фото: Катерина Москалюк

фото: Катерина Москалюк

Подружити сусідів. Фоторепортаж із першого Знесіння-Фесту у Львові

4334 0
На добросусідському фестивалі згадували минуле району, планували майбутнє, готували їжу, вчили дітей, слухали вірші Олега Лишеги й дивились кіно.

Мешканці району Знесіння зініціювали створення інклюзивного дитячого майданчика та скверу, який носитиме ім’я Олега Лишеги – українського поета, драматурга та перекладача. Познайомитись із творчістю митця, послухати спогади його сучасників, поборотись за звання найкращої господині, взяти участь у фотоконкурсі та пройтися стежками ландшафтного регіонального парку «Знесіння» можна 10 вересня на Знесіння-Фесті – першому добросусідському фестивалі у Львові.

Історія фестивалю розпочалась із того, що мешканки мікрорайону Знесіння Юлія Гвоздович та Христина Валько виграли ґрант від Громадського бюджету на створення інклюзивного дитячого майданчика. Режисерка Дарія Ткач запропонувала назвати майбутній сквер іменем поета Олега Лишеги, який пішов із життя три роки тому. Дівчата залучили до проекту своїх товаришів та однокласників, які мешкають на Знесінні. Зібралась ініціативна група, яка а організувати фестиваль, щоб популяризувати творчість Олега Лишеги та привернути увагу до життя свого мікрорайону.

– Коли в мене народився син, я зрозуміла, що в нашому районі немає комфортного та безпечного майданчика, куди можна піти із дитиною, – розповідає Христина Валько. – Окрім того, поруч мешкає багато діток з особливими потребами, яким необхідний комфортний простір із спеціальним обладнанням. Для мене це стало поштовхом змінити на краще свій район та податись на ґрант. Це була перша сходинка, а наступною став Знесіння-Фест – ми отримали ґрант від Британської ради та Інституту суспільних ініціатив, нашими партнерами виступили Холдинг емоцій !FEST та Українська галицька асамблея, доросла та дитяча бібліотеки на Знесінні, а також ландшафтний регіональний парк «Знесіння». Ми намагались організувати фестиваль таким чином, щоб він був цікавим як дітям, так і дорослим: літературна сцена, присвячена патрону фестивалю Олегу Лишезі, екскурсії парком «Знесіння», тренінги, майстер-класи та ярмарок.

На фестивалі, що проводився на подвір’ї клубу FEST Republic, створили кімнату актуальних можливостей розвитку району, де люди могли висловлювати свої пропозиції та ділитись проблемами. «Якщо сусіди будуть знайомі одне з одним, їм буде простіше знайти тактику для покращення інфраструктури району, зокрема боротися з незаконними забудовами на Знесінні», – пояснює Христина.

Літературну частину Знесіння-Фесту відкрила режисерка Дарія Ткач, яка читала поезію Олега Лишеги та згадувала епізоди з його життя.

– Я познайомилась із Олегом у 2003 році на Форумі видавців у Львові. Наша творча співпраця втілена у документальних фільмах, ми разом працювали на львівському телебаченні. Нам було цікаво разом працювати – він писав текст та начитував його, а я складала кіносценарій. Олег був і талановитим фотографом, зокрема він привіз серію цікавих світлин із Пенсильванії, – розповідає Дарія Ткач. – Мені дуже приємно сьогодні бачити друзів Олега – Валеру Шаленко, Ореста Яворського, Віктора Морозова – усі з когорти Грицька Чубая.

Про Лишегу та його творчість говорили Тарас Пастух, Катерина Міхаліцина, Маріанна Кіяновська і Соломія Чубай. Виступ Віктора Морозова розпочав музичну частину фестивалю, на якій виступили гурти Anima, «Три кроки в ніч» і The Glass.

– Я дуже радий, що Олегове ім’я намагаються популяризувати, оскільки він, на жаль, ще не всім відомий. Він був талановитою людиною, його книжка виборола престижну премію американського пен-клубу. Я виступаю на літературній сцені, де мої спогади будуть переплітатися з піснями. Пісні буду виконувати на поезію Олега Лишеги і на поезію наших спільних друзів – Костя Москальця та Андрія Панчишина, – сказав Віктор Морозов.

До фестивалю долучився проект Української галицької асамблеї «Локальна історія». Два роки спільно із бібліотекою-філією №16 на Знесінні учасники проекту знімали відео із давніми мешканцями району, записували їхні спогади, шукали старі фотографії. При вході у зону фестивалю розташовані стенди із світлинами та історією Знесіння починаючи із 1443 року. На одній із світлин корінна мешканка Знесіння Христина Проць знайшла свою маму.

– У цьому мікрорайоні мешкав ще мій прадід. У нього був великий будинок, а сусіди називали вулицю «На Орлєвича» за прізвищем прадіда. Вулиця була дуже вузенькою, і коли навіть її замітало снігом, мешканці Знесіння жартували, що в мікрорайон таки прийшла зима. Цю історію розповідала мені мама, згадуючи давні сніжні зими, – каже Христина Проць.

Гості фестивалю мали нагоду спробувати Знесіння на смак: для них організували конкурс Найкраща господиня Знесіння, у якому переможця визначали фахові судді: креативний директор «Кумпель-груп» Олексій Петелько, Мар’яна Душар (Пані Стефа) і шеф-кухар Патріаршого центру Галина Зінько. Фудзона фестивалю була представлена і місцевими виробниками.

– Наше виробництво розташоване на Знесінні. Крім того, багато співробітників родом саме з цього мікрорайону, – розповідає Ігор, представник компанії «Чавко». – Я ходив тут до школи, і сьогодні мені приємно зустріти тут давніх знайомих.

На ярмарку також були благодійні ятки навчально-реабілітаційного центру «Джерело» та фонду боротьби з дитячою лейкемією. Кошти від продажу виробів підуть на лікування дітей.

У дитячій зоні фестивалю відбувались майстер-класи від Національного музею імені Шептицького, а також уроки малювання, виготовлення витинанок, гончарства, наукове шоу.

– Я мешканка Знесіння, і цей фестиваль – нагода бути корисною для мікрорайону, – каже Оля Кіт, відповідальна за дитячу зону фестивалю. – Ми готувались до заходу близько двох місяців і тепер приємно дивитись, як наші задуми втілюються у реальність.

– Наша мета – підвищити соціокультурний рівень життя мікрорайону, подружити сусідів, – каже Христина Валько. – Сьогодні люди, які мешкають в одному будинку, можуть не знати один одного, не спілкуватись. Ми хочемо, щоб на Знесінні були місця для зустрічей, щоб люди спілкувались. І сьогоднішній перегляд фільмів від Wiz-Art, яким завершується фестиваль, – це чудова нагода для спілкування.

Катерина Москалюк

Міські акценти

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!