Фото: gdb.rferl.org

Фото: gdb.rferl.org

За гральний бізнес і проти терористів. Що пропонують кандидати 117 округу Львова

2998 0
Tvoemisto.tv продовжує цикл інформаційно-просвітницьких матеріалів у межах проекту «Прозорі вибори». У ньому експерти аналізують передвиборчі програми як партій, так і кандидатів-мажоритарників з округів, які частково або цілком розташовані у Львові. На черзі — аналіз програм претендентів у народні депутати у 117 окрузі, що охоплює Галицький, Франківський та частину Шевченківського району міста.

У 117 одномандатному окрузі Львова ЦВК зареєструвала 15 кандидатів. Під час аналізу їхніх передвиборчих програм експерти Tvoemisto.tv визначали «погане» — тобто те, що кандидати збираються долати і з чим планують боротися, — та «добре» — тобто цінності, однодумців та те, що планують запровадити і чого хочуть досягти під час роботи у Верховній Раді.

Руслан Галайко

У програмі висуванець партії «Патріот» виступає за кардинальні і невідкладні зміни та народовладдя. Його програма загалом містить багато спільних пунктів з програмою іншого кандидата від партії в окузі №115 — Назара Янковича. Позиціонує себе як «реального фахівця своєї справи».

За що? Вважає необхідною відповідальність у всіх сферах, а також створення довіри в суспільстві. Програмою передбачається модернізація країни на основі європейських цінностей, забезпечення механізмів «соціальних ліфтів» у суспільстві. Пріоритетом є рівний доступ до національних багатств, розвиток громад.

Проти чого? З життя країни мають бути усунуті «некомпетентність та свавілля влади»«корупційна зараза», патроновані владою олігархи та непрозора приватизація.

Юрій Зірченко

Самовисуванець, але в даних ЦВК вказано членство в партії «Свобода». У цьому ж окрузі є офіційний висуванець «Свободи» — адмірал Ігор Тенюх. Зірченко позиціонує себе як «професійного геолога», який має «п’ятилітній досвід добросовісної роботи у Львівській обласній раді».

За що? Йде з гаслом «Відстоїмо Львів — відстоїмо Україну!».

Проти чого? Програма обіцяє викорінення корупції та «свавілля високих чиновників». Визначено, що ворогом є Росія — «Московія», а також «зрадники і ворожа агентура». Також програма передбачає викорінення корупції, кумівства і свавілля у владі, формального підходу до запитів людей. Вважає за необхідне боротьбу з незаконним збагаченням, скасування недоторканності депутатів.

Іван Матковський

Самовисуванець. У програмі зазначено, що знає «проблеми, що турбують Україну, Львівщину, Львів та жителів його виборчого округу». Апелює до «Українського народу». В окремих частинах програми є перегуки з програмою партії «Народний фронт», з якою вона йшла на вибори 2014 року.

За що? Програма визначає необхідність встановлення в Україні принципів християнської демократії, спільне з виборцями відродження величі Львова — «відродження та розвиток Львова як духовної, культурної, інтелектуальної та економічної столиці України», популяризацію Івана Франка в Україні і світі, розвиток енергетики і посилення соціального захисту.

Проти чого? У програмі йдеться про протисятояння «зовнішньому ворогу», яким є терористи, іноземні війська і найманці.

Михайло Мицак

Самовисуванець. У програмі себе не позиціонує ніяк, а сама вона складається з 24 пунктів, які є самодостатніми гаслами — «Росія — агресор!», «Знизити тарифи!» та інші.

За що? Переважно виступає за задоволення соціальних потреб і зниження податків. У програмі йдеться про легалізацію грального бізнесу, доступне розмитнення і соціальні преференції: підвищення пенсій і зарплат бюджетникам, безвідсотковий іпотечний кредит. Кандидат вважає за доцільне захист і розвиток української мови, безкоштовну освіту, рівний розподіл доходів від користування природними ресурсами, право на володіння зброєю.

Проти чого? Програма визначає, що Росія — агресор. В економіці виступає проти авансових сплат податків, рівно як і проти корупції та вирубки лісів. Екологічна частина передбачає дії, спрямовані «проти погіршення екологічного стану в регіоні».

Лариса Ніцой

Офіційно висунута партієїю «Народний рух України». Пріоритетами її програми є українська мова та національні інтереси, що логічно, зважаючи на те, що сама вона громадська діячка, педагогиня і письменниця. Союзниками у своїй програмі визначає львів’ян та львівські «рухівців».

За що? Національні цінності та інтереси є стрижнем програми. Захисту і розвитку потребують українська мова, впроваджувати варто економічний патріотизм, а піднімати — експорт. Для цього передбачається залучення іноземних інвестиції і запровадження реального ринку землі.

Проти чого? Негативом виступають представники «старої влади» — псевдопатріоти. Зупинити потрібно зросійщення і приниження українських національних цінностей та історії.

Віктор Пілат

Самовисуванець. Програмою визначається за пріоритет енергетична безпека країни. Гасла програми є промовистими: «Все, досить!», «Наше майбутнє — воно прекрасне».

За що? Розвивати необхідно, згідно з програмою, енергетичну незалежність: енергозбереження, біржу теплової енергії та гарячої води і залучення іноземних інвестицій. Допомагати в цьому будуть демонополізація і розвиток нових галузей, джерелом яких визначені місцеві види палива.

проти чого? Програмно зазначено, що Росія — ворог. Також необхідно позбутися і «професійних чиновників та депутатів», і наслідків «совка».

Ярослав Рущишин

Висуванець партії «Голос». Програма кандидата уніфікована і в основному повторює програму партії та інших партійних кандидатів-мажоритарників.    

За що? Серед особливих пріоритетів програми — комфорт і безпека транспорту. Також констатується, що Львів — креативне місто, якому вдається комерціалізація інновацій, тож програма передбачає підтримку цифрової модернізації міста, у тому числі управління рухом, відеоспостереженням, освітленням.

Проти чого? Ворогами для нього, вочевидь, є «влада, яка раз у раз зраджує» та старі «політики, які обіцяють золоті гори», напівреформи, «вічна боротьба з корупцією, бідністю, несправедливістю»

Читайте також: Що робитиме «Голос» у парламенті. Експертний аналіз передвиборчої програми партії

Остап Стахів

Самовисуванець, який виступає за «захист прав та інтересів громадян». Називає себе громадським діячем з «дев’ятирічним досвідом громадської діяльності», що керується «принципами справедливості, чесності та відповідальності».

За що? Програмою передбачається захист інтересів кожного громадянина — через залучення інвестицій, створення нових робочих місць в освіті і самоорганізацію населення. В економіці хоче добиватися зниження ставки ПДФО до 10%, а також захищати права позичальників і пенсіонерів. Цінністю виступає українська патріотична ідеологія і національні традиції.

Проти чого? Програма визначає негативом беззаконня, тож кандидат докладатиме зусилля, аби знищити «практики незаконних і протиправних дій поліції, прокуратури» та інших.

Юрій Стех

Самовисуванець, програма якого містить набір радикальних та амбітних ідей, але без якогось чіткого спільного знаменника. Серед гасел — «Україна — космічна держава!».

За що? У програмі згадано про ядерну зброю для держави, доступ громадян до зброї, безкоштовне житло черговикам та безвідсоткову іпотеку. Також йдеться про доступне розмитнення авто, зниження кредитних ставок і навіть забезпечення безкоштовним інтернетом. Ще програма передбачає умови для 2-3 врожаїв на рік, проведення в Україні Олімпійських ігор та чемпіонатів світу.

Проти чого? Програма зосереджується на питаннях люстрації «усіх чиновників, які були коли-небудь при владі», скасування ПДВ і одноразових банківських комісій при кредитуванні. Кандидат виступає проти «псевдоєвропейських моральних і правових норм, правил і законів» — «руйнівних для інституту сім’ї та шлюбу».

Тарас Стецьків

Висуванець партії «Громадянська позиція». Досвідчений політик, цінностями для якого є сильна держава, безпека, добробут. Програма передбачає необхідність «повернути у владу компетентність, патріотизм і досвід».

За що? Програма акцентує увагу на сильній державі — ефективній обороноздатності (професійна армія, резерв), енергетичній незалежності, патріотизмі. В економічній частині йдеться про перегляд тарифів, демонополізацію, вільне підприємництво, ринок землі — але тільки для громадян України.

Проти чого? У програмі відзначено, що Росія — агресор, а формат мінських домовленостей потрібно змінити. Також йдеться про заборону імпорту вугілля з Росії та деолігархізацію економіки.

Ігор Тенюх

Офіційний кандидат від партії «Свобода». Його програма ідентична до програм інших мажоритарників партії. Основний її посил — очищення влади, українізація, сильна держава, соціальні гарантії та потреби.

За що? Програма передбачає очищення влади, продовження українізації, побудову сильної держави, а також забезпечення соціальних гарантій та потреб людини. Окреслено, що влада має працювати на українців, що корелюється з основним гаслом — «За мир на СВОїй, БОГом ДАній землі!».

Проти чого? Засуджуються злочини Росії проти людства. У програмі йдеться про недопущення реваншу антиукраїнських сил і боротьбу зі ЗМІ, які ведуть антиукраїнську пропаганду та принижують національну гідність українців. В економічній частині програма передбачає усунення олігархічних монополій та корупційних схем формування тарифів. Усунута має бути і «несправедлива пенсійна реформа».

Роман Фединяк

Кандидат від партії «Слуга народу». Програми усіх мажоритарників партії досить уніфіковані і містять однакові тези.

За що? Програма передбачає забезпечення народовладдя і пряму демократію — референдуми і опитування. Задекларовано право на гідну зарплату, державні гарантії громадянам, які вкладають гроші в банки, захист малозабезпечених і право на «частку від реалізації державою природних благ». Йдеться і про конфіскацію майна корупціонерів. У сфері охорони здоров’я планується залучення інвестицій та державних коштів, в економіці — заміна податку на прибуток податком на виведений капітал та пропорційне розподілення державних субвенцій.

Проти чого? Планує боротися зі «старою системою влади», «системою корупції, брехні і свавілля», корупціонерами та чиновниками, а також ліквідувати непотрібні державні органи. Крім того, добиватиметься скасування недоторканності з депутатів і спрощення процедури імпчменту.

Читайте також: Що планує робити «Слуга народу» в парламенті. Експертний аналіз програми партії

Андрій Шевців

Кандидат від партії «Самопоміч». У програмі переважають іменники, прикметники та неповні речення, є тільки 5 дієслів — подібно до програми Андрія Москаленка, кандидата від «Самопомочі» у 115 окрузі Львова. Основна цінність — «Людина: її безпека, самореалізація, комфорт та розвиток».

За що? Програмою передбачено розвивати «Безпечне та комфортне місто», що передбачає безпеку на вулицях, дорогах, відеоспостереження тощо, «Розумне та культурне місто» (залучення громадськості до розробки та прийняття рішень), «Здорове та відповідальне місто». Загалом йдеться про модернізацію освітніх закладів та лікарень, інновації в ЖКГ, підтримку місцевих виробників і стратегічних комунальних підприємств (енергетика, водопостачання, транспорт).

Проти чого? У програмі кандидат уникає будь-яких критичних висловлювань.

Читайте також: Що обіцяє і гарантує «Самопоміч». Експертний аналіз передвиборчої програми партії

Назарій Шмігель

Програма кандидата від партії «Батьківщина» очікувано містить тези переважно про соціальні потреби — «добробут наших громадян», життєві моральні принципи — «справедливість, чесність та правда». Себе він позиціонує як патріота України, міста та свого округу, «активіста львівської громади», будівничого «світлого та якісного майбутнього».

За що? Пріоритети програми зосереджені на необхідності децентралізації, посилення місцевого самоврядування і соціальних преференціях — захисті малозабезпечених, підтримці родин з дітьми, доступному житлі, залученні інвестицій. Також в програмі наголошено на збереженні історично-культурної та архітектурної спадщини Львова.

Проти чого? У програмі кандидат уникає будь-яких критичних висловлювань.

Оксана Юринець

Чинна народна депутатка. На цих виборах йде до парламенту як самовисуванка. Пріоритет програми — «українські інтереси! Закон один для всіх! Щаслива родина — сильна Україна». Гооворить про себе як про кандидатку, «що не дає легковажних обіцянок» і «не змінює своїх принципів та цінностей».

За що? Програма наголошує на побудові сильної держави, захисті і розвитку українських цінностей — української мови, культури, віри. Також програма містить положення про продовження реформ, вступ до ЄС і НАТО та будівництво успішної держави.

Проти чого? Загалом програма не містить критичних висловлювань, але йдеться про захист народу, суверенітету, територіальної цілісності, відтак логічно припустити, що в такий спосіб описані загрози, яким необхідно протистояти.

Аналіз декларацій програм кандидатів також здійснювався з прив’язкою до традиційного аналізу «ліві-праві», «авторитаризм-анархія».

Горизонтальна шкала — економічні погляди кандидатів. Ліва частина — «Я маю права» — декларує підтримку соціальної рівності, соцзахист, безкоштовну медицину та освіту і активне втручання держави в економіку. Права частина — «Я маю обов'язки» — свідчить про більшу роль конкуренції, менші податки, але водночас більшу самовідповідальність громадянина, наприклад, оплата освіти, медицини тощо.

Вертикальна шкала — стосунки людини і держави. Верхня частина — умовно «державники» — декларує сильну державу, де заради успіху країни політичні та громадянські свободи можуть бути обмежені. У крайніх формах це диктатура. Нижня частина — умовно «хіпстери» — свідчить про пріоритет політичних та громадянських свобод над державою.

 

Дмитро Борисов,

учасник експертної групи «Прозорі вибори»

Інфографіка Марії Стахів

Головне фото Радіо Свобода

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Прозорі вибори. Аналіз та медійне висвітлення програм і публічних заяв кандидатів у народні депутати України» та за участі експертів проекту «Свідомі вибори». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.

 

Прозорі вибори

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!