
Фото з відкритих джерел
Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
Ціна на доставку зросте?
Днями львівські ЗМІ поширили інформацію про те, що у листопаді в АТ «Львівгаз» відбулось публічне обговорення про підняття тарифу на доставку газу з 0,99 грн до 4,14 грн за кубометр. Нагадаємо, що з початку року українці отримують дві квитанції, в яких ідеться про газ – одну, власне, за використаний газ, іншу – за його транспортування до помешкання. За першою платіжкою гроші ідуть на рахунок постачальника – у Львові це переважно «Львівгаз збут», а за другою – АТ «Львівгаз», що володіє інфраструктурою для транспортування газу – трубами.
«Погана» новина у тому, що АТ «Львівгаз» має природну монополію на транспортування газу. Це означає, що конкуренція на цьому ринку (умовно, газові труби інших гравців) зробить послугу менш ефективною через зростання витрат на утримання інфраструктури.
Отже, львів’яни будуть змушені платити підприємству за встановленим тарифом, яким би він не був. Інший варіант – використовувати альтернативні джерела енергії для побуту.
Читайте також: Як у Львові подати показники за воду, газ і світло, не виходячи з дому. Інструкція
«Хороша» новина у тому, що регулятор – НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює регулювання у галузях енергетики та комунальних послуг) – ще не затвердив пропонований АТ «Львівгаз» новий тариф. І може і не затвердити, якщо вважатиме, що тариф необґрунтований – тобто розрахунки не відповідають реаліям.
Як розповіли Tvoemisto.tv у АТ «Львівгаз», НКРЕКП має ухвалити своє рішення до 1 січня 2021 року. У компанії пояснюють, чому хочуть збільшити ціну транспортування газу:
«Такий тариф дозволить повністю покрити усі витрати на проведення робіт із заміни газових мереж, їх ремонт та встановлення газорегулюючого обладнання для безпеки споживачів. Також в проєкт тарифу закладено підвищення зарплатні висококфаліфікованих спеціалістів, які зараз мають майже удвічі нижчий оклад у порівнянні з енергетиками».
В АТ «Львівгаз» додають, що газові мережі на Львівщині є одними з найстаріших в Україні.
Додамо, що вартість доставки газу розраховується для кожного споживача індивідуально за об’ємами спожитого газу у попередньому газовому році (з 1 жовтня по 30 вересня) і ділиться на 12 рівних частин.
Як зекономити?
Кожен львів’янин може змінити постачальника газу «Львівгаз збут» на іншого. Якщо раніше ця процедура була громіздкою і могла тривати кілька місяців, то тепер її алгоритм чітко прописаний. Відкритий ринок газу дозволяє кожному споживачу змінювати постачальника за бажанням без жодних умов, окрім відсутності боргу перед попереднім постачальником.
Тобто ви можете змінити продавця газу будь-якого місяця, лише враховуйте, що, згідно із законодавством, процедура триває 20 днів (на практиці – зазвичай менше).
Окрім того, ви можете обрати постачальника з іншого регіону – із Києва, Харкова чи Тернополя. Лише перед тим, як вирішити, якій компанії віддати свої гроші, перевірте на сайті НКРЕКП, чи має вона чинну ліцензію.
Загалом у переліку НКРЕКП є понад 700 компаній, що мають ліцензію на постачання природного газу. Та не всі із них мають досвід роботи із побутовими споживачами та, відповідно, необхідний для цього клієнтський сервіс. Щоб було зручніше обирати, аналітична компанія DiXi Group розробила сайт «Газотека», на якому ви можете порівняти ціни на газ у різних компаній, швидко підрахувати, скільки грошей зекономите за рік на купівлі газу та подати онлайн заявку на зміну постачальника.
Читайте також: В Україні запустили сервіс для порівняння цін на газ
Цим сайтом скористався львів’янин Ярослав. Він каже, що у суботу подав заявку на зміну постачальника, а сьогодні – у середу – процес заміни пройшов.
Є й інші способи, наприклад, на сайті Приватбанку, що співпрацює із НАК Нафтогаз.
«Змінила постачальника, тому що ціна за кубометр на 2 гривні нижча. Поки вражень не маю, бо це лише перший місяць після зміни. Якщо чесно, очікую підводних каменів, але поки без нюансів. Змінювала через Приват24, дуже швидко і легко», – розповіла Tvoemisto.tv львів’янка Ольга.
(Додамо, що «Львівгаз збут» у грудні продає львів’янам газ за ціною 8,81 грн за кубометр).
Ще один спосіб – заповнити заявку в обраного постачальника на сайті. Таким чином можна перевірити, наскільки у компанії розвинений клієнтський сервіс.
«Змінив постачальника виключно через ціну. Заповнив заявку на сайті «Нафтогазу» за 10 хвилин. Вказав дані та додав скан-копії документів. Через 2 тижні на електронну пошту прийшло повідомлення про переведення до нового постачальника. Від старого попросили лише підтвердити, що дійсно переходжу до нового та покази лічильника на дату переведення. Перший місяць роботи з новим – листопад. Нового рахунку ще не отримав, має бути до 15 грудня», – говорить про свій досвід Дмитро.
Алгоритм
Отже, якщо ви надумали змінити продавця газу, вам потрібно обрати нового постачальника та подати йому заяву та копії необхідних документів. Перелік необхідних паперів має бути на сайті обраної вами компанії. До слова, компанія, що співпрацює із побутовими споживачами обов’язково повинна мати сайт. Також постачальник може мати сервісний центр для клієнтів. Далі ваш новий постачальник сам опікується процесом і повідомляє вас про результати розгляду заявки не пізніше, ніж за 20 днів.
Ваш старий продавець дізнається про те, що ви з ним прощаєтесь, автоматично. Тоді він зв’яжеться з вами, щоб провести остаточні розрахунки або реструктуризувати борг, якщо такий є. Без вирішення цього питання стосунки з новим постачальником ви не побудуєте.
Ще один нюанс: якщо вам «відрізали» газ, то замінити постачальника ви не зможете. Спочатку потрібно відновити газопостачання, а тоді – вибирати продавця.
Про труби споживач може не хвилюватись – ними володіє АТ «Львівгаз», що і узгоджує їх використання різними постачальниками.
Щодо показників газу, то після зміни постачальника їх все одно потрібно подавати у «Львівгаз» із 1 до 5 числа кожного місяця на сайті, телефоном або за допомогою чат-ботів у вайбері і телеграмі. АТ «Львівгаз» надсилатиме вам квитанції за доставку газу, а за спожитий газ – новий постачальник.
Висновки
Ціна за доставку газу для львів’ян та мешканців області поки не зросла. Якщо тариф усе ж таки зміниться, платити за ним доведеться, адже на Львівщині такі послуги надає лише АТ «Львівгаз» і змінити надавача послуг не можна. Остаточне рішення про тариф – за державним регулятором.
Утім, львів’яни можуть зекономити на самому газі, обравши нового постачальника з-поміж кількох десятків. Процедура є досить простою, а опція заміни доступна будь-коли і без територіальних обмежень.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Мусимо швидко перемогти, щоб українці повернулися додому». Яка ситуація з міграцією на Львівщині
- Бандерівська замість московської. Як Україна та інші країни перейменовують ковбасу, сир і пиво
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Автомобілі подорожчають до осені майже на третину. Експерт про повернення мит
- Трамвай поїде швидше. Як може змінитися вулиця Вітовського у Львові
- «Маємо заявок на тисячу осіб щодня». Чому чоловікам стало важче перетнути кордон
- Що має виконати Україна, щоб увійти до Євросоюзу
- Зміна постачальника газу. Чому ми стаємо клієнтами «Нафтогазу»
- Понад 300 тисяч жертв. Як Львів страждав від радянської та німецької окупації
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До старовинного села над річкою
- «Треба довести, що ми боремося з корупцією». Що дасть Україні кандидатство в ЄС
- Кава з душею і кардамоном. Історія херсонця, який у львівському парку варить каву
- «Можемо мати цілу генерацію невпевнених у собі дітей». Чим небезпечний російський YouTube
- Чи справді в Україні виник дефіцит техніки і яка ситуація на ринку
- «Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
- Що відбулося із УПЦ МП? Інтерв’ю з митрополитом Філаретом
- Російський бізнес у Львові та області. У кого можуть вилучити майно
- «Львів'яни – чудові», або Як переселенці з Маріуполя відкрили у Львові ресторан
- Потрібен сильний лідер. Як бізнесу долати виклики війни
- Добродії на пів мільйона, або Що відбувається у справі Матиса і Шпитка
- Шкодуємо, що не виїхали раніше. Історії дітей, яких рятують у Львові
- «Компроміс вичерпався». Історик про те, чому Україна вже не може святкувати 9 травня
- «Психопати сотнями не ходять. Йдеться про страшну ненависть». Дослідниця терору про злочини росіян
- «Бог залишив мене живою, тому мушу жити». Історія медсестри, яка підірвалася на снаряді
- Проблему з пальним можна вирішити, – експерт
- Несправжній Козак. Що буде із майном соратника Медведчука у Львові
- Великдень у Львові та селах відзначали по-різному. Старі фото та традиції
- Космічна магія Великодня. На згадку про писанкарку Ганну Косів
- «Такої кількості ще не було». Як волонтерська кухня передає паски на передову
- Купити авто в Європі. Як через новий закон виник ажіотаж на кордоні і ринку
- Історія повторюється. У чому феномен пісні «Ой, у лузі червона калина»
- Швидкі рішення, піт і сльози. Експерти про те, як відбудовувати Україну
- «Хто буде Карфагеном – Москва чи Київ?» Ярослав Грицак про війну за існування
- Важливо, щоб Папа не зустрівся з Кірілом, або Як Україні перемогти росію у Ватикані
- Львівщина може забезпечити сіллю пів України, але будуть проблеми з олією
- «Треба передусім назвати путіна злочинцем», – отець-доктор Михайло Димид про Папу, війну і жертви
- «Навіщо фінансувати культуру, коли війна?» У Львові оживає театральне життя
- «Господи, як я їх ненавиджу! Отак і скажіть». Священник про звірства росіян
- Маємо почати говорити про втрати. Психолог про втому та другий місяць війни
- «Недооцінювати загрозу білоруського удару не варто», – Остап Кривдик
- «Не хочу говорити однією мовою з окупантами». Історії переселенців, які перейшли на українську
- «Мова – це зброя, але не головна». Історик Ярослав Грицак про те, як росія нищила українську
- «Стане великим багатосферним хабом». Як Львів трансформується у час війни
- Як в Україні проходить загальна мобілізація та кого не призиватимуть
- «Якби я змогла забути російську, була б щаслива». Історія харків’янки, яка почала спілкуватися українською
- Залежить від заправки. Яка ситуація із пальним на Львівщині
- Дихати, тренуватися, гуляти і спати. Як переживати стресові ситуації
- Битва за Оперу. Що відбувається із конкурсом на директора головної сцени Львова
- «Це краще, ніж ховатися у підвалі». Львів’янки про те, чому вирішили проходити військовий вишкіл
- «Росія – ворог, який точно програє». Юрій Підлісний про загрозу і наступ
- «Українці скуповують не сірники і гречку, а зброю». Володимир В’ятрович про протистояння з Росією
- «Путін – божевільний, а Росія лежить у паралічі», – експрофесорка МДУ Олена Волкова
- Львівські готелі. Кому належать і чи є там російський бізнес
- Як убезпечити свій акаунт і що потрібно знати про ворожі хакерські атаки
- «Вимкнені телефони, є жива черга». Як працює Генконсульство Росії у Львові
- «Мій вітер повідчиняв усі вікна її життя». Історія кохання політв’язня Зеновія Красівського і правозахисниці Олени Антонів
- «Це загальноєвропейська справа». Іноземці, які лишаються у Львові, попри можливе вторгнення Росії
- «Замість страху та паніки моя відповідальність полягає в тому, щоб бути в Україні», – американець про те, чому він не евакуюється у США
- Усе почалось з пані Наді. Як бабусі з пансіонату «створили» власний бренд шкарпеток
- «Кожен має відчути нерв театру, тоді він успішний». Василь Вовкун про прорив у Львівській опері
- У Львові хочуть зберегти віллу «Сонячну» і відкрити тут музичну галерею
- Проректор, пластун та маркетолог. Історії тих, хто вже записався у Львівську тероборону
- Куди полетіти зі Львова. Еґер – вода, вино і соляна гора
- Львів і його райони. Звідки походять назви та де з’явились перші будинки
- Перехворіють усі. Завідувачка Covid-відділення вважає, що коронавірус може перейти в сезонну хворобу
- За два тижні львів'яни зможуть записуватися на військово-медичні навчання
- Як Винниківське озеро стало «басейном»
- «А хіба інші нації теж їдять сало?» Кілька думок про розвиток української кухні
- Раджу сісти і написати свій план. Психологиня про те, як не впадати у відчай через війну
- «Майдан не може вирішити все – ми мусимо вирішувати», – Мирослав Маринович
- «Був зруйнований, наче Троя». Як на Львівщині три родини викупили занедбаний палац і відновлюють його
- Куди полетіти зі Львова. Всі столиці Литви
- У пошуках свого коріння. Як віднайти предків
- «Остап знову збере усіх на Різдво». Як львівський художник гуртував у себе сотні колядників
- Різдво для Давидка. Історія маленького героя, якому вперше в Україні імплантували стимулятор діафрагми
- Він дуже поспішав жити. In memoriam Остап Лозинський
- Три історії львівських підприємств, яким допомогла COVID-19 Бізнес-клініка
- Чи зникне взимку сніг. Розмова із кліматологом
- Як українці святкують Різдво в Кракові. Фоторепортаж
- «Змінилося би все». Чи зможуть українці святкувати Різдво 25 грудня
- Історія Церкви святого Миколая у Львові, або Як змінювався храм часів XIII століття
- Кожна п’ята дитина відчуває страх, що на неї наїде машина. Як підвищити безпеку біля шкіл
- Їх застануть ще наші правнуки. Чому одноразові підгузки – це погано і як перейти на багаторазові
- «Я тішився, як дитина в Діснейленді, коли відкрив Львів», – власник арткафе Te Amo Lviv
- Перезмінка о 5-ій ранку. Як батьки Юрчика зі СМА борються за життя сина
- «Став серцевиною». Історія першого Гарнізонного храму України
- «Нам треба збільшити рівень очікування до змін у державі», або Чого бракує економіці сьогодні
- Гідність, інклюзивність та рівність. Яким буде America House Lviv і коли його відкриють
- Нас називають «поспішайки». Як у Львові доглядають передчасно народжених дітей
- Діти самі роблять тести. Як у різних країнах світу дбають про школярів
- «Росія зчитувала наші дані». Львівський розробник про український аналог додатку для військових
- Писала серед карпатських гір. Листи молодої письменниці до своєї сім'ї
- Водіям тут не місце, або Що передбачає новий План мобільності Львова
- Wizz Air запускає нові рейси зі Львова та готується випередити МАУ. Інтерв’ю з президентом
- «Ресторанів з локальною кухнею буде все менше». Чому у Львові закрилася відома «Ґвара»
- Куди полетіти зі Львова: вікенд у Ґданську – місті, що стало феніксом
- Житло на заводі. Як у Львові на місці фабрик виросли «семицвіти»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До центру реабілітації диких птахів
- «Я не можу підвести маму». Історія дівчинки, яка об’єднала Львів
- Скільки цьогоріч платитимуть львів’яни за опалення. Пояснення експертів