Куди поїхати на вихідні зі Львова. До легендарних підземель з королівськими скарбами

5290 0
Цієї п’ятниці Tvoemisto.tv пропонує відвідати Яворів, прикордонне містечко біля полігону та з яворівськими забавками, які з’явилися навіть на монетах, та спробувати традиційний яворівський пиріг.

Де розташований Яворів

Розміщене над річкою Шкло, (притокою Сяну), на відстані 50 км на північний захід від обласного центру міста Львів. Населення — 15 тис. осіб (у 1968 — 8 900, у 2001 — 13 500 осіб). Виникло як хліборобське, торгове і ремісниче поселення на торговельному шляху Львів-Ярослав. За 5 км від центру міста лежить Яворівське озеро

Яворівський костюм, відшитий гладдю

Джерело: artukraine.com.ua

Чому це місце унікальне

Вперше Яворів згадується 24 червня 1376 року в гродських і земських актах, де зафіксовано надання Владиславом Опольським братам Рейнгольду і Нитку сіл Нових Селиськ та Порудного, що на південному заході межували з Яворовом. Згодом на території краю виникають містечка Краківець, Немирів, Янів (тепер Івано-Франкове). Деякий час Яворів був типовим західноукраїнським власницьким містечком: так, у 1470 році він став маєтністю шляхтича Петра Шамотульського. 1498 році молдавський господар Штефан ІІІ під час походу на Галичину з великою ордою турків і татар зруйнував Яворів. Ще один татарський набіг завдав шкоди місту в 1507 році. На межі XV–XVI століть Яворів перейшов до володінь роду польських шляхтичів Ґурок.

Джерело: ua.igotoworld.com

Джерело фото: folkukraine.com.

Джерело: vsviti.com.ua

1939 р. Джерело: polona.pl

Саме знаходження Яворова на роздоріжжі важливих шляхів сприяло розвиткові в ньому торгівлі і ремесла. Тут були добре розвинуті шевство, столярство, ткацтво, грабарська і гончарна справа. Яворів, маючи численні ставки, був постачальником свіжої риби у Львів та інші великі міста. З кінця XVI ст. в місті діяло братство. У середині XVI століття Яворів став королівським містом, а 2 липня 1569 року отримав від Сигізмунда-Августа привілей на магдебурзьке право — свідчення того, що тут активно розвивалися торгівля і ремісництво, влаштовувалися великі ярмарки із залученням іноземних купців.

1927 р. Джерело: wikimedia.org

В 1711 р. тут два тиждні пробув російський цар Петро І: він проводив переговори з французьким послом Валюзом, австрійським послом Шляйнцом, семигородським князем Ракоці та молдавським господарем Кантемиром.Саме тут, в Яворові, Петро заручився з майбутньою імператрицею Катериною І.

2011 р. Автор: MSha. Джерело: wikimedia.org

1908 р. Джерело: polona.pl

В 1772 р., коли ці землі були під австрійською владою, Яворів отримав статус вільного міста (porto-franko). Сюди потягнулися німецькі колоністи, що засновували тут мануфактури та інші підприємства.

З 1908 р. в місті діяла приватна українська гімназія «Рідна школа». З 1931 р. - музей «Яворівщина» (засновник М. Фільц). У місті працював етнограф Й. Лозинський та народився письменник Осип Маковей (його іменем названа вулиця, якою прямуємо з автовокзалу у центр).

Що подивитись

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

Церква розташована в історичному Малому передмісті Яворова у північній частині міста. Пам'ятка вирізняється монументальністю, вишуканістю форм і пропорцій. оточена по периметру широким піддашшям. Належить спільноті УГКЦ.

Джерело: map.ugcc.ua

Історично церкві є чим похвалитися. Фундаційну грамоту на будівництво церкви у 1670 році видав польський король Михайло Корибут-Вишневецький, а пізніше її права підтверджували Ян Собеський ІІІ та Август ІІ. У 1939 р. церква розширена за проектом архітекта Євгена Нагірного добудовою до нави бокових рамен. Від 1960 до 1989-го храм використовували як зерносховище.

Джерело: yavoriv-rada.gov.ua

Джерело: vsviti.com.ua

1908 р. Джерело: polona.pl

Церква Різдва Богородиці є невеликою за розмірами (навіть після розширення в 1939 році її розміри склали 14,8 х 14,3 м). Поруч із церквою розташована дерев’яна двоярусна дзвіниця (збудована у 1670-му році) з великою арочною галереєю на другому ярусі, що нагадує оборонні башти XVII—XVIII ст. Її розміри — 4,3 х 4,3 м. У церкві також зберігся чотириярусний різьблений іконостас 1671 року, щоправда, повністю перемальований.

Костел святих Петра і Павла

Яворівський римо-католицький костел св. апостолів Петра і Павла було побудовано в 1640-их роках. Профінансував це спорудження Пилип Риковський. Храм виглядає скромно та лаконічно.

2015 р. Автор: Aeou. Джерело: wikimedia.org

1682 року костел було освячено Яцеком Сієнцицьким — холмським латинським єпископом. 1807 року при реконструкції храму було побудовано невисоку вежу, що прикрашала фронтон костелу.

2015 р. Автор: Aeou. Джерело: wikimedia.org

За радянських часів костел викристовувався як заводський склад і потроху занепадав. Святиню повернули віруючим в 1990 р. У 1994 році було споруджено нову дзвіницю, того ж року закуплено три нових дзвони. У 2012 році на подвір’ї храму встановили пам’ятник блаженному Івану Павлу II.

2015 р. Автор: ЯдвигаВереск. Джерело: wikimedia.org

Церква святого Юрія

Мурована п’ятикупольна греко – католицька святиня споруджена на місці дерев’яної за проектом відомого в той час архітектора Василя Нагірного. Проект нової п’ятикупольної церкви був готовий того ж 1899 р. і базувався на образі собору св. Софії в Стамбулі.

2008 р. Автор: Водник. Джерело: wikimedia.org

Джерело: map.ugcc.ua

2017 р. Джерело: yavir.net

1906 р. Джерело: polona.pl

Будувалась церква у 1899-1902 роках віденськими та місцевими майстрами. Цінністю храму є чудотворна ікона Лісківської Богородиці, перенесена у 1795 році із монастиря Пресвятої Трійці, що діяв у Ліску Чернилявськім. На церковному подвір’ї розташована дерев’яна дзвіниця (1764), що є пам’яткою архітектури.

Джерело: map.ugcc.ua

Яворівська ратуша

Яворівська ратуша – розташована на північ від центральної площі, на вулиці Львівській, 16. Ратуша зведена на розі двох вулиць, приміщення двоповерхове, у плані Г-подібне. Ратушна вежа наріжна (що трапляється нечасто), у плані восьмикутна. На вежі — годинник-куранти з чотирма циферблатами.

2011 р. Автор: MSha. Джерело: wikimedia.org

У міста була необхідність у побудові пожежної вежі. До певного часу вона була дерев’яною і кілька разів її нищила пожежа (остання пожежа охопила місто 1790 року).

2011 р. Джерело: wikimedia.org

1882 року виділено кошти на будівництво ратуші (сьогодні по вулиці Львівській, 16). Висоти ратушної вежі, що становить 18 метрів, було достатньо, щоб і надалі її використовувати як пожежну вежу, а в прилеглих приміщеннях розпочав свою діяльність навчальний заклад з польською мовою викладання.

2011 р. Джерело: wikimedia.org

1906 р. Джерело: polona.pl

Після 1939 року, окрім періоду Другої світової війни, тут функціонувала українська чоловіча школа. З 1954 року до сьогодні — Яворівська середня загальноосвітня школа № 2.

Яворівські підземелля

Особливою родзинкою Яворова є підземелля, які сягають часів королівського минулого. У період правління Яна Собеського підземний хід пролягав від королівської резиденції до Малого Передмістя Яворова. Підземелля існує й досі, а вхід до нього розташований на сучасному подвір’ї церкви Різдва Пресвятої Богородиці, висота — до 2 м, муроване з каменю та цегли, з численними нішами з обох боків.

Джерело: vsviti.com.ua

2015 р. Вхід у підземелля. Автор фото Олександр Шутюк

Існує легенда, що у підземеллі заховані королівські скарби. Ян Собєський був настільки заможним, що позичив державній скарбниці 3 млн. золотих, за що отримав у заставу історичні коштовності Речі Посполитої. Ті коштовності він зберігав у Яворівському замку. Після смерті короля його слуги заховали скарби у підземеллях Яворова. Тож можливо у майбутньому шукачі скарбів віднайдуть цінності у підземеллі.

2011 р. Автор: MSha. Джерело: wikimedia.org

Також поблизу Яворова знаходиться Яворівський національний природний парк. Також варто побачити залишки замку польського короля Яна III Собеського та історико-етнографічний музей «Яворівщина чи музей-садибу відомого письменника Осипа Маковея.

2008 р. Автор: Водник. Джерело: wikimedia.org

У 2016 році в Яворові встановили рекорд України. У містечку розфарбували яворівськими візерунками найдовшу в Україні стіну. Цей унікальний візерунок розпростерся на металевій огорожі недіючого заводу «Кінескоп», що на вулиці Лесі Українки, завдовжки – 154,4 м, висотою – 2 м, загальною площею – понад 300 м кв. Дане досягнення зареєстрували представники Національного реєстру Рекордів України.

Як туди дістатися

Доїхати до Яворова автівкою можна орієнтовно за годину. Автобуси до міста регулярно їздять з автостанції №4, що на вул. Тараса Шевченка, 105.

2011 р. Автор: MSha. Джерело: wikimedia.org

Інші локації, які Tvoemisto.tv вже радило відвідати, можна переглянути на цій мапі:

За інформацією: yavoriv-rada.gov.ua, uk.wikipedia.org, vsviti.com.ua, castles.com.ua

Головне фото: vsviti.com.ua

 

Куди поїхати на вихідні зі Львова

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!