На правах реклами
Фото: Unsplash

Фото: Unsplash

Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання

4976 0
Про те, чому аудиту не варто боятись, для чого робити його регулярно і як це допомагає залучати інвесторів, Тvoemisto.tv розповів керуючий партнер компанії Nexia DK Роман Білик.

Компанія Nexia DK представляє в Україні провідну міжнародну мережу незалежних аудиторських та консалтингових компаній Nexia International і має офіси у Львові та Києві.

В Україні, говорить Роман Білик, аудит часто плутають з ревізією і лякають ним. Насправді ж, аудит – це не пошук крадіжок і зловживань, а підтвердження того, що з фінансовими звітами компанії все гаразд і вона може далі іти до розвитку без загрози краху.

Роман Білик

За кордоном аудит компаній є звичною профілактичною практикою, в Україні за такою послугою переважно звертаються спорадично – коли аудиту вимагають міжнародні кредитори або законодавство.

Роман Білик говорить, що за минулі 4 роки загальний обсяг доходу від надання аудиторських послуг в Україні все одно зріс на 63% і ростиме далі.

Аудит не проводять щоб викрити шахрайства, але він може це виявити?

Аудит розглядає внутрішній контроль та різного роду ризики в компанії, що може просигналізувати про те, що щось не працює або працює неправильно. Буває, аудитор не може надати впевненості щодо фінансової звітності підприємства, тоді він видає негативний висновок. А до розслідування шахрайств залучають інших фахівців.

Чи були у вашій практиці випадки, коли отримана з аудиту фінансова інформація вберегла компанію від краху?

Був випадок, коли власники компанії мали амбітні плани на розширення бізнесу за рахунок залучення інвестора. Амбіції були підкріплені чудовими результатами, що демонстрував менеджмент з року в рік. Залучити інвестора без аудиту майже не можливо, тож ми взялись за справу.

Аудит показав фінансову картину, що була повною протилежністю до звітів менеджменту. Там був комплекс причин, але одна, доволі характерна для українського бізнесу, була головною – це агресивна податкова політика компанії та використання тимчасових недоліків законодавства у веденні бізнесу.

Читайте також: Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України

Коли ми прибрали ці речі зі звітності компанії, виявилось, що продажі не те, що не надто прибуткові, а взагалі збиткові. Я б навіть це бізнесом не хотів називати. Це, скоріше, з категорії «нацарював гривень сто і втік». Компанія, змушена була переглянути свої підходи до ведення справ та відтермінувати плани на розширення. Але не зазнала краху, на щастя.

Будь-який інвестор буде дивитись на перспективу, що має базуватись на прозорих ринкових чинниках. Прозорість бізнесу – це найважливіша умова для залучення інвестиційних кредитів, а багато українських компаній мають з цим проблеми. Можна мати хороші прибутки, але, якщо бізнес побудований на непрозорій моделі, то це тимчасово. Якщо шахраюєш чи ведеш себе нечесно з хоча б кимось, то де гарантія, що з інвестором поведешся чесно?

Ваша компанія колись перевіряла комунальні підприємства Львова. Чому вони завжди збиткові?

Рік чи два ми аудитували практично всі комунальні підприємства Львова, а ще комунальні підприємства Луцька, Івано-Франківська, Житомира, Херсона. Це було пов’язано із залученням коштів від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Комунальні підприємства є доволі специфічними, бодай тому, що влада – міська чи державна – не сприймає їх як бізнес-одиниці, а аудит їм потрібен лише для отримання кредиту.

Ці підприємства хронічно збиткові. Бувають роки, коли хтось виходить на нуль або на мінімальний прибуток, але це виняток. Причина у тому, що ніхто не хоче піднімати тарифи для населення – влада міркує, що «хай краще буде збитковим, дофінансуємо». Без гарантій від міської влади чи держави комунальні підприємства ніколи не залучили б кредитів.

Якби ці підприємства були більш ефективними, то в них були б менші витрати, але це також потребує інвестицій. Коли ж виділяють кошти рівно на покриття поточних витрат, то працювати над ефективністю немає за що.

Читайте також: Економічне диво під час Covid-19. Як пережила пів року пандемії Польща

Коли ми доповідали про результати аудиту одного з комунальних підприємств, то напівжартома сказали, що простіше було б зробити його послуги безоплатними, ніж далі витрачатись на адміністрування збору коштів. Можливо, ситуація зміниться з діджиталізацією. Та все ж, якщо нема відповідного тарифу, то навряд.

Коли доцільно проводити аудит?

Основне – це заздалегідь. Варіант з аудитом «сьогодні на вчора» не працює. Перший аудит забирає багато часу – від 3 до 6 місяців, а може і від 6 до 12, залежить від розміру компанії, від стану справ у ній.

В Україні аудитом часто лякають…

Аудиту не слід боятись, як не варто боятися діагнозу лікаря. Вчасна діагностика проблем із фінансовою звітністю – це вчасно отримана можливість виправити помилки, а в багатьох випадках – і запобігти їм.

Лякають аудитом переважно через нерозуміння його призначення. Поняття «аудит» використовується популістами замість слова «ревізія», аудитом називають будь-яку перевірку, хоча результатом класичного аудиту є саме висловлення думки стосовно фінансової звітності.

Хто ваші клієнти? І з чим вони звертаються?

Нашими основними клієнтами на аудит є середні та великі підприємства харчової, легкої, видобувної промисловості, електроенергетики, роздрібної торгівлі, галузі управління нерухомістю тощо.

Переважно це є ініціативний аудит. Запит на нього виникає у компаніях, які прагнуть залучити міжнародне фінансування, адже той, хто дає гроші, хоче бути впевненим, що компанія фінансово стійка та має належні результати, щоб погасити борг. Ми співпрацюємо з більшістю міжнародних банків. Вони на сьогодні готові давати компаніям кредити за вигідними відсотками.

Також запити виникають тоді, коли власник хоче, аби компанія щороку проходила аудит. Частіше це стосується іноземних дочірніх компаній, які працюють в Україні і їм необхідно перевірити фінансову звітність, аби консолідувати її зі звітністю материнської компанії.

За обов’язковим аудитом звертаються також компанії, які зобов’язані проходити аудит на вимогу законодавства. Але якщо він не має іншого призначення, ніж задовольнити вимоги регулятора, замовник не готовий платити за нього реальну вартість, бо він розглядає витрати на такий аудит, як чистий збиток. Відповідно, в нас дуже небагато таких клієнтів.

Також ми надаємо послуги з виконання узгоджених процедур щодо деяких звітів – здебільшого це стосується податкової звітності клієнта, перевірок під час угод зі злиття та поглинання тощо. Це дозволяє запобігти штрафам, ризикам та отримати незалежну думку у складних питаннях.

Які є нюанси у проведенні аудиту?

Нюансів є багато, але я б виділив важливість незалежності аудитора від компанії, звітність якої аудитується. Тому найкраще, коли договір на аудит укладаємо з інвестором або кредитором. Якщо ж, договір на аудит укладається з підприємством, фінансова звітність якого аудитується, аудитор має бути достатньо великим, щоб могти уберегтись від тиску з боку замовника.

Читайте також: Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації

Для прикладу, сукупний дохід Nexia в Україні від надання професійних послуг за 2019 рік становив 65 млн грн, з яких приблизно половина – від надання аудиторських послуг. Відповідно до наших внутрішніх стандартів незалежності, контракт на аудит вартістю понад 5 млн грн ми оцінимо як такий, що містить високу загрозу незалежності. Водночас, ми будемо комфортно себе почувати, укладаючи аудиторський контракт вартістю до 2 млн грн. За підсумками 2020 року ми очікуємо зростання нашого сукупного доходу до 89 млн грн – тоді зможемо комфортно укладати аудиторські контракти на більші суми.

Також важливо, щоб аудитора залучало найвище керівництво компанії або ж незалежний орган, а не ті посадові особи, результати яких будуть розглядатись аудитором. Наприклад, від підприємств суспільного інтересу законодавством вимагається створення аудиторських комітетів, що є незалежними від керівництва компанії. Вони і залучають аудитора та комунікують з ним про роботу і результати.

Чи надаєте ви консалтингові послуги, ґрунтуючись на висновках після аудиту?

Закон встановлює обмеження на одночасне надання послуг з аудиту та деяких неаудиторських послуг, серед яких консультування з питань управління, розробки і супроводу управлінських рішень, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, розробка та впровадження процедур внутрішнього контролю, управління ризиками тощо.

У кожному конкретному випадку слід уважно аналізувати питання одночасного надання аудиторської та неаудиторських послуг для виявлення конфлікту інтересів та загроз незалежності аудитора.

Якщо ж говорити без прив'язки до аудиту, то так, ми маємо успішні практики податкового консалтингу, оцінки та управління вартістю компанії, правничих послуг, операційного менеджменту, кібербезпеки.

Вікторія Савіцька

Фото надане компанією Nexia DK

Інтерв'ю Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!