Зберігаємо тепло і гроші: прості рішення для зими

867 0
Масштабні атаки на енергетичну інфраструктуру завдали серйозної шкоди, зруйнувавши близько половини генеруючих потужностей. Збитки енергосистемі становлять понад 1 мільярд доларів, а дефіцит енергії зберігатиметься щонайменше протягом 2025 і 2026 років. Як впоратися з викликами цієї зими та підготуватися до наступних пояснює фахівчиня з енергетичної політики громадської організації «Екодія» Дарина Ярошовець.
Фото: RetroFoam

Фото: RetroFoam

Утеплення будинку, модернізація опалення та перехід на енергоефективні прилади допоможуть зекономити ресурси і зменшити навантаження на енергосистему. Відновлювані джерела енергії, як-от сонячні панелі разом із системами накопичення електроенергії, також допоможуть стати більш енергонезалежними. А розумне споживання енергії та підвищення енергоефективності стануть ще одним внеском у поліпшення ситуації.  

Енергоефективність полягає у використанні сучасних технологій та обладнання, що дозволяють споживати менше енергії. Енергозбереження, зі свого боку, зводиться до скорочення використання енергії. Наприклад, приготування їжі без використання духовки – це енергозбереження, тоді як покупка нової плити, що споживає менше електрики, – це вже енергоефективність. 

Що «їсть» найбільше електроенергії?  

Один із найбільш витратних приладів у будинку – це електрична плита, що споживає від 2 до 3,5 кВт. Якщо вона працює в середньому 1-2 години на день, то споживання електроенергії становить приблизно 2-7 кВт·год на день. Кондиціонери зазвичай споживають від 0,17 до 1,5 кВт. Наприклад, при середній роботі 6 годин на день кондиціонер може споживати від 1 до 9 кВт·год залежно від моделі. Обігрівачі з потужністю від 1,2 до 2,5 кВт за 4 години роботи в день витратять від 4,8 до 10 кВт·год. Відтак, для ефективного використання електроенергії важливо враховувати споживання цих пристроїв і впроваджувати енергоефективні рішення, такі як використання програмованих термостатів, які допоможуть оптимізувати їх роботу та знизити витрати на електрику. 

Бойлери, які споживають від 1,5 до 2 кВт, при роботі 2-3 години на день можуть витратити від 3 до 6 кВт·год. Щоб зменшити споживання, рекомендується використовувати їх лише за потреби та встановлювати оптимальну температуру води. 

Побутові й кухонні прилади також мають значний вплив на споживання електроенергії. Наприклад, чайник із потужністю від 1 до 2,2 кВт за 15 хвилин роботи витрачає 0,25-0,55 кВт·год. Праска з потужністю від 1 до 2,4 кВт за годину роботи може споживати від 1 до 2,4 кВт·год, а мікрохвильова піч із потужністю до 1,5 кВт — приблизно 0,5-0,75кВт кВт·год за 20-30 хвилин роботи. 

Як знизити споживання 

Впровадження всіх доступних енергоефективних рішень для житла вимагатиме значних коштів. Проте деякі з них можна впровадити з найменшими витратами:  

  • Вимикайте прилади з розетки. Багато техніки споживає електрику навіть у вимкненому стані. Це може складати до 10% від вашого рахунку за електрику. Вимикайте все, що не використовується. 

  • Оберіть енергоефективні прилади. Купуйте техніку з високим класом енергоефективності (А чи А ). Це допоможе зменшити витрати на електрику в довгостроковій перспективі та розвантажить енергосистему. 

  • Рідше використовуйте потужні прилади. Користуйтеся бойлерами, пральними та посудомийними машинами лише за потреби і при повному завантаженні. 

Як зберегти тепло в оселі

Щоб зекономити на опаленні, перш за все, потрібно попіклуватися про збереження тепла. 

  • Утепліть помешкання. Тепло здебільшого втрачається через старі вікна, двері, стіни і дах. Якщо не можете утеплити все, почніть з найважливішого: заклейте щілини і використовуйте енергозберігаючі склопакети. 

  • Використовуйте термостати. Встановіть термостатичні регулятори на радіаторах, щоб контролювати температуру в кожній кімнаті. 

  • Використовуйте штори та килими. Вони допоможуть утримати тепло. Вдень відкривайте штори для використання сонячного тепла, а вночі закривайте їх. 

  • Встановіть тепловідбивні екрани між батареями і стінами. Батареї можуть нагрівати не лише повітря, а й стіну за ними – а це марнування енергії, яка могла б бути витрачена на обігрів приміщення і підвищити температуру в ньому на 2-3 градуси. Екран, що складається із двох шарів – теплоізоляційного та відбиваючого – перенаправляє тепло зі стіни на приміщення. 

Більше порад та практичних інструкцій можна знайти на курсі «Не стій вмикай: світло, тепло, інтернет»

Спільна відповідальність держави і кожного з нас  

Щоб забезпечити довгострокову енергетичну безпеку, дії кожного українця мають доповнюватися масштабними діями на державному рівні.  

Україна потребує масштабної модернізації тепломереж, утеплення будинків, розвитку нових стандартів будівництва та активного впровадження відновлюваних джерел енергії, таких як сонячна та вітрова енергетика. Це допоможе не лише скоротити втрати енергії, а й забезпечити енергетичну децентралізацію, наблизивши джерела енергії до споживачів. Такий підхід зробить енергосистему більш стійкою до атак і відключень, які ми спостерігаємо зараз, підвищуючи її надійність у будь-яких умовах.  

Інвестиції в інфраструктуру, підтримка громад, які будують власні джерела енергії, та інтеграція відновлюваної енергетики в енергомережу – це ті великі кроки, що здатні змінити ситуацію.  

Тільки спільними зусиллями громадян, бізнесу та держави ми зможемо вистояти в умовах енергетичної кризи, забезпечивши тепло, комфорт і незалежність для кожного.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!