7 міфів про грип та вакцинацію напередодні нового сезону

2139 0
Часто люди вважають, що перехворіли на грип (без підтвердження діагнозу лікарем), хоча насправді це була важка форма ГРЗ зі схожими симптомами.
фото: vesti.dp.ua

фото: vesti.dp.ua

Жовтень – початок сезону захворюваності на грип. Головна епідеміологиня Львівської області Наталія Тімко розповідає, яка інформація про грип є правдивою, а яка – міф, що може зашкодити здоров’ю.

Міф: Одне щеплення від грипу забезпечує імунітет на все життя

Правда: Існує велика кількість штамів вірусу грипу, які швидко мутують та змінюються щороку. Кожного року вчені проводять масштабні дослідження та аналізують дані з понад 100 країн, щоб спрогнозувати, які саме штами вірусу грипу будуть найпоширеніші в наступному сезоні. На основі цих результатів розробляють вакцини проти грипу. Тож, за рекомендацією ВООЗ щорічно змінюється штамовий склад вакцин і, відповідно, щеплення забезпечують захист протягом одного сезону грипу.

Цьогоріч вакцини були розроблені з урахуванням прогнозу ВООЗ щодо циркуляції таких штамів:

  • вірус, подібний A/Guangdong-Maonan/SWL1536/2019 (H1N1)pdm09;
  • вірус, подібний A/Hong Kong/2671/2019 (H3N2);
  • вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);
  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Міф: Вагітним не можна вакцинуватися проти грипу, щоб не нашкодити плоду

Правда: Вагітним жінкам у будь-якому триместрі варто вакцинуватися від грипу. Є дві основні причини: по-перше, вагітні зазвичай важко переносять грип, що також негативно впливає на плід; по-друге, в результаті вакцинації імунітет проти цього захворювання передасться малюку від матері та захистить дитину від грипу протягом перших місяців життя.

Міф: Дітям не можна робити щеплення від грипу

Правда: Найбільшу небезпеку грип становить для людей, які входять до групи ризику. Передусім, це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років). Тому можна і варто робити щеплення від грипу дітям від шести місяців.

Читайте також: Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра

Міф: Якщо людина перехворіла грипом у цьому сезоні, їй уже не потрібно вакцинуватися

Правда: Потрібно. Особливо у тих випадках, коли ця людина належить до однієї із груп ризику розвитку цього захворювання. Організм людини, яка перехворіла грипом, виробляє стійкий імунітет, що зберігається більше року, але залишається ризик заразитися іншим штамом вірусу грипу, що також циркулює в цей час.

Крім того, часто люди вважають, що перехворіли грипом (без підтвердження цього діагнозу лікарем), хоча насправді це була важка форма ГРЗ зі схожими симптомами.

Міф: Якщо людина не зробила щеплення від грипу у жовтні (на початку епідемічного періоду), то пізніше вакцинуватися немає сенсу

Правда: Ніколи не пізно. Звичайно ж, краще вакцинуватися щойно вакцина проти грипу стане доступною. Однак щеплення можна робити і пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовані сезонні спалахи грипу.

Міф: Здоровим людям вакцинуватися не потрібно

Правда: У першу чергу вакцинуватися проти грипу варто людям, які належать до групи ризику або страждають від певних хронічних захворювань. Водночас усі авторитетні організації у галузі охорони здоров’я рекомендують усім людям (віком від 6 місяців) робити щеплення проти грипу щороку. В середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 95-98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Читайте також: Чи допоможуть вітаміни та імуномодулятори уберегти дитину від захворювань

Міф: Вакцина може стати причиною аутизму

Правда: Міф про те, що вакцини викликають аутизм, не був підтверджений жодними дослідженнями та реальними доказами. Цей міф деякий час був дуже поширеним та став причиною того, що багато людей перестали вакцинуватися та відмовлялися від щеплень для своїх дітей.

Вакцина від грипу дійсно не захистить від коронавірусу. Але вбереже людину від зустрічі двох вірусів в організмі людини одночасно, які можуть мати непередбачувані наслідки.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!