
Фото ілюстративне
Карантинні закупівлі і захист лікарів. На що витрачають бюджетні кошти лікарні у Львові
Керівник МОЗ Максим Степанов заявив, що міністерство перевірить, що, за скільки і якої якості закупили в регіонах для лікарень, які приймають хворих на Covid-19. Tvoemisto.tv проаналізувало закупівлі чотирьох медзакладів на Львівщині, що визначені лікарнями першої хвилі. Почнемо із 8 міської клінічної лікарні Львова, де приймають хворих із коронавірусом та пневмоніями.
Ідеться про закупівлі, проведені протягом лютого-квітня на майданчику Прозорро. Ми розглядали закупівлі обладнання, засобів захисту та допоміжних матеріалів, як от тест-системи. Оскільки специфічного лікування від C0vid-19 наразі немає, медзаклади купують різноманітні препарати і використовують їх для різних пацієнтів, то закупівлі медикаментів до уваги не брались. Так само, як і закупівля інших, неспецифічних витратних матеріалів, продуктів, перевезень тощо.
Додамо, що у більшості укладених договорів немає специфікації закуплених засобів індивідуального захисту, зокрема ідеться про костюми біологічного захисту, що мають відповідати визначеним стандартам.
У 8-мій міській клінічній лікарні (МКЛ) з лютого до 23 квітня уклали договорів із постачальниками на суму 2,18 млн грн. Експрес-тести і тестові системи для визначення Covid-19 та грипу медзаклад не закуповував.
Які костюми закупили для медиків
Три закупівлі на 80 тис. грн 8 МКЛ зробила у КП ЛОР «Аптека №1», завідувачкою якої є Неоніла Бик. У цій комунальній аптеці лікарня купила 100 штук окулярів закритого типу на 2292 грн, ще 10 штук інших окулярів закритого типу на 2090 грн, 50 одноразових захисних комбінезонів по 545 грн на загальну суму 29 тис. 240 грн. За іншим договором у березні лікарня закупила ще 75 таких костюмів і 10 респіраторів типу ФФП3.
Два останні договори були укладені 18 і 19 березня. Хоча специфікація костюмів не вказана, але на сайті виробника за назвою костюму можна дізнатись, що вони відповідають стандартам захисту 14126 (від інфекційних збудників). Тобто загалом лікарня купила 125 сертифікованих костюмів біологічного захисту.
Читайте також: Я розумію свою місію. Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
За словами волонтерів, які закуповували такі костюми для медзакладів пізніше, розхід становить близько 30 штук на лікарняну зміну – звісно, це залежить від складу бригади та кількості хворих. Додамо, що зараз волонтери БФ «Крила надії» закуповують такі комбінезони за ціною 350 грн за штуку. В Україні їх не виробляють, тож доводиться шукати постачальника, який може привезти їх з-за кордону.
У ПП «Арт Стиль» 8-ма лікарня Львова купила 354 костюми біологічного захисту на суму у майже 147 тис. грн. Що це за костюми та яка їхня специфікація, із тендерних документів незрозуміло. ПП «Арт Стиль», що працює у Львові вже майже 23 роки, займається виробництвом спіднього, робочого та верхнього одягу.
У тих же числах березня 8 МКЛ провела ще одну закупівлю на досить велику суму – 199 680 грн. У договорі зазначено, що на цю суму закупили засоби індивідуального захисту (ЗІЗ), але у додатках до договору не вказано, про що саме йдеться, лише зазначено, що це 640 штук ЗІЗ. Договір уклали із львівським ПП «Абразив», що працює на ринку вже понад 10 років. Основним видом діяльності ПП «Абразив» є оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього, серед допоміжних – оптова торгівля одягом і взуттям. Керівник фірми Богдан Врублевський у коментарі Tvoemisto.tv сказав, що 8 МКЛ замовляла захисні окуляри і костюми. На запитання про те, що це були за костюми, директор ПП «Абразив» відповів, що це «костюми для промислового виробництва – для фарбування та інших робіт». Зараз же, за словами Богдана Врублевського, на складі фірми не залишилось жодного костюму – усе розібрали медики.
Читайте також: Пережити епідемію. Що робити, якщо ви захворіли на коронавірус
Хірургічні халати – 80 тис. штук двох видів порівну – 8 МКЛ придбала у ФОП Ковальчук Любов Василівна, заплативши за них майже 6,7 тис. грн. Ідеться про стерильні одноразові халати. Любов Ковальчук вже 10 років займається оптовою торгівлею фармацевтичними товарами. За даними YouControl, у 2020 році Любов Ковальчук взяла участь у держзакупівлях на суму у майже 250 тис. грн. Підприємиця також є директоркою ТзОВ «Галич-Мед», що кілька разів було оштрафоване АМКУ у Львівській області за тендерну змову.
Коли цифри не сходяться
Окрім того, у договорі про 75 костюмів і 10 респіраторів типу ФФП3 із КП ЛОР «Аптека №1» від 18 березня не сходяться ціни за одиницю товару та підсумкова ціна закупівлі – згідно з додатком на сайті Прозорро, респіратори коштували по 85 грн за штуку, але аптеці лікарня заплатила 4250 грн за 10 штук. Ця сума відповідає 50-ти купленим респіраторам, але виправлення в документи так і не внесли, тобто офіційно ідеться про 10 респіраторів, які куплені за завищеною у 5 разів ціною.
Виконавці-порушники
Низка із переможців торгів, з якими 8 міська клінічна лікарня уклала договори, неодноразово були оштрафовані АМКУ за тендерні змови та помічені у завищенні цін.
4 тис. оглядових латексних рукавичок на майже 14,5 тис. грн медзаклад купив 10 квітня у ТОВ «Авіцена Медик». Підприємство займається оптовою торгівлею фармацевтичними товарами із серпня 2014 року. Її засновницями є Богдана Білецька та Ольга Тарас. Торік підприємство взяло участь у державних закупівлях на понад 20 млн гривень, цьогоріч ще не дійшло до позначки у 5 млн.
За інформацією із сайту Наші гроші. Львів, Богдана Білецька і Ольга Тарас неодноразово були помічені у тендерних змовах, а також у продажі своїх товарів містові та медзакладам Львова за суттєво завищеними цінами.
У березні лікарня придбала 4 тис. марлевих масок на суму 100 тис. грн у ФОП Паламар Микола Іванович, що вже 14 років займається торгівлею фармацевтичними товарами. Якщо торік державні закупівлі принесли підприємству менше 200 тис. грн, то цього року Микола Паламар отримав вже 500 тис. грн.
У 2014 році Антимонопольний комітет оштрафував Миколу Паламара за спотворення торгів. Підприємець разом із ТОВ «Медична фірма Авіцена» імітували конкуренцію на закупівлі медтоварів від Львівської обласної клінічної лікарні, пишуть Наші гроші. Львів.
Читайте також: Коронавірус - не вирок. Як це працювати лікарем в інфекційній лікарні
У ТОВ «Медична фірма Авіцена» 8 МКЛ також закупила – марлю в рулонах та оглядові рукавички на 27 тис. грн. Ідеться про 2000 метрів марлі та 3700 нітрилових рукавичок.
Засновницями ТОВ «Медична фірма Авіцена» є вже згадувані Богдана Білецька та Ольга Тарас, які були помічені у тендерних змовах. Торік фірма на державних закупівлях отримала майже 10 млн грн, а цього року – вже 20,5 млн.
Щодо цін, то 8 МКЛ придбала 4 тис. латексних рукавичок по 3,62 грн за пару (і це ціна без ПДВ) у той час, як в аптеках вартість пари рукавичок того ж виробника становила на час закупівлі від 1,7-2,5 грн за пару.
Монополія на антисептик
Низку закупівель клінічна лікарня зробила у ТОВ «Лізоформ медікал». Ідеться про 4 договори, за одним з яких куплено дезінфікуючий засіб Бланідас 300 – 60 штук, за іншим – 120 літрів антисептика АХД за ціною 187 грн за літр, за третім куплено ще 120 літрів АХД і 24 літри Мікрасепту, а за четвертим договором – 594 літри різних антисептиків, антисептичні серветки та гранули для дезінфекції, а також антисептики дозуванням 250 мл (50 штук) на майже 154 тис. грн.
ТОВ «Лізоформ медікал» зареєстроване у Києві вже майже 12 років і є ексклюзивним представником компанії «Лізоформ Др. Ханс Роземанн ГмбХ» (Німеччина) на території України.
Кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «Лізоформ медікал» через швейцарську фірму є Заза Берадзе. Заза Берадзе – родич одного із чиновників ДУС часів президентства Віктора Януковича. Компанії, повязані із Зазою Берадзе, неодноразово були помічені у тендерних змовах.
Найцікавіше, що Заза Берадзе є партнером Гліба Ємця – сина екскерівника МОЗ Іллі Ємця – у двох фірмах.
Також ТОВ «Лізоформ медікал» задіяне у майже сотні кримінальних, господарських та адміністративних судових провадженнях.
Інші закупівлі
Три договори на 103 тис. грн на постачання різноманітних рукавичок та медичних халатів 8 міська клінічна лікарня Львова уклала із ТОВ «Веста Медікел». Ідеться про 15 тис. пар латексних рукавичок на 54 тис. грн, 10 тис. одноразових шапочок, кілька упаковок халатів для відвідувачів та дихальних контурів на понад 32 тис. грн та 3500 тис. пар нітрилових та латексних оглядових рукавичок на майже 16 тис. грн.
ТОВ «Веста Медікел» зареєстроване в селі Оброшине біля Львова майже три роки тому і займається оптовою торгівлею фармацевтичними товарами. Його директорка – Ганна Чорній, яка, за даними сервісу YouControl, до інших підприємств стосунку не має.
Також 8 МКЛ закупила 500 респіраторів типу ФФП2 на 44,6 тис. грн у ТОВ «Зайдекс УА», що зареєстроване в Києві майже три роки тому. Керівником ТОВ, що займається оптовою торгівлею фармацевтичними товарами, є Надія Вовк.
І «Веста Медікел» і «Зайдекс УА» постійно беруть участь у торгах і досить успішно.
Читайте також: Україна може уникнути епідемії Covid-19
Щодо специфічного обладнання, то медзаклад купив два бактерицидних опромінювача у ФОП Палайда Євген Іванович на 8,2 тис. грн. Євгена Палайда зареєстрований у Жовківському районі і вже понад 4 роки займається роздрібною торгівлею медичними й ортопедичними товарами. У 2018 році підприємець брав участь у державних закупівлях і заробив понад 350 тис. грн, у 2019 році він не взяв участі в жодних торгах, а цьогоріч знову повернувся до державних закупівель, що принесли йому вже понад 50 тис. грн.
Висновки
Із аналізу закупівель можемо зробити кілька висновків. По-перше, на початку карантину медзаклади закуповували будь-які засоби захисту – можливо, через паніку, а, можливо, тому, що потрібно було купити хоч якийсь захист. Окрім того, в Україні не виробляють сертифіковані костюми біозахисту, тож у постачальників з-за кордону виник їх дефіцит.
У МОЗ звернули увагу на проблему і заговорили про сертифіковані костюми біологічного захисту лише недавно, тож за місяць лікарні встигли витратити сотні тисяч гривень не на те.
По-друге, на львівському ринку медичних товарів багато років діють одні і ті ж гравці, що через відсутність (або небажання) альтернативи дозволяє їм завищувати ціни і брати участь у торгах навіть попри попередні порушення законодавства та змови.
По-третє, у публічно оприлюднених тендерних документах рідко (майже ніколи) не вказується специфікація потрібних товарів, що ускладнює роботу волонтерів, які готові допомогти лікарням якісними засобами індивідуального захисту, але не знають їхніх реальних потреб.
«Ми – тилове забезпечення – хочемо більшої комунікації з державою, щоб допомагати якісно. Нам потрібно бачити оновлення даних у відкритому доступі хоча б раз на три доби. Якщо ви провели тендер – оголосіть про це, щоб волонтери звернули увагу. Або, наприклад, ми чекаємо поставку дезінфікуючих розчинів, будь ласка, не витрачайте на це кошти», – писала у колонці для Tvoemisto.tv керівниця благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська.
За словами Наталії Ліпської, невідповідні костюми біологічного захисту є однією з причин того, що медики заражаються коронавірусною хворобою, а кошти благодійників і місцевих громад витрачаються даремно.
Олександра Бодняк
Дмитро Борисов
Головне фото: Рівненська ОДА
Вибір Твого міста
- Лікар, якого жартома називали «Мафією». У пам’ять про медика Ігоря Мартинюка
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у благодійному фонді «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності