраний пацієнтом через підписання з ним декларації.
Фото: Уляна Супрун/Facebook
«Скерування на те чи інше обстеження виписуватиметься в електронному вигляді без вказання місця, де його проходити, – щоб максимально забрати елемент корупції. Пацієнт сам обиратиме, до кого йому піти на обстеження. Ви обираєте спеціаліста, приходите, він перевіряє ваше скерування в системі, проводить дослідження і отримує за це гроші від НСЗУ», – пояснює Володимир Зуб.
«Сьогодні є залежність лікаря від лабораторії – у той чи інший спосіб вони домовляються: якщо ти скеруєш до мене пацієнта, то отримаєш за це щось. Знаючи систему, я припускаю, що так і є. Так от, безкоштовна діагностика вводиться для того, щоб всі учасники ринку були в однакових умовах і щоби питання, де зробити аналіз, вирішував не лікар, а пацієнт», – додає він.
Читайте також: Де у Львові пройти обстеження на рак. Адреси, ціни
Володимир Зуб пояснює, що більшість аналізів, на які відправляють лікарі в приватні лабораторії, можна зробити в поліклініці, але з поліклініки лікарі нічого не матимуть, тому туди не скеровують – нова система має це подолати.
«Куди піде пацієнт, там і будуть гроші. Якщо в комунальні установи не будуть іти пацієнти, то ці лабораторії закриються. Тобто, якщо спеціалісти в лабораторіях поліклінік хочуть працювати, отримувати зарплату, то мають робити це так, щоб пацієнт обрав їх. Якщо ж надходжень від НСЗУ не буде – вибачте, ми вас закриваємо, бо ви не приносите грошей в установу. А не так, як зараз: треба зарплату лаборанту, санітаркам, купити апарати, реактиви, а вони сидять, газети читають, а лікар скеровує в приватну лабораторію», – каже керівник управління охорони здоров’я.
Усім підряд аналізів не робитимуть
Соцмережами вже ширяться негативні коментарі про нововведення від МОЗ. Люди переживають, що місяцями не зможуть потрапити на необхідну діагностику, розповідають один одному історії із закордонного життя, коли, за їхніми словами, можна чекати по півроку, щоб потрапити на прийом, а за цей час і вмерти.
Володимир Зуб же наголошує, що вузькопрофільні обстеження показані далеко не всім. І якщо пацієнт обрав собі лікаря, підписав з ним декларацію, то має довіритись рішенню спеціаліста.
«Якщо говорити про ехокардіографію, то людина, якій вона показана, здебільшого перебуває в стаціонарі. Якщо мені просто хочеться зробити це обстеження, то я посиджу в черзі або піду в приватний кабінет, а якщо мені треба зробити це, бо в мене щось болить, то я буду в стаціонарі», – каже головний медик Львова.
Тому, додає він, немає потреби тримати спеціалізоване обладнання в кожній поліклініці – це розкіш. Окрім того, щоб людину скерувати на вузькоспеціалізоване дослідження, часто потрібен висновок не одного фахівця – рішення має бути обґрунтованим.
Зараз, каже Володимир Зуб, зробити, наприклад, ехокардіографію у Львові можна на базі міської дитячої клінічної лікарні або в лікарні швидкої допомоги та у 8-й лікарні – для дорослих.
Також поширеними є скерування пацієнтів на аналіз гормонів щитовидної залози. Зазвичай лікарі відправляють людей в приватні лабораторії. Але ці аналізи можна зробити безкоштовно в ізотопній лабораторії 4-ї міської лікарні. І так з багатьма аналізами, перелік яких у 2019 році розшириться. Тому варто просто ретельно ставитись до вибору сімейного лікаря або педіатра та довіряти йому.
Кілька слів про тарифи
Tvoemisto.tv перевірило ціни на діагностичні послуги з постанови МОЗ на ринку та порівняло їх з тарифами, зазначеними в офіційному документі.
Так, перший аналіз з переліку – визначення креатиніну у сироватці крові – за тарифами МОЗ коштує 29 грн. Приватні лабораторії пропонують зробити цей аналіз за 40-50 грн та додатково заплатити за забір крові. Рентгенографія органів грудної клітки у двох проекціях у приватних медзакладах коштує від 560 до 750 грн, рентген пазух носа – також поза 500, ехокардіографія – від 250 до 450 грн проти 117 грн від МОЗ, а УЗД молочної залози – від 200 до 400 грн. Тож тут або має спрацювати соціальна відповідальність бізнесу, або Міністерству доведеться переглянути тарифи, аби залучити приватні лабораторії. Є ще третій варіант – допомогти лабораторіям та діагностичним кабінетам при поліклініках дотягнути до рівня приватних кабінетів за якістю обладнання та сервісу.
Олександра Бодняк
Головне фото – vynohradivnews
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Без бляхи та з автентичним ґонтом. Як під Львовом відновлюють унікальні дерев’яні церкви
- Таємниця слідства або Як розслідують напад на табір ромів у Львові
- Куди полетіти зі Львова. До Відня на рідзвяні ярмарки та до погруддя Івана Франка
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. Поблукати місцями Швейка
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До села, що називається містом
- «Зараз не йду, наступного року — подумаю». Хто може стати новим мером Львова
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До солоного села
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До міста над Вишенькою та Вишнею
- Big Data. Як інтернет змінив світ і хто на цьому заробляє
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До давнього міста біля кордону
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Миколаєва над Дністром
- Не вірте історіям, що звучать надто добре. Ярослав Грицак про свободу, правду і Майдан
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До родинного гнізда Потоцьких
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До соколиного міста
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До міста, що дихає Карпатами
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До затишного міста графів Бадені
- За пляшку гроші. Як зменшити у Львові кількість сміття, що йде на утилізацію
- Район Львівський. Що ще змінить децентралізація в нашій області
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Захара Беркута
- Топ-20 шкіл Львова, чиї учні мають високі бали ЗНО. Інфографіка
- Як популярні міста дають собі раду з туристами і до чого тут Львів
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До міста мінеральних вод
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До вільного королівського міста
- Спочатку межі парку, тоді готель. Чи буде у Львові Hilton і до чого тут ЮНЕСКО
- Площу Ринок спланували не поляки. Як у Львові археологи розвінчують міфи та шукають артефакти
- «Ми зобов’язані зберегти українськість». Як минуло обговорення знесення будинку на Сахарова
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До серця бойківського краю
- Місто-мрія. Як розширити центр Львова для комфорту львів’ян і туристів
- Львівський Гауді. Чому кожен у Львові має знати про Левинського та його забудови
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До міста, де була школа бджільництва
- Львівське лобі. Хто зі Львова та області проходить до Верховної Ради
- Чи варто у Львові зносити будинок на Сахарова? Думки експертів та чиновників
- Хто перемагає на округах Львівщини. Інфографіка
- Хто з мажоритарників перемагає у Львові. Динамічна інфографіка. Оновлено
- Українці обирають нову Верховну Раду. Усе про вибори у Львові та області. Оновлюється
- Дресировані блохи і трюки на конях. Що було популярним у Львові задовго до нас
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До міста, у якого забрали ім’я
- Кого потребуть та скільки платять ІТ-фахівцям у Львові. Топ-10 професій
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до колишнього центру гончарства
- Як Зеленський жартував у львівському університеті. Репортаж. Фото
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до одного з найстаріших українських міст
- Мода може вберегти від раку. Де на Львівщині найчастіше хворіють та що нового в лікуванні
- Як будувався Львів. Поспілкуйся в чаті з Левинським і дізнайся більше
- Галицькі гади. Які змії водяться у нас та що робити при зустрічі з ними
- Місяць по тому. Репортаж із села на Львівщині, де підтримали Зеленського
- Тоді всього було більше, ніж зараз. Як львів'яни відпочивали 100 років тому
- «Це наруга». Адміністрація цвинтаря про засмагання на Марсовому полі Львова
- «Обріжте мені нігті». Що заважає розвиватися швидкій допомозі Львова
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до цинамонового міста
- Папір, який важко переробити. Навіщо львів’янам ходити в кав’ярню з власним горнятком
- Люди, у яких світ трошки чорно-білий. Маркіян Іващишин про місію Студбратства
- Володимир Зеленський — Президент України. Що про нього відомо
- Куди поїхати на вихідні зі Львова: до церкви з розписами відомого майстра
- Що потрібно перевіряти перед купівлею житла. Перелік реєстрів та документів
- Нема лікарів від Бога або Як реформа медосвіти зачепить кожного з нас
- Страхова медицина у Львові: як повернути гроші за лікування
- На небі немає бухгалтерії. Отець Ростислав Пендюк про значення Великодня та харизму Ісуса
- Народовладдя та добрі дороги. Що насправді обіцяє у своїй програмі Зеленський
- Як реалізувати свій проект за кошти громадського бюджету. Досвід Сихова
- Усі країни живуть у борг. Заступник голови НБУ про кредити МВФ та економіку після виборів
- Пізнати себе. Як підготуватись до паломництва
- ІТ, мігранти та МФВ. Що впливатиме на нашу економіку після виборів
- Стерилізувати чи втопити. Львівська волонтерка про «наших людей» і любов до тварин
- Україна переможе. Про що говорив у Львові Предстоятель ПЦУ Епіфаній
- Як змінилися будівлі Левинського у Львові. Фото в минулому і тепер
- Зі Львова в Ізраїль. Як потрапити у місце зустрічі трьох релігій
- Якби українці читали Конституцію або Чому українські виборці завжди розчаровуються
- Усе про вибори президента у Львові та області в один клік. Оновлюється
- Очікування та реальність. Кого і що обиратимуть українці в неділю
- Той, хто вказує шлях. Як працює і подорожує перший у Львові паломницький центр
- «Сходіть до сповіді»: як минули громадські слухання щодо території біля Винниківського озера
- Спецоперація проти кору. Чи вдасться переконати батьків
- Хто з львів’ян іде в президенти та що обіцяє
- Охочі є, а місця – немає. Репортаж із львівської амбулаторії
- Фантастичні звірі та де їх шукати в Україні. Інтерактивна мапа
- Суспільство, яке купує довіру, може стати тоталітарним. Олександр Фільц про ризики (не)довіри
- Авто без водія, дрони і розумні будинки. Що винаходять львівські IT-спеціалісти
- Купити здоров’я за гроші. Історія художниці, в якої діагностували рак
- Угоди восени рахують. Несподіванки медреформи для лікарів та пацієнтів
- Мама у фартушку, дідусь із пасікою. Як виглядає типова родина в цьогорічних букварях
- Наздогнати свої мрії. Історія ІТ-бізнесмена, який обрав відпочинок замість роботи
- Лідери – не гриби, самі не ростуть. 4 поради, як досягнути успіху
- Жарти замість заробітків. Історія успіху дівчини з Закарпаття, яка двічі розсмішила коміків
- Чому після занять спортом болять м’язи і що з цим робити
- Не лише книжки. Як Форум видавців творить середовище у Львові
- Експерименти над дорогами Львівщини: хто і за скільки їх ремонтує. Інфографіка
- Як створити таїнство, а не корпорацію. Борис Ґудзяк про великі ідеї
- Як змінився львівський Форум видавців за 25 років. Історія у фото
- Бути наївними і здоровіше харчуватись. Чого можна повчитися у львівських ІТ-фахівців
- Хто такий Яцек Куронь, на честь якого Львів назвав площу
- Над чим працюють львівські науковці та хто за це платить
- Як змінилися фонтани Львова упродовж ста років. Фото до і після
- Озер багато не буває. Хто доглядає за львівськими водоймами
- Топ-11 онлайн-ресурсів, де можна вивчити безкоштовно англійську
- У пошуках смаку. Як їжа вплинула на людську еволюцію
- Що може дати Львову канатна дорога на Високий Замок
- Відважні. Відверті історії жінок, які подолали рак
- Нові правила для лікарів та пацієнтів: що варто знати. Інфографіка
- (Не)обов'язкова безпека. Навіщо відвідувачів лікарень змушують купувати бахіли
- Як почати займатись бігом: типові помилки початківців