фото: соцмережі

фото: соцмережі

Не бійтесь індійських вакцин. Де, коли і чим щепити дітей і дорослих у Львові

41438 0
Імунологи підтверджують, що відмова від щеплень підірвала наш імунітет, і радять обов’язково робити щеплення від кашлюка і дітям, і дорослим.

Останнім часом львів’яни стали набагато частіше хворіти на кашлюк – бактеріальну інфекцію, яка загрожує доволі тяжкими наслідками. В кінці серпня головний епідеміолог Львівщини Наталія Іванченко називала однією з головних причин украй низький рівень вакцинації від кашлюка. Особливо серед дорослих: лише приблизно один із 800 дорослих львів’ян робить щеплення від хвороби, яку традиційно сприймають як «дитячу», хоча дорослі теж на неї хворіють і переносять інфекцію.

«У нас немає багатокомпонентних вакцин європейських виробників, – сказав Tvoemisto.tv головний спеціаліст із педіатрії 2-ї міської поліклініки Богдан Остальський.  – Вони є у приватних медичних центрах, але коштують кількасот гривень. Натомість, для безкоштовного вакцинування Міністерство охорони здоров’я вирішило закупити дешевшу вакцину, індійську. Вона трохи слабше очищена й деколи в дітей виникає місцева реакція». Закономірно, що батьки хочуть робити дітям щеплення лише вакциною, якість та безпечність якої гарантована. Tvoemisto.tv запитало в імунологів, де, як і чим варто щепити дітей і дорослих у Львові.

Навіщо робити щеплення від кашлюка?

Насамперед – щоб захистити маленьких дітей. Зокрема й тих, із якими може контактувати не щеплена дитина або доросла людина. «Вакцинація саме проти кашлюка не дає стійкого довічного імунітету. Мета вакцинації – захистити дитину першого року життя: саме в цьому віці дитина може загинути від цієї хвороби», – пояснює дитячий імунолог Західноукраїнського спеціального дитячого медичного центру Ярина Романишин. У світі для цього застосовують так звану систему кокона: всі люди, що контактують із маленькою дитиною, повинні мати імунітет проти кашлюка. Тому в багатьох західних країнах люди раз на десять років роблять щеплення вакциною, яка містить кашлюковий компонент.

Чи щеплять такою вакциною в Україні?

В Україні раз на десять років дорослі повинні отримувати щеплення вакциною АДП-м, яка підтримує імунітет лише проти дифтерії та правця. Вакциною з кашлюковим компонентом у нас не щеплять. Проте вона є в Україні, вона зареєстрована й доступна для дітей шести років (для повторної вакцинації) та для дорослих. Ця вакцина – бустрикс – є і в нашому центрі, і в приватних клініках, і в аптеках. Тож, хто хоче зробити щеплення, той може її знайти.

Чи доцільно робити щеплення вагітним жінкам?

Вакцинувати вагітну жінку кашлюковмісною вакциною – практика, яка стала нормою у світі. Таким чином жінка виробляє імунітет проти кашлюка й передає його через плаценту свої дитині. Материнські антитіла захищають малюка перші місяці, допоки він отримає власну вакцинацію й буде захищений уже власними антитілами.

Чи загрожує кашлюк дорослим?

Так, це хвороба, яка вражає дорослих. Лікарі часто помилково ставлять дорослим пацієнтам, хворим на кашлюк, діагноз «бронхіт» або ГРВІ, або ж хворі займаються самолікуванням від «застуди», поки симптоми кашлюка – нав’язливий болісний кашель і напади ядухи – не стають нестерпними. Щоправда, тоді медикаментозне лікування може вже не допомогти: тривалі симптоми кашлюка мають неврологічну природу. «На жаль, якщо вакцинацію дітей у нас батьки і лікарі все-таки пильнують, то вакцинація дорослих – справа самих дорослих. Мало хто знає, чим і коли був щеплений. Дорослі в нас не вакциновані практично зовсім, тому багато хворіють на кашлюк – і діагностований, і не діагностований. Значна частка дітей лишається не вакцинованою, тому кашлюк постійно є», – коментує Ярина Романишин.

Відмова від щеплень справді вбила імунітет нації?

Схоже, що так. У вакцинології є поняття популяційного колективного імунітету. За словами Ярини Романишин, приборкати кашлюк, кір, поліомієліт, дифтерію та інші інфекції можна лише тоді, коли 95% популяції вакциновані. Тому ці інфекції називають вакциноконтрольованими. За рівня імунізації 20% про контроль над інфекціями годі згадувати. «Саме це – причина того, що в нашій країні хворіють на кашлюк і кір, а два роки тому на Закарпатті були випадки поліомієліту, – констатує лікар. – У нас уже фіксують дифтерію, за літо діагностовано багато випадків правця. Це є ціна відмови від щеплень».

Чим загрожує відсутність колективного імунітету?

Інфекції поширюються вільніше й швидше, ніж у спільнотах, де більшість людей вакциновані. «У мене на прийомі була дитина, яка не може отримати вакцинацію проти кору, краснухи й паротиту, – розповідає Ярина Романишин. – Мама хоче, щоб дитина була вакцинована, але дитина має тяжке ревматологічне захворювання й отримує лікування, яке пригнічує її імунітет. Тому жива вакцина може їй зашкодити. Мама дуже стурбована, бо в селі, де вона живе, багато випадків кору, а дитина ходить до дитсадка. Саме ця дитина, яку ми не можемо вакцинувати, мала би бути захищена колективним імунітетом, якби всі інші навколо неї були вакциновані».

Чи якісні вакцини, які пропонують у поліклініках?

Ярина Романишин запевняє: всі вакцини, закуплені для України ЮНІСЕФ, мають прекваліфікацію Всесвітньої організації охорони здоров’я, а отже, є якісними. «Людей страшить виробник – Індія. В першу чергу це стосується вакцини АКДП (адсорбованої кашлюково-дифтерійно-правцевої). Я колола собі індійську вакцину АДП-м, якою вакцинують дорослих», – каже імунолог.

Які взагалі бувають вакцини від кашлюка?

Вакцини поділяються на дві великі категорії. Перша – цільноклітинні вакцини, які містять компонент у вигляді цілої вбитої клітини кашлюка. Друга – безклітинні вакцини, які містять декілька антигенів кашлюка. «АКДП – це цільноклітинна вакцина, тому, хоч де вона вироблена – в Індії чи Франції, вона даватиме більше поствакцинальних реакцій. У дітей частіше виникає місцева реакція – припухлість, почервоніння місця, куди ввели вакцини. Більша ймовірність того, що після вакцинації почнеться гарячка. Проте цільноклітинна вакцина дає більш ефективний і тривалий імунітет проти кашлюка», – пояснює Ярина Романишин.

Чи є вакцини в усіх львівських лікарнях і поліклініках?

За словами епідеміолога Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Оксани Пушкарьової, практично всюди є вакцини від дифтерії, правця та інші. Проблеми є лише з такими вакцинами як інфанрикс (кашлюково-дифтерійно-правцева вакцина) та п’ятикомпонентна дитяча вакцина пентаксим. Із жовтня вони з’являться у львівських поліклініках, але не безкоштовно. Зараз пентаксим можна купити в аптеці приблизно за 560 гривень, інфанрикс – 730 гривень.

Відсутність вакцини від сказу, про яку вже писало Tvoemisto.tv, як з’ясувалося, пояснюється тим, що тварини стали кусати людей частіше – Львів використав річний запас вакцини за півроку. «Коли потрібно, лікарська амбулаторія дає запит, і цю вакцину привозять», – каже Оксана Пушкарьова. Вакцина індираб коштує в аптеках понад 4 тисячі гривень; державні медзаклади використовують вакцину рабіпур, яку надає МОЗ.

Що робити, якщо вам відмовляють у щепленні?

Оксана Пушкарьова рекомендує завжди брати письмове документальне пояснення в медичного працівника, який відмовляє вам у щепленні: з яких причин вам не можуть надати допомогу.

Євгенія Науменко

Міські акценти

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!