
фото: соцмережі
Не бійтесь індійських вакцин. Де, коли і чим щепити дітей і дорослих у Львові
Останнім часом львів’яни стали набагато частіше хворіти на кашлюк – бактеріальну інфекцію, яка загрожує доволі тяжкими наслідками. В кінці серпня головний епідеміолог Львівщини Наталія Іванченко називала однією з головних причин украй низький рівень вакцинації від кашлюка. Особливо серед дорослих: лише приблизно один із 800 дорослих львів’ян робить щеплення від хвороби, яку традиційно сприймають як «дитячу», хоча дорослі теж на неї хворіють і переносять інфекцію.
«У нас немає багатокомпонентних вакцин європейських виробників, – сказав Tvoemisto.tv головний спеціаліст із педіатрії 2-ї міської поліклініки Богдан Остальський. – Вони є у приватних медичних центрах, але коштують кількасот гривень. Натомість, для безкоштовного вакцинування Міністерство охорони здоров’я вирішило закупити дешевшу вакцину, індійську. Вона трохи слабше очищена й деколи в дітей виникає місцева реакція». Закономірно, що батьки хочуть робити дітям щеплення лише вакциною, якість та безпечність якої гарантована. Tvoemisto.tv запитало в імунологів, де, як і чим варто щепити дітей і дорослих у Львові.
Навіщо робити щеплення від кашлюка?
Насамперед – щоб захистити маленьких дітей. Зокрема й тих, із якими може контактувати не щеплена дитина або доросла людина. «Вакцинація саме проти кашлюка не дає стійкого довічного імунітету. Мета вакцинації – захистити дитину першого року життя: саме в цьому віці дитина може загинути від цієї хвороби», – пояснює дитячий імунолог Західноукраїнського спеціального дитячого медичного центру Ярина Романишин. У світі для цього застосовують так звану систему кокона: всі люди, що контактують із маленькою дитиною, повинні мати імунітет проти кашлюка. Тому в багатьох західних країнах люди раз на десять років роблять щеплення вакциною, яка містить кашлюковий компонент.
Чи щеплять такою вакциною в Україні?
В Україні раз на десять років дорослі повинні отримувати щеплення вакциною АДП-м, яка підтримує імунітет лише проти дифтерії та правця. Вакциною з кашлюковим компонентом у нас не щеплять. Проте вона є в Україні, вона зареєстрована й доступна для дітей шести років (для повторної вакцинації) та для дорослих. Ця вакцина – бустрикс – є і в нашому центрі, і в приватних клініках, і в аптеках. Тож, хто хоче зробити щеплення, той може її знайти.
Чи доцільно робити щеплення вагітним жінкам?
Вакцинувати вагітну жінку кашлюковмісною вакциною – практика, яка стала нормою у світі. Таким чином жінка виробляє імунітет проти кашлюка й передає його через плаценту свої дитині. Материнські антитіла захищають малюка перші місяці, допоки він отримає власну вакцинацію й буде захищений уже власними антитілами.
Чи загрожує кашлюк дорослим?
Так, це хвороба, яка вражає дорослих. Лікарі часто помилково ставлять дорослим пацієнтам, хворим на кашлюк, діагноз «бронхіт» або ГРВІ, або ж хворі займаються самолікуванням від «застуди», поки симптоми кашлюка – нав’язливий болісний кашель і напади ядухи – не стають нестерпними. Щоправда, тоді медикаментозне лікування може вже не допомогти: тривалі симптоми кашлюка мають неврологічну природу. «На жаль, якщо вакцинацію дітей у нас батьки і лікарі все-таки пильнують, то вакцинація дорослих – справа самих дорослих. Мало хто знає, чим і коли був щеплений. Дорослі в нас не вакциновані практично зовсім, тому багато хворіють на кашлюк – і діагностований, і не діагностований. Значна частка дітей лишається не вакцинованою, тому кашлюк постійно є», – коментує Ярина Романишин.
Відмова від щеплень справді вбила імунітет нації?
Схоже, що так. У вакцинології є поняття популяційного колективного імунітету. За словами Ярини Романишин, приборкати кашлюк, кір, поліомієліт, дифтерію та інші інфекції можна лише тоді, коли 95% популяції вакциновані. Тому ці інфекції називають вакциноконтрольованими. За рівня імунізації 20% про контроль над інфекціями годі згадувати. «Саме це – причина того, що в нашій країні хворіють на кашлюк і кір, а два роки тому на Закарпатті були випадки поліомієліту, – констатує лікар. – У нас уже фіксують дифтерію, за літо діагностовано багато випадків правця. Це є ціна відмови від щеплень».
Чим загрожує відсутність колективного імунітету?
Інфекції поширюються вільніше й швидше, ніж у спільнотах, де більшість людей вакциновані. «У мене на прийомі була дитина, яка не може отримати вакцинацію проти кору, краснухи й паротиту, – розповідає Ярина Романишин. – Мама хоче, щоб дитина була вакцинована, але дитина має тяжке ревматологічне захворювання й отримує лікування, яке пригнічує її імунітет. Тому жива вакцина може їй зашкодити. Мама дуже стурбована, бо в селі, де вона живе, багато випадків кору, а дитина ходить до дитсадка. Саме ця дитина, яку ми не можемо вакцинувати, мала би бути захищена колективним імунітетом, якби всі інші навколо неї були вакциновані».
Чи якісні вакцини, які пропонують у поліклініках?
Ярина Романишин запевняє: всі вакцини, закуплені для України ЮНІСЕФ, мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я, а отже, є якісними. «Людей страшить виробник – Індія. В першу чергу це стосується вакцини АКДП (адсорбованої кашлюково-дифтерійно-правцевої). Я колола собі індійську вакцину АДП-м, якою вакцинують дорослих», – каже імунолог.
Які взагалі бувають вакцини від кашлюка?
Вакцини поділяються на дві великі категорії. Перша – цільноклітинні вакцини, які містять компонент у вигляді цілої вбитої клітини кашлюка. Друга – безклітинні вакцини, які містять декілька антигенів кашлюка. «АКДП – це цільноклітинна вакцина, тому, хоч де вона вироблена – в Індії чи Франції, вона даватиме більше поствакцинальних реакцій. У дітей частіше виникає місцева реакція – припухлість, почервоніння місця, куди ввели вакцини. Більша ймовірність того, що після вакцинації почнеться гарячка. Проте цільноклітинна вакцина дає більш ефективний і тривалий імунітет проти кашлюка», – пояснює Ярина Романишин.
Чи є вакцини в усіх львівських лікарнях і поліклініках?
За словами епідеміолога Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Оксани Пушкарьової, практично всюди є вакцини від дифтерії, правця та інші. Проблеми є лише з такими вакцинами як інфанрикс (кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина) та п’ятикомпонентна дитяча вакцина пентаксим. Із жовтня вони з’являться у львівських поліклініках, але не безкоштовно. Зараз пентаксим можна купити в аптеці приблизно за 560 гривень, інфанрикс – 730 гривень.
Відсутність вакцини від сказу, про яку вже писало Tvoemisto.tv, як з’ясувалося, пояснюється тим, що тварини стали кусати людей частіше – Львів використав річний запас вакцини за півроку. «Коли потрібно, лікарська амбулаторія дає запит, і цю вакцину привозять», – каже Оксана Пушкарьова. Вакцина індираб коштує в аптеках понад 4 тисячі гривень; державні медзаклади використовують вакцину рабіпур, яку надає МОЗ.
Що робити, якщо вам відмовляють у щепленні?
Оксана Пушкарьова рекомендує завжди брати письмове документальне пояснення в медичного працівника, який відмовляє вам у щепленні: з яких причин вам не можуть надати допомогу.
Євгенія Науменко
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- Традиція, що залишається живою. Про гаївки у Львові 100 років тому і сьогодні
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян
- Дім культури по-новому. Як у Львові працює міський центр мистецтва
- Як забудовники «ховають» історію Львова. Археолог про дослідження міста