
Не мислити фасадами і фінансами. Як розбудовувати Львів?
Якими є виклики і проблеми у забудові Львова?
«Неповага до сусідства, неповага до культури, а цінність квадратних метрів»
«Рівень вулиць – чітке дзеркало стану суспільства, його не тільки фінансового благополуччя, а взагалі свідомості. На наших вулицях ми маємо завалені автомобілями хідники, газони, з якими не рахуються, купу зашклених балконів на історичних та нових будинках, небажання рахуватися з тим, що фасад будинку – власність громади міста», - першим називає недоліки сучасного Львова Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури Львівської міськради.
Основна проблема - «агресивна будівельна політика з боку забудовників», які, будуючи багатоповерхівки, не враховують комфорт життя, забувають про створення зеленої зони, закоркованість вулиць тощо, - пояснила Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища. «Є гарні закони й міські постанови й ухвали, але вони не виконуються. Ми весь час мусимо воювати з інвесторами, хоч маємо їх любити, але вони брутально не рахуються з мешканцями», - зазначила чиновниця.
Ще одна проблема – дрібні забудівники, які мислять фасадами й фінансами. За словами Юрія Столярова, головного архітектора проектів ДПІ «Містопроект», 80 % скандальних забудов належить саме тим, хто зайшли цей бізнес випадково. «Купив ділянку, вклав гроші, збудував будинок, продав квартири і отримав чистий прибуток», - описує мотивацію дрібних забудівників архітектор.
У 90% зданих квартир дизайнери проводять демонтаж і заміну електропостачання, котлів, навіть стін, щоб здійснити планування за побажаннями клієнта. Архітектори, які проектують новобудови, не співпрацюють з дизайнерами. На планування квартир витрачають зайвий час і кошти, не враховують елементарних стандартів. Також велика проблема у паркомісцях: у будь-якому будинку при 60-ти квартирах влаштовують тільки 20-30 паркомісць, - розповів директор дизайнерської фірми Арсен Костишин.
Як можна удосконалити містобудівну політику?
«Забудовник має еволюціонувати до того, щоб думати середовищем»
Фахівці й чиновники, присутні на дискусії, одностайно зійшлися на тому, що якість забудови залежить від самосвідомості інвесторів, які не мають порушувати законів та повинні враховувати потреби людей та мешканців міста, які формують запит на естетику, на охорону пам’яток та відповідають за фасад конкретно свого будинку.
Поліпшення основних аспектів комфорту міста (свободи пересування, мобільності, екологічних аспектів тощо), на думку Юліана Чаплінського – це питання економіки, без якого не досягти якісних і швидких змін. Крім того, чиновник вважає, що важливу роль може зіграти висока якість галузевої освіти, яку може забезпечити співпраця університетів з містом. «Місто не може перевиховати усіх архітекторів, які думають своєю ділянкою. Якщо школа не відповідає на потреби сьогодення Львова – це дуже погано», - зауважує він і додає, що актуальне навчання студентів може стати вирішальним.
Штрафи й санкції не врятують культурну спадщину Львова, законодавство не дає управлінню значного впливу. Допомогти може тільки усвідомлення людей що те, що вони мають, треба зберігати. «Наше бачення – збереження як реставрація та консервація і обов’язковий розвиток у вигляді обачного оновлення», - констатує Ліля Онищенко.
Інтелігенція має подати приклад усім: з’ясувати причини, внести пропозиції, забезпечити всенародне обговорення, шукати партнерства і взаємопорозуміння, едукації суспільства. «Цінування квадратних метрів, нехтування повагою до сусідства – це насправді величезне невміння заробляти кошти», - зауважує архітектор Михайло Ягольник.
Львів може стати другим Дубліном, якщо навчиться працювати з вихованням і концентрацією креативного класу. Раніше успішність міст забезпечував доступ до ресурсу: природного чи адміністративного, але на сьогодні залежати тільки від них - нереалістично. На сьогодні головне – це доступ до людей, зокрема до креативного класу, - ділився ідеями Марк Зархін, львівський ресторатор та громадський діяч. Містобудування, яке розуміє, що цікавить креативний клас, і створює якісні умови комфортного життя, може відіграти важливу роль у тому, щоб Львів став глобальним містом і одним з центрів європейського розвитку.
Як реагує законодавство?
«Будь-що можна впорядкувати, якщо на те є воля політична і воля суспільства»
Інспекція Архбудконтролю зібрала мільйони гривень штрафів за неповні півроку роботи, - повідомляє Юліан Чаплінський. Однак чиновник наголошує, що ця структура має повноваження перевіряти будівництво до четвертої категорії складності, до якої не належать великі комплекси.
Крім того, до закону України «Про регулювання міської діяльності» хочуть внести зміни, які зараз перебувають на розгляді у Верховній Раді. Зокрема, хочуть замінити клас категорій на клас наслідків, що є внутрішньогалузевою нормою, зменшити штрафні санкції за будівництво без дозволу в 2,5 рази, забрати розділ про відповідальність чиновника, змінити порядок ухвали створення великих комплексів. Про це розповів Андрій Дячишин, представник комітету підприємців Львівщини.
Для Львова це означатиме, що категорії відповідальності за категорії СС-2, СС-3 – великі й глобальні об’єкти – перейдуть до Києва. Міська інспекція в такому разі залишиться на рівні перевірки балконів і дахів, виданні міськобудівних обмежень і не втручанні в приймання ескплуатації. «Ми готуємо відповідь Міністерству, що ми категорично проти цього, - пояснює Юліан Чаплінський. – Інспекція працює дуже добре, але їй можуть обрізати крила єзуїтським шляхом».
Ложка меду в бочці дьогтю
«Львів виженуть з ЮНЕСКО тоді, коли місто перестануть любити мешканці»
«Попри те, що у містобудівній політиці Львова є чимало недоліків, місто все-таки може похвалитися першими в Україні прецедентами появи соціальної архітектури», - наголосив Юліан Чаплінський.
До таких належить:
- Кемпус Католицького університету, до будівництва якого залучили іноземних архітекторів і де кожну споруду проектують на базі конкурсу;
Фото: ucu.edu.ua
- Комплекс сакральної архітектури на вулиці Лінкольна, який проектують як місце для виховання дітей, спорту, відпочинку та виконання інших громадських функцій;
Фото: zuap.org
- Фабрика повидла на Підзамче, де австрійський архітектор проектує щось абсолютно нове для України, має шанс стати позитивним моментом;
Фото: wikimapia.org
- Трамвайне депо, що стане культурним центром і прецедентом реставрації цінної австрійської індустріальної архітектури.
Фото: vgorode.ua
Також на дискусії Марк Зархін запропонував створити у центрі Львова будівлю в стилі відомого віденського будинка Хундертвассера. За його словами, майже кожен архітектор реагує на ідею створення проекту креативного будинку позитивно, адже всі усвідомлюють, як це вплине на вигляд та загальний настрій Львова. «Центр міста мусить забудовуватися. Але не тими сумними спорудами, на які не хочеться дивитися, а такими, заради яких приїдуть туристи та які не буде соромно показати львів’янам», - наголосив ресторатор.
Будинок Хундертвассера у Відні. Фото: Poradumo.com.ua
Довідка. Дискусійна платформа «Твоє місто Львів» створена Tvoemisto.tv за підтримки Європейського фонду за розвиток демократії (European Endowment for Democracу).
Підготувала Людмила Рубцова
Міські акценти
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста
- Розмальована музика. Як українка та мексиканець навчають у Львові дітей за новою методикою
- Топ-5 подарунків на Миколая. Як місцеві компанії популяризують українські свята
- Вікенд у Львові. Скільки коштує оренда помешкання і де його шукати
- У місті, але біля лісу. Де у Львові купити квартиру поближче до природи
- Купуй, споживай, перевикористовуй. Львівські лайфхаки для еко-життя в новому році
- Які квартири купують львів'яни і як перевірити забудовника на законність
- Найперший, найбільший, найулюбленіший. Гарнізонний храм Львова відзначає 9-ліття відкриття
- Чи буде у Львові сніг на Миколая і Новий рік. Прогноз синоптиків
- «Патріоти та «всі інші», або Які розклади у Львівській облраді
- Хто такий Синютка, який зайняв друге місце
- Знову Садовий. Кар’єра, статки та передвиборчі обіцянки мера
- Людське ставлення і турбота про зміст. Чого хочуть від влади Львова освіта і культура
- Садовий та Синютка змагаються за Львів. Інтерв’ю з обома кандидатами
- Я бачив різні кампанії на виборах у Львові, ця – найбрудніша. Розмова з Андрієм Садовим
- Уся країна дивиться, якими будуть вибори у Львові. Розмова з Олегом Синюткою
- Великий бізнес вміє домовлятись. Чого очікувати від нової Львівської міської ради
- Хто став депутатом Львівської міської ради. Імена, біографії, статки і фото
- Як у Львові закрили єдине відділення гематології та чому помер його пацієнт
- Як у старовинному львівському будинку живуть і співпрацюють нічний клуб та мешканці
- Як підсилити потенціал Західної України. Взаємодопомога, синергія і маркетинг територій
- Пожертвувати супутниковою антеною. Як у Львові оживили будинок-пам'ятку на вулиці Чупринки
- Що Гвоздович обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- До Львівської міськради йде відверто проросійська ОПЗЖ. Що це означає
- Вибори до львівської міськради. Перша «десятка» «Об’єднання «Самопоміч»
- Що Васюник обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Зникла дитина. Як впильнувати свою та що робити, якщо знайшли чужу
- Що обіцяє Синютка зробити для Львова. Аналіз програми
- Яка вода тече з вашого крана або Як Львову відмовитись від «хлорки»
- На Митрополичі сади у Львові чекають великі зміни. Що буде
- Ще не вмер Бандера. Якою львів'яни запам'ятають цю вулицю до ремонту
- Пів правди про бруківку. Топ-5 відповідей про ремонт вулиці Бандери
- Як зміняться квартири і офіси через пандемію. Що каже архітектурний ринок Львова
- Бруд – це вибір. Дві історії львів'ян, які самотужки відновили під'їзди в історичних будинках
- Передайте за проїзд. Як виглядав громадський транспорт Львова у різні роки
- Чи безпечно туристам їхати до Львова і на Львівщину
- Час нових рішень? або Чи можна відкривати дитячі садочки у Львові
- Чому у Львові ІФА-тести на коронавірус не роблять масово, як обіцяли в МОЗ
- «Рекордні» 125 позитивних тестів на коронавірус на Львівщині. Що це означає
- Кабмін створив Львівську ОТГ. Як це вплине на вибори та бюджет
- Запам'ятайте це, якщо вже зібрались на шашлик, у спортзал чи Карпати
- Львівські дні. Що відбувається у місті, поки ви вдома. Репортаж
- Весна, що увійде в історію. Репортаж із полудневого Львова
- «Ми не віримо, що у батька був коронавірус». Історія родини, де більше ніхто не заразився
- На Львівщині вводять режим надзвичайної ситуації. Що це означає
- Місто чоловіків. Чому Львів не пишається відомими жінками
- На захист Палацу мистецтв. Що каже про його перебудову автор проєкту
- План «В». Де на Львівщині лікуватимуть хворих на коронавірус, якщо такі будуть
- Антикоронавірусні Винники. Що відбувалося за лаштунками протестів
- Евакуація українців із Китаю. Хвилювання і шок
- Чи відсторонять Андрія Садового від посади і що буде із Львовом далі
- Чи знесуть ЦУМ та куди поїде трамвай. Перспективи Франківського району Львова
- Відчути себе Залізною людиною. Як львів’янин 25 разів подолав дистанцію Ironman
- Місто в місті. У Львові будують перший інноваційний парк. Візуалізація
- Інвестувати в майбутній «Океан Ельзи». Що може заробити бізнес, крім грошей
- Вхід через сусідів. Який готель хочуть будувати на початку вулиці Дорошенка
- Культура — це не лише розваги. Навіщо Львову перший в Україні Конгрес культури
- «Такого нема ніде у світі». Як у Львові та Києві будують інноваційні парки
- Фізика і хімія львівської кави. Як і для кого працює найкраща кав’ярня міста
- Почати життя заново. Як у Львові облаштовують притулок для жінок у кризі
- «Ви вже на Львівщині». Як представляли нового очільника поліції області
- «То не вольно». Як у Львові домовляються не склити балкони
- Усе про трагедію в Дрогобичі в один клік. Фото. Оновлюється
- Полярон та Кінескоп. Як територію колишніх львівських заводів перетворюють на житло
- Орендують навіть старе житло лише з диваном. Як знайти квартиру у Львові
- Не потонути й не згоріти. Як Львову адаптуватися до кліматичних змін
- Пелюстка до пелюстки. Як реставрують історичні брами у Львові. Фоторепортаж
- Як перемогти в Громадському бюджеті Львова. Приклад Залізничного району
- Не здаватися до останньої хвилини. Як стати переможцем Громбюджету Львова
- «Політика мене не цікавить». Маркіян Мальський про своє майбутнє в ЛОДА
- Те, чого ви не маєте знати. Що лишається за лаштунками Leopolis Jazz Fest
- Скільки разів «мінували» Львівщину та що робить із цим поліція