На правах реклами

Дитячий гінеколог. У якому віці та з яких причин планувати огляд

2687 0
У кожному віці існують свої запити і скарги на стан здоров’я, а своєчасний візит до лікаря дозволяє захиститися від різних проблем. Вчасно виявити й усунути патології чи захворювання, що в майбутньому можуть позначитися на самопочутті, допомагає візит до дитячого гінеколога. Про те, коли дівчинці потрібно звертатися до такого спеціаліста, якими є основні причини, як привчити дитину до інтимної гігієни та яку роль у цьому відіграють батьки, Tvoemisto.tv запитало в дитячої та підліткової гінекологині Центру медичних інновацій NOVO Ірини Стружинської.

Із якого віку варто починати відвідувати дитячого гінеколога, як часто і навіщо?

Це питання дуже індивідуальне, бо у кожного віку свої особливості, як кажуть: «У кожної пори свої плоди». Проблеми можуть бути навіть у новонароджених дівчаток, приміром, синехії (захворювання зовнішніх статевих органів, при якому малі статеві губи злипаються, утворюючи прозору плівку). У більшості випадків це є наслідком носіння підгузків. Бувають вроджені вади чи естрогенні впливи матері на дітей. 

Батьки з народженням дитини мають ретельно дбати про її гігієну, розуміти, як правильно доглядати за немовлям, бо саме тут порушення спричиняють наслідки. Окрім синехії, можуть бути: бартолініт – запалення залоз, розташованих з двох боків нижнього відділу піхви, названих бартоліновими, вульвіт – запальне ураження вульви (зовнішніх статевих органів дівчинки) тощо. Батьки мають самостійно вирішувати, чи потрібна допомога гінеколога у певній проблемній ситуації.

У підлітковому віці (препубертат, пубертат) коли триває статеве дозрівання, постає питання контрацепції, іноді виникають проблеми з менструальним циклом (нерегулярні або ж, навпаки, тривалі менструації) чи дисменорея (менструації, що супроводжуються болем в нижньому відділі живота, запамороченням, блюванням). Тут дитячий гінеколог може встановити причину і порадити, як позбутися проблеми.

Які засоби інтимної гігієни існують для дівчат? Із якого віку можна застосовувати гелі з різним вмістом та pH-балансом?

Не потрібно застосовувати гелі в обов’язковому порядку. Теплої проточної води буде цілком достатньо. Гігієна насправді полягає у тому, щоби регулярно доглядати за собою, користуватися білизною із натуральних тканин, аби не провокувати проблеми. 

Важливо звернути увагу й на те, що мило має рівень pH-балансу вищий, ніж 7, тобто це вже занадто лужне середовище. Тож таким милом не варто користуватися в цьому випадку. А якщо обирати гелі для інтимної гігієни, то вони повинні бути якісні, з рН-балансом від 4,5 до 5,5, щоби не вбивати дитячу лактофлору. Однак у підлітковому віці не раджу застосовувати гелі – це вже за бажанням пацієнтки.

Яку білизну та з яких тканин рекомендуєте носити дівчатам?

Як малим, так і дорослим рекомендую тільки натуральну трикотажну білизну, яка не провокуватиме розмноження бактерій, не затримуватиме вологу. Окрім цього, не раджу носити обтислу білизну, бо через це виникає тертя, зʼявляється відчуття дискомфорту тощо.

Як підготувати дівчинку до першої менструації?

Підготувати дівчинку до першої менструації – важливе завдання для мами. Приблизно у тому ж віці, в якому почалися місячні у матері, почнуться вони і в її доньки. Важливо говорити про це, пояснювати, як усе відбуватиметься, запевнити, що не потрібно боятися, бо це природнє явище і воно є в кожної жінки.  

Якщо це буде несподівано, якщо дівчинка не знатиме, як себе поводити, то менструація стане для неї стресом і може перерости у комплекс в майбутньому. 

Загалом перша менструація може початися в дівчинки у віці від 10 до 16 років. Хоча тепер початок місячних фіксують навіть у 9-річних. Але це норма, як стверджують фахівці. Вікові особливості у кожного свої, тож не треба переживати з цього приводу. 

Як полегшити біль при менструації?

Болюча менструація – специфічний механізм. Матка, маючи м’язову структуру, під час циклу скорочується, і ендометрій відшаровується через піхву. Спазми можуть бути по всьому тілу, але це теж індивідуально. У матці є ще два інші отвори – виходи до маткових труб, і коли відбувається надходження ендометріальної крові, виникають подразнення і біль. Щоби його полегшити або не провокувати, не варто займатися в цей час активними видами спорту. Якщо біль відчувається навіть тоді, коли ви сидите або лежите, то існує симптоматична знеболювальна терапія. 

Тут важливо звернутися до лікаря, аби він підібрав відповідні медикаменти. Вони різні, деякі, наприклад, навпаки, провокують запальні процеси в шлунку, кишківнику. Щоби не нашкодити, потрібно завжди радитися з лікарем.

А як говорити з дівчатами про статеве життя, контрацепцію?

Статеве виховання має починатися майже від самого народження дитини. Діти досліджують своє тіло загалом уже з трьох років. Дівчинка починає розуміти, чим відрізняється від хлопчика, із цього моменту треба розповідати їй насамперед про те, що необхідно доглядати себе. Відтак вона повинна знати, як народжуються діти, що таке статевий акт, як уникнути хвороб і небажаної вагітності. Зараз є дуже багато літератури для батьків, яка сприяє сексуальному вихованню дітей. Там можна знайти і підказки стосовно того, як доступно пояснити дитині особливості її дорослішання та розвитку. Треба говорити, а не чекати, що дитина подорослішає і зрозуміє все сама.

Узагалі стосунки матері та доньки мають бути засновані на довірі. Тоді донька дослухатиметься до порад матері та звернеться до неї одразу ж, якщо її щось турбуватиме. 

Які аналізи й обстеження можна пройти дітям/підліткам у Центрі медичних інновацій NOVO та як їх до цього підготувати?

У Центрі медичних інновацій NOVO можна пройти огляд у гінеколога, здати мазок на аналіз. Звісно, дівчаток не оглядають за допомоги дзеркала, усе відбувається поверхнево і не боляче. Важливо підготувати дівчинку, пояснити, що це може бути лоскотно, але, повторюю, не боляче. 

Окрім цього, в нас роблять обстеження молочних залоз і обстеження на наявність вірусу папіломи людини (робимо це пізніше – після 25 років).

Вакцинація проти папіломавірусу: в якому віці  потрібно зробити перше щеплення і коли необхідно прийти на ревакцинацію?

Обов’язково рекомендую вакцинацію проти папіломавірусу, щоби убезпечитися від проблем у майбутньому. Це щеплення захищає, зокрема, від раку шийки матки. Від дев’яти до 13 років знадобляться дві дози вакцини з інтервалом пів року. Після 13 років до орієнтовно 25-ти – три дози. Для жінок після 25 років є окремі інструкції. 

В Україні наразі доступна двовалентна вакцина Церварикс (16 і 18 типи), але обіцяють сучаснішу – Гардасил проти дев’яти вірусів. 

Як відбувається огляд у дитячого гінеколога в Центрі медичних інновацій NOVO?

Записатися на прийом можна за допомогою телефонного дзвінка на рецепцію або залишити заявку на сайті чи у повідомленні в соцмережах. Діти обов’язково приходять у супроводі батьків. Спершу ми знайомимося, знаходимо спільні теми, говоримо про садок, школу, хобі тощо, аби створити затишну, дружню атмосферу. Потім я питаю, що турбує дівчинку, і те, чим я можу допомогти. Огляд теж відбувається в супроводі матері. Після цього роблю висновки, даю рекомендації, як усунути причину, і що ще варто дообстежити.

Які хвороби можуть турбувати дівчат? Що порадите, аби їх уникнути?

У ранньому віці (від трьох до п’яти років) найпоширенішим є вульвіт через порушення правил гігієни. В період гормонального спокою, тобто з 6-ти по 8-річний вік, – те ж саме, але через травматизм. У підлітків – порушення циклу, затримка менструації або ж її болючий перебіг. За рекомендаціями з приводу лікування потрібно звертатися лише до спеціаліста!

Самолікування може нашкодити. Були випадки, коли батьки намагалися допомогти дитині, використовуючи відвар ромашки, а насправді в неї була на ромашку алергія, і вони про це навіть не здогадувалися. Тому наголошую: аби запобігти захворюванням, завжди звертайтеся до спеціаліста!

Ольга Коваль

Фото Івана Станіславського/Твоє місто

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!