Задіяння ленд-лізу відклали, але це не означає поганих новин

3782 0
30 вересня Конгрес США схвалив для України додаткові 12 млрд доларів, а ще 28 квітня Палата представників США проголосувала за законопроєкт про ленд-ліз та захист демократії в Україні. Однак всі найближчі пакети озброєнь США будуть і надалі постачати за іншими програмами.

Давайте поговоримо про ленд-ліз. Бачу, що це питання досі викликає плутанину та різні домисли, тому постараюсь розкласти все по поличках.

Попри повідомлення, ленд-ліз не почав діяти 1 жовтня з настанням нового фіскального року в США. Закон набув сили 9 травня після підписання Джо Байденом, і за цим законом поставки можна було здійснювати і раніше. Тоді чому їх не було?

Ленд-ліз – це лише одна з програм, за якою Україна може отримувати американську зброю, але в оренду чи позику. Інакшими словами, надане озброєння потім доведеться або оплачувати, або повертати.

Читайте також: Що таке ленд-ліз і як він допоможе Україні

Натомість за рештою програм зброю для ЗСУ надають безоплатно і в необмежене користування. Після отримання вона повністю стає власністю України. І поки Конгрес виділяє гроші на ці програми, США будуть використовувати їх. 

Раніше було невідомо, чи Конгрес схвалить нове фінансування для Києва на наступний фіскальний рік. Саме звідси в медіа і взялась дата 1 жовтня – «початок» ленд-лізу автоматично прив’язували до неї. 

Але 30 вересня Конгрес схвалив для України додаткові 12 млрд – частина з яких піде на військову підтримку. Тому всі найближчі пакети озброєнь США будуть і надалі постачати за іншими програмами «в подарунок». Задіяння ленд-лізу відкладається, але це не означає поганих новин. 

Багато хто чекає ленд-ліз через уявлення, що ця програма виведе поставки озброєнь від США на абсолютно новий рівень. Що зброї буде набагато більше, і вона буде набагато кращою – танки, літаки, артилерія, РСЗВ, підкреслити необхідне.

Але це не так – ленд-ліз не розблокує можливостей, які недоступні зараз. Надання того чи іншого озброєння залежить не від програми, а від політичного рішення в США. Програми – це про механізм поставок, а не про наповнення. Тоді для чого взагалі треба ленд-ліз?

Ленд-ліз – це план Б на той випадок, якщо Конгрес не схвалить нового фінансування для Києва. Джо Байден обіцяє підтримувати Україну так довго, як знадобиться – і саме тут може пригодитись козир ленд-лізу.

Щоб надати зброю за цією програмою, Білому дому не доведеться знову просити в Конгресу грошей і чекати, поки їх затвердять. В цьому і полягає спрощена і пришвидшена процедура. А вже що саме надавати, буде вирішувати адміністрація США.  

Я не знаю, коли почне діяти ленд-ліз. Невідомо, яким буде склад Конгресу після виборів у листопаді, і чи підтримають законодавці нове фінансування для України. Але з цією програмою в Білого дому з’являється можливість безперервної підтримки України на довготривалу перспективу. Так довго, як знадобиться. 

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!