
Фото: Твоє місто/Іван Станіславський
«Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
500 мільйонів гривень у минулому
Львів завжди по-особливому приваблював туристів, був містом-магнітом. У стратегії міста туризм був одним з ключових пунктів розвитку. Готелі, ресторани, старовинна архітектура, чудо-потяги та численні фестивалі були візитівками міста. Все це, за словами замісника міського голови Львова Андрія Москаленка, приносило у бюджет Львова 500 мільйонів гривень щороку.
В докарантинні часи наше місто відвідували 2,5 мільйонів людей у рік, торік до нас завітали півтора мільйона гостей. У час пандемії Львів став популярним серед туристів з Саудівської Аравії.
Проте з початком війни туризм в Україні і у Львові помітно видозмінився. Туристами стали журналісти та волонтери, один із яких – Джордан. Він приїхав в Україну із Північної Дакоти ще до війни, але попри заклики уряду США до своїх громадян негайно евакуюватися з України, вирішив залишитися та стати волонтером.
У нього немає українського коріння, але у США він жив у декількох монастирях УГКЦ, саме тому для нього стала важливою Україна та релігійний туризм. Через місяць він планує навчатися на програмі з психотерапії в одному із українських вишів, а за два місяці – почати формаційну програму для прийняття сану диякона в Українській Греко-Католицькій Церкві.
«Мене цікавлять у Львові релігійні споруди. Я проводжу багато часу в УКУ, в одному із монастирів Львова та у Соборі Святого Юра, де займаюся різними справами. Також мені дуже подобаються Карпати. Я люблю Америку, але наразі моє життя тут. Тут я по-особливому переживаю стосунки з Богом і краще розумію себе та людей. Українці стали для мене, напевно, ближчими, ніж моя родина в Америці», – говорить Джордан.
Кордон він перетинав саме з туристичною візою. Україна зараз дешевша, ніж будь-яке місто в США, говорить Джордан, зокрема через війну. На ті гроші, що він заробив, працюючи пів року на нафтовій платформі у США, хлопець може жити в Україні чотири роки, каже він.
Кількість туристів скоротилася більш, ніж удвічі
Тепер на Львівщині спостерігається 30-40% від кількості туристів у 2021 році, каже Ігор Губіліт, директор туроператора «Відвідай».
«Якщо порівнювати із ситуацією в інших частинах України, наприклад Київщиною, Чернігівщиною, Шацькими озерами чи півднем України, де туристична діяльність майже відсутня, можна сказати, що в нашій області туристична галузь не припиняє діяльності. Ми перші два місяці активно займалися волонтерством, четверо наших працівників пішли воювати, а вже з травня відновили активну діяльність. Зараз у нас 30-40% туристів порівняно з 2021 роком. Тепер найважливіше виплачувати колективу зарплату, допомагати армії та зберегти туристичні бізнеси в середовищах на місцях», – вважає він.
Туристів з-за кордону наразі в Україні практично немає. Натомість є іноземні журналісти, волонтери, представники міжнародних організацій. Однак це крапля в морі, говорить у коментарі Тvoemisto.tv голова Державного агентства розвитку туризму України Мар’яна Олеськів. За її словами, через війну надходження до держбюджету від тургалузі за перші чотири місяці 2022 року скоротилися на 18%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
«В’їзного туризму сьогодні в Україні практично немає. Є іноземні журналісти, волонтери, представники міжнародних організацій, які наразі працюють в Україні, і наші туроператори надають їм певні послуги з в’їзду в країну та поселення. Але це крапля в морі. Внутрішній туризм починає потроху відновлюватися. Туроператори, які спеціалізуються саме на внутрішніх подорожах, почали поновлювати свою діяльність на 20-50% порівняно з минулим роком. Хтось тільки почав працювати, хтось працює з травня», – каже Мар’яна Олеськів.
Туристів стало менше вже за тиждень до початку повномасштабного вторгнення росії, і туристичний центр Львова переорієнтувався на роботу із закордонними журналістами, яких з лютого в нашому місті було понад дві тисячі, розповідає керівниця управління туризму Львівської міськради Христина Лебедь.
Нині туристично-інформаційний центр знову запрацював, самі містяни почали активно цікавитися містом через те, що не мають можливості поїхати деінде, вважає очільниця управління туризму Львова. Спочатку очікували, що сюди будуть приходити переселенці, але у туристичний центр звертаються українці, які мандрують Україною, наприклад їдуть на відпочинок на Закарпаття чи в Карпати і зупиняються у Львові. Також заходять ті, що повертаються з-за кордону і зупиняються тут.
Специфіка відпочинку внутрішніх туристів також змінилася. Тепер вони віддають перевагу короткостроковим вікендам – максимум на тиждень.
«Мандрівки стали короткотривалими: переважно розраховані на вікенд, про які краще говорити не як про відпочинок, а як про «перезавантаження», яке допомагає відновити сили і знову повернутися до роботи, щоби працювати на перемогу і донатити на ЗСУ. Одного дня ракети перестануть літати, а наслідки від заподіяних росією збитків ми будемо відчувати не один рік», – пояснює Мар’яна Олеськів.
Наразі більше про Львів хочуть дізнаватися волонтери, які вже певний час проживають у місті, каже очільниця управління туризму Львівської міськради. Проте зазвичай їх цікавлять безкоштовні послуги, хоча бувають випадки, коли іноземці приїжджають з певною метою, аби фінансово підтримати Україну, говорить Христина Лебедь.
«Є люди, які перебувають у Львові певний час і хочуть більше дізнатися про місто, є й іноземці, у першу чергу волонтери, які приїхали сюди і мають час на ознайомлення з містом. Ми маємо розуміти, що їх найперше цікавлять безкоштовні послуги, для прикладу, які у нас є парки, музеї. Немає цієї фінансової можливості, яка була звична для нас у попередні роки. Був випадок, коли до нас прийшов португалець середнього віку і сказав, що зумисне приїхав до Львова із туристичною метою, щоби таким чином підтримати нас своїми грішми», – розповідає вона.
В основному екскурсії замовляють львів’яни. Частка внутрішньо переміщених осіб у туристичних групах становить 20%, стверджує Ігор Губіліт. Однак він зауважив тенденцію, що, попри відсутність в’їзного туризму, Львів знову став туристичним хабом через припинення авіасполучення.
«Екскурсії замовляють переважно львів’яни, але також є люди, які на декілька днів приїжджають, аби відволіктися від війни, з того ж Києва, Одеси, Харкова. Є й ті, що тимчасово проживають у Львові, їх у групах до 20%.
Є цікава тенденція: Львів знову став туристичним хабом, яким уже декілька років не був. Багато громадян України, які хочуть поїхати за кордон, прямують до Львова, сідають на туристичні автобуси і їдуть подорожувати Європою. Це відпочинок на морях, паломницькі й екскурсійні тури. Ми це бачимо, бо велика кількість львівських перевізників залучена до виїзного туризму. Це,звісно, тимчасове явище, яке виникло через припинення авіаперельотів, особливо лоукостів», – розповідає директор туроператора «Відвідай».
Гіди проводять більшість екскурсій Львовом для волонтерів. Також дехто з них зауважив феномен: іноземці замовляли екскурсію з-за кордону тільки для того, щоби їх підтримати, зазначає директорка громадської спілки «Об’єднання львівський туристичний альянс» Діана Борисенко.
«Особисто я водила кілька піших іноземних волонтерських організацій з Фінляндії, були американці, різні збірні команди. Кілька киян замовляли мені екскурсії Львовом. Моя колега проводила екскурсії онлайн, але потім сказала, що це не надто актуально. Цікаво, що іноземці бронювали мої екскурсії із США, щоби переказати мені кошти, підтримати. Вони робили це для більшості українських гідів», – запевняє Діана Борисенко.
Про санаторії та готелі
За неофіційною інформацією рівень заселення готелів знизився до 40%, вважає очільниця управління туризму Львівської міськради: «Як кажуть готельєри, рівень заселення знизився до 30-40%. Готелі мали добрий показник заселення у квітні й травні, коли в місті була велика кількість журналістів. Там зупинялися й люди, які мали певну фінансову подушку. Також там поселяли ВПО, допомагали їм. Тепер ситуація складна».
Середній рівень завантаження готелів спостерігається і в Карпатах, бо в деяких із них ще перебувають внутрішньо переміщені особи, каже Ігор Губіліт.
«Можна сказати, що у Львові та в Карпатах нині середнє завантаження. В деяких готелях і санаторіях ще проживають ВПО, але місць для поселення на Львівщині більш ніж достатньо. Місця є в різних готелях – і за ціновою групою, і за специфікою відпочинку».
Через зменшення попиту на готелі поселення в них значно подешевшало, пояснює Мар’яна Олеськів. І це негативне явище, бо через це їх доведеться закривати. Допомогу держава шукає в міжнародних фондах.
«Наразі багато українців змогли повернутися додому, і санаторії на заході України, які нещодавно були переповнені, тепер напівпорожні. Ціни на послуги та проживання впали навіть у Буковелі. Якщо так триватиме далі, то більшість цих закладів доведеться поставити на паузу, а працівників відправити у вимушені відпустки.
Це вкрай негативно позначиться як на самих курортах, які можуть втратити висококваліфікованих фахівців, так і на туристичній галузі в цілому. Саме тому ми займаємося розробкою спеціальних програм реабілітації і для військових, і для цивільних, які постраждали внаслідок воєнних дій. Готуємо звернення до міжнародних фондів, які готові фінансово долучитися до подібних програм», – каже Мар'яна Олеськів.
Мер курортного Трускавця Андрій Кульчинський в інтерв'ю Тvoemisto.tv зазначив, що порівняно з березнем та квітнем у них зменшилася кількість осіб, які перебувають у санаторно-курортних закладах. Частина переселенців із віддалених від фронту областей досі перебувають у санаторіях, але загалом завантаженість курорту коливається на рівні 30-40%.
За його словами, у Трускавці є низка установ, які займаються лікуванням і реабілітацією українських військових, які отримують поранення. Мер каже, що вони готові пропонувати відновлення для військових після того, як вони закінчать службу в армії.
Які напрямки та локації мають попит
Наразі це короткострокові та сезонні мандрівки на декілька днів у природні заповідники, а також ті, що допомагають краще зрозуміти історію.
«Мають попит недовготривалі мандрівки. Наприклад, триденний тур Тернопільщиною або тур Поділлям, сходження на Говерлу і сезонні так звані лавандові тури. Також популярні екскурсії історичними місцями, які допомагають краще зрозуміти нашу історію, як-от одноденний тур до Переяслава і Канева, в програмі якого відвідування пам’ятника князеві Володимиру, а також лекція про Переяславську раду, що змінила хід української історії. Також є попит на поїздки місцями бойової слави українців, зокрема до Чернігова», – стверджує Мар’яна Олеськів.
Таку ж думку висловлює і Христина Лебедь. Туристи у Львові дуже часто відвідують Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні. Щоби зацікавити туристів, у місті також планують організувати відпочинок на сапах (сапбординг – вид спорту, один із різновидів серфінгу, де дошка комплектується веслом. На сапі можна кататися стоячи, на колінах і сидячи – Ред.) на міських озерах:
«Зараз люди дуже активно відвідують Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні. А ще парки і середмістя Львова. Ми розуміємо, що час думати і працювати над розвитком культури місцевого відпочинку, тож хочемо організувати відпочинок на сапах на міських озерах. Ми вже пробували ставати на сапи на Левандівському озері, воліємо спробувати й на Стрийському».
Неабияку популярність мають тури в Карпати – на гірські вершини й водоспади, у фортецю Тустань, а також замки «Золотої підкови» – Олеський, Підгорецький та Золочівський, запевняє Ігор Губіліт.
«Найбільше люди хочуть у Карпати, особливо цього року популярні піші походи в гори. Також у липні є велике зацікавлення «лавандовими» турами: возимо охочих на п’ять різних лавандових полів. Враховуючи те, що люди бояться їхати на Чорне море і в Шацьк, а за кордоном морський відпочинок або дорогий, або недоступний, спостерігається попит на відпочинок біля термальних вод Закарпаття, купання в річках та озерах. Щодо природних туристичних місць, то, думаю, тут є лідерами фортеця Тустань, водоспад Кам’янка, гори Парашка, Пікуй і Камула. Щодо історичних та культурних – Звенигород із його інтерактивною екскурсією у VR-окулярах, Жовква і частково замки «Золотої підкови», – каже директор туроператора «Відвідай».
Цього року туроператори відкрили для себе декілька нових локацій.
«Серед них мальовниче місце Львівщини – Турківський кар’єр, скеля Триніг у горах Вороняки, інтерактивні розваги в Гавареччині, водоспад Лазний, аквапарк у Старій Солі та нова локація «Мшанецькі колиби», – зазначає він.
Про вартість послуг, екскурсій та поселення
Ціни на тури зросли через вартість пального, каже Ігор Губіліт.
«Враховуючи збільшення вартості пального практично вдвічі, суттєво подорожчали транспортні перевезення і, відповідно, збільшилася вартість турів та екскурсій. Але ми підвищили ціни на 10-20%, бо знаємо, що наші туристи не стали багатшими. Також багато де значно зросла ціна вхідних квитків, через це ми склали маршрути з панорамами Карпат, де взагалі немає вхідних квитків».
У Львові ціни не змінилися, стверджує Христина Лебедь, люди шукають або дешевшу альтернативу доступного варіанта, або безкоштовну, або ж те, що проводять за благодійні внески: «На одній екскурсії може бути від семи до 20 осіб. Про підвищення цін на туристичні послуги зараз не можемо говорити, бо люди не готові витрачати гроші на це».
Чи планує держава розвивати туризм
Туризм – важлива галузь для економіки країни, оскільки дає дуже багато робочих місць для людей, залучених до супутніх сфер. Саме тому в Офісі президента зараз працюють над планом відновлення України, розповідає Мар’яна Олеськів.
«Одне робоче місце в туризмі – це від чотирьох до 10 робочих місць в інших галузях. Наразі Офіс президента розробляє план відновлення країни, розрахований на 10 років. До нього ввійшли всі найважливіші галузі економіки і туризм у тому числі. Ми створили окрему робочу підгрупу, яка розробляє план і визначає пріоритетні напрямки відновлення галузі», – каже голова Державного агентства розвитку туризму України.
Робота з міжнародними журналістами, волонтерами та лідерами думок дуже важлива, оскільки вони формують враження про Україну, і коли ми переможемо, в них перших з’явиться бажання приїхати в Україну знову, стверджує Христина Лебедь.
Саме Львів стане «вхідними воротами» держави, коли Україна переможе у війні. Тому досвід, напрацьований Львовом, знадобиться іншим українським містам.
«Коли ми здобудемо перемогу і всі будуть їхати в Україну, Львів стане «вхідними воротами». Ми всі це розуміємо. Ми можемо за цей час сформувати якісно нову послугу. Це досвід, який ми отримуємо тут і зараз та який після цього зобов’язані передавати Харкову, Чернігову, Одесі, Сумам – містам, які тримаються і виборюють свободу», – вважає Христина Лебедь.
Роман Тищенко-Ламанський
Фото: Твоє місто/Іван Станіславський
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Міські акценти
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Де у Львові побачити копію дохристиянської писанки
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян