
Шевченко, якого ми не знаємо
Шевченко-художник
У “Шевченківському словнику” читаємо, що з мистецької спадщини поета збереглися 835 творів, понад 270 втрачені. Цю спадщину можна поділити на три періоди. Перший – роботи до академічного часу і заслання, які художник створив у молодому віці (до 33 років). Другий період – твори академічного часу і заслання (з 1847 по 1857 роки). На цей етап припадає учнівство в Карла Брюллова, а також час заборони на письмо й малювання. Третій період – творчість після повернення додому, яка відображає Шевченкові мандрівки Україною та бажання жити вільно.
Шлях Шевченка як художника розпочався в 1828 році, коли він став служником-козачком у поміщика Павла Енгельгардта, родина якого входила в четвірку найбагатших у тогочасній Україні. Пан володів значним капіталом у понад 3 мільйони рублів, мав у власності 8 селищ та 3800 кріпосних душ. Попри великі статки, Павло Енгельгардт не хотів наймати професійного живописця, натомість вкладався в художню освіту Шевченка. Які ж замовлення виконував Тарас Шевченко для нього?
Передусім створив серію приватних акварельних робіт, на яких зобразив коханок поміщика. Так Тарас Шевченко відкривав для себе красунь тої епохи, але в той самий час нишком брав свічки і починав щоночі змальовувати ілюстрації з книг. Відтак графіка почала відкривати для нього романтизм епохи. Перший графічний портрет Шевченко намалював без попередньої освіти, коли йому було 16 років. Увага до деталей, “культура штриха» та емоції натури виявили його вроджений талант. Відтоді Шевченко почав професійно навчатися живопису – їздив разом із паном Енгельгардтом у Вільно, а згодом, у 1831 році, опинився в колі Карла Брюллова та Василя Жуковського.
“Погруддя жінки”, 1830 р.
Думки про самогубство
У Санкт-Петербурзі Тарас Шевченко зустрів земляків. Іван Сошенко ввів художника у два кола знайомств – учнів академії мистецтв та українських інтелігентів. Сполучною ланкою між цими угрупованнями став учень академії Аполлон Мокрицький, який одним із перших визнав талант Шевченка як художника. Згодом друзі посприяли тому, щоби він відвідував рисувальні класи Товариства заохочення художників. Там майбутній митець зміг вивчити побудову скелета та навіть отримував грошову допомогу на ліки й художні посібники.
Згодом Шевченко познайомився з Карлом Брюлловим, чи радше з Карлом Брюлле, бо відомий художник мав зрусифіковану родину французького походження. Зміна прізвища була необхідною для можливості навчатися в Римі й Ватикані. Карл Брюлле називав поміщика Енгельгардта “свинею в торжковських туфлях” і “амфібією”. Художник цінував вільнодумство і, попри привілеї, не раз сварився з царською родиною. Ширилися чутки, що Карл Брюлле, вирушивши на навчання до Італії, доїхав до кордону імперії, зняв увесь свій одяг і викинув його. На запитання «чому?» відповів, що не хоче брати в Італію навіть пилюку батьківщини-мачухи.
Через Карла Брюлле Шевченко познайомився з Василем Жуковським, який був особистим наставником наступника імператорського престолу. Саме завдяки його портрету Шевченка за 2500 рублів викупили з кріпацтва. Проте Карл Брюлле не зміг завершити портрет через від’їзд Василя Жуковського. Примхливий характер Брюлле став на заваді роботі, адже якщо він не закінчував портрет відразу, то не робив цього зовсім. Постійні відкладання занурили Шевченка в депресію. Він не приховував, що почав думати про самогубство, і лише лист Жуковського відвернув його від цього наміру.
А намір Шевченка був доволі серйозним. Назви його малюнків на історичну тематику, які він створив у 1836–1837 роках, свідчать про відчай через безправний статус: “Смерть Олега, князя древлянського”, “Смерть Сократа”, “Смерть Лукреції”, “Смерть Віргінії”, “Смерть Богдана Хмельницького”. Однак, незважаючи на пригнічений стан, Шевченко опанував себе і сам закінчив картину – домалював кисті Жуковського. Так 7 травня у віці 24 років Шевченко звільнився з кріпацтва, а згодом у листі до брата писав: “Живу, учусь, нікому не кланяюсь і нікого не боюсь, окроме Бога – велике щастя буть вольним чоловіком, робиш що хочеш, ніхто тебе не спинить”.
Автопортрети й любов до себе
Загалом Шевченко створив понад 30 автопортретів. Зі слів мистецтвознавця Івана Дудича, любов до автопортретів – це своєрідний лакмусовий папірець, який проводить нас через емоції в біографії поета. Його приятель Броніслав Залеський згадував, як одного разу Шевченко малював автопортрет, дивлячись на своє відображення у відрі з водою, бо дзеркала під час експедиції в пустелі не було.
Образ поета в кожусі та смушевій шапці культивував сам Шевченко. Він часто відвідував фотоательє, щойно вони відкривалися, позував і фіксував цей образ в офортах, які підписував власноруч і виставляв у академії мистецтв. Мистецтвознавець Іван Дудич порівняв особливий імідж художника з портретом лорда Байрона в албанському костюмі: в епоху Романтизму існувала мода на орієнталізм, який мав би передавати ініціацію героя в часи випробувань. А серії автопортретів Шевченка порівнюють з автопортретами Рембрандта.
Шевченко-шибеник
Образ чуттєвого й романтичного митця не завжди відповідав дійсності. Спогади художника Федора Пономарьова відкривають нам Шевченка з цілком іншого боку: “Одного разу Петро Петровський поскаржився друзям, що не може закінчити картину “Агар у пустелі”, бо не має грошей на купівлю великого птаха, щоб з натури написати крила ангела. Ті нічим не могли допомогти, бо самі сиділи голодні. Петровський отримав карбованець у своєї старої матері. Шевченко, доручивши приятелям замкнути двері та тримати Петровського за руки, “моментально вийняв у нього з кишені заповітний карбованець”. Друзі втекли до шинку “Рим”, а тут Шевченко велить подати йому чарку горілки, замовляє два біфштекси й кидає карбованця буфетникові. Ображений Петровський приєднується до трапези друзів, і всі вони вирушають у рисувальні класи.
Увечері після повернення з класів Шевченко думає-гадає: як все-таки допомогти пограбованому ним же Петровському? Еврика! Помічник поліцмейстера академії Соколов тримає на задньому дворі табунець гусаків. Шевченко з Пономарьовим затискають одному гусакові дзьоб і під шинеллю тягнуть до майстерні Петровського. А коли закінчив він писати гусака, солдат-двірник зварив для друзів у самоварі. Незабаром Тарас розбагатів настільки, що зміг віддати за гусака Соколову карбованця”.
Так гусак знайшов смерть у самоварі, проте був увіковічений у крилах ангела.
Свята “Селянська родина”
Перебуваючи на чужині, Шевченко, однак, постійно плекав у собі образ сімейної ідилії. Картина “Селянська родина” відображає архетипний образ українського затишку: селянська хата, батько, мати з дитиною, невеличкий собака. Також бачимо дідуся, який збоку на призьбі згадує давнє минуле. Не лише за допомоги фарб, але й слів Шевченко зафіксував цей момент у своїй душі:
“І ось стоїть переді мною наша убога, стара, біла хата, з потемнілою солом'яною покрівлею, та чорним димарем, а коло хати на припічку яблуні з червонобокими яблуками, а коло яблуні квітник – улюбленець моєї незаміжньої сестри, моєї терплячої, моєї ніжної няньки. А коло воріт стоїть стара розлога верба з засохлим верхів'ям, а за вербою – клуня, омочена стіжками жита, пшениці й різного всякого збіжжя. А за клунею косогором піде вже сад!”.
Водночас українськість зображення Шевченко поєднує з ренесансною традицією, адже надихався творами Мікеланджело. Зокрема, на його полотні “Мадонна Доні” можемо спостерігати схожий пейзаж та ідилічне зображення Святої Родини.
Українська Мадонна
Шевченко в одній зі своїх найвідоміших картин прагнув зобразити українську Мадонну, надихаючись Сікстинською, – твором ренесансного майстра Рафаеля.
Композиційно обидві картини схожі. Першочерговою ознакою романтизму було те, що перед нами постають завіса й театр. На «Сікстинській Мадонні» зображений карниз, який відслоняє райське небо. У Шевченка ж обрамлення – могутній, кремезний дуб, одна з гілок якого відламана, що є символом родової традиції.
У центрі картини – покритка Катерина, але її дитя ще в лоні. Тут можна простежити чітку паралель із «Сікстинською Мадонною». Зокрема, особливу схожість бачимо між ступнями. Так Шевченко намагався помістити український живопис у європейське коло професійного образотворчого мистецтва.
Марія і Даная
Ще одна картина, яка засвідчує унікальну інтерпретацію міфології та обізнаність у сюжетах світового мистецтва, – “Марія”. І хоча ця картина є ілюстрацією до поеми Пушкіна, у ній закладений зовсім інший сенс. Перед нами молода жінка, біля неї інша пані, яка намагається її прикрити. За ними видніються портрети гетьманів на стіні. Картина Шевченка надзвичайно подібна до сюжетів Тиціана і Рембрандта, які також зображали Данаю.
Згідно з міфом Даная сховалася від Зевса, який закохався у неї. На різних картинах він проявляється по-різному: сходить у вигляді золотого дощу або Купідона. У Шевченковому варіанті Зевса замінюють українські гетьмани, які дивляться на Марію. Так художник долучає українське образотворче мистецтво до спадщини європейського.
Шевченко – національний художник Казахстану
Для Казахстану Тарас Шевченко є, по суті, першим національним художником. Адже до нього там не було митця, який би змальовував побут засобами образотворчого мистецтва. Експедиція та вивчення Аральського моря стали не лише засланням, але й звільненням для Шевченка: він нарешті міг вільно малювати, задовольняючи свою потребу в романтичному авантюризмі.
Чому в засланні Шевченкові суворо забороняли не лише писати, але й малювати? Річ у тім, що у звичайних замальовках людей або природи він відображав справжню революцію. Приміром, у картині “Хлопчик-натурщик” на перший погляд немає нічого особливого. Але якщо порівняти цей твір із “Давидом із головою Голіафа” Караваджо, то можна зауважити, що аналогією до голови Голіафа слугує шолом дорослого лицаря-чоловіка, який є символом великого імперіалізму.
Друга рука не тримає меча, однак перетинається із гіпсовою рукою, яка є алегорією просвітлення й науки. Тобто через мистецтво та освіченість українська нація може набути тої культури, яка знадобиться в боротьбі з імперіалізмом.
Шевченко – пророк сюрреалізму
Прикладом візіонерства Тараса Шевченка в образотворчому мистецтві є передбачення стилю сюрреалізму, на що вказувала мистецтвознавиця Діана Клочко. Приміром, джерело світла на задньому плані та химерний годинник відсилає нас до Сальвадора Далі. А сам твір нагадує картину “Поява обличчя і вази з фруктами на березі моря”.
Шевченко часто зазирав за межі свого часу й у зрілому віці писав, що горизонт для нього мав незбагненну принадність: “Мене завжди тягне подивитись, що за ним ховається. Це почуття не дає спокою. І я все життя лишався людиною, яка прагне зазирнути за горизонт, цю безмежну, бентежну межу між явною і прихованою частинами світу”.
Анастасія Гончарова
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові