Фото: Дзвін
«Реально небезпечно». Що робити з електросамокатами у Львові
ДТП і реанімація
У Львові сталася резонансна ДТП за участі водія електросамоката. На просп. Червоної Калини 26-річного жителя Дублян Ігоря Сироту на регульованому пішохідному переході збив 29-річний водій автомобіля «Форд Фокус».
За інформацією Tvoemisto.tv, хлопця доправили в реанімаційне відділення Лікарні Святого Луки (колишня 8-ма лікарня), його стан медики оцінюють як стабільно важкий. У пацієнта численні гематоми, зламана нога та забій легенів, через що він не може дихати. Але Ігор прийшов до пам’яті та реагує, коли до нього звертаються.
Учора, 21 липня, сталася ще одна аварія за участі водія електросамоката. Його збив водій автівки на пішохідному переході на перехресті вул. Стрийська – Наукова. Загалом це вже 27 такий випадок за менш ніж три місяці.
Рік тому Львівська міськрада розробила рекомендації для водіїв електросамокатів. Тоді начальник управління транспорту та інфраструктури у Львові Орест Олеськів наголошував, що доки в Україні не буде прийняте чітке законодавство стосовно цього виду транспорту, його варто розцінювати як велосипед.
Допис Tvoemisto.tv у Facebook про ДТП за участі електросамоката за п’ять годин зібрав понад 150 коментарів. Серед них як позитивні, так і негативні. У негативних користувачі, зокрема, нарікають на високу швидкість водіїв електросамокатів у пішохідних зонах, відсутність технічного огляду цього виду транспорту, його часту несправність, використання дітьми та двома особами одночасно. У позитивних – необхідність поваги до всіх учасників дорожнього руху і те, що стиль водіння залежить від культури кожного зокрема.
«Бачила, як троє дітей років 10-12 переїжджали на одному самокаті перехрестя. Дякувати Богу, що не було машини», – написала Галина Мельник у коментарях на Facebook.
Про те, що на орендованому самокаті сина перестали працювати гальма, повідомив Павло Кухарчук: «Учора малий хотів узяти самокат, не зміг зупинитися – гальма перестали працювати, добре, що у пішохідній зоні проїхав 30 секунд,зупинився і залишив його. За якістю самокатів не стежать зелені болтики взагалі, то чого дивуватися?»
Обов’язкові курси при автошколі та реєстрацію самокатів пропонує Оксана Борис: «То, може, вже заборонити це пекельне зло? Або ввести, нарешті, повну відповідальність. Обов’язкові курси при автошколі, тестування і реєстрація самоката. Скільки ще має бути аварій? Через ті самокати страждають водії. Бо що легше: зупинити легкий самокат і не вилітати на перехрестя (що заборонено правилами) чи зупинити пару тонн металу, коли тобі отаке під кола вилітає?»
Чому правила не діють?
Як розповів у коментарі Tvoemisto.tv голова Львівської асоціації велосипедистів Матвій Шкотняр, розроблені Львівською міськрадою правила користування електросамокатами мають суто рекомендаційний характер, тому місто не може вплинути на водіїв цих транспортних засобів. Проблему можна розв’язати тільки на державному рівні.
«На жаль, місто не може додатково встановлювати якісь обмеження, хіба що в плані правил благоустрою. Має бути закон і запис у ПДР, інакше ніякий суд не прийме посилання на рекомендації міської ради у випадку ДТП. Суди зараз їх дуже по-різному трактують: десь як пішохода, десь як мопед, десь як просто транспортний засіб. Тому в судах досі не визначилися, як сприймати справи із самокатами. Тому насамперед – на рівні країни, а відтак можна буде щось вирішувати на рівні міста», – вважає він.
І зазначає, що проблема криється передусім у нормативній базі: незрозуміло, до якої категорії належить водій електросамоката, які права він має і де має право їздити.
«У мене багато друзів користуються самокатами – як особистими, так і взятими напрокат. І для нас, і для всього цивілізованого світу, де самокати з’явилися на рік-два раніше, проблема полягає в нормативній базі. У правилах дорожнього руху він підходить під визначення мопеда, але ми розуміємо, що тоді водій повинен мати права і не може їздити велодоріжками. Це нонсенс. Якщо є велодоріжка – нею їде самокат. А це ні не ровер, ні не мопед, ні не мотоцикл. І не пішохід. Електросамокати поза правовим полем. Через це дуже складно врегулювати їх використання», – каже Матвій Шкотняр.
У парламенті вже кілька років очікує розгляду законопроєкт, який має врегулювати рух електросамокатів та інших легких транспортних засобів, але Covid-19 та війна завадили цьому, пояснює він.
«У Верховній Раді вже зо два роки лежить законопроєкт, і не один, про легкий транспорт – не тільки про самокати, але й про моноколеса та гіроборди. Тільки в нас як не ковід, то війна, тому він досі не прийнятий. Тож самокатів досі нема в правилах дорожнього руху. Мені самому не дуже подобається, коли мене на великій швидкості обганяють, але навіть через часті повідомлення про ДТП за участі електросамокатів коментарі на кшталт «заборонити і викинути з міста» – це також неправильно. Бо це теж частина мобільності, яка дозволяє значно спростити пересування, особливо ввечері. Самокати займають певну нішу, просто варто обмежити швидкість їзди на них тротуарами. Повністю я б їх із тротуарів не «виганяв», але в умовах Львова велосипедом по бруківці ще проїдеш, а от самокатом дуже тяжко», – вважає співрозмовник.
Зі слів Матвія Шкотняра, ДТП стаються насамперед через те, що водії електросамокатів мають менше практики порівняно з велосипедистами. Понад те, самокат, на відміну від велосипеда, важчий у керуванні:
«Основна проблема полягає в тому, що більшість водіїв користуються самокатами, взятими напрокат, і, відповідно, мають мало досвіду керування ними. Багато моїх знайомих їздять самокатами ввечері, коли з громадським транспортом тяжко, а таксі або дороге, або його годі викликати. Є прокатні сервіси, і ніхто їх закривати не буде, бо це хороший бізнес».
Якою має бути швидкість
Згідно з ухвалою, прийнятою депутатами торік, їздити пішохідними доріжками, у парках, скверах і на паркувальних майданчиках на електросамокатах можна зі швидкістю до 5 км/год.
В цій ухвалі також мовиться про обмеження швидкості руху електросамокатів до 5 км/год. на тротуарах, де багато пішоходів, задля безпеки всіх учасників руху. Якщо ж тротуар вільний, їхати можна швидше.
Електросамокатами мають право користуватися особи від 14 років. Діти від семи до 14 років можуть користуватися цим транспортним засобом також, але в супроводі батьків.
Окрім цього, особам, які використовують вулично-дорожню мережу, забороняється припарковувати самокати в таких місцях:
- на пішохідних переходах;
- на пандусах для маломобільних груп населення;
- на зупинках громадського транспорту;
- на велосипедних і пішохідних доріжках, а також на тротуарі, якщо його ширина менша ніж 1,5 метра;
- перед входом/виходом до житлових та нежитлових будівель, споруд;
- перед або поблизу аварійних виходів і зон виїзду пожежної охорони, швидкої допомоги та інших екстрених служб.
Ухвала ЛМР не працює
Голова комісії міської мобільності, зв’язку і транспорту ЛМР Ігор Зінкевич у коментарі Tvoemisto.tv наголошує, що торішні рекомендації, які розробила ЛМР для компаній, у яких можна взяти напрокат електросамокати, фактично не виконуються.
«Ми бачимо, що ухвала не працює. Я не впевнений, що Львівська міськрада має контроль над компаніями, які здають в оренду електросамокати. Бачу, що деякі водії розганяють цей транспортний засіб до 30-35 кілометрів на годину. Львів – специфічне місто, ми прекрасно знаємо, що в нас дуже багато бруківки. А де є бруківка, на самокаті проїхати майже не реально», – зазначає він.
І додає: «Ми колись домовлялися про певну швидкість, певні локації для них. Зараз знову помічаємо, як електросамокати ставлять просто на зупинках громадського транспорту. Дуже багато порушень безпосередньо від тих людей, які займаються таким бізнесом. Ми досі не маємо роз’яснення щодо їхньої роботи в межах чинного законодавства. У Львові на дорогах використовувати електросамокати справді небезпечно через те, що це наражає на небезпеку самих учасників руху. Немає поворотників, можливості показувати жестом поворот, бо коли відпустиш руль, електросамокат стає некерованим».
Ігор Зінкевич пропонував використовувати самокати там, де є велодоріжки (дозволити швидкість руху 20 км/год.), а де їх немає, обмежувати швидкість геолокаційно: у пішохідних зонах до 10 км/год. Також депутат вважає, що на електросамокатах не варто їхати через пішохідний перехід.
Tvoemisto.tv звернулося з інформаційним запитом до компанії «Bolt Україна» з проханням пояснити, чому, на їхню думку, почастішали випадки ДТП за участі водіїв електросамокатів, що робить компанія задля їхньої безпеки та чи є можливість страхування життя.
Проблеми ці досі не врегульовані, оскільки ДТП за участі електросамокатів підпадають під різні статті Кримінального кодексу, а автострахування не поширюється на водіїв, бо це не транспортний засіб, каже адвокат Олег Мицик.
І доки у Верховній Раді не знайдуть можливості розглянути законопроєкт про цей вид легкого транспорту, у Львові його використовуватимуть на свій страх і ризик.
Роман Тищенко-Ламанський
Міські акценти
- «Зміна управління містом може потроїти довоєнний бюджет Львова»
- «Для візочника у Львові є два варіанти – дім і балкон». Що можна змінити?
- Що буде на місці «Добробуту» у Львові. Нові подробиці давньої історії
- Будинок з історією. Як колишній парафіяльний дім став приватним
- «Із грішми проблем нема». Коли у Львові добудують сміттєпереробний завод
- Із трамваєм чи без. Як планують змінити вулицю Миколайчука
- Паркування у Львові. Що змінилось та де найчастіше штрафують
- Наскладали дров, купили генератор. Як ОСББ Львова готуються до зими
- Без хліба, світла і зв’язку. Як Львів пережив ракетні удари
- «Маємо нову тенденцію». Як змінилася ситуація з орендою житла у Львові
- Білозора чи Вакарчука? Як у Львові перейменують вулицю великих математиків
- «Крапля в морі». Чи вдалося зберегти туризм у Львові попри війну
- «Укрзалізниця» передає лікарню в центрі Львова. Що там буде
- «Це терапія, яка допомагає». Чи варто було проводити Свято музики у скорботний день
- З якими назвами вулиць у Львові ми попрощаємося
- «Треба йти до школи!» Яким буде навчання у Львові з 1-го вересня
- «Не буде червоної доріжки». Чи виграє львівський бізнес від скасування мит на товари
- Чи справді у Львові готові будувати квартири із кімнатами захисту
- Місто-фортеця, або Чим є Львів для путіна
- «На вас чекає смерть за Бучу, Ірпінь, Київ…» У Львові зняли відео, через яке виник скандал
- Як Львів підготувався до можливого нападу Путіна
- Як бізнес у Львові реагує на повідомлення про імовірний напад Росії
- Як отримати відшкодування за розірвані колеса через ями у Львові. Пояснення юриста
- Так продовжуватись не може. Як покращити онлайн-навчання у львівських школах
- Готель на ринку, або Коротка історія «Добробуту» у Львові
- Е-квиток у Львові. Усе про картки, ціни, пільги
- На вершині – пішохід. Що передбачає Піраміда мобільності у Львові
- Перехоплювальні паркінги, е-квиток і безпечні дороги. Що робитиме Львів для покращення мобільності
- Недовіра директорці. Що відбувається у львівському ОХМАТДИТі
- День Х. Коли у Львові запрацює е-квиток і чому не з 13 січня
- Замість автобусів може бути поїзд, або Що змінить у Львові електричка
- У Львові розробили перший тролейбус з автономним ходом. Навіщо він місту та куди поїде
- Одна бригада, сім батальйонів. Як у Львові планують організувати оборону у разі наступу Росії
- «Не дати їм будувати, щоб до них підходили всякі жулікі». У Львові виник скандал через будову на Княгині Ольги
- У яких районах Львова потрібне нове житло та чим виділятися на ринку первинного житла сьогодні
- «У Львові варто будувати кампуси». Що відбувається на львівському ринку нерухомості сьогодні
- «Україна для Росії пріоритет номер один». Аналітик – про можливе російське вторгнення
- «Далі знову буде ескалація». Аналітик про загрозу російського вторгнення
- «Зараз маємо пік». Як змінилась ціна на квартири у Львові
- «Думав, вона послизнулась». Водій маршрутки каже, що не зрозумів, що наїхав на монахинь у Львові
- Все можна робити швидше? Хто та як проєктує львівські вулиці
- Львів готує план, щоб повернути дітей до школи. Як це відбуватиметься
- «Посидіть дома, почитайте книжку». Андрій Садовий про нові обмеження у Львові
- На межі життя і смерті. Що відбувається та хто платить за лікування у лікарні швидкої допомоги
- «Нас зробили крайніми». Що у Львові з вакцинацією вчителів та як дають раду інші міста
- «Ми перестали розуміти, чого хоче покупець». Важливі думки після BookForum у Львові
- Як «спорт поза політикою» стає зброєю проти України
- Біля парку і за 15 хвилин до центру Львова. Які переваги пропонує ЖК Safe Town
- Моцарт виглядає для вас чужинцем, але дайте йому час
- Збережуть чи забудують. Що буде на території кераміко-скульптурної фабрики у Львові
- Усі чекають на апеляцію. Як розгортається справа шести засуджених поліцейських у Львові
- Чи справді спорт поза політикою. Як зреагували на позицію львівського спортсмена Горуни
- «Маємо прийняти нову реальність». Олексій Коган про Leopolis Jazz Fest
- Місто, де можна розвивати мистецькі ідеї. Ніколя Фасіно про «Французьку весну» у Львові
- «Караван історій». Що буде із кінотеатром у Стрийському парку
- Вода в місті. Як річка Зубра впливає на львів'ян і як її врятувати
- Квіти на руїнах. Що можуть збудувати у лісопарку «Погулянка»
- Як у Львові оновили унікальну браму в будинку, де жила дружина Грушевського
- «Підпільні» матрьошки. Як у Львові заробляють на російській символіці
- Як оплатити за воду, не виходячи з дому. Детальна інструкція
- Законсервований простір. Чого бракує культурі і відпочинку у львівському парку
- Так триває історія. Як демонтаж Монументу Слави у Львові змінює сенси територій
- Від підземелля до небес. Що унікальне можна побачити в соборі святого Юра у Львові
- Як не купити «проблемну» квартиру і чи реально повернути гроші. Розмова з юристом
- План на Великдень. Як церкви у Львові уникатимуть скупчень вірян
- Чи справді можна вакцинуватись залишковими дозами. Журналістський експеримент
- Навколо автовокзалу. Як врятувати від депресії новий район на околицях Львова
- Тут живе дух Львова. Чи зникне з мапи міста кінотеатр «Коперник»
- За тиждень Великдень. Як волонтерки у Львові напекли пів тисячі пасок для військових на Сході
- Епіфаній теж просив. Як у центрі Львова будують храм. Оновлена візуалізація
- Мистецький дух і дірява підлога. Як це – жити в будівлі театру в центрі Львова
- Забуте і нове. Як може змінитись обличчя Львова за кілька років. Візуалізація
- Мені треба тільки житло, розумієш? Історії непомітних
- Як занепав «символ Львова», або Чи зміниться щось на Стрийському автовокзалі
- Як у старі добрі часи. Хто такі садівники Львова і для чого вони місту
- «Пустіть в туалет!» Як це, коли у Львові не працюють громадські вбиральні
- Воля і розрахунки. Що потрібно, щоб запустити у Львові міську електричку
- Шлях вакцини. Як у Львові зберігають і перевозять «щит» від коронавірусу. Репортаж
- На невеликі квартири у Львові ціна зросла. Що змінилось на ринку нерухомості у час пандемії
- Продукти з'їмо самі. Як ресторани у Львові пішли на новий локдаун
- Весняне дежавю. Коли у Львові можуть ввести локдаун
- Два тижні на збір. Що буде із солодощами і кавою з переходу на Митній
- Два Львова. Як минуло перше онлайн-обговорення здорожчання проїзду в міському транспорті
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду бар «Корівка» і «Пиріжкова» на Словацького
- Як привчити львів’ян прибирати за своїми домашніми улюбленцями
- Без бюджету та з виконкомом. Як на сесії домовлялись депутати і Андрій Садовий
- Кав’ярні для чоловіків, цукерні – для жінок. Розваги і торгівля у Львові сто років тому
- Затори у Львові. Чому світлофори в місті працюють так, а не інакше
- Чемні/хамовиті. Громадський активіст про те, як паркуються у Львові та Києві
- Куди зникає дух Львова. Справа магазину на Краківській
- Викинули продуктів на сотні тисяч. Як бізнес у Львові пережив другий локдаун
- Берлін у центрі Львова. Як після реставрації виглядає брама на Князя Романа
- Труднощі перекладу? Що не так із українською мовою у Львові
- Автобуси і політика. Чому Садовий запитує у львів'ян, у кого місту купувати транспорт
- Новий рік та Різдво у Львові сто років тому і сьогодні. Історія, фото
- Дожити до ста. Дві історії довгожителів Львова
- Львівська ОТГ офіційно запрацювала. Як пройшло передноворічне засідання депутатів
- Бруківка, асфальт, камінь і знову бруківка. Сім п'ятниць вулиці Бандери
- Христос народився! Як львів'яни переходять на святкування Різдва 25 грудня
- Будемо розвивати і ринок, і Сихів. Як «Шувар» створює нові простори для львів'ян