Вулиця Личаківська, ілюстративне фото / Вікіпедія
Наприкінці вулиці Личаківської планують створити багатофункціональний квартал із школою, транспортним вузлом та пішохідним бульваром. Проєкт, що охоплює кілька прилеглих вулиць, обговорили на містобудівній раді 15 листопада. Навпроти вулиці Букової запланували створити багаторівневий паркінг та автостанцію. З вулиці Личаківської хочуть забрати всі автобуси, також проєктом передбачене її розширення. Філіп Шухевич, інженер та експерт з урбаністики, проаналізував цей проєкт і радить, як його варто покращити.
Нещодавно у Львові запропонували новий проєкт щодо продовження колії, якою курсує трамвай №2, та будівництва автостанції вздовж вулиці Личаківської. Проєктом також передбачені паркомісця, комерційні зони, школа, пішохідний бульвар, житловий комплекс із великою, але поки що не визначеною кількістю квартир (понад 180. – Ред.). Загалом проєкт можна описати як створення нового інтегрованого мікрорайону. Я в колонках «Твого міста» неодноразово висловлював свою думку, що такий підхід значно кращий за будівництво житлових комплексів чи спальних районів, майже позбавлених інфраструктури.
Цей проєкт демонструє серйозні зміни в підходах до міського планування Львова. Особливо новаторськими є пропозиції побудови громадського підземного паркінгу та забезпечення 1000 паркомісць житлового комплексу.
Багато львів’ян, які мешкають у новобудовах і часто змушені шукати місце для паркування пізно ввечері, напевно оцінять цю, можна сказати, революційну ідею.
Значні інвестиції вже були вкладені в цю ділянку вулиці Личаківської поблизу перехрестя з Пасічною. Передбачалося прокладання окремих трамвайних колій, кінцева зупинка трамвая та реконструкція самого перехрестя. Все це має доволі привабливий вигляд, однак водії, які довго стоять у заторах, мають досить часу, щоб оцінити якість цих робіт. Вони також можуть поміркувати, чому їм доводиться долати труднощі через численні маршрутки, які використовують вулицю як кінцеву зупинку.
Читайте також: Транспортний хаб і розширення вулиці. На виїзді зі Львова хочуть створити новий житловий квартал
Дехто згадає, що на цьому перехресті колись була автостанція. Хіба розвиток громадського транспорту не є одним із головних пріоритетів міста? Чому ж тоді пріоритет був наданий комерційним інтересам?
Варто зауважити, що продовження колії трамвая №2 спричинить додаткові невигоди для транзиту між Львовом та Винниками. Це ще більше ускладнить рух на перехресті, можливо, на кілька років. Логічніше при значному навантаженні на магістралі намагатися їх розширити, а не створювати нові активності навколо них. Нових комерційних об’єктів варто уникати в місцях із нерозв’язаними проблемами мобільності. Пропозиція заборонити приватний транспорт на частині вулиці Личаківської, при в’їзді до Львова з Винників, видається нелогічною.
Ідея створення пішохідного бульвару добра, тільки якщо не буде пішоходів на основному перехресті. Концепція велодоріжки між Винниками та Львовом теж є позитивною, адже відстань ідеально підходить для цього транспорту. Але це не має бути втілене завдяки використанню смуги для автомобілів. Також слушною є ідея облаштування резервуара (акумулювальна водойма. – Ред.) для зберігання дощової води під час сильних злив. Такі водойми корисні для регулювання водовідведення, але це суто інженерна споруда, яка навряд чи прикрасить густонаселену територію.
Ідея будівництва школи та дитячого садка виглядає ідеально на папері, а на практиці створить тимчасове скупчення автомобілів, які висаджуватимуть дітей. Важливо, щоб це не відбувалося на самій Личаківській. Аналогічно в’їзди та виїзди з паркінгів мають бути спроєктовані так, щоб не створювати додаткових невигод.
І на завершення: створення автостанції на Личаківській не лише доцільне, а й необхідне. Водночас потрібно влаштувати паркінги, щоб водії могли залишати свої автомобілі на в’їзді до Львова й пересідати на громадський транспорт.
Однак ідея зведення великого житлового комплексу чи торгового центру в уже перевантаженій зоні є сумнівною. Такі об’єкти можна будувати в інших частинах Львова, як-от біля кінцевої трамвайної зупинки на вулиці Княгині Ольги, на території малоактивного ринку й недобудованих об’єктів. Прибутки, отримані там, можна використати для фінансування проєкту на Личаківській.
Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.