За що ми тепер платимо 5 гривень у маршрутці

5001 5
…і чому проїзд у львівських маршрутках муситиме дорожчати далі.
фото: DailyLviv.com

фото: DailyLviv.com

18 грудня проїзд у маршрутках Львова подорожчав: тепер його вартість становить п’ять гривень замість чотирьох. Голова громадської ради при управлінні транспорту Львівської міської ради та представник громадської організації «За якісний транспорт» Святослав Товстига вважає, що це не вплине на умови перевезень, і попереджає, що вартість проїзду ростиме далі.

Від сьогодні ми платимо за проїзд на одну гривню більше.Спробуймо розібратись, за що ж ми платимо.

На початку року в країні зросла мінімальна заробітна платня працівників підприємств, у тому числі й транспортних компаній. Йдеться не лише про водіїв: це також механіки, слюсарі, медичний персонал, який робить ранковий огляд водіїв, адмінперсонал та інші. Також не потрібно забувати про пальне, вартість якого зараз становить до 60% всього тарифу.

Читайте також: Вибір між безпекою і зарплатнею. Слово на захист перевізників

За цей період зросли тарифи на електрику та газ. Так, ці складові є не настільки суттєвими, як вартість пального, але приміщення треба опалювати. Ремонтні бази (бокси) є доволі великими приміщеннями, тому на їх опалення потрібно десятки кубів газу. Територію, де «ночують» автобуси, також потрібно освітлювати.

Ось на що пішла ця додаткова гривня. Не на розвиток, а на те, щоб закрити дірки зі сплати податків державі чи відшкодування тих складових тарифу, які подорожчали за останні два роки.

На початку року я заходив на сайт Державної фіскальної служби й побачив серед боржників за зарплатнею декілька львівських автотранспортних підприємств. На жаль, ця гривня не вирішує питання оновлення рухомого складу і збільшення «чорної» зарплати водіїв, яка зараз становить у середньому десять тисяч гривень.

Чи багато це для водія автобуса? Він перебуває за кермом двадцять днів на місяць по п’ятнадцять годин, тобто триста годин роботи. Якщо розділити десять тисяч на триста годин, отримаємо 33 гривні за годину роботи. За ці гроші він повинен виконувати функції водія, касира, контролера посвідчень; зобов’язаний бути ввічливим із кожним пільговиком,  який хоче висловити своє «фе», коли його просять показати посвідчення. 

Крім цього, місто не спромоглося зробити для водіїв кімнату відпочинку на кінцевих зупинках. У законодавстві чітко прописана така вимога до організатора перевезень. Водій виконує роботу за трьох, але не має де сходити в туалет, їсть за кермом і отримує 33 гривні за годину! Мені здається, після цього мало в кого повернеться язик сказати, що водії у Львові погані.

Крім того, упродовж рейсів водій постійно несе відповідальність за безпеку кількох десятків пасажирів, за день ці десятки перетворюються на сотні. Мабуть і не дивно, що на ці десять тисяч гривень важко знайти водіїв, хто ж погодиться мати таку відповідальність за 33 гривні на годину.

Читайте також: Забрати у водія готівку. Дем’ян Данилюк про африканський транспорт Львова

Є різні думки про те, яким має бути тариф, і різні розрахунки. Та мусимо розуміти, що в місті зараз діє «політичний» тариф, якому настане кінець уже 2018 року. Адже місто подало на погодження до Антимонопольного комітету розрахунок тарифу приблизно 6-7 гривень за одну поїздку. Й міський голова Львова не раз говорив, що проїзд має коштувати близько семи гривень. Хоч і не дав підвищити тариф більше, ніж на одну гривню.

У розрахунках на проїзд під час впровадження АСОП (е-квитка) стоїть вже тариф 6 грн за одну поїздку і ці розрахунки робились на початку року, коли не було стрибків вартості низки основних складових. Тому 6 грн в розрахунку – не остання ціна за разову поїздку. Бо при тарифі 6 грн брали за основу зарплату в 10 000 грн на руки водієві, а зараз водії мають таку зарплату, і водія важко знайти. Окрім цього, при цьому тарифі не враховані всі дотичні цінові стрибки. Також мусимо розуміти, що у нас немає можливості дофінансувати із місцевого бюджету е-квиток, щоб не піднімати вартість проїзду до економічно обґрунтованої.

Бо система АСОП при розрахунку тарифу 6 грн «провисає» на суму від 150 млн до 500 млн на рік за рахунок 50% знижки для студентів, учнів і пільговиків, які їздять безкоштовно. І ці мільйони нам буде потрібно буде звідкись узяти, а найближчим доступним інструментом для цього є бюджет розвитку. Його сума на наступний рік становить 800 млн грн.  Якщо від неї відняти ще сотню-другу мільйонів, то на ремонти та модернізацію міста залишиться доволі незначна сума, якщо порівнювати з минулими роками.

Щоправда, поки що залишається відкритим питання, чи запровадять е-квиток вже наступного року. Бо поки що жодної копійки не закладено в проекті бюджету на ЛКП « Львівавтодор» із 150-500 млн, потрібних на ліквідацію можливих дірок в системі.


Читайте також:
2 Травня, 2018 09:39
Serg раґулі першими в Україні затіяли війну з пенсіонерами, позбавляють їх законних пільг на проїзд ... якщо старші люди вам так заважають жити, то розстріляйте йх та бігайте по церквах замолюйте гріхи... покидьки ...
3 Січня, 2018 09:58
Наталія Прошу докладніше, в якому законодавстві прописано відповідальність організатора перевезень за кімнати відпочинку для водіїв?
20 Грудня, 2017 23:01
ILLA Пан з Львова. А ви сядьте за баранку - проїдьтесь біля шувару - де заходять, як у ліфт: ПАСВІДЧЕННЯ -просто морду ящиком , просто заліз , просто не заплатив = залізло 20 халявщиків , а заплатило 2 людини.А автобус треба ремонтувати, заправити бензином , а не посвідченями і мордами ящиками. Тоді ви не захочете навіть 50 тис. гр.
19 Грудня, 2017 16:20
Валерій дайте людям зарплату за яку можна буде і їздити і харчуватись і лікуватись.
А ці статті-романи нікому не потрібні і безглузді.Автору немає чим зайнятись.Краще щось корисне зробіть собі і людям.
18 Грудня, 2017 23:39
Панзільвова Ади, які розумнікі, як і їх папєрєднікі. Жить стало лутчше, жить стало веселее. Оправдовують підвищення тарифу, кровосісі, підвищенням мінімальної заробітної плати, яка при європейських цінах, зовсім не європейська. Все перевізникам мало, маршрути в них нерентабельні, але ще ні один перевізник не відмовися від перевезень - чому? На маршрути не виїжджає половина автобусів, постійна тиснява, ніякого розкладу, а ціна зростає. Тариф коригують вони вчасно, а от до якості перевезення - діла нікому ніякого немає. А ще ці бідні водії, зарплата в них 10 тис. грн. (в 3 рази більша як мінімальна КАРЛ!, як у вчителів буде!!!) і вони не хочуть працювати. Бідолахи, влаштуйтеся на роботу з мінімальною зарплатою - 3700 з 1 січня - і буде вам простіше, кожного ранку будете втискуватися у таку рідну вам маршрутку і витрачати 10% власної зарплати на проїзд на місяць. Вам хоч сотню гривень дай, так ви писатимете, що вона пішла на підгузки для водіїв, а на підвищення якості і безпеки перевезень коштів знову не буде. Ох, ця країна чудес! Але то не чужі, не вороги, то свої, співгромадяни - патрійоти, які сі ревно хрестєт!
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!