
Фото: vynohradivnews
Неймовірно, але факт. Які аналізи стануть безкоштовними в Україні та як це працюватиме
Міністерство охорони здоров’я оприлюднило для публічного обговорення проект постанови про запровадження програми «Безкоштовна діагностика», який передбачає 54 безоплатні для пацієнтів види діагностики: аналізи, рентгени, УЗД тощо.
У проекті постанови ідеться про те, що спочатку програму «Безкоштовна діагностика» запровадять у вигляді пілотного проекту. Він діятиме з 1 липня до 31 грудня 2019 року. Відтак, МОЗ проаналізує, які діагностичні послуги є найбільш затребуваними, скільки вони мають коштувати та складе на 2020 рік повний перелік таких послуг і затвердить тарифи на них. Тоді програма запрацює в повному обсязі.
Як це працюватиме
Для того, щоб програма запрацювала, заклади спеціалізованої амбулаторної допомоги мають з квітня до липня 2019 року укласти відповідні договори з НСЗУ.
«Механізм буде аналогічний тому, як це відбувалось із медичними закладами, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри. НСЗУ оголосить прийом заяв на укладення договорів. Медичні заклади – приватні і комунальні, які будуть відповідати вимогам для укладення договорів, – зможуть підписати договір», – ідеться у відповіді МОЗ на інфомраційний запит Tvoemisto.tv.
За словами керівника управління охорони здоров’я ЛМР Володимира Зуба, усі спеціалізовані амбулаторні заклади Львова відповідають вимогам НСЗУ, що необхідні для підписання договорів.
«Усі заклади охорони здоров’я Львова перетворені в комунальні некомерційні підприємства, всі підписали угоди з НСЗУ про оплату відповідних послуг. Сьогодні це стосується тільки сімейних лікарів, але коли буде запроваджуватись оплата на амбулаторному рівні, то угоду розширять. У нас не так, як на інших територіях, що первинна допомога – це одна юридична особа, а вузькі спеціалісти – інша. У нас і сімейні лікарі, і вузькі спеціалісти працюють в одній установі, і ця установа вже підписала угоду з НСЗУ. НСЗУ, певно, розробить додаток до угоди», – каже він.
Читайте також: Нові правила для лікарів і пацієнтів: що варто знати. Інфографіка
За словами Володимира Зуба, у 2017 році кожне робоче місце сімейного лікаря забезпечили комп’ютером і доступом до інтернету – це близько 270 комп’ютерів за 2,7 млн грн з бюджету міста.
«Щодо вузьких спеціалістів, то в першому кварталі 2019 року за кошти бюджету розвитку планується закупити комп’ютери і для них – хто ще немає. Усі заклади зареєстровані в системі E-Health, усі підключені до електронної системи охорони здоров’я», – додає керівник управління.
На фінансування програми загалом в Україні з державного бюджету виділять 2 млрд грн. Львів отримає субвенцію з державного бюджету у сумі понад 100 млн грн. У МОЗ пояснюють, як відбуватиметься фінансування: кошти за договорами перераховуватимуть напряму медзакладам відповідно до кількості наданих послуг. Для того, щоб почати фінансування, МОЗ збере у медзакладів статистику щодо кількості наданих послуг за перший квартал 2019 року, від якої і відштовхуватиметься. Надалі сума договору коригуватиметься, залежно від реальної потреби.
«Обласні комунальні та державні заклади охорони здоров’я не братимуть участі в пілотному проекті через те, що їхня діяльність спрямована на забезпечення третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги», – наголошують у Міністерстві.
Детальніше з механізмом фінансування можна ознайомитись на сайті МОЗ.
Додамо, що окрім комунальних закладів охорони здоров’я, участь у програмі можуть брати і приватні, а також – фізичні особи-підприємці. Їм потрібно лише укласти договір з НСЗУ і мати змогу надавати відповідні послуги.
Які діагностичні послуги будуть безкоштовними
«За направленням вашого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, можна буде безоплатно пройти обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш розповсюджених видів онкології у чоловіків і жінок», – каже в. о. міністерки охорони здоров'я Уляна Супрун.
Безоплатно, додає вона, означає включно з усіма необхідними супутніми матеріалами: рукавички, шприци, вату чи плівку для рентгену приносити з собою не потрібно – НСЗУ покриває їхню вартість у програмі.
Читайте також: Шлях пробірки: як у Львові роблять аналізи крові. Репортаж
Ідеться про перелік з 54 послуг: 12 нових аналізів – додатково до 8 базових, які вже оплачує НСЗУ сімейному лікарю, терапевту, педіатру; мамографія; п'ять видів рентгену – грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи; ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і два види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи; шість видів УЗД – шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитоподібна і молочні залози; чотири види біопсії під контролем УЗД – щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз; видалення новоутворень – м’яких тканин і шкіри у носі, гортані, вухах.
Також «Безкоштовна діагностика» включатиме ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів. Детальніше про послуги і тарифи на них – у таблиці.
Як пацієнту потрапити на діагностику безкоштовно
Направлення на пілотні послуги має зробити в електронній системі охорони здоров’я лікар, обраний пацієнтом через підписання з ним декларації.
Фото: Уляна Супрун/Facebook
«Скерування на те чи інше обстеження виписуватиметься в електронному вигляді без вказання місця, де його проходити, – щоб максимально забрати елемент корупції. Пацієнт сам обиратиме, до кого йому піти на обстеження. Ви обираєте спеціаліста, приходите, він перевіряє ваше скерування в системі, проводить дослідження і отримує за це гроші від НСЗУ», – пояснює Володимир Зуб.
«Сьогодні є залежність лікаря від лабораторії – у той чи інший спосіб вони домовляються: якщо ти скеруєш до мене пацієнта, то отримаєш за це щось. Знаючи систему, я припускаю, що так і є. Так от, безкоштовна діагностика вводиться для того, щоб всі учасники ринку були в однакових умовах і щоби питання, де зробити аналіз, вирішував не лікар, а пацієнт», – додає він.
Читайте також: Де у Львові пройти обстеження на рак. Адреси, ціни
Володимир Зуб пояснює, що більшість аналізів, на які відправляють лікарі в приватні лабораторії, можна зробити в поліклініці, але з поліклініки лікарі нічого не матимуть, тому туди не скеровують – нова система має це подолати.
«Куди піде пацієнт, там і будуть гроші. Якщо в комунальні установи не будуть іти пацієнти, то ці лабораторії закриються. Тобто, якщо спеціалісти в лабораторіях поліклінік хочуть працювати, отримувати зарплату, то мають робити це так, щоб пацієнт обрав їх. Якщо ж надходжень від НСЗУ не буде – вибачте, ми вас закриваємо, бо ви не приносите грошей в установу. А не так, як зараз: треба зарплату лаборанту, санітаркам, купити апарати, реактиви, а вони сидять, газети читають, а лікар скеровує в приватну лабораторію», – каже керівник управління охорони здоров’я.
Усім підряд аналізів не робитимуть
Соцмережами вже ширяться негативні коментарі про нововведення від МОЗ. Люди переживають, що місяцями не зможуть потрапити на необхідну діагностику, розповідають один одному історії із закордонного життя, коли, за їхніми словами, можна чекати по півроку, щоб потрапити на прийом, а за цей час і вмерти.
Володимир Зуб же наголошує, що вузькопрофільні обстеження показані далеко не всім. І якщо пацієнт обрав собі лікаря, підписав з ним декларацію, то має довіритись рішенню спеціаліста.
«Якщо говорити про ехокардіографію, то людина, якій вона показана, здебільшого перебуває в стаціонарі. Якщо мені просто хочеться зробити це обстеження, то я посиджу в черзі або піду в приватний кабінет, а якщо мені треба зробити це, бо в мене щось болить, то я буду в стаціонарі», – каже головний медик Львова.
Тому, додає він, немає потреби тримати спеціалізоване обладнання в кожній поліклініці – це розкіш. Окрім того, щоб людину скерувати на вузькоспеціалізоване дослідження, часто потрібен висновок не одного фахівця – рішення має бути обґрунтованим.
Зараз, каже Володимир Зуб, зробити, наприклад, ехокардіографію у Львові можна на базі міської дитячої клінічної лікарні або в лікарні швидкої допомоги та у 8-й лікарні – для дорослих.
Також поширеними є скерування пацієнтів на аналіз гормонів щитовидної залози. Зазвичай лікарі відправляють людей в приватні лабораторії. Але ці аналізи можна зробити безкоштовно в ізотопній лабораторії 4-ї міської лікарні. І так з багатьма аналізами, перелік яких у 2019 році розшириться. Тому варто просто ретельно ставитись до вибору сімейного лікаря або педіатра та довіряти йому.
Кілька слів про тарифи
Tvoemisto.tv перевірило ціни на діагностичні послуги з постанови МОЗ на ринку та порівняло їх з тарифами, зазначеними в офіційному документі.
Так, перший аналіз з переліку – визначення креатиніну у сироватці крові – за тарифами МОЗ коштує 29 грн. Приватні лабораторії пропонують зробити цей аналіз за 40-50 грн та додатково заплатити за забір крові. Рентгенографія органів грудної клітки у двох проекціях у приватних медзакладах коштує від 560 до 750 грн, рентген пазух носа – також поза 500, ехокардіографія – від 250 до 450 грн проти 117 грн від МОЗ, а УЗД молочної залози – від 200 до 400 грн. Тож тут або має спрацювати соціальна відповідальність бізнесу, або Міністерству доведеться переглянути тарифи, аби залучити приватні лабораторії. Є ще третій варіант – допомогти лабораторіям та діагностичним кабінетам при поліклініках дотягнути до рівня приватних кабінетів за якістю обладнання та сервісу.
Олександра Бодняк
Головне фото – vynohradivnews
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами