
Супергероєм може стати кожен. Як залучити українців до волонтерства
Засновниця Ukrainian Volunteer Service Анна Бондаренко почала займатися волонтерством під час навчання в США. Після роботи в кількох проектах вона зосередилася на навчанні громадських активістів та взаємодії між доброчинними організаціями і людьми, які хочуть бути волонтерами. До Львова приїхала на запрошення «Київського діалогу», щоби прочитати лекції про управління волонтерськими проектами та залучення молоді до доброчинної діяльності.
Як ви долучилися до волонтерського руху? Це був свідомий вибір?
Для мене волонтерство почалося у 15 років, коли я стала фіналісткою Програми обміну майбутніх лідерів — FLEX — і вчилася у США протягом року. Там я вперше почула про концепцію волонтерства. Коли це було вперше, я навіть не знала, що це волонтерство — було Різдво, ми поїхали на великий захід в Лос-Анджелес і там допомагали. В США в мене було 250 годин в різних заходах, потім і в Україні. Один із найбільш яскравих — це вишиванковий фестиваль на День незалежності в Одесі, який показував, що ми спілкуємося російською, але є українським містом і любимо українську культуру. Я була координаторкою волонтерів, і це був неймовірний досвід. Зараз я допомагаю робити іншим волонтерські проекти — соціальні та культурні, освітні, та допомагаю знаходити людей, які хочуть стати волонтерами.
Які різновиди волонтерської діяльності найбільше поширені у Львівській області?
На Львівщині та в західних областях загалом дуже багато освітніх ініціатив. Тут багато організацій та фондів, які працюють в цій царині, також багато організацій, які займаються шкільною освітою. Крім того, на Львівщині є дуже гарні гуманітарні ініціативи — при церквах, допомога в сиротинцях, притулки для тварин тощо.
Водночас на Львівщині є багато ініціатив для розвитку малих міст та громад. Цей тренд в Україні щойно зароджується, натомість, у вас він один із найяскравіше виражених. Йдеться про Дрогобич, Броди, Стрий. Тамтешні громади розвиваються, будують громадські центри та простори, туди приходять багато освітніх проектів для навчання активістів. Це добре, бо такі проекти розраховані на молодь, і вона має можливість реалізувати свої ідеї, а не виїжджати.
Чого у Львові бракує у волонтерському русі, хоч воно дуже потрібне?
У Львові не дуже багато молодіжних організацій. Є буквально кілька організацій, які працюють системно та активно – філії Фундації регіональних ініціатив та AIESEC, але загалом у порівнянні з іншими містами України молодь на Львівщині більше розпорошена, переважно її залучають на рівні вишів, і це також не відбувається системно. А от в Києві молодь бере участь у проектах молодіжних організацій, потім вони виростають і стають або громадськими активістами і допомагають постійно, або ж ідуть у професійну діяльність. У Львові волонтерство для молоді дещо точкове: якщо молодь і долучається, то радше йдеться про конкретні проекти.
У яких регіонах найбільше волонтерів?
Передусім, це великі міста України — Київ, Одеса, Львів, Харків, Дніпро. Якщо брати у регіональному вимірі, то найбільше волонтерів на заході та в центрі, а найменше — у південних областях. А на Сході це дуже важко виміряти. Зі зрозумілих причин у нас переважно під волонтерством розуміють допомогу армії. Однак насправді воно значно ширше, адже йдеться про діяльність в різних сферах — від медицини та освіти до молодіжних ініціатив.
Чи можна сказати, наскільки чисельним є зараз волонтерський рух в Україні?
У нашій країні немає єдиного та чіткого бачення, хто такий український волонтер. Коли ми говоримо про волонтерство взагалі, то тут є багато площин розуміння того, хто є ці люди. Якщо подивимося на статистику, то там також є дуже різні речі. За останньою статистикою, в Україні волонтерили 25% населення, однак у тому ж дослідженні не вказано, як вони вимірювали і критеріїв не було. То про що можна говорити, коли якщо не зрозуміло, як відбувалася оцінка?
Ваші критерії волонтерства?
Це будь-яка діяльність особи, за яку вона не отримує платні чи іншої винагороди і своєю роботою сприяє розв’язанню чи пом’якшенню якоїсь проблеми. Для нас волонтерство — це і системна діяльність при якомусь фонді чи організації, і активність людини, яка періодично допомагає в якійсь царині — приходить раз на місяць до притулку до тварин і щось робить. Не є волонтерством робота в громадському секторі. Це контроверсійне питання, хоча на нашу думку, якщо ти отримуєш за роботу гроші, то це вже не волонтерство. Водночас ми вважаємо волонтерами всіх, хто хоча би раз долучився до якоїсь громадської активності та щось зробив.
Що найчастіше може перешкодити початку волонтерської роботі?
З нашого досвіду, якщо людина приєднується до якогось соціального проекту і отримує позитивний досвід, то вона продовжує це робити. Як не постійно, то періодично, підтримує якісь акції.
Якщо ж людина вперше долучається і має негативний досвід, то вона може повернутися і потім спробувати ще раз. Але якщо й тоді ставлення до волонтера буде як до раба, то людина цим вже не займатиметься.
Ми проводили опитування серед тисячі волонтерів, і близько 15% мали такий негативний досвід. Цікаво те, що найбільше такого негативного досвіду мали волонтери, що допомагали в організації культурних заходів — фестивалів, форумів тощо.
У яких напрямках волонтерів в Україні не вистачає?
Є два напрямки, де активність недостатня. Загалом, в Україні волонтерством займаються дві великі категорії осіб — молодь, яка долучається до цієї діяльності переважно під час навчання у школах та вишах і робить це протягом кількох років після закінчення. Потім вони одружуються чи знаходять роботу і занурюються у нове життя. Друга категорія – люди 30-45 років, які серйозно підходять до справи, працюють з фондами чи організаціями, але вони волонтерять по кілька годин на тиждень чи на місяць і їм цього вистачає.
Волонтерство для кожного може бути можливістю, і в Україні є багато пробілів у залученні певних категорій людей. Наприклад, у нас майже не залучають до волонтерства літніх людей. У Північній Америці чи Європі літні люди мають чимало можливостей у вільний час допомагати фондам чи організаціям. А в Україні літні люди — це ті, кому радше потрібна допомога, хоча в нашій країні є достатньо літніх людей, які мають бажання, здоров’я та можливості допомагати іншим.
Так само у нас мало залучають до волонтерства школярів. Для мене це дивно, і для нас це виклик, ми багато працюємо над цим. Бо у школярів досить часу, ресурсу та можливостей і для них волонтерство цінне тим, що це новий досвід на додаток до тих знань, які дає школа. Це досвід спілкування з різними людьми, можливість «прокачати» інші навички — з комунікації, ораторського мистецтва — те, що буде потрібне потім у навчанні у виші і в житті, але яких рідко де вчать у школі.
Як домогтися того, щоб люди хотіли займатися волонтерством на рівні свого району чи населеного пункту? Бо зараз панує думка про цю діяльність, як щось дуже велике і супергеройське.
В Україні справді героїзують волонтерів і це зрозуміло. Коли говоримо з молоддю про це, то вони вважають, що волонтери — це якісь особливі люди, які мають покликання допомагати іншим людям. Молодь каже, що справжні волонтери можуть не їсти і не спати, але допомагати людям 24 години сім днів на тиждень, а вони, звичайні юнаки та дівчата, так не можуть. Їм потрібні нові сукні/штані купити, в кіно сходити, а не віддавати все іншим. Це заважає комунікації, бо коли ти думаєш, що не такий, то спробувати завжди буде важче. Зараз багато організацій працюють над тим, щоб подолати це і власним прикладом показати, що у волонтерстві нічого супергеройського немає.
А хто має про це говорити — залежить від контексту. Якщо говоримо про якісь релігійні громади, то це зрозуміло, а в інших випадках це мають робити лідери думок, до яких прислухаються інші. Наприклад, Сергій Жадан має свій благодійний фонд, він про це постійно говорить, і молодь до нього дослухається та допомагає.
Частина людей, які стали відомим волонтерами, «схопили зірочку» або ж сприймають свою діяльність, як виключно свою грядку і не хочуть нікого більше у цю сферу допускати. Що з цим робити?
Зараз ми такого бачимо багато не лише у волонтерстві, особливо якщо подивитися на суспільні рухи чи політику… Ніщо людське нам не чуже. Звісно, роль середовища дуже важлива, бо воно має можливість з одного боку залучати нових людей, а з другого — волонтери мають змогу моніторити один одного. Пригадаймо ситуацію з військовим волонтерством: на початку 2016 року багато проектів закривалися або довкола частини з них починалися репутаційні скандали. Але інші волонтерські організації не мовчали, підіймали це питання, і це добре.
Однак завжди є ризик, що люди не будуть розбиратися, в кого чисте сумління, а в кого — ні, тож махнуть рукою і не намагатимуться нічого робити. А потім виникають ситуації, коли про волонтерів говорять, що вони гроші відмивають та на дорогих іномарках їздять.
Як за таких умов залучати молодих людей і як достукатися до них, щоби молодь розуміла, що волонтерство потрібне передусім їм самим?
Важлива річ, якої бракує для розвитку волонтерства — це історій успіху, але не конкретних людей, а певних напрямків, моделей чи інституцій. Їх треба робити простими, щоби їх розуміли якомога більше людей.
Інша проблема — люди, які хочуть долучитися до волонерства та не завжди мають інструменту для цього. Приходить людина в організацію і пропонує допомогу. Добре, якщо їй чесно кажуть, що немає поки що можливості її залучити. А гірше, коли людині, яка хоче робити щось реальне, дають умовно кажучи, папірці перекладати, тому люди швидко розчаровуються.
Зараз є тренд — вчитися працювати з волонтерами та створювати платформи, де можна знайти пояснення, чим займається той чи інший проект і як до нього можна долучитися. Одна організація займається захистом тварин, і щоб до неї приєднатися, треба зробити перше-друге-третє. А вже як людина знайде такий проект, то сама розбереться, що їй більше до вподоби робити. Велика проблема полягає у тому, як включитися.
Саме тому ми займаємося залученням людей до громадського активізму. Наша стратегічна мета – щоб кількість волонтерів в Україні сягнула мільйона осіб. Ми показуємо, що волонтерство дуже різноманітне і воно не зводиться, наприклад, до допомоги військовим чи до проектів в освіті та медицині. Напрямків роботи насправді набагато більше і ми бачимо своє завдання у тому, щоб показати людям, де вони можуть знайти своє місце чи навіть покликання.
І коли, на вашу думку, в Україні буде мільйон волонтерів?
Це далека перспектива. Зараз ставимо перед собою мету на кінець 2020 року мати щонайменше 25 тисяч волонтерів — проактивних людей у великих містах, які або працюватимуть в різних організаціях, або робитимуть свої окремі проекти. Саме вони допоможуть розширити мережу волонтерів. Але ми не хочемо відкривати свої осередки чи філії.
Треба приходити до міста, досліджувати його особливості і потім пропонувати йому точку перетину, місце зустрічі для молодих людей та організацій, щоб вони могли між собою сконтактуватися і почати працювати.
Ми є майданчиком для контактів між організаціями та фондами й людьми різних верств, які хочуть щось робити добре, але не завжди знають, звідки почати. Ми є якраз тим місцем, яке збирає всі волонтерські можливості докупи, а ми даємо їм можливість обрати діяльність до душі.
Місцем, де попит збігається з пропозицією?
Своєрідним супермаркетом волонтерства, коли ти приходиш і бачиш — тут волонтерство для дітей, там для тварин і так далі. І як в супермаркеті, ти можеш вибрати щось із різних можливостей. Для нас мільйон — це дуже серйозна цифра, однак йдеться радше про те, щоб зробити волонтерство невід’ємною частиною життя людини.
Запитував Тарас Базюк
Фото надані платформою «Київський діалог»
Інтерв'ю Твого міста
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Кожен з нас Зеленський в Овальному кабінеті? Психолог про емоції та Трампа
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive