
Фото зі сторінки Володимира Зеленського
«Здолає дорогу той, хто йде». Як переселенці на Львівщині знаходять роботу
Від початку повномасштабної війни на Львівщину офіційно переїхали понад 242 тисячі внутрішньо переміщених осіб. Як свідчать дані соціологічного дослідження групи «Рейтинг», тільки 7% обирали регіон через можливість отримати тут роботу. 19% ВПО вже працевлаштувалися, водночас 54% переміщених українців не мають наміру шукати роботу. ;Tvoemisto.tv дізналося, чи складно переселенцям знайти роботу на Львівщині.
За понад три місяці війни підприємства на Львівщині працевлаштували майже 400 мешканців з інших регіонів. Далеко не всі, хто вимушено покинув домівки та переїхав сюди, мають намір шукати тимчасову роботу, адже планують повернутися назад. Так само не у кожного роботодавця є відкриті вакансії, а хтось спеціально допомагає саме переміщеним українцям. Частина компаній орієнтуються на двомісячну компенсацію від держави, проте є підприємства як-от лікарні, яким така допомога не нараховується, тому беруть працівників виключно за їх фаховістю та досвідом. Окрім того, люди, які переїхали, наприклад, до Львова не бояться кардинально змінювати свою діяльність, і навіть у старшому віці пробують щось нове.
Як підприємці допомагають переселенцям
Станом на 6 червня підприємства на Львівщині працевлаштували понад 380 мешканців з інших регіонів, з них майже 250 осіб зареєстровані як внутрішньо переміщені. Не всі люди, які знаходять роботу, мають статус ВПО. Наприклад, якщо вони переїхали з іншого міста, у центрі зайнятості їх просто відстежують за місцем проживання. Частина з них вже має статус ВПО, відтак, працівники центру лише фіксують це. Загалом за отриманням статусу безробітного до центрів зайнятості населення на Львівщині звернулося більше 2 600 переселенців.
Історії працевлаштування переселенців – доволі різні. Деякі компанії беруть на роботу лише кількох осіб, оскільки на більше не мають можливості. Власник фермерського господарства «Натурале», що у Кам’янка-Бузькій громаді, Вільгельм Куровець каже, що взяв на роботу чотирьох переселенців – двох мешканців Краматорська Донецької області, одного з Ірпіня на Київщині та одного з Барвінкового Харківської області. Своє підприємство чоловік створив раніше, але запустив його фактично тепер. На господарстві займаються вирощуванням та зберіганням екологічної їжі.
«Як на мене, не всі роботодавці хочуть брати на роботу переселенців, чомусь бояться. Так, серед переміщених людей теж є різні, але я дивлюся безпосередньо на їхні моральні якості. Ці люди приїхали сюди не з доброї волі, і таким потрібно допомагати. Знаєте, ми разом працюємо, разом їмо, вони розповідають мені про свої проблеми. Уявіть, коли хлопець з Ірпіня каже, як його будинок зруйнували до тла, а тепер, пройшовши по ньому, просто горить взуття. Це ж катастрофа. Коли я спілкуюся з цими людьми, бачу зовсім інші очі», – каже Вільгельм Куровець.
Наразі в «Натурале» працюють тільки четверо переселенців. Власник додає, що розглядає варіанти, аби ще працевлаштувати людей.
Дехто з рободавців чи не на половину розширив штат, саме задля того, щоб допомогти людям, які втратили житло та роботу. Серед таких – дочірнє підприємство «Савсервіс Карпати», що займається наданням в оренду транспорту та здійсненням митних операцій. До початку повномасштабного вторгнення в компанії працювали близько 20 людей. Згодом тут вирішили працевлаштувати ще 23 осіб, які переїхали на Львівщину з інших регіонів. Більшість – мешканці Київщини.
«Раніше ми займалися торгівлею по Україні, але потім дещо зменшили обороти і закрили напрямки. Оскільки деякі переселенці шукають можливості працевлаштування, ми вирішили, що можемо допомогти. Розуміємо, що це тимчасово, й люди не працюватимуть два-три роки. Багато хто каже, що як тільки покращиться ситуація, будуть повертатися додому. А поки ми їм допомагаємо, вони – нам. Добре всім – і державі, і підприємцях», – каже головна бухгалтерка підприємства Ольга Шевченко.
Окрім бажання допомогти, для чималої кількості підприємців важливою також є програма компенсації від держави, коли роботодавцю упродовж двох місяців виплачують 6 500 грн за кожного працевлаштованого переселенця. Деяким підприємствам доводиться навіть скорочувати своїх працівників, оскільки вакантних місць немає. Така ситуація в управлінні ЖКГ та побутового обслуговування населення у Меденичах Дрогобицького району. Директорка Стефанія Сусяк каже, що завдяки державній допомозі працевлаштували, хоча і тимчасово, п’ятьох переселенців.
«З Грушева до нас звернулася сім’я із трьох осіб. Вони не можуть собі зарадити, тому ми їх прийняли. Також одну людину прийняли у Вороблевичах. І ще одного чоловіка у Меденичах. Просто ми хотіли їм допомогти, і тимчасово на два місяці прийняли їх на роботу. Загалом це четверо переселенців з Харківської області і один з Маріуполя», – каже вона.
З її слів, дуже багатьом людям потрібна робота – як переселенцям, так і місцевим мешканцям. Через те, що багато хто, зокрема чоловіки, раніше їздили на роботу за кордон, натомість зараз залишаються вдома.
Зуважимо, що не всі підприємства можуть отримувати компенсації за працевлаштованих людей, тому орієнтуються на їхню фаховість та досвід роботи. Наприклад, компенсаційний механізм не поширюється на бюджетні неприбуткові установи, зокрема на лікарні. Хоча у Першому медоб’єднанні Львова кажуть, що працевлаштували вже 27 медиків. Завдяки цьому деякі напрямки у лікарнях вдалося посилити, і навіть відкрити нові.
«У нас зараз дуже посилилася онкохірургія, з Харкова переїхали дуже класні онкохірурги у різних напрямках. Також переїхав лікар з Києва, завдяки його переїзду і працевлаштуванню у нас з’явився напрямок – онкомамологія. Працевлаштувалися і судинні хірурги. У дитячій лікарні почала працювати крута офтальмологиня. Також переїхала з Києва до нас у дитячу лікарню команда кардіохірургів. Підсилилася команда нейрохірургів, адже зараз створюється центр дитячої нейроепілепсії. Ми розуміємо, що люди приїжджають до Львова з досвідом, і ми не маємо просто інших варіантів, аніж брати їх у свої команди. Так ми стали сильніші, і для наших пацієнтів з’явилося більше можливостей», – каже директорка з розвитку Першого ТМО Ірина Заславець.
Як знаходять роботу переселенці
За даними соціологічного дослідження групи «Рейтинг», 19% внутрішньо переміщених осіб вже знайшли роботу на Львівщині. Ще 39% безробітних переселенців мають намір шукати роботу. Загалом 26% опитаних кажуть, що хотіли би залишитися жити або знайти роботу у Львівській області.
Як правило, шукаючи роботу через центри зайнятості, вакансії пропонують відповідно до запиту професії шукача. Не завжди люди можуть знайти місце праці із задовільними умовами. Тому вирішують шукати самостійно, часто проходячи курси для перекваліфікації зайнятості. Дехто навіть наважується на це у доволі немолодому віці. Як-от 60-річна Ольга Гречуха з Нової Каховки на Херсонщині, яка працювала вихователькою у дитячому садку, а після переїзду до Львова стала піцайоло.
«Коли приїхала до Львова, побачила в інтернеті оголошення про вакансію піцайоло, і вирішила спробувати себе в цій спеціальності. Зустріла на новій роботі дуже хороших людей, які коректно спілкувалися і дуже багато мене вчили, я їм за це дуже вдячна. Навчання тривало два тижні, було багато практики. Надалі хочу працювати за цією спеціальністю», – каже жінка.
Додає, що після повернення додому хоче продовжити займатися новою спеціальністю.
Кардинально змінити діяльність довелося і 46-річній Юлії Ірофєєвій з Запоріжжя. Вдома вона працювала головною бухгалтеркою у будівельній компанії. Оскільки об’єкти підприємства були на тепер тимчасово окупованій території, продовжувати діяльність вони вже не могли. Тоді жінка переїхала до Львова.
«Було дуже важко. Ти не у своєму місті, не у своєму житлі, без роботи, без звичного спілкування з друзями і знайомими. Коли побачила ці курси, вирішила піти. Шиття на зараз – дуже важливо. У нас всі, хто вчився, були різні – за віком, за спеціальністю. Коли у 46 років починаєш ручне шиття, сідаєш за машинку, не легко, але треба пробувати. Здолає дорогу той, хто йде», – каже Юлія.
Найперше, що пошиє до перемоги, синьо-жовтий прапор. А зараз, каже, що планує шити те, на що є потреба – сумки, бронежилети, якщо дозволять.
28-річний Родіон Баранов з Харкова працював у сфері торгівлі, але коли переїхав до Львова, теж змінив діяльність. Чоловік завершив навчальні курси та став сантехніком. Тепер має намір залишитися у Львові і працювати за новим фахом.
«Коли потрапив на Львівщину з початку воєнних дій, вирішив без діла не сидіти, тим більше, добрі люди порадили, що проводитимуть такі курси. Фах вирішив змінити остаточно, велика ймовірність, що працюватиму вже сантехніком. Тим більше, випробував справу на практиці, в себе вдома», – каже чоловік.
Наразі на Львівщині вакансій не бракує, вважає керівник центру «Львівський регуляторний хаб» Тарас Хавунка. Дехто з переселенців обирає місце для переїзду саме за конкретною можливістю працевлаштування. Разом з тим, через низку обставин не всі переміщені особи починають працювати. Імовірно, частково через те, що отримують фінансову допомогу (2 тисячі гривень – ред.).
Також частина переселенців планують повернутися у свої міста, тому не дуже хочуть працевлаштовуватися тут на кілька місяців. З іншого боку, важко стверджувати, добре це чи погано, оскільки немає портрету переселенця з погляду психологічних та соціальних викликів.
«Вакансії, як і раніше, є більш привабливі чи менш привабливі. Цікавий аспект, що деякі групи переміщалися більш цільово. Наприклад, ВПО з шахтарських регіонів на сході України намагалися переміститися саме у Червоноградський район для того, щоб мати змогу там працевлаштовуватися. Як на мене, це дуже круто, адже люди орієнтувалися на роботу, не лише на гуманітарну допомогу чи матеріальну допомогу від держави», – пояснює Тарас Хавунка.
Нюанс також в тому, що через воєнний стан та мобілізацію чоловіки призовного віку повинні залишатися в Україні. Від цього деякою мірою страждає економіка, адже вони не можуть заробляти кошти за кордоном і передавати сюди. Попри все, вважає експерт, це була частка національної економіки, яка допомагала розвиватися.
Юлія Осим
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Вибір Твого міста
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню