На Львівщині запрацював новий радіотелескоп РТ-32, який досліджуватиме космос

8221 0
Радіотелескоп РТ-32 може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи
Фото: Твоє місто

Фото: Твоє місто

В Україні ввели в експлуатацію новий радіотелескоп РТ-32. Він знаходиться на Львівщині у Центрі космічних досліджень і зв’язку, що в місті Золочеві. Національна академія наук України повідомляє, що робота такого інструменту в Україні дасть новий поштовх у розвитку фундаментальної науки та забезпечить участь нашої держави в міжнародних проєктах з досліджень та використання космічного простору.

«Головною особливістю радіотелескопу РТ-32 є його багатодіапазонність та багатоканальність. Тепер можна одночасно проводити спостереження в різних частотних смугах, спостерігати декілька мазерних ліній, досліджувати одночасні зміни в спектрах так, як не може жоден інший окремий телескоп у світі», – йдеться у повідомленні НАН України.

Радіотелескоп може виконувати чимало наукових задач, зокрема із дослідження активних ядер галактик, місць зореутворення, мерехтінь, сонячного випромінювання, пульсарів.

Читайте також: Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень

Після того, як анексували Крим Україна втратила доступ до однієї з найбільших в світі антен – радіотелескопу РТ-70 Національного Центру Управління та Випробувань Космічних Засобів біля Євпаторії. Для відновлення втрачених спроможностей науковцям Національної академії наук України запропонували використання наземних станцій космічного зв’язку, розташованих поблизу Золочева. Тут, були антени діаметром антен 25 м (КТНА-200) та 32 м (МАРК-4В), їх не використовували.

З 2018 року розпочалася активна фаза модернізації антени МАRК-4В і створення на її базі радіотелескопу РТ-32. У листопаді цього року роботи завершили.

«Найголовнішим завданням є відновлення роботи українського радіотелескопу в Європейській РНДБ мережі. Завершення проєкту зі створення радіотелескопу планується у 2023 році. Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним з засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) та може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи», – повідомляють у НАН України.

Нагадаємо, цього року Tvoemisto.tv побувало у Центрі космічних досліджень. Керують антенами і досліджують дані у приміщеннях поруч – тут багато обладнання і комп’ютерів. Апаратуру планують вдосконалювати і навіть співпрацювати з європейцями.Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!